• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zagłębie wiatraków

Bożena Aksamit
9 października 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Ponad 30 wielkich jak Pałac Kultury wiatraków stanie wkrótce w gminie Choczewo. Warta ponad 100 mln euro inwestycja nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. Po raz pierwszy nie zanosi się też na protesty ekologów.

Elektrownia wiatrowa zajmie ponad tysiąc hektarów. - Z sondaży przeprowadzonych wśród mieszkańców wynika, że dwie trzecie z nich popiera budowę, ale drugie tyle chce, aby wiatraki stały z daleka od ich domów. U nas jest dużo gruntów po byłych PGR i to na nich powstanie inwestycja - mówi Jacek Michałowski, wójt gminy Choczewo.

O tym, jak ważne są uzgodnienia z mieszkańcami i ekologami, przekonano się w powiecie puckim. Rok temu firma Polish Energy Partners rozpoczęła budowę siłowni w okolicy Gnieżdżewa nad Zatoką Pucką. Od początku protestowało 400 mieszkańców wsi i okolic, a ich skarga czeka obecnie na rozpatrzenie w Parlamencie Europejskim. Protestujący uważają, że podczas budowy nastąpiło naruszenie ich praw obywatelskich i złamanie zasad ochrony przyrody.

- Rozumiem tych ludzi - mówi Jacek Michałowski. - Tam ziemia jest bardzo droga, to atrakcyjny teren, gdzie intensywnie rozwija się turystyka. Gdy pojawia się wiatrak, cena gruntu spada kilkakrotnie. My mamy najlepsze warunki wiatrowe w kraju i zainteresowanie inwestycjami jest ogromne. Przy takim zainteresowaniu nie sztuka budować, sztuka budować z głową.

Podejście Choczewa do usytuowania elektrowni wiatrowych znajdzie prawdopodobnie akceptację ekologów.

- Nigdy nie zgodzimy się, aby takie inwestycje powstawały na obszarach, na których występują chronione gatunki ptaków - mówi Przemysław Chilarecki, ornitolog z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Gdy widzimy, że ktoś podziela tę troskę, dajemy zielone światło.

Wójt Michałowski przypomina, że dwa lata temu samorządowcy skutecznie przeciwstawili się budowie sześćdziesięciu wiatraków, które miały stanąć na wodzie na wysokości Stilo. Co z budowy wiatraków będzie miała gmina Choczewo? Do gminnej kasy trafi dwa procent wartości inwestycji.

- Dla nas to wielka kwota, której nikt inny tu nie przyniesie - wskazuje Michałowski. - Wyremontujemy ośrodek zdrowia, zrobimy kanalizację, chodniki. Fabryki samochodów nikt nam tu nie zbuduje. Naszą szansą są właśnie wiatraki.

Polska, tak jak inne kraje UE, jest zobowiązana do rozwoju energetyki odnawialnej. Według szacunków do 2010 roku inwestycje w siłownie wiatrowe powinny wynieść w naszym kraju ponad miliard euro. Obok Choczewa w kolejce po te pieniądze ustawiły się już gminy Kobylnica, Sztutowo, Przechlewo i Miastko. Łącznie w Pomorskiem ma stanąć ok. 400 wiatraków.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit

Opinie (97) 1 zablokowana

  • Wiatrakom mówimy TAK

    W Danii pełno jest wiatraków i nawet jak się stoi tuż przy farmie nie słychać żadnego szumu!!!!!
    Ptaki jakoś sobie radzą i nie widać ,żeby wiatraki stanowiły przeszkodę!!!
    A poza tym jest to miły widok dla oka , takie wiatraki w krajobrazie. Powinnismy się i cieszyć , że Polska dołącza do reszty europejskich krajów.

    I tak u nas się nie da żyć po PiSowskimi rządami.

    • 0 0

  • Gallux

    W 2005r elektrownia Połaniec otrzymała 400 000m/3 drewna.
    Jeżeli wypełnimy dyrektywę dot.energii odnawialnej,to w 2012 r. całe!!! pozyskane w Polsce drewno zostanie spalone.
    Stają linie produkcyjne zakładów uzywających do produkcji odpadów drewnianych-np. Kronospan-producent płyt wiórowych.
    Elektrownie windują ceny drewna!!Horror.
    Proponuję nową gradację dot. poziomu inteligencji:Mędrzec,Intelektualista,Umiarkowany,Głupek,Idiota,Ekolog.

    • 0 0

  • wit
    a ile w tym czasie spaliła węgla?
    pierwsze słyszę, przyznaję ze wstydem, że w elektrowniach zużywa się drewno
    drewno daje wysoką temperature "od ręki", ale okres jego spalania jest dość szybki i jak do celów przemysłowych chyba nieprzydatny?

    • 0 0

  • najlepiej to niech wszyscy

    zainstalują sobie piece na drewno i palą syfiastym lakierowanym drewnem albo węglem. albo najlepiej śmieciami, których do lasu się nie chce wywoźić.

    oj ciemnogród i seme don kichot'y. już widzę demonstracje pod wiatrakami.
    babcie z transparentami "wiatraki to dzieło szatana" i sołtys z widłami atakujący śmigło.

    o boże, zlituj się nad nami pieniaczami, zacofanymi malkontentami i postkomunistycznymi teoretykami.

    bo oprócz zdrowia i czystego środowiska nic nie potrzebuje!

    • 0 0

  • Gallux

    Nie wiem,znam problem od strony deficytu drewna na rynku,spowodowany gargantuicznym apetytem elektrowni.
    Ale na pewno to bezsens spalać drewno w celu uzyskania energii-to zaprzeczenie i ekonomiki i ekologii.Elektrownie wodne na "ziemiach odzyskanych" odbudować-to pomysł znakomity-chociaz wielkiego znaczenia dla bilansu energetycznego nie ma.Najtaniej dla nas to oczywiście spalanie węgla,ale przed energetyką jądrową i tak nie uciekniemy.Wiatraki to poroniony pomysł(i nie mówcie,że są ładne!!brr}

    • 0 0

  • Gdzie są te wiatraki?

    http://darlowo.info/articles/galeria/photo_engine.php?gid=6&pid=2
    http://darlowo.info/articles/galeria/photo_engine.php?gid=11&pid=2

    • 0 0

  • wit

    A mnie się wydaje, że choć są nieopłacalne to są konieczne. Gdyby człowiek kierował się tylko zyskiem, to niedługo rzeczywiście nasza cywilizacjas zejdzie na psy, bo lada dzień skończą się paliwa kopalne. Wiatraki może nie są za ładnei rubią szum, ale na pewno są czyste. Nic czystszego i bezpieczniejszego nie wymyślono. Z biegiem czasu staną też się opłacalne. Dziwię się ekologom. To nie wiatraki stanowaią największy problem: ale masowa motoryzacja, infrastruktura, rosnący popyt na surowce, przeludnienie na świecie, karczowanie lasów i masowa turystyka. Jak już człowiek upora się z problemami godziwego przeżycia swego gatunku, to można skupić się na estetycznej stronie takich inwestycji. Dla ptaków i ekologii lepszy w takim miejscu jest chyba wiatrak, aniżeli betonowe osiedle, fabryka, czy autostrada.

    • 0 0

  • gallux

    Też słyszałem o obowiązku spalania pewnej ilości drewna w elektrociepłowniach. Czytałem o tym w internecie. Niestety było to dawno i nie jestem w stanie potwierdzić źródła. Tak samo dziwiłem się jak Ty. Nie wiem czy dotyczy to UE czy tylko Polski.

    • 0 0

  • ALE GŁUPOTY...

    Polski nie stać na czterokrotnie droższą energię, a tyle kosztuje ta tzw. energia odnawialna.
    Takie duperele tu piszecie, a to Wy będziecie dopłacać do tych wiatraków, "Polaczkowie".

    • 0 0

  • Polaczek

    A Ty nie bądż taki mądry jak George W. Bush dla którego ropa jest tani9a i niewyczerpalna.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane