• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykształciuchy

Rafał Rusiecki
12 kwietnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Swoje przemyślenia na temat m. in. cenzury Szczygło zmieścił na 43 stronach, a zaznaczyć trzeba, że spora część pracy to spis źródeł, z jakich korzystał. Swoje przemyślenia na temat m. in. cenzury Szczygło zmieścił na 43 stronach, a zaznaczyć trzeba, że spora część pracy to spis źródeł, z jakich korzystał.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek swoją pracę magisterską pt. "Granice dozwolonej działalności dziennikarskiej" obronił na ocenę bardzo dobrą. Minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek swoją pracę magisterską pt. "Granice dozwolonej działalności dziennikarskiej" obronił na ocenę bardzo dobrą.
Osiem lat na obronę pracy magisterskiej potrzebował Przemysław Gosiewski. Minister bez teki, czyli prawa ręka premiera powinien skończyć studia w 1989 r. Tytuł otrzymał jednak w 1997 roku za pracę pt. "Zarys stosunków polsko-radzieckich na tle polityki zagranicznej ZSRR w latach 1918-1939". Wcześniej nie miał czasu, bo jak to określił "musiał odbudowywać struktury "Solidarności" na Pomorzu".

Szef obrony narodowej Aleksander Szczygło, zdecydował się pisać o "Wolności słowa w prawie administracyjnym". Trudno jednak stwierdzić, że jego dzieło wyczerpuje to zagadnienie. Swoje przemyślenia na temat m. in. cenzury Szczygło zmieścił na 43 stronach, a zaznaczyć trzeba, że spora część pracy to spis źródeł, z jakich korzystał.

Tym dwóm pracom ważnych polityków przyjrzeliśmy bliżej. Trzeba zaznaczyć, że wgląd do prac mają nieliczni. UG pilnie strzeże swoich tajemnic. Droga do archiwum wiodła więc bardzo sformalizowanym szlakiem.

W składzie Rady Ministrów są też inni trójmiejscy politycy. Odpowiedzialna za politykę zagraniczną państwa Anna Fotyga ukończyła w 1981 roku na UG handel zagraniczny. Trzy lata później prawo skończył Konrad Kornatowski, który od dwóch miesięcy jest szefem polskiej policji. Plejadę wysokich urzędników uzupełnia Janusz Kaczmarek.

Minister spraw wewnętrznych i administracji swoją pracę magisterską pt. "Granice dozwolonej działalności dziennikarskiej" obronił na ocenę bardzo dobrą.

- Prawo jest szalenie rozwijającym kierunkiem, który otwiera nowe horyzonty - wyjaśnia dr hab. Jarosław Warylewski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. - Nie uczymy kodeksów na pamięć, ale logicznego myślenia i wysuwania własnych wniosków.

Gdański wydział prawa "spłodził" na przestrzeni kilkunastu lat szefów najważniejszych resortów w państwie. Dlaczego wcale się tym nie chwali? - Politycy są różni: lepsi albo gorsi - zaznacza Warylewski. - Chętnie szczycilibyśmy się absolwentami, ale specjalnie tego nie robimy. Nie czujemy się odpowiedzialni za tych, którzy kończyli naukę na uniwersytecie. Ludzie są przecież różnie postrzegani przez opinię publiczną.
Nie miałem materiałów

O krótkiej pracy magisterskiej rozmawiamy z Aleksandrem Szczygłą, ministrem obrony narodowej

Dlaczego pana praca magisterska liczy tylko 43 strony? Temat wolności słowa jest przecież obszerny.

Aleksander Szczygło: W tamtym okresie nie było dużo materiałów. Moja praca opierała się przede wszystkim na roku 1981, kiedy "Tygodnik Powszechny" i "Tygodnik Solidarność" najbardziej korzystały z trybu odwoławczego w przypadku decyzji o usunięciu fragmentów artykułów. Chodzi o fragmenty zaznaczone słynnymi nawiasami.

Jak wspomina pan studia w Gdańsku?

To były lata 80., więc dosyć smutny okres. Były to z jednej strony trudne chwile, ale z drugiej strony, to że był to Gdańsk, Trójmiasto, powodowało, że czuło się dozę swobody, wolności, której nawet komuniści nie mogli ograniczyć. To rekompensowało przygnębienie.

Stąd pomysł na pracę o wolności słowa...

Broniłem się na początku lipca 1990 r., a kilka dni wcześniej została zlikwidowana cenzura. To było dość symboliczne.
Poświęciłem się pracy

O braku promotora rozmawiamy z Przemysławem Gosiewskim, członkiem Rady Ministrów

Dlaczego obronił pan pracę magisterską dopiero osiem lat po ukończeniu studiów?

Absolutorium otrzymałem w 1989 r. Rozpocząłem wtedy pracę w komisji krajowej "Solidarności". Byłem tam szefem działu regionalnego. Moim zadaniem było odbudowanie "Solidarności", więc nie miałem czasu na dokończenie pracy i dlatego nie złożyłem jej w terminie.

A kto był pana promotorem, bo takiej informacji nie udało nam się znaleźć na tytułowej stronie pana pracy magisterskiej?

Broniłem się u profesora Andrzeja Sylwestrzaka. Nie wiem dlaczego nie ma tej informacji na kopii pracy w archiwum. Moja praca powinna być z historii państwa i prawa, ale nasz wykładowca wyjechał za granicę. Grupę zdecydował się przejąć profesor Sylwestrzak.

Dobrze wspomina pan studia?

Wyśmienicie. Tym bardziej że studiowałem w Sopocie. Za PRL-u wszędzie było szaro, oprócz tego miasta, które tętniło towarzysko i miało specyficzny klimat.
Echo MiastaRafał Rusiecki

Opinie (156) ponad 10 zablokowanych

  • Marek

    Mnie fstyd przyznać ale w operze to już nie byłem hoho a może i dłużej...

    Waszka
    Może jest to deko ciężkie, ale wczoraj takie zapotrzebowanie miałem...

    • 0 0

  • potopic te wyleniale

    kaczki! kazdy kto potrafi myslec samodzielnie, nigdy w zyciu tego badziewia nie bedzie popieral, popieraja tych zawszencow tylko osoby podatne na indoktrynacje, ktore nie sa zdolne do samodzielnego myslenia i potrzebuja wyrazistych wzorcow i przepisow postepowania, bo w swojej glupocie nie potrafia wyciagnac samodzielnych wnioskow, tak wiec sa latwym lupem dla populistow.

    • 0 0

  • Jano

    Najlepiej nikogo nie obrażać- zależy kto jakie wartości uznaje,
    ale tzw. miłość bliźniego uczy łagodności -także w dyskusji..., i poszanowania drugiego bez względu na jego zdanie...

    • 0 0

  • HANIA

    i mnie sie tak wydawało.ale widzisz odpowiedzi nie otrzymałam.

    • 0 0

  • "..., i poszanowania drugiego bez względu na jego zdanie..."

    ...czego dowodem jest obecna władza i określenia wobec adwersarzy: łże-elity, wykształciuchy, salon, pseudo-polacy ect, ect., oraz ich duchowy patron określający spotkanie grupy kobiet u Prezydentowej określeniem szambo.

    Haniu! Zaprawdę powiadam Ci - wniebowstąpisz.

    • 0 0

  • sysh

    czyli ze jak, ze umiesz samodzielnie myslec i przyszedles nam tu sie pochwalic tym?
    raczej nie bardzo, bo gdybys robil to o czym piszesz to bys tu swoich wypocin nie przedstawial, czyli poprostu nie wiesz o czym piszesz
    dziekuje

    • 0 0

  • jw

    ale nie musisz podążać za przykładem jeśli twoja etyka mówi ci że przykład jest do kitu.
    to ze inni pluja, obrazaja nie znaczy że my mamy robic tak samo.
    a to że dzieją się złe działania na najwyzszysz szczeblach elit władzy i takich tam innych elit, typu lekarze,itp to juz zupełnie inna broszka.
    temat rzeka.

    • 0 0

  • To są wykształciuchy z prawdziwego zdarzenia

    Czytając te opinie to stwierdzam że sami Platformersi je piszą albo komuniści i postkomuniści! Najgorsze to są wykształciuchy z PO i SLD bo papiery mają zaplamione krwią prawdziwych Polaków Patriotów! A dlaczego bo większośc z nich nie chce sie poddac lustracji a dlaczego bo współpracowali z SBekami i UBekami a w stosunku do Tuska z III Rzeszą /III RP/

    • 0 0

  • Konik

    Patataj , patataj , patataj .

    • 0 0

  • errata

    przepraszam za błąd, Minister Ziobro ukonczył aplikacje prokuratorską. Cos przeoczyłam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane