• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Za dwa lata ruszy remont Drogi Królewskiej w Gdańsku

Katarzyna Moritz
22 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Stan cienkich granitowych płyt na Długim Targu jest coraz gorszy. Ubytki doraźnie zastępowane są kostką brukową. Stan cienkich granitowych płyt na Długim Targu jest coraz gorszy. Ubytki doraźnie zastępowane są kostką brukową.

Jeszcze w czerwcu tego roku zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie koncepcji architektonicznej na przebudowę nawierzchni ul. Długiej i Długi Targ zobacz na mapie Gdańska. Ma ona - do końca 2019 roku i za ok. 50 mln zł - odzyskać dawną świetność.



Czy Droga Królewska wymaga aż tak kosztowanego remontu?

Już kilka lat temu powstał w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku projekt przywrócenia świetności Drogi Królewskiej, ale, póki co, na planach się kończyło. Prezydent Gdańska remont zapowiadał też w 2014 roku, przy okazji tworzenia stanowiska menadżera Śródmieścia. Z ówczesnych założeń wynikało, że już w tym roku będziemy chodzić po nowej nawierzchni Długiej i Długiego Targu. Tymczasem nawierzchnia jest ta sama, a z roku na rok zmienia się - na gorsze - jedynie jej stan.

Władze Gdańska po raz kolejny wracają do projektu przebudowy Drogi Królewskiej

W planach przebudowy Drogi Królewskiej ułożenie nowej nawierzchni na obu ulicach o łącznej długości zaledwie 500 m i powierzchni ponad 13 tys. m kw., wcale nie jest najważniejsze. Istotniejsza jest wymiana wielu instalacji znajdujących się pod nią. Dlatego Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna wykonała już inwentaryzację, z której wynika, że stan instalacji wodociągowej, sanitarnej i deszczowej, z których najstarsze powstały w 1874 roku, jest wyjątkowo zły. Ponadto istnieje też konieczność przebudowy instalacji teletechnicznych i energetycznych oraz uporządkowania gospodarki wodami deszczowymi.

- Istniejąca nawierzchnia została położona w 1971 roku, czyli ma 45 lat i jest wyeksploatowana. Jej zły stan pogarszał ciężki sprzęt wjeżdżający przy okazji masowych imprez. Oczywiście nie muszę mówić, że to jest wizytówka Gdańska, dlatego celem jest uczynienie bardziej atrakcyjnym tej przestrzeni, będziemy wymieniać nie tylko wszystko, co jest pod ziemią, ale też - poza nawierzchnią - lampy i małą architekturę. Chcielibyśmy przy okazji uporządkować również kwestie relacji z biznesem, który tu jest zlokalizowany - podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
W związku z tym prezydent powołał radę programową złożoną z ekspertów z różnych dziedzin, m.in. historyków sztuki, architektów, urbanistów, konserwatorów zabytków i dzieł sztuki. To grono ma pilnować przygotowania specyfikacji zamówienia, projektu architektonicznego i fazy wykonawczej przebudowy.

Jest też gotowy harmonogram przebudowy

Przetarg na opracowanie koncepcji architektonicznej ma być ogłoszony już w czerwcu tego roku. Koncepcja powinna być gotowa do stycznia 2017, a dokumentacja projektowa do grudnia 2017 roku. Roboty budowlane miałyby się rozpocząć w marcu 2018 roku, a zakończyć w listopadzie 2019 roku. Długa i Długi Targ byłyby więc "rozkopane" aż przez dwa sezony turystyczne.

Czy przy okazji prac na Drodze Królewskiej pojawiłby się tramwaj, drzewa i więcej ławek? Z czego będzie wykonana nawierzchnia? Odpowiedź na te i wiele innych pytań będzie zależeć od procesu konsultacji z radą programową, mieszkańcami i właścicielami lokali.

Dlatego, we wtorek 22 marca, o godz. 17Dworze Artusa zobacz na mapie Gdańska, odbędzie się otwarte spotkanie z prezydentem Gdańska i członkami rady programowej. Będzie można się w tej sprawie wypowiedzieć w ankiecie na stronie internetowej Gdańska, ponadto zostaną też przeprowadzone sondy uliczne wśród mieszkańców. 7 kwietnia zainaugurowany zostanie cykl warsztatów otwartych dla mieszkańców (wystarczy się zarejestrować) oraz warsztatów zamkniętych, przeznaczonych dla zaproszonych interesariuszy (wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców i instytucji funkcjonujących w obrębie przyszłej inwestycji).

Obecnie szacuje się, że koszt przebudowy Drogi Królewskiej wyniósłby 50 mln zł. Finansowanie głównie miałoby pochodzić z budżetu miasta, ale też z dotacji np. Ministerstwa Kultury.

By zwrócić uwagę na problem połamanych płyt, w dwóch punktach przy ul. Długiej i Długim Targu, pojawiły się niedawno kontrowersyjne malowidła w kolorze żółtym.

Żółte malowidła to przyszłe punkty informacji o rewitalizacji Drogi Królewskiej.

Opinie (191) 1 zablokowana

  • W 1971 roku przy okazji remontu ul. Długiej został zawalony i zasypany tunel ewakuacyjny

    dla rajców miejskich biegnący od kominka czerwonej sali aż za mury miejskie, obecnie w okolicach Teatru Szekspirowskiego. Cały odcinek jest obecnie zapewne niemożliwy do odtworzenia, ale od schodów w kominku do budynku Ogarna 107 biegnący przez kamienicę nr 35 jak najbardziej. Atrakcja turystyczna gwarantowana. Obecnie, na odcinku pomiędzy budynkiem Ogarna 107 a końcem tunelu jest schron z początku lat 60, dawne piwnice PPPPTiT, budynku dawnego Trójbetu. Warto wiedzieć, że z tunelu w okolicach Ogarna 107 istniały odnogi. Jedna z nich kończyła się wyjściem za murami w okolicy ul. Słodowników

    • 6 0

  • a trupio blade oświetlenie, którym niedawno obdarowano Długą zostanie wymienione?

    Na wszystkich bocznych uliczkach od Długiej, na Piwnej, Św. Ducha, Szerokiej jest przyjazne żółte oświetlenie, czy tak trudno o to na Długiej?

    • 1 0

  • Kazio z Banina... odpicuje całą droge za 100 tyś...

    • 1 0

  • Stara Płyta nam gra !

    Płyty granitowe na Długiej są w dobrym stanie - kto chce tu coś psuć ? Żeby tylko pieniądze z kasy wydrzeć !
    Na Długim Targu - położyć takie same jak na Długiej - i mamy odnowiony trakt królewski - za 1 milion już z renowacją reliktów przedproży - a nie za 50 milionów !
    Kto tak szasta naszymi podatkami ???
    Pociągnąć to samo na Długim Pobrzeżu i na Stągiewnej - i będzie jak na Ramblas .
    A że tu i ówdzie robi się krzywo - nie wpuszczać tam ciężarówek .
    Kto to widział - by montować różne sceny na Długim Targu z ciężkiego sprzętu !!
    To jest promenada - i tu prosimy damy w sukniach, szpilkach i kapeluszach - a nie robotników stawiających głośno rusztowania ! i niby muzyków co zabijają nam bębenki w uszach !! Kto tu kontroluje ilość decybeli ?? Trochę szacunku - dla MIEJSCA . To w końcu salon Gdańska !!

    • 1 2

  • Wy tu mówicie o ulicy ,zobaczcie co się dzieje na zapleczach choćby przy śmietnikach. Na podwórku kamienicy w której mieszkam stoi śmietnik do którego śmieci znoszą właściciele wszystkich okolicznych sklepów i lokali gastronomicznych . W kilka godzin po odjeździe śmieciarki śmietnik i teren wokół niego jest pełen kartonów i innych opakowań których nikt nawet nie zgniecie .4-5 takich kartonów i pojemnik jest pełen a reszta wala się wokół. Z tym trzeba zrobić porządek .Gdyby choć wyrzucający zgnietli te kartony .Gdzie jest SM ,gdzie jest miasto ,gdzie jest egzekwowanie ustawy śmieciowej?

    • 2 0

  • Zróbcie coś z tymi kupami na chodnikach i trawnikach!!!

    "pamietajcie że w psich i kocich odchodach jest mnóstwo robaków jak glista zwierzęca. dzieci sie zarażają a potem moga stracic wątrobe, oko albo mózg. poczytajcie o skutkach glisty kociej i psiej masakra. szczególnie nieodrobaczone zwierzaki to zaraza. "

    • 3 0

  • Zawsze przed wyborami przyda się kiełbasa wyborcza.

    Im droższy Miś tym większa prowizja.... stać nas.

    • 0 0

  • Duzo do zrobienia

    Witam . Tak zgadzam się z remontem podłoża na Starym mieście ,ale więcej uwagi i czasu trzeba uwzględnić nie tylko na jednej trasie .Co z innymi zapomnianymi uliczkami gdzieś z (tyłu)

    • 1 0

  • 2 mld na Pachołek to są w stanie wydać

    ale 50 mln na najważniejszą ulicę w Gdańsku to szkoda kasy i musimy czekać 3 lata

    • 1 0

  • Droga Krolewska

    W calosci nawierzchnia powinna byc odtworzona jak w przedwojennym Gdansku.Kostka brukowa wysokiej jakosci i mozliwosc wkomponowania herbu Gdanska ,oraz waznych dat nawiazujacych do dziejow miasta .Plyty granitowe nie oddaja tego efektu .Wladze Ganska nie powinny isc na latwizne ,ale starac sie przywrocic to co zostalo utracone.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane