• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zaczęło się wiosenne sprzątanie Trójmiasta

Patryk Szczerba
28 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Symbolem wiosennych porządków jest sprzątanie ulic, ale urzędnicy zapewniają, że czysto będzie także na chodnikach, skwerach i drogach rowerowych. Symbolem wiosennych porządków jest sprzątanie ulic, ale urzędnicy zapewniają, że czysto będzie także na chodnikach, skwerach i drogach rowerowych.

Wiosna w natarciu, więc drogowcy zabierają się do sprzątania trójmiejskich ulic i chodników. Gdynia i Gdańsk już zaczęły, natomiast Sopot uspokaja, że nie trzeba organizować specjalnej akcji, a wystarczy regularnie przeprowadzane sprzątanie, by było czysto także po zimie.



Czy widzisz efekty corocznych wiosennych porządków w Trójmieście?

Temperatury rosną, a w ślad za tym coraz więcej mieszkańców dopytuje o porządki. Część czeka na oczyszczenie chodników i dróg rowerowych. Co bardziej niecierpliwi wysyłają zdjęcia zabrudzonych przejść. Inni zwracają uwagę, by zadbać przede wszystkim o czystość pomników czy koszy na śmieci. Urzędnicy nie przedstawiają pogodowych wymówek, związanych m.in. z ujemnymi temperaturami, jak to bywało w latach poprzednich i zapewniają, że porządki rozpoczęły się na dobre.

W Gdańsku najpierw sprzątanie, później malowanie

- W pierwszej kolejności sprzątamy tzw. główny ciąg komunikacyjny oraz Główne Miasto. Z powodu natężenia ruchu - oczyszczanie głównego ciągu zaczyna się przeważnie wieczorem, ok. godz. 21. Najpierw z ulic zbierany jest zalegający na nich piasek, potem odbywa się mycie jezdni - deklaruje Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Później maszyny sprzątające przeniosą się w dalsze rejony Gdańska. W dzielnicach położonych z dala od centrum, porządki na ulicach i chodnikach będą odbywały się w ciągu dnia.

- Wtedy samochodów jest mało, a mieszkańcom nie przeszkadza pracująca za oknem maszyna czyszcząca i myjąca ulicę. Dzień przed takimi porządkami mieszkańcy sprzątanych ulic będą informowani o planowanych pracach i proszeni o przestawienie swoich pojazdów - dodaje Kotłowski.
Po skończeniu mycia ulic, czyszczone będą również znaki drogowe, sygnalizacja oraz lampy oświetleniowe. Na końcu zaplanowano odnawianie oznakowania poziomego, czyli malowanie ulic, które rozpocznie się nie wcześniej niż w połowie kwietnia.

Wyczyszczone będą też osłony przeciwrozbryzgowe oraz ok. 200 wiat na gdańskich przystankach tramwajowych i autobusowych. Reszta zależy od prywatnych właścicieli, którzy jak co roku otrzymali informację o planowanych przez miasto porządkach.

Koszt wszystkich prac porządkowych na gdańskich ulicach tej wiosny to ok. 7-8 mln zł.

W najbliższych dniach czyszczone będą również wiaty przystankowe. W najbliższych dniach czyszczone będą również wiaty przystankowe.
Gdynia czyści do połowy kwietnia

W Gdyni urzędnicy stawiają przede wszystkim na czystość ciągów drogowych. Chodzi głównie o usuwanie piasku i zanieczyszczeń z jezdni, miejsc parkingowych, zatok postojowych oraz komunikacji miejskiej. Oczyszczone zostaną także drogi rowerowe.

- Kolejność wykonywania prac związanych z oczyszczaniem jezdni, ciągów pieszych i dróg rowerowych uzależniona jest od ich usytuowania i znaczenia w układzie komunikacyjnym miasta. Prace związane z oczyszczaniem jezdni planujemy zakończyć w marcu, a ciągi piesze i rowerowe zostaną oczyszczone do 15 kwietnia - wyjaśnia Tomasz Krzak z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Razem zostanie wyczyszczonych 400 km jezdni (900 km pasów ruchu) oraz ciągi piesze i drogi rowerowe o powierzchni ponad 760 tys. m.kw.

W ramach zawartych umów zaplanowano również prace na terenach zielonych. Chodzi o grabienie liści i sprzątanie trawników oraz ścieżek oraz ich renowację. Przy okazji naprawiane, myte i malowane będą również ławki i elementy na placach zabaw, które są pod opieką Zarządu Dróg i Zieleni.

W ruch poszły już myjki ciśnieniowe, które mają oczyścić z brudu pomniki, tablice pamiątkowe, ławki i pachołki, ale także takie elementy, jak zadaszenia parkingów rowerowych czy tablic tematycznych zamontowanych przede wszystkim w śródmieściu.

- Zajmiemy się też m.in. pachołkami przy ul. Świętojańskiej, nawierzchnią tuneli i stanem przejść, zwracając uwagę szczególnie na tunel na Wzgórzu św. Maksymiliana. Oczyścimy i zakonserwujemy również drewniane tarasy w rejonie Infoboksu - dodaje Tomasz Krzak.
Miasto zapewnia, że oprócz tego znikać będą na bieżąco porzucone odpady w postaci składowisk lub dzikich wysypisk. Do utrzymania porządku włączą się również strażnicy miejscy.

Po myciu ma przyjść czas na poprawki w oznakowaniu poziomym na ulicach. Po myciu ma przyjść czas na poprawki w oznakowaniu poziomym na ulicach.
- Będziemy reagować na wszystkie sygnały dotyczące nie tylko palenia odpadami, ale także na wyrzucanie nieczystości w lesie, na dzikich wysypiskach oraz wylewanie ścieków i zawartości szamb na podmiejskie łąki - tłumaczy Danuta Wołk-Karaczewska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.
Ogółem koszt sprzątania po zimie w Gdyni wyniesie ok. 1 mln zł.

W Sopocie bez dodatkowej mobilizacji

Sopoccy urzędnicy przyznają, że żadne dodatkowe działania w zakresie sprzątania ulic i skwerów po zimie nie są planowane.

- Nie ma dodatkowej mobilizacji, bo nie ma takiej potrzeby. Zakład Oczyszczania Miasta sprząta ulice, chodniki i skwery na bieżąco - wyjaśnia Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego magistratu.

Miejsca

Opinie (189) 2 zablokowane

  • spacerowicz

    poniedzialek swiateczny spacerek okolice budowy muzeum 2 wojny widac krecaca ekipe telewzji rtl cieszy ich zainteresowanie spacerowiczow bedzie wiecej turystow ale po godzinie szok naulicyGrodzkiej tasama ekipa filmuje nie ciekawy teren budowy zrujnowany zabytek naprzeciwko oraz swoj pojazd z uszkodzonym zawieszeniem na zdewastowanej nawierzchni ulicy CHYBA O TURYSTACH MOZEMY ZAPOMNIEC

    • 2 1

  • Nocą, ulicą Żeglarską przejechała maszyna czyszcząca pobocze i cały piach zamiast do maszyny, trafił na środek jezdni. Paliwo stracone, a bałagan jeszcze gorszy.

    • 3 0

  • Pomorzanin

    Znowu hałas miedzy domami echem bedzie sie odbijał noca spac nie daje ta maszyna na moment ucichnie i ponownie wraca wycie .Rok temu trawało to ponad 4 godziny od 1 w nocy a o 6 juz pobudka do pracy ...Masakra

    • 3 1

  • A Sopot cały w psich odchodach (1)

    • 0 2

    • może zobacz ile jest ludzkich"odchodow" bo psy piwa,wodki,petow,butelek,puszek,kapsli etc.raczej nie rozrzucaja.

      • 0 0

  • Gdańsk wydaje 7-8 mln pln

    OMG! Szok! Bezrobotnych zatrudniać, więźniów też można. Oszczędzać! Marnotrawstwo środków.

    • 4 0

  • Sprzątający posługują się dmuchawami. Duże ciśnienie zdmuchiwanych śmieci i piasku powoduje dużo większy kurz i bałagan. Bezgłowie. Skandal

    • 0 0

  • Ostatnio przez czyszczenie ulicy przy przystanku zaspa skm o godzinie 16 powstal taki korek, ze ludzie byli gotowi ich tam rozniesc. Co jak co, ale z ta godzina oszaleli, korki jak diabli o ponad 25 min opoznienia autobusow..

    • 0 1

  • slidarni z akcją porządkową

    zacznijmy myć pachy i krocze przed podróżą w komunikacjii zbiorowej

    • 0 0

  • Masakra jak o 4 nad ranem budzi ten okropny halas, nawet zamkniecie okna nie pomaga :-(

    • 1 0

  • Czy noc czy dzień i tak nie dogodzisz

    Co do nocnego hałasowania przez pojazdy czyszczące niestety jest to konieczne, dlaczego? Otóż pojazd taki porusza się bodajże z prędkością maksymalną 20km/h jak nie mniejszą. Ciężko dogodzić naszym kochanym mieszkańcom, którzy w nocy chcą spać i narzekają a w dzień jadąc / wracając z pracy będą wypowiadali te same słowa w przeciwieństwie. Noc to najlepsza pora na sprzątanie ulic i w większości krajów europy zachodniej tak też się dzieje. Osobiście również często słyszę warkot tej maszyny, jednak przejedzie raz i w moim przypadku już nie powraca w to samo miejsce.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane