• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wysypisko pełne skarbów, czyli drugie życie śmiecia

Izabela Małkowska
2 lipca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Z kamerą w gdyńskim centrum monitoringu wizyjnego
W śmieciach można znaleźć przeróżne "skarby". W śmieciach można znaleźć przeróżne "skarby".

Pracownicy tej firmy znajdują w sortowni małe, żywe kotki, cenne przedmioty z mosiądzu albo pieniądze - nawet pół miliona złotych. Mieszkańcy Trójmiasta potrafią tu przyjechać po wyrzucone przez pomyłkę do śmietnika sztuczne zęby, zwój kabli do komputera, albo płytę CD, niezbędną do działania urządzenia laboratoryjnego.



Czasem w sortowni pojawia się nawet pół miliona złotych... Czasem w sortowni pojawia się nawet pół miliona złotych...

Segregujesz śmieci?

- Usłyszałem wrzask. Okazało się, że w śmieciarce przyjechał mały kotek. Przeszedł przez nadawę, przeszedł przez sito, wyłapany został dopiero na linii sortowniczej. Wystraszony, ale żywy, przedostał się przez tyle urządzeń! Do dziś mieszka w domu u kierownika sortowni - opowiada Janusz Dębicki, zastępca kierownika sortowni Eko Doliny. - Kotów i psów znaleźliśmy wiele, regularnie wyciągamy je z zakręconych worków, wyrzucanych do kontenera na śmieci. Trafiają później do domów naszych pracowników, albo ich znajomych. Rozdajemy je, a niektóre zamieszkują u nas w zakładzie - dodaje.

Pracownikom sortowni regularnie trafiają się perełki, także dla koneserów i zbieraczy: pagony, medale, odznaczenia, czapki albo tablice rejestracyjne samochodów, których nie wolno wyrzucać do śmieci. Zdarza się, że ktoś osobiście przyjeżdża do sortowni i prosi o znalezienie zguby. Ludzie szukają dowodów osobistych, pieniędzy, złota, trafiła się nawet pani szukająca sztucznej szczęki. Sztuczną szczękę znaleziono, lecz, niestety, należała do kogoś innego.

Z góry śmieci pracownicy wyciągnęli także plik duńskich paszportów okradzionej w Trójmieście wycieczki, a pewien pan z eleganckiego mercedesa całą zmianę przesiedział na nadawie, wypatrując w zwale śmieci siatki z kablami do komputera. Pracownicy laboratorium medycznego prosili o znalezienie płytki wartej 2 tys. euro, niezbędnej do działania sprzętu, a którą ktoś z nich przez pomyłkę wyrzucił. W 99 proc. przypadków nie udaje się znaleźć zagubionych przedmiotów.

- W naszej sortowni można znaleźć dużo różnego rodzaju skarbów - z uśmiechem opowiada Izabela Wołosiak, wiceprezes Eko Doliny. - Mamy już nawet sporą gablotkę, w której je eksponujemy. Do najcenniejszych należało skasowane pół miliona złotych w brykiecie, chyba z NBP. Znaleźliśmy również kilka starych aparatów fotograficznych, niemal antyków, ale w bardzo dobrym stanie. Oprócz tego w gablotce mamy trochę sprzętu wyposażenia mieszkania, mosiężne krzyże, stare dzbanki i miski. Wystawa fascynuje wszystkich naszych gości, ogląda ją każdy odwiedzający zakład.

Kiedy myślimy o drugim życiu śmiecia, nie podejrzewamy nawet, że może ono być tak szlachetne. Pół miliona złotych, podobnie jak i zabytkowe aparaty fotograficzne trafiły do Gdańskiego Klubu Biznesu. Tam wystawiono je na aukcję, a środki zebrane z ich sprzedaży (prawie 10 tys. zł) przeznaczono na pomoc dla dzieci z Łężyc, poszkodowanych w wypadku samochodowym.

Można powiedzieć, że sortownia śmieci to istne wykopalisko skarbów i niespodzianek. Ludzie potrafią wyrzucić do śmietnika dosłownie wszystko. Czasem w związku z tym bywa zabawnie.

- Kiedyś odwiedzili nas przedstawiciele jednej z dużych firm papierniczych - opowiada Wołosiak. - W naszej gablocie wypatrzyli medal, który wyprodukowali dla VIP-ów w bardzo ograniczonej ilości, z okazji bodajże 50-lecia spółki. I ten medal został rozdany wybrańcom, nawet w samej firmie mało kto go dostał. Gdy osoby, które były u nas z delegacją, zobaczyły ten medal, to omal nie padły z wrażenia. To odznaczenie było ich marzeniem, więc je oddaliśmy, ale jaką drogę medal przebył, żeby zatoczyć takie koło? - zastanawia się.

Drugie życie śmiecia potrafi ciągnąć się w nieskończoność. Szkło może być wielokrotnie przetapiane na nowe butelki, natomiast z plastikowych butelek po napojach, tzw. PET, wytwarza się włókninę do wypełniania mebli tapicerowanych, a także produkcji polarowych bluz. Makulatura wraca do nas pod postacią papieru toaletowego, pakowego i gazet.

Dużo mówi się o ekologii, ale wielu z nas nawet w połowie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak żyć, żeby naprawdę odbywało się to w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska. Noszenie materiałowych toreb na zakupy zamiast używania foliowych, to ledwie kropla w morzu potrzeb.

- Nie wyrzucam baterii do śmietnika. Niby proste, ale nie dla każdego oczywiste - mówi Artur Bulenda, brygadzista z sortowni. - Zanim kupię żywność, sprawdzam, z czego zrobione jest jej opakowanie. Staram się nie kupować niczego włożonego w polistyren, bo tego nikt nie przerabia. Te z polipropylenu i polietylenu to już prędzej.

- Wszyscy mamy hopla na tym punkcie, patrzymy zawsze, z czego coś jest wykonane - ze śmiechem dodaje Wołosiak. - Ja np. staram się nie kupować produktów z wykorzystaniem folii termozgrzewalnej. A poza tym myję szkło, zgniatam butelki PET, dzięki temu łatwiej później prasować je w bele, a zakrętki od nich wrzucam do odpadów mieszanych. Od znajomych zbieram zużyty sprzęt AGD i przynoszę do pracy. Czasem nie trzeba dużo, żeby pomóc środowisku.

Miejsca

Opinie (68) 2 zablokowane

  • Nie do wiary (1)

    Ciekawy artykuł.

    Ale oczywiście ankieta jak zwykle poziom dna - Ja nie segreguje śmieci, bo mimo tego iż bym chciał, na moim osiedlu, ani na żadnym pobliskim, niema do tego odpowiednich pojemników. Myślę że w takiej sytuacji jest większość Polaków.

    • 29 1

    • Pisz do gminy i do Zakładu Utylizacyjnego 58 326 01 00 (Jabłoniowa 55), niech postawią

      • 4 0

  • dwa lata dla bandytów wrzucających kotki do smieci!

    • 24 1

  • już nie segreguję (1)

    ponieważ przy moim domu nie ma kontenera na tworzywo sztuczne zanosiłem plastyk do kontenra dwie ulice dalej ale ostatnio wyskoczył jakiś facet i zaczął sie na mnie drzec jakbym był jakims przestępcą że niby podrzucam na jego podwórko swoje śmieci! czułem sie strasznie

    • 18 0

    • ha ha ha co za debil, strażnik śmieci się znalazł, ja bym mu te butelki na łeb wysypała. No istny debil

      • 1 0

  • ten brykiet ze 100 tys. zł to nie taki znowu skarb - można to było kupić jakiś czas temu jako upominek za kilkanaście zł. Pewnie ktoś wyrzucił to po porządkach w domu..

    • 13 0

  • Szkoda

    Ja nie segreguję, bo niestety na moim osiedlu (Gardenia na Jasieniu) jest tylko jeden pojemnik na wszystko i nigdzie w pobliżu nie ma takich do segregowania :(

    • 10 1

  • NO ....optymistyczny artykół juz wiem co budyn będzie robil jak go wywiozą na taczce.

    • 4 5

  • koteczek miał szczęście

    że trafił w ręce kochanych ludzi! dużo zdrówka !jeżeli chodzi o segregacje to nie dziele bo mamy jeden pojemnik na wszystko a wycieczek po mieście z workami to nie bede sobie robiła

    • 11 1

  • To wina Tuska !!

    j

    • 7 5

  • Nie wszystko złoto..

    Myślę, że jeszcze naprawdę dużo jest do zrobienia w kwestii ochrony środowiska.... także przed pseudosortowniami EKO(hahaha)wysypiskami.

    http://tv10-gdynia.cba.pl/?p=1882

    Polecam artykuł i załączony do niego film "Zatruta woda, skażona gleba" i wiele innych poruszających naprawdę poważne problemy "Eko"Doliny

    • 3 4

  • PROSZĘ O POMOC!!!!

    Niechcący wyrzuciłem do śmieci 500.000zł , gdyby ktoś znalazł to proszę o kontakt mailowy podany niżej.,

    • 0 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane