• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyzwolony czy okupowany?

am
31 marca 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
To, że 58 lat temu Gdańsk powrócił do Polski nie podlega sporowi. Kwestią oceny jest natomiast czy miasto dostało się pod okupację radziecką. Był 28 marca 1945 roku. Gdańsk opuściła większość wojsk niemieckich, a na budynku Dworu Artusa zawisła biało-czerwona flaga. Na pamiątkę tych zdarzeń w miniony piątek pod Dworem Artusa spotkali się mieszkańcy miasta, kombatanci i władze miasta. Na budynku, jak przed laty załopotała narodowa flaga. Wcześniej rocznicę wyzwolenia świętowano na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich oraz przy pomniku "Tym co za Polskość Gdańska". W obu miejscach złożono kwiaty.

Nie obyło się jednak bez przykrych incydentów. W przeddzień obchodów powrotu Gdańska do macierzy na pomniku upamiętniającym żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w walkach z Niemcami w marcu 1945 roku pojawił się napis wzywający do zemsty za zbrodnię katyńską. Prezydent Paweł Adamowicz przeprosił za to konsula Federacji Rosyjskiej i podkreślił, że takie zachowanie uważa za naganne i godne pożałowania. W liście do konsula napisał również: Sygnując symbolem "Polski Walczącej" wzywanie do zemsty, wymierzone w pamięć o rosyjskich bohaterach poległych w walce z niemieckim najeźdźcą, sprawcy poważnie nadużyli tego drogiego wszystkim Polakom znaku. Prezydent wyraził też nadzieję, że ten incydent nie zakłóci rozwoju przyjaznej współpracy między oboma krajami.

58 lat temu Gdańsk wrócił do Polski. Dla jednych historyków było to oswobodzenie z niewoli niemieckiej. Dla innych dostanie się miasta pod okupację sowiecką. Krótko po wyzwoleniu miasto zostało spalone w 90 procentach. Nie wiadomo w jakich okolicznościach i dlaczego doszło do zniszczenia Gdańska. Współcześni badacze historii coraz częściej mówią, że stała za tym Armia Czerwona, a Rosjanie potraktowali Gdańsk jak teren podbity.
Głos Wybrzeżaam

Opinie (90)

  • Oj Michale -a po co te przebicia w piwnicach na starym i dolnym mieście

    do dzisiaj niekiedy nie zamurowane ,przez byłych i aktualnych administratorów budynków mieszkalnych
    -to przygotowania do walk w mieście .
    A Gdańsk był bombardowany przez lotnictwo WB i USA -miedzy innymi Ołowianka ,stocznie ,port . więc teza o ochronie zabytków nie jest prawdziwa

    • 0 0

  • a zadałem sobie troche trudu

    za WIEM onet
    Gdańsk przyłączono do Polski w 1454. Przez następne 350 lat miasto przeżywało okres najwspanialszego rozkwitu, otrzymało szereg przywilejów królewskich, miało monopol na handel polskim zbożem i drzewem. Z tego okresu zachowały się najwspanialsze budowle i dzieła sztuki. W okresie rozbiorów Gdańsk znalazł się pod panowaniem pruskim. W latach 1807-1815 zdobyty przez wojska napoleońskie, otrzymał status wolnego miasta.

    Jałta
    W sprawie Polski wytyczono granicę wschodnią wzdłuż tzw. linii Curzona, poparto przyrost terytorialny Polski na Zachodzie, dokonano uzgodnień w sprawie reorganizacji Rządu Tymczasowego.

    Poczdam
    Po konsultacji z delegacją polską w składzie: B. Bierut, S. Grabski, S. Mikołajczyk, E. Osóbka-Morawski, M. Rola-Żymierski, W. Rzymowski, wytyczono zachodnią granicę Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Obok Szczecina Polsce przyznano Gdańsk i południowo-zachodnią część Prus Wschodnich, pozostałą część z Królewcem przyznano ZSRR. Podjęto decyzje w sprawie wysiedlenia Niemców z Polski, Czechosłowacji i Węgier.

    • 0 0

  • Dzięki Gallux, już myślałam, że mieszkam na "cudzym".

    • 0 0

  • Bo mieszkasz baju

    i niedłiugo się o tym przekonasz

    • 0 0

  • zdaje się, że V kolumna nie wyginęła, zawsze czułam się Polką i od urodzenia jestem U SIEBIE.

    • 0 0

  • orm- artykuł i jego tytuł wiąże nas z przeszlościa a nie z tym co trzeba zrobić?w mieście

    wiadomo w mieście- trzeba egzekwowac - prawo jak i w całym kraju a jak sam widzisz nawet jest problem z ustaleniem faktów co do " wyzwolony czy okupowany"?

    jak może być porządek kiedy przedstawiciele "narodu" dokonuja na oczach wyborców przestępstw i bez konsekwencji,- TO CZEGO ŻĄDAĆ OD MENELI NA DWORCU, CZY OD WŁAŚCICIELI PIESKÓW ,SPRZĄTANIA PSICH GÓWIEN.
    na razie trwa festiwal bolszewicki- bo wsio gosudarstwiennyje

    • 0 0

  • baju nie tak szybko

    - najpierw trzeba ustalić który rząd mial legitymizację do przeprowadzania negocjacji w sprawach o granice i podpisywania traktatów
    - czy legalny na emigracji w Londynie
    -czy powstały z na terenie ZSRR/Bierut byl oficerem NKWD/
    i tu jest problem do dzisiaj , bo któryś musi być nielegalny a co za tym idzie jego ustalenia są nie ważne.

    Galluxie
    to czemu rząd PRL i obecny na podstawie dekretu o-
    Porzuconym mieniu niemieckim- przetrzymuje Gdańskie zabytki w tym częsc kośćielnych a kośćiól nie byl niemiecki czy polski co najwyżej watykański

    Nie uważasz że jest to co najmniej podejrzane?? Na podstawie tego faktu można wysunąc tezę że miasto przez rząd polski uznawane jest do tej pory za niemieckie?

    • 0 0

  • -

    worum geht's hier.
    besser sehen Seiten

    http://www.ostsee-urlaub-polen.de/gdansk/gdansk_geschichte.htm
    http://www.danzig-online.de/geschichte.html
    http://www.masuren-immobilien.de/
    http://www.frischeshaff.de/danzig.htm

    • 0 0

  • Kombatant,

    dzielisz włos na czworo i prowadzi to do absurdu. Przecież w Jałcie ustalono tzw. strefy wpływów i Polska jako kraj przypadła Sowietom. "Polskim" rządem stał się ten z Bierutem (choć wszyscy wiemy jaki z niego Polak). W Poczdamie ustalono ostateczny zarys granic i Gdańsk stał się miastem należącym do Polski. Chcę jeszcze dodać, że w okresie, gdy Gdańsk był wolnym miastem (przed II wojną) nie oznacza, że był niemiecki. Nadzór nad miastem sprawowała Liga Narodów, a to, że Niemcy tu się panoszyli nie świadczy, że miasto było niemieckie. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że okres PRL można uznać za okres okupacji sowieckiej, ale dotyczy to całego kraju, nie tylko Gdańska. Kto ma prawo upomnieć się o Kraków, Warszawę i inne miasta? Myślę, że niektórzy bardzo przesadzają z prawami Niemców do tych ziem. Nie boję się, że wróci jakiś autochton i upomni się o dom, w którym mieszkam, bo swój dom wybudowaliśmy z mężem sami, nie odziedziczyliśmy też żadnych poniemieckich dóbr, więc spokojna głowa.
    Odnoszę wrażenie, że część wypowiadających się osób czeka na lepsze czasy i wiąże to z powrotem tutaj Niemców - dla mnie to dziwne i niezrozumiałe. Nikt za nas nie zrobi porządku po 50 latach okupacji sowieckiej, należy to zrobić samemu, tylko chyba nie pod wodzą takich ćwoków jak Lepper czy inne oszołomy, jak również nie pod nadzorem tych, którzy tylko zmienili piórka i nazwę partii.

    • 0 0

  • Hans,

    to nie jest furum niemieckie !!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane