• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zagłębie wiatraków

Bożena Aksamit
9 października 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Ponad 30 wielkich jak Pałac Kultury wiatraków stanie wkrótce w gminie Choczewo. Warta ponad 100 mln euro inwestycja nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. Po raz pierwszy nie zanosi się też na protesty ekologów.

Elektrownia wiatrowa zajmie ponad tysiąc hektarów. - Z sondaży przeprowadzonych wśród mieszkańców wynika, że dwie trzecie z nich popiera budowę, ale drugie tyle chce, aby wiatraki stały z daleka od ich domów. U nas jest dużo gruntów po byłych PGR i to na nich powstanie inwestycja - mówi Jacek Michałowski, wójt gminy Choczewo.

O tym, jak ważne są uzgodnienia z mieszkańcami i ekologami, przekonano się w powiecie puckim. Rok temu firma Polish Energy Partners rozpoczęła budowę siłowni w okolicy Gnieżdżewa nad Zatoką Pucką. Od początku protestowało 400 mieszkańców wsi i okolic, a ich skarga czeka obecnie na rozpatrzenie w Parlamencie Europejskim. Protestujący uważają, że podczas budowy nastąpiło naruszenie ich praw obywatelskich i złamanie zasad ochrony przyrody.

- Rozumiem tych ludzi - mówi Jacek Michałowski. - Tam ziemia jest bardzo droga, to atrakcyjny teren, gdzie intensywnie rozwija się turystyka. Gdy pojawia się wiatrak, cena gruntu spada kilkakrotnie. My mamy najlepsze warunki wiatrowe w kraju i zainteresowanie inwestycjami jest ogromne. Przy takim zainteresowaniu nie sztuka budować, sztuka budować z głową.

Podejście Choczewa do usytuowania elektrowni wiatrowych znajdzie prawdopodobnie akceptację ekologów.

- Nigdy nie zgodzimy się, aby takie inwestycje powstawały na obszarach, na których występują chronione gatunki ptaków - mówi Przemysław Chilarecki, ornitolog z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Gdy widzimy, że ktoś podziela tę troskę, dajemy zielone światło.

Wójt Michałowski przypomina, że dwa lata temu samorządowcy skutecznie przeciwstawili się budowie sześćdziesięciu wiatraków, które miały stanąć na wodzie na wysokości Stilo. Co z budowy wiatraków będzie miała gmina Choczewo? Do gminnej kasy trafi dwa procent wartości inwestycji.

- Dla nas to wielka kwota, której nikt inny tu nie przyniesie - wskazuje Michałowski. - Wyremontujemy ośrodek zdrowia, zrobimy kanalizację, chodniki. Fabryki samochodów nikt nam tu nie zbuduje. Naszą szansą są właśnie wiatraki.

Polska, tak jak inne kraje UE, jest zobowiązana do rozwoju energetyki odnawialnej. Według szacunków do 2010 roku inwestycje w siłownie wiatrowe powinny wynieść w naszym kraju ponad miliard euro. Obok Choczewa w kolejce po te pieniądze ustawiły się już gminy Kobylnica, Sztutowo, Przechlewo i Miastko. Łącznie w Pomorskiem ma stanąć ok. 400 wiatraków.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit

Opinie (97) 1 zablokowana

  • antyekolog

    wiesz co? w naszych realiach to ja wole wiatraki niż elektrownie atomową.
    zauważ ile problemów jest z "głupim" śmigiełkiem, a co dopiero z elektrownią atomową.

    mówisz, że wiatraki są bez sensu. ja uważam inaczej. zresztą psioczysz na unie to popsiocz tez na amerykanów, którzy mają całe pola wiatrakowe i to już od wielu lat.
    i nie dziw się, że unia dopłaca do ekologii bo bez takich działań i z bezmyslnością ludzi już dawno byśmy utoneli we własnym gównie.

    • 0 0

  • Koriolan

    Sprawa wykorzystywania innych źródeł energii nie ma się tak jak Ty to przedstawiasz. Cały czas wszyscy opierają się na paliwach kopalnych lub roślinnych, a to nic nie zmienia, bo przy dzisiejszej populacji, aby zastąpić ropę etanolem należałoby wyciąć lasy tego świata i przeznaczyć pod uprawy tzw. roślin paliwowych, a wiadomo jakie byłyby tego skutki. Zajrzyj do GW - Moto pod adres: http://auto.gazeta.pl/auto/1,48297,3658553.html.
    Nie tędy droga. Przyszłość jak ma być znośna musi opierać się na odnawialnych i czystych źródłach energii. Aczkolwiek etanol i jego propagowanie i tak jest milowym ekologicznym krokiem do przodu.
    Weź jednak pod uwagę ile pomyj wylano na rolników i PSL za forsowanie biopaliw. Przeciętnego polskiego kierowcy nie interesuje, ani przyszłość surowców, ani środowisko. Polski kierowca myśli, że ropa jest niewyczerpywalna, a za wzrost cen odpowiedzialni są tylko politycy i ich gierki.

    • 0 0

  • Piotr

    Nie wiem ile masz lat, ale możesz nie zdążyć jak USA oleje Kioto, bo to że Chiny oleją to pewne.

    • 0 0

  • a co do hałasu

    to takowy jest. jednak po oddaleniu się od wiatraka na powiedzmy 100 metrów staje się niesłyszalny. a zresztą co to za hałas.
    a w ogóle to wlasnie po to się je stawia na środku pola żeby nikomu nie przeszkadzały.

    jak widać, przez ostatnie 16 lat to staliśmy się najmądrzejsi. wiemy wszystko najlepiej o rzeczach, które nawet się w naszym kraju nie pokazały.

    ludzie. po wojnie świat sie rozwijał, tylko my stanęliśmy w miejscu dając dupy rosjanom.
    teraz to z nas wychodzi. w kwestiii ekologii i wszystkich pozostałych...eeeh

    • 0 0

  • K.R.Z.

    Dokłakdnie. Antyekolog, moim zdaniem, ma wyobrażenie o ekologach jako o ludkach z pomarańczowej alternatywy. Nie bierze pod uwagę, że to głównie nauka i badania.

    • 0 0

  • "Ekologia to nauka i badania"?!

    Odkop sobie raport Klubu Rzymskiego -"naukowcy" prawie pół wieku temu wypichcili prognozy na przełom tysiacleci.Czego tam nie było;widma kataklizmów,przeludnienia,głód,brud,smród i ubóstwo.
    Trafność przewidywań około "0".Tak samo wygladają prognozy
    dotyczace"ocieplenia klimatu" i cała reszta bzdetów.Ich myśl przewodnia to:"dajcie więcej forsy na badania,bo jak nie to ooohoho-strasznie bedzie!"
    Jak sądzicie,gdzie bardziej dba sie o ekologie-w bogatej Kaliforni(vide norma kalifornijska czystości spalin samochodowych) czy w biednych krajach trzeciego swiata i Polski?

    • 0 0

  • wit

    jakbyś nie zauważył to ocieplenie klimatu ma właśnie miejsce.
    a przepraszam, czy to znaczy, że jeśli nie mamy kasy na ekologie to możemy syfić. co za bzdura. gdybyśmy tyle nie syfili to nie trzeba by tyle kasy w to pakować.
    sami sobie zgotowaliśmy ten los!!!

    ludzie są gorsi od zwierząt, bo myślą:)
    czas panowania człowieka to kropla w morzu w historii ziemi. te kilkaset tysięcy lat jest niczym przy miliardach.
    wiec tak samo szybko jak zaczęliśmy, możemy skończyć...

    • 0 0

  • Nie ! Dla większości inwestycji wiatrakowych

    I dziwię się ze nikt nie wspomniał jeszce o OCHRONIE KRAJOBRAZU !!! Te obrzydliwe wiatraki całkowicie szpecą niezakłócony krajobraz !
    Zamiast tysięcy wiatraków wolałbym jedna atomówkę ! czysta, ekologiczna i daje prąd nie tylko jak wieje !
    Jeśli juz maja być wiatraki to tylko w kilku potęznych farmach, a jeszce lepiej na morzu !

    • 0 0

  • wit

    Raport Klubu Rzymskiego jest jak najbardziej aktualny, tylko przesunięty w czasie. Była to wtedy prymitywna próba zwrócenia uwagi na zagrożenia. Dalej jednak ropa jest podstawą rozwoju gospodarczego, nikt nie przejmuje się zmianami klimatycznymi postępującymi szybciej niż zwykle i widocznymi gołym okiem. Dlatego uważam, że raport ma swoje uzasadnienie. Jednakże zdaję sobie sprawę z faktu, że jest świetnym argumentem do obalanie teorii ekologicznych przez możnych tego świata i ich zwolenników. Najczęstszym przykładem ośmieszania tego raportu jest oczywiście przypisywanie, jak zwykle, czynnika finansowego.

    Jak uważasz że ocieplenie klimatu to bzdety to pojedź pod jakikolwiek lodowiec w Europie i prześledź jego historię. Skutki są widoczne gołym okiem. To dla Ciebie też bzdety?

    Fakt faktem, że gubernator Kalifornii pragnie szybkiego zastępowania samochodów z silnikiem spalinowym samochodami z silnikami wodorowymi. Czy to tylko propaganda? Miejmy nadzieję, że nie. Ten sam Twój stan ukochany zaskarża firmy energetyczne do sądu za spowodowanie ocieplenia klimatu. Co Ty na to?

    • 0 0

  • gegroza

    Powinieneś się cieszyć, przecież to inwestycja i rozwój godpodarczy. Nie rozumiem Ciebie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane