• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zabiorą samochody pijanym kierowcom

Michał Sielski
9 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Niektórzy wsiadają za kierownicę w takim stanie, że nie wiedzą co robią, a potem nie mogą wysiąść z samochodu.

Zabieranie samochodu każdemu, kto miał ponad 1,5 promila (recydywiście od 0,5 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu, albo jego równowartości, jeśli nie jechał swoim autem - zakłada przyjęta właśnie przez rząd reforma Kodeksu karnego. W projekcie jest też podwyższenie kar za pedofilię i gwałty, a także zaostrzenie wyroków wobec recydywistów.



Jak oceniasz zaostrzenie kar za niektóre przestępstwa?

Rząd przyjął projekt zmian przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który teraz trafi do Sejmu i Senatu, po czym wejdzie w życie. Biorąc pod uwagę większość sejmową, a także fakt, że opinia publiczna jest zdecydowanie za zaostrzeniem kar, trudno spodziewać się czegoś więcej niż kosmetycznych zmian.

Konfiskata aut nietrzeźwym kierowcom



Zmiana zakłada, że każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi (recydywista ponad 0,5 promila), straci samochód. Nie będzie miało znaczenia, czy po prostu został przyłapany, czy też spowodował wypadek. Samochód będzie zajmowała policja, potem przejmie go prokurator, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek. Jeśli sprawca wypadku będzie miał ponad 0,5 promila, także straci auto.

Nie będzie też furtki dla osób, które nie jeżdżą własnymi autami, mają służbowe lub np. w leasingu. W takim przypadku sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu w dniu zatrzymania pijanego kierowcy.

Wyższe kary dla pijanych kierowców



Zaostrzone zostaną też istniejące już kary dla pijanych kierowców. Obecnie recydywiści mogą dostać grzywnę lub karę ograniczenia wolności. Teraz, złapani na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu po raz kolejny, będą musieli liczyć się z karą więzienia.

Za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości będzie min. 3 lata więzienia (teraz jest min. 2 lata), a za spowodowanie śmierci min. 5 lat więzienia. Maksymalna kara rośnie z 12 do 16 lat pozbawienia wolności.

Rosną kary za kradzież tablic rejestracyjnych



Kradzione tablice służą często do tankowania i ucieczki bez płacenia. Kradzione tablice służą często do tankowania i ucieczki bez płacenia.
Zmiany w prawie mają też ograniczyć plagę kradzieży tablic rejestracyjnych, które potem służą np. do kradzieży benzyny na stacjach benzynowych czy popełniania innych przestępstw. Obecnie kradzież tablic rejestracyjnych jest wykroczeniem, za które można dostać grzywnę w wysokości... 20 zł. Po nowelizacji Kodeksu karnego będzie to już przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Zaostrzenie kar za pedofilię i gwałty



Nadzwyczajnie zaostrzone zostaną też kary dla recydywistów. W ich przypadku będzie można podwyższyć zarówno dolną, jak i górną granicę kary o połowę
Wzrosną też kary za przestępstwa na tle seksualnym. Gwałt na dziecku karany będzie więzieniem 5 do 30 lat albo dożywotnim pozbawieniem wolności. Obecnie jest od 3 do 15 lat więzienia. Tak samo rośnie kara za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem (obecnie od 5 do 15 lat więzienia).

Przepisy sprecyzują też kwalifikacje gwałtu, np. przy użyciu broni palnej czy z nagrywaniem jego przebiegu.

Nadzwyczajnie zaostrzone zostaną też kary dla recydywistów. W ich przypadku będzie można podwyższyć zarówno dolną, jak i górną granicę kary o połowę. Na warunkowe zwolnienie będą mogli liczyć po odbyciu trzech czwartych kary.

Nie będzie też szybkiego przedawnienia zgwałcenia dziecka lub zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem. W przypadkach przestępstw seksualnych na szkodę małoletniego, gdy górna granica kary przekracza 5 lat więzienia, przedawnienie nie będzie mogło nastąpić przed ukończeniem przez małoletniego 40. roku życia.

- Reforma Kodeksu karnego kończy z filozofią, że najbardziej zwyrodniałych przestępców należy wyłącznie resocjalizować. Kary muszą być i nieuchronne, i surowe. Zwłaszcza za najcięższe zbrodnie przeciwko życiu i zdrowiu - mówi Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. - Trzeba odizolować najbardziej niebezpiecznych bandytów od społeczeństwa. Tu państwo musi pokazać żelazną rękę. To ofiara przestępstwa jest najważniejsza. Liczy się jej poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że sprawiedliwości stało się zadość. Nie chodzi tylko o zadośćuczynienie za krzywdę. Właśnie dlatego wprowadzamy bezwzględne dożywocie. W zakładach karnych nadal zbyt dużo jest osób, które popełniły morderstwo, a po wyjściu na wolność dopuściły się kolejnej takiej zbrodni - podkreśla Zbigniew Ziobro.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (537)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane