• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

ZTM bije się w piersi i zmieni rozkłady jazdy

Maciej Korolczuk
14 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Po wielu uwagach i krytyce, jaka spadła na ZTM po zmianach rozkładów jazdy, urzędnicy postanowili wprowadzić kolejne zmiany - tym razem na lepsze. Po wielu uwagach i krytyce, jaka spadła na ZTM po zmianach rozkładów jazdy, urzędnicy postanowili wprowadzić kolejne zmiany - tym razem na lepsze.

Od poniedziałku 21 września zostaną wprowadzone pierwsze korekty rozkładów jazdy linii autobusowych w Gdańsku. To efekt wielu skarg i negatywnych opinii podróżnych, którzy także w listach wysyłanych i publikowanych na naszym portalu domagali się zmian. - Stale wzrastające natężenie ruchu na drogach wymusza konieczność dostosowania rozkładów jazdy do aktualnej sytuacji - tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.



Czy jesteś zadowolony z zaproponowanych zmian?

Od początku września, gdy ruszyła nowa linia tramwajowa na Piecki-Migowo i po uruchomieniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w dotychczasowych rozkładach jazdy dokonała się prawdziwa rewolucja. Zdaniem wielu mieszkańców, pasażerów i naszych czytelników "korekty" - jak określali wprowadzone zmiany gdańscy urzędnicy - okazały się zmianami na gorsze. Wiele kursów zostało wykreślonych, część linii zmieniła swoje trasy, część została skrócona lub skierowana w inne miejsca (np. na pętlę przesiadkową na Siedlcach, która również wymaga wielu poprawek).

Już w ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że władze miasta nie pozostaną głuche na wnioski wzburzonych mieszkańców i myślą nad wprowadzeniem kolejnych zmian - tym razem na lepsze.

Pierwsze zmiany od przyszłego tygodnia

W poniedziałek poznaliśmy szczegóły pierwszego etapu przywracania porządku w komunikacji miejskiej.

- Od pierwszego dnia funkcjonowania nowej siatki połączeń na bieżąco monitorowaliśmy sytuację. Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego obserwowali ruch pasażerów i autobusów na węźle integracyjnym Siedlce. Zbierali od pasażerów sygnały, opinie i sugestie dotyczące zmian wprowadzonych w komunikacji miejskiej - tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. - Zarówno dane pochodzące z zapisu urządzeń SIP, w które wyposażone są pojazdy, rejestrujących rzeczywisty czas przejazdu, jak i cenne uwagi mieszkańców stanowiły podstawę do wprowadzenia korekt rozkładów jazdy. Pierwszy etap zmian wejdzie w życie już w poniedziałek 21 września - zapowiada Grzelak.
Będzie zielona fala dla tramwajów

W kolejnym etapie zmian jednym z priorytetów ma być wprowadzenie zielonej fali dla linii tramwajowych kursujących w ciągu ul. Kartuskiej i Rakoczego.

- Pracujemy obecnie nad jak najszybszym wprowadzeniem w życie tzw. "zielonej fali" dla tramwajów linii 4, 10 i 12 w ciągu ul. Kartuskiej oraz w ciągu ul. Rakoczego. Długie oczekiwanie tramwajów na skrzyżowaniach powoduje bowiem opóźnienia w realizacji rozkładu jazdy. Trwają również konsultacje techniczne dotyczące możliwości udoskonalenia przystanków na węźle integracyjnym Siedlce - dodaje zastępca prezydenta.
Co się zmieni?
Linia 227:
- nastąpi zwiększenie częstotliwości kursowania w godzinach porannych i wieczornych we wszystkie dni tygodnia.

Linia 156:
- nastąpi zwiększenie częstotliwości kursowania w godzinach szczytu przewozowego w dni powszednie w okresie nauki szkolnej. Zamiast co 20 minut, autobus linii 156 pojedzie co 15 minut.

Linia 175:
- nastąpi zwiększenie częstotliwości kursowania w godzinach szczytu przewozowego w dni powszednie w okresie nauki szkolnej. Zamiast co 20 minut, autobus linii 175 pojedzie co 15 minut.

- Dodatkowo, na wniosek mieszkańców dzielnic południowych skorygowaliśmy godziny odjazdów linii 156 i 175 w godzinach porannych i wieczornych po to, by poprawić możliwości przesiadek z innych linii - zaznacza zastępca dyrektora ds. przewozów ZTM w Gdańsku Sebastian Zomkowski.

Linia 213:
- nastąpi przesunięcie ostatniego kursu tej linii z węzła integracyjnego Łostowice- Świętokrzyska z godz. 22:53 na godz. 22:55.

Korekty rozkładów jazdy czekają również linie autobusowe 167, 168 i 267.
- Z powodu konieczności pilnej poprawy punktualności i regularności kursowania, wprowadzone zostaną korekty do rozkładów jazdy linii 167 i 168, uwzględniając coraz trudniejsze warunki ruchu drogowego na ul. Kartuskiej, powodujące opóźnienia. I tak, w godzinach szczytu porannego i popołudniowego autobusy tych linii pojadą ze zwiększoną częstotliwością co 15 zamiast co 20 minut (na wspólnych odcinkach linie te będą kursować z łączną częstotliwością co 7,5 a nie co 10 minut) - zapowiada Zomkowski.

Dodatkowo skorygowany zostanie także sposób wykonania dwóch kursów linii 267. Obowiązujący dziś kurs tej linii o godz. 05:27 z węzła integracyjnego Siedlce w kierunku Bysewa zostanie wykonany z Dworca PKS. Odjazd z przystanku "Dworzec PKS" nastąpi o godz. 05:22. Autobus zatrzyma się na przystankach "Nowe Ogrody", "Tarasy (Bema)", "Zakopiańska" i "Siedlce". W drugim kierunku, trasa kursu tej linii o godz. węzła Siedlce 22:35 zostanie wydłużona do Dworca PKS (przyjazd: godz.) 22:41. Na trasie przejazdu będą obowiązywały przystanki "Zakopiańska" i "Urząd Miejski".
- Wprowadzenie tej zmiany wynika z samego faktu dojazdu autobusu z zajezdni trasą przez Śródmieście, a więc możliwości udostępnienia pojazdu pasażerom - wyjaśnia Zomkowski.

Opinie (575) 4 zablokowane

  • 167, 168 do centrum!

    • 22 1

  • To jak te rozkłady były układane???

    "Pracujemy obecnie nad jak najszybszym wprowadzeniem w życie tzw. "zielonej fali" dla tramwajów linii 4, 10 i 12 w ciągu ul. Kartuskiej oraz w ciągu ul. Rakoczego. Długie oczekiwanie tramwajów na skrzyżowaniach powoduje bowiem opóźnienia w realizacji rozkładu jazdy."
    To jak te rozkłady były układane? Losowanie było? Bo na pewno nikt z tych układających rozkład nie sprawdził rzeczywistego czasu przejazdu. Opóźnienia sięgają nawet 6-8 minut z Migowa do dworca PKS!

    • 19 0

  • a co z 164? dalej będzie jeździć w tzw godzinach szczytu....a w innych godzinach na pkm nie trzeba dojechać...

    • 12 0

  • Jasień

    bilet jednorazowy za 3 teraz nie wystarcza i trzeba kasować za 3,60 na przejazd
    Niedogodności, brak konsultacji i wyobraźni trzeba zrekompensować obniżką cen
    komunikacji miejskiej .....

    • 21 0

  • AUTOBUS 164 (1)

    A czy Szanowne ZTM pomyślało nad zmianą rozkładu jazdy autobusu 164? Dzieci które jeżdżą z Ujeściska na Jasień do szkoły mają problem z dojazdem ponieważ nie wszystkie lekcje zaczynają się od razu w godzinach porannych. Poza tym dzieci wracając ze szkoły na Jasieniu po zmianach muszą iść kawał drogi do przystanku ponieważ został on przeniesiony z przystanku który był niedaleko szkoły. Nie jest to rozsądna decyzja ponieważ zimą kończąc lekcje po godzinie 16:00 będą wracały już gdy na dworze będzie ciemno. Nie jest to bezpieczne.

    • 22 0

    • dokladnie

      autobus 955 moglby zostac skoordynowany ze szkola i z koncem pracy w banku bph i pociagniety na petle na swietokrzyskiej...

      • 6 0

  • 127

    Zwiekszyc czestotliwosc kursowania linii 127 lisicki na bruk sprzatac przystanki

    • 13 0

  • PKM na Osowej a linia 269

    Linia 269 jest tak pięknie zsynchrnonizowana z PKM że z dworca na Osowej odjeżdża zazwyczej kilka minut przez przyjazdem kolejki, a autobusik jeździ bardzo rzadko.

    • 5 0

  • Oddajcie nam 142!!!!!

    • 18 1

  • A czemu ztm czy zkm milczy w sprawie redukcji kursów linii nie związanych z pkm i tramwajem na Morenę?

    Chodzi o 115, z bardzo dużą redukcją kursów. Dużo ludzi przesiadało się w Centrum na 115, żeby dojechać potem do Sobieskiego, a potem Jarową do Szpitala Zakaźnego i CMI. Wersja z dojazdem busikiem 283 odpada - w założeniach można by z Centrum tramwajem do czołgu i dalej busikiem - pod jednym warunkiem - gdyby 283 miało logiczne i sensowne godziny jazdy - obecne są fatalne: albo jest się prawie pół godziny przed rozpoczęciem pracy (a nikt nikogo w zamian wcześniej z pracy nie wypuści) albo jadąc kolejnym, jest sie znacznie spóźnionym.
    Kursy 184 też są zredukowane. Synchronizacja przesiadkowa na 199 jest beznadziejna, włączając w to dojazd z Centrum autobusem 130. Bo jak sie w końcu dotrze na Suchanino, to tuż przed już odjechał 199.
    Po drodze na Sobieskiego jest też duża szkoła, jeździ znaczna grupa młodzieży.
    Komu w ztm przeszkadzała dotychczasowa częstotliwość 115, która była idealna???

    • 16 0

  • a 115, 130 i 184?! (1)

    Rano przestoje 20-minutowe, po południu podobnie, gdy ludzie wracają z pracy czy szkoły. Halo?! dla kogo jest ten oderwany od rzeczywistych potrzeb rozkład?!

    • 19 0

    • Do tego można dodać jeszcze błąd polegający na stadnym odjeździe 130 i 315 w dni świąteczne i soboty w godzinach porannych.Kiedyś autobus 384 kursował co 15 minut,teraz jest 130/315 co pół godziny.Wystarczy tak przestawić godziny odjazdów obu linii,by na wspólnym odcinku był takt 15 minutowy.

      • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane