• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyłącz światło na godzinę

Marzena Klimowicz
26 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
W sobotę na godzinę zgasną m.in. lampy oświetlające Bazylikę Mariacką w Gdańsku. W sobotę na godzinę zgasną m.in. lampy oświetlające Bazylikę Mariacką w Gdańsku.

"Oszczędzaj światło" - w dobie kryzysu to hasło przeżywa swój renesans i nabiera dodatkowego, ekologicznego sensu. Czy jednak naprawdę wyłączanie kilku nadprogramowych żarówek w mieszkaniu uratuje domowy budżet i pomoże w ochronie środowiska?



Już 28 marca o godz. 20.30 w wiele miast pogrąży się, przynajmniej częściowo, w ciemności. To efekt akcji ekologów z międzynarodowej organizacji World Wildlife Found - pod nazwą "Godzina dla Ziemi".

Czy w ramach akcji wyłączysz na godzinę wszystkie światła w mieszkaniu?

Ekolodzy z WWF od dwóch lat z powodzeniem namawiają władze miast, firmy i zwykłych mieszkańców, do tego, by o ustalonej godzinie w danym dniu w roku zgasić na 60 minut wszystkie światła.

W Trójmieście do akcji włączy się już po raz drugi Gdańsk, który w sobotę zamierza wyłączyć na godzinę iluminacje oświetlające niektóre zabytki. Sopot i Gdynia postanowiły nie brać w tym udziału.

- W przeciwieństwie do Gdańska nie mamy miejskich obiektów, które byłyby w dekoracyjny sposób podświetlone, a innych świateł - ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców - wyłączyć nie możemy - tłumaczy Joanna Grajter, rzecznik Urzędu Miasta w Gdyni.

Podobne zdanie na ten temat ma UM w Sopocie, który także nie zamierza przyłączyć się do akcji. - Według nas takie akcje nie przynoszą niczego pozytywnego, gdyż włączenie i wyłączenie świateł generuje prawie dwukrotnie większe koszty. W naszych akcjach skupiamy się przede wszystkim na edukacji, jak efektywnie oszczędzać energię - przekonuje Magdalena Jachim, rzecznik UM w Sopocie.

Sprawę kosztowności włączania i wyłączania miejskich iluminacji inaczej widzi Stanisław Marszeniuk, kierownik działu energetyki ZDiZ. - Całoroczny koszt iluminacji miejskich w Gdańsku to ok. 500 tys zł. Wyłączenie i ponowne przyłączenie tych konkretnych iluminacji na godzinę to z kolei kwota ok. 100 do 200 zł. Większe oszczędności dałoby wyłączenie energii w całym mieście, co oczywiście nie jest możliwe - wyjaśnia.

W całej akcji nie chodzi jednak o samo oszczędzanie, a przede wszystkim na zwrócenie uwagi na palący problem zanieczyszczenia środowiska.

- Trzeba pamiętać, że energii nie da się wyprodukować na zapas, nie da się jej zmagazynować. Do tego w Polsce 90 proc. energii produkowane jest z węgla, a co za tym idzie, emisja dwutlenku węgla, który odpowiedzialny jest za efekt cieplarniany, wciąż jest wysoka - wyjaśnia Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa S.A. - Dlatego z punktu widzenia ochrony środowiska ta akcja ma sens, gdyż uświadamia ludziom, że racjonalne zużytkowanie energii jest korzystne dla środowiska.

W Gdańsku zgasną iluminacje oświetlające: Złotą Bramę, Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Zieloną Bramę, Motławę, kościół św. Jana, Bazylikę Mariacką razem z Kaplicą królewską, Kościół św. Katarzyny, Kościół św. Brygidy, Ratusz Staromiejski, Wielki i Mały Młyn.

Opinie (383) 7 zablokowanych

  • NIE WYŁĄCZAJCIE ŚWIATŁA !!! (1)

    Ja nie gaszę światła. Zrobiła się wokół tego wielka burza medialna, ale prawdziwe fakty są ukrywane. Koszty wyłączenia i ponownego włączenia są o wiele wyższe, bo masa ludzi będzie to robic w tym samym czasie. Koszty w mniejszych miejscowościach mogą wynieśc nawet 200-500 tysięcy złotych, a co dopiero w większych miastach. Pozwolic sobie na takie coś mogą tylko te państwa, które energie zdobywają w inny sposób niż my, albo chociaż korzystając z energii elektrycznej bardzo mało. W polsce 96-97 % używanej energii jest energią elektryczną i tylko te marne 3-4 % przypada na energię np. wodną, wietrzną czy jak im tam. Inne kraje, któe takowe energie wykorzystują duużo jak juz pisałam mogą sobie na to pozwolic.
    Dlatego w dbałości o naszą planetę nie jestem za wyłączaniem światła, bo będzie to jeszcze większym zabójstwem dla ziemi.
    Nie wyłączam światła.

    • 2 2

    • A fakty ortograficzne? :)

      Nie wiem jakie znasz fakty i skąd je czerpiesz, ale nie znasz polskiego, to raz. Dwa to bzdury opowiadasz. Czytałaś wyliczenie fachowca z ZDiZ? A Twoje są, jak sądzę, oparte na jakimś kolorowym czasopiśmie. Poza tym na pewno nieprawdziwe jest Twoje stwierdzenie, że 96-97% energii zużywanej w Polsce to prąd. Nie masz jak widzę pojęcia, ile zakładów używa gazu i w jakich ilościach. No ale to wszystko nie przeszkadza Ci głosić Twoich bzdur z marsową miną znającej fakty :) Zabawna jesteś :)

      • 0 0

  • ;P

    Wali mnie to... mam remont na chacie... i nie bede na godzine go przerywac... chce miec juz to skonczone;)

    • 2 0

  • Protest

    Ohh, tu chodzi o głównie protest a nie o oszczędność.

    • 0 0

  • To nic nie da

    Przecież to nie ma sensu. Teraz wyłączymy światło, a np. w poniedziałek trzeba będzie dłużej siedzieć w robocie. Lepiej będzie po prostu kupować bardziej energooszczędne urządzenia i tyle.

    • 0 0

  • Ekofaszyści

    Tylko kompletny imbecyl może uwierzyć, że wyłączenie świateł na godzinę wpływa jakoś na ochronę środowiska. Przecież ani jedna elektrownia nie przestała pracować. Ma jedynie wpływ na domowy, zakładowy budżet.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane