• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjątkowy autobus połączył w weekend Gdynię i Gdańsk

Krzysztof Koprowski
20 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Tylko w najbliższą sobotę będzie można bezpłatnie podróżować linią autobusową, łączącą Gdańsk z Gdynią, o historycznym numerze 101. To jedna z atrakcji Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tylko w najbliższą sobotę będzie można bezpłatnie podróżować linią autobusową, łączącą Gdańsk z Gdynią, o historycznym numerze 101. To jedna z atrakcji Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

W poniedziałek każdy posiadacz auta będzie mógł za darmo podróżować komunikacją miejską w Trójmieście. Wcześniej, bo w weekend, odbędzie się sporo atrakcji - wszystkie związane z trwającym Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu.



Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został ustanowiony przez Komisję Europejską w 2002 r. i ma na celu kształtowanie postaw komunikacyjnych, które pozwolą na lepsze wykorzystanie przestrzeni miasta, zasobów naturalnych oraz ochrony środowiska. To w skrócie przekłada się na promowanie alternatywnych wobec auta środków przemieszczania się - komunikacji miejskiej, rowerów czy ruchu pieszego.

Choć Tydzień Zrównoważonego Transportu trwa już od 16 września, to w Trójmieście większość wydarzeń z tej okazji zaplanowano na najbliższe trzy dni.

W sobotę Gdańsk z Gdynią ponownie połączy linia autobusowa 101, którą pamiętają z pewnością starsi mieszkańcy Trójmiasta. Została ona bowiem uruchomiona zaraz po wojnie (do 1954 r. jako linia A, potem 101, a od 1986 r. ponownie jako A), a zlikwidowana dopiero w 1990 r. w związku ze zmianami gospodarczymi oraz przekształceniami w zakresie organizatorów komunikacji miejskiej w Trójmieście.

Tym razem przez jeden dzień w roku autobusy na tej linii będą kursowały między dworcem głównym w Gdyni zobacz na mapie GdyniUrzędem Wojewódzkim w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska, zatrzymując się na każdym przystanku po drodze (trasa wiedzie przez gdyńskie ulice: Dworcową, 10 Lutego, Świętojańską, al. Zwycięstwa, sopocką al. Niepodległości i gdańską al. Grunwaldzką, al. Zwycięstwa, Błędnik, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Okopową).

Na trasę skierowanych zostanie sześć nowoczesnych przegubowych autobusów (trzy z ZKM Gdańska oraz trzy, zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG, z PKM Gdynia). Spod Urzędu Wojewódzkiego, jak i dworca z Gdyni autobusy będą odjeżdżały równo co 30 minut począwszy od godziny 10. Ostatni kurs z obu przystanków przewidziano na godzinę 18:30. Przejazdy na linii 101 są całkowicie bezpłatne (w odróżnieniu od Dnia bez Samochodu, na linii 101 nie trzeba być mieć dowodu rejestracyjnego).

Także w sobotę zorganizowany zostanie festyn na Skwerze Kościuszki i okolicach Akwarium w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. W godzinach 10-16 przygotowano wydarzenia skierowane do dzieci, młodzieży, jak i całych rodzin.

- Będą interaktywne spektakle, poruszające tematykę bezpieczeństwa pieszych i zrównoważonego transportu, fachowe porady dla rowerzystów, nauka tańca irlandzkiego i coś dla małych artystów, czyli malowanie kartonowych modeli środków transportu - wylicza Katarzyna Sierpińska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Od tego dnia będzie można też korzystać z nietypowego parkingu rowerowego, który jest jednocześnie miejscem relasku i punktem widokowym, a powstał w ramach projektu Parkingowej (r)ewolucji.

Czytaj też: Nietypowe trybuny i antresola mają zachęcić do komunikacji miejskiej i roweru

Na Skwerze Kościuszki pojawią się też dwa trolejbusy, a najmłodsi uczestnicy imprezy, poprzez twórczą pracę, dowiedzą się dlaczego warto nimi jeździć, poznają ich trasy oraz zabytki i miejsca związane z trolejbusami.

Warto pamiętać, że w sobotę obszar Skweru Kościuszki i Molo Południowego będzie zamknięty dla ruchu samochodowego. Z innej okazji, ale również w sobotę, zamknięta będzie ul. Świętojańska.

Czytaj też: Czy można zamknąć ulice w centrum Gdyni?

Komunikacja miejska powinna być przede wszystkim...

W niedzielę uruchomiona zostanie w Gdyni okazjonalna bezpłatna linia autobusowa 304, która połączy Polankę Redłowską zobacz na mapie GdyniDworcem Morskim-Muzeum Emigracji zobacz na mapie Gdyni przez ul. Świętojańską, Plac Kaszubki, Jana z Kolna (powrót ul. Starowiejską), Janka Wiśniewskiego oraz Polską. 304 będzie funkcjonowała w godzinach 9:50 - 17:50 co 30 minut z odjazdami z obu pętli zawsze 20 i 50 minut po pełnej godzinie (to nawiązanie do historycznego rozkładu linii 104).

Na obsługi tej linii skierowane zostaną dwa zabytkowe autobusy: Jelcz 043 (tzw. Ogórek) z ZKM Gdańsk oraz Kultowy Ikarus 260.

Trasa do Muzeum Emigracji i Dworca Morskiego nie jest przypadkowa. To własnie w niedzielę Zarząd Komunikacji w Gdyni oraz Przewozy Autobusowe Gryf organizują w godz. 10-17:30 na pętli wystawę historycznych ciężarówek, zaadaptowanych do przewozu osób. Główną atrakcją będzie samochód ciężarowy GMC CCKW-353, identyczny jak kilkanaście eksploatowanych w Gdyni zaraz po zakończeniu II wojny światowej.

Także w poniedziałek na gdyńskich ulicach pojawią się historyczne pojazdy. Tym razem będą to zabytkowe trolejbusowy, kursujące na linii 326 między Gdynią Grabówek SKM zobacz na mapie GdyniGdynią Orłowo SKM Klif zobacz na mapie Gdyni wg rozkładu jazdy ważnego w niedzielę i święta tj. co 40 minut od godz. 10 do 18. Przejazd na tej linii jest dla każdego bezpłatny.

Poniedziałek to też Dzień bez Samochodu, a to oznacza, że wszystkie linie tramwajowe, autobusowe, trolejbusowe, a także pociągi SKM są całkowicie bezpłatne dla właścicieli lub współwłaścicieli samochodu z ważnym dowodem rejestracyjnym oraz dowodem tożsamości. Bez zmian niestety pozostają zapisy taryfowe dla pozostałych pasażerów, którzy nie mają auta - w tym dniu (z wyjątkiem bezpłatnej linii 326) trzeba posiadać podczas podróży ważny bilet.
09:26 22 WRZEśNIA 14

Dziś Europejski Dzień bez samochodu (5 opinii)

W związku z tym dla wszystkich właścicieli i współwłaścicieli aut bezpłatny przejazd w pociągach SKM za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z dowodem tożsamości podczas kontroli biletów. Taką samą ofertą mają dziś ZTM w Gdańsku i ZKM w Gdyni.
W związku z tym dla wszystkich właścicieli i współwłaścicieli aut bezpłatny przejazd w pociągach SKM za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z dowodem tożsamości podczas kontroli biletów. Taką samą ofertą mają dziś ZTM w Gdańsku i ZKM w Gdyni.

Miejsca

Opinie (145) 2 zablokowane

  • Należy przywrócić tę linię na stałe.

    W Trójmieście potrzebna jest jakaś alternatywa dla SKMki.
    Wolałbym nadłożyć te 50% czasu przejazdu byle nie jeździć w tym kiblu.

    • 20 1

  • Głupia ustawa

    Jak mam przy sobie dowód rejestracyjny to normalne że nikt nie jedzie tym autem, więc nie ważne czy jestem właścicielem, współwłaścicielem, czy użyczono mi samochód (choćby służbowy). Dlatego uważam że powinno być tak że zamiast biletu mam dowód rejestracyjny pojazdu.

    • 6 0

  • autobus 101 (2)

    Ten autobus powinien kursowac codziennie dopoki nie zostana przystosowane perony do wejscia skm.Jestem inwalidka z narzadem ruchu i boje sie wsiadac do koleiki i z tego powodu nie jezdze do Gdyni.

    • 16 0

    • (1)

      Z wypowiedzi nie wynika jednoznacznie czy problemem jest dostanie się do samej kolejki czy na peron. Jeśli pierwszy wariant, około 15 - 20 (na 60) EZT-ów (pop. kolejek) posiada rozkładane platformy napodłogowe (takie jak niektóre autobusy i tramwaje) lub rozkładane rampy, umożliwiające bezproblemowy wjazd/wyjazd wózka z i do kolejki.
      W przypadku peronów na odcinku GDAŃSK GŁÓWNY - GDYNIA GŁÓWNA większość została już wyposażona w windy.

      • 0 7

      • działające windy

        Loteria jak w biedronce. Nigdy nie spotkałam się aby konduktor uruchamia rampe wyjazdowa dla jakiegokolwiek wozka. W czasie tłoku nawet nie ma możliwości otrzymania łaski jaśnie konduktor ów i przejechać służbowką.

        • 0 0

  • Tylko połączenie systemów komunikacyjnych Gdańska, Gdyni i Skm w jedno i wprowadzenie wspólnego biletu

    może realnie usprawnić transport w aglomeracji

    • 8 0

  • Ankieta...

    Konstrukcja odpowiedzi ankiety zamieszczonej w artykule jest lekko bezsensowna. Każda z odpowiedzi jest częścią składową wspólnego pojęcia, jakim jest nowoczesna komunikacja publiczna...
    Chcąc być dokładnym, należałoby zaznaczyć wszystkie trzy odpowiedzi - jednakowo istotne.

    • 2 1

  • Ankieta jest jeszcze jednym przykładem na rozjazd tego, co ludzie deklarują i co robią.

    Nie znam kierowcy jeżdżącego po mieście samochodem dlatego, "bo bilety są za drogie". Zawsze przeważa kryterium wygody (czyli możliwości pokonania trasy od punktu A do punktu B w akceptowalnych warunkach i w akceptowalnym czasie). Tak długo, jak długo priorytety środków komunikacji układane będą zgodnie z zasadą "najpierw samochód, potem rower, następnie autobus/tramwaj.trolejbus, a na końcu pieszy", tak długo nikt nie będzie zadowolony, a coraz większe środki będą iść na inwestycje, które zamiast komfort komunikacyjny powiększać, będą go pomniejszać.

    • 4 1

  • Bardzo fajnie

    101 powinien zostać na stałe :)
    szkoda tylko, że czas przejazdu jest ZNACZNIE dłuższy niż SKM :(
    Nie znoszę skmki i chętnie przesiadłabym się na autobus Gdańsk-Gdynia.

    • 16 0

  • 101 to była dobra linia , jeździłem nią wiele razy. Niewielu wie , że do niedawna w sumie, TRAMWAJAMI , AUTOBUSAMI I (3)

    Trojelbusami - W Gdańsku Sopocie i Gdyni zarządzała JEDNA firma WPK a dokładniej WPGKiM.

    Posiadali służbę zdrowia , szkoły itp. zaplecze. Wykształcili tysiące ludzi na dobrych kierowców czy np. mechaników.

    Był jeden dyrektor naczelny i jeden bilet na Trójmiasto - dzisiaj to wielkie mecyje.

    Pracownik wraz z rodziną posiadał prawo do bezpłatnej jazdy na wszystkich liniach plus inne gagety a dzisiaj nawet motorniczy dla siebie musi kupować bilety...

    Ciekawe czy nadal zapraszają emerytów z WPK na doroczne spotkania...?

    • 10 2

    • (1)

      WPKGG ?

      • 0 1

      • WPK podlegało / należało do :

        Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej coś jakby resort , któremu podlegało WPK = Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne , które operowało w całym Trójmieście.

        • 1 0

    • Był jeden dyrektor naczelny...

      Trafiłeś w sedno. Przecież trzeba było jakoś utworzyć dodatkowe etaty dyrektorskie i prezesowskie, np. dzieląc przedsiębiorstwa na milion spółek. To w ramach walki z bezrobociem w "zawodzie dyrektor".

      • 5 0

  • APEL

    WRÓĆ LINIO 101 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 12 0

  • Drogi redaktor: (2)

    Prosze Pana, pisze sie lat 50. (i kropka) a nie: ''lat 50-tych".

    • 4 4

    • (1)

      50. to może być pan w kolejce do lekarza, a 50-te to mogą być lata XX wieku.

      • 2 0

      • Inspektor promuje germanizm.
        W języku niemieckim cyfra z kropką czyta się jako liczebnik porządkowy.
        W polszczyźnie - nie.

        • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane