• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Szymon Zięba
20 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.

Kierowcy ignorują znaki, łamią przepisy i tarasują przejście dla pieszych - w tym również dla pacjentów zmierzających do szpitala UCK w Gdańsku. Problemu nie udało się rozwiązać, mimo instalacji słupków przy chodnikach. Nie widać także większych szans na to, by sprawą mogły zająć się dodatkowe patrole służb porządkowych - gdańscy strażnicy miejscy zostali bowiem oddelegowani do walki z koronawirusem.



Czy straż miejska powinna zostać oddelegowana do walki z koronawirusem?

Chodniki przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w tym m.in. na wysokości ulic SmoluchowskiegoMapkaDębinkiMapka, są zastawione samochodami. Kierowcy zostawiają auta w przestrzeniach między słupkami i w ten sposób uniemożliwiają swobodne poruszanie się pieszym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym.

Problem z zaparkowanymi nielegalnie samochodami w tej okolicy nie jest nowy - opisywaliśmy go m.in. w maju tego roku. Wówczas miejscy urzędnicy tłumaczyli, że chcą zainstalować więcej słupków, uniemożliwiły to jednak pozostawione na chodnikach auta.

Pół roku później sytuacja wygląda niewiele lepiej, o czym poinformował nas nasz czytelnik, pan Tomasz.

Kierowcy parkują auta na chodnikach



- Kierowcy za nic mają słupki, które są źle zamontowane i które można omijać z drugiej strony - parkując na chodniku. Miejscy inżynierowie chyba nie przewidzieli pomysłowości kierowców - zauważa nasz czytelnik.
Podkreśla, że osoby starsze i chore, poruszające się nierzadko na wózkach, mają problem, by poruszać się chodnikiem, prowadzącym do szpitala.

- Dotyczy to także chodnika do centrum onkologii, który także jest wiecznie zastawiony - podkreśla pan Tomasz.
Jak się okazuje, problem regularnie zgłaszany jest gdańskim strażnikom miejskim. Jak usłyszeliśmy od mundurowych, tylko od początku czerwca tego roku na numer 986 wpłynęło 27 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania na ulicach sąsiadujących z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Straż Miejska problem zna, ale walczy z koronawirusem



I choć funkcjonariusze SM problem znają, to może okazać się, że nie będzie tak łatwo go rozwiązać, np. poprzez częstsze patrole w okolicy.

- Jeśli ktoś jest świadkiem nieprawidłowego parkowania, może zgłosić ten fakt na numer 986. Informujemy jednak, że w związku z decyzją wojewody pomorskiego z 13 października Straż Miejska w Gdańsku ma realizować przede wszystkim zadania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19. Wiąże się to z utrudnieniami w naszej codziennej pracy i ogranicza liczbę przyjmowanych zgłoszeń do tych najpilniejszych i wymagających natychmiastowej interwencji. Dlatego należy liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na realizację innych zgłoszeń - tłumaczy Marta Drzewiecka z SM w Gdańsku.
Funkcjonariuszka przypomina, że istnieje możliwość wysłania do straży miejskiej zdjęć w formie elektronicznej, na których widać popełnione wykroczenie.

Warto wówczas pamiętać o podaniu daty, godziny i miejsca, w którym popełniono wykroczenie. Dodatkowo należy dołączyć takie dane potrzebne do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Urzędnicy: sytuacja w rejonie UCK jest priorytetem



Magdalena Kiljan z Gdańskuego Zarządu Dróg i Zieleni podkreśla, że urzędnicy na bieżąco obserwują rozwijającą się sytuację w obrębie rejonu UCK i "etapowo wprowadzają działania zmierzające do ograniczenia złego sposobu parkowania."

- Poprawa sytuacji w rejonie UCK jest zadaniem priorytetowym. W ubiegłym roku zrealizowany został projekt poprawiający bezpieczeństwo oraz warunki ruchu pieszego i środków transportu zbiorowego. Uporządkowana została cała ulica Smoluchowskiego, co zapewniło przejezdność w obu kierunkach i miejsca postojowe. Ustawionych zostało 150 słupków, które również zabezpieczyły i uwolniły chodnik dla pieszych - wylicza Magdalena Kiljan.
Dodaje, że w tym roku ustawiono słupki na ulicy Hoene-Wrońskiego, które umożliwiły wjazd karetkom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, a słupki zlokalizowane na ulicy Dębinki poprawiły warunki pieszych przy korzystaniu z przystanku autobusowego uwalniając tym samym chodnik od parkujących samochodów.

- Z kolei 24 słupki udrożniły nieprzejezdną wcześniej ulicę Fahrenheita oraz zabezpieczyły zieleń, a ulica Smoluchowskiego jeszcze w ubiegłym miesiącu miała dostawiane nowe słupki m.in. przy przejściu dla pieszych - tłumaczy urzędniczka.

Będzie bezpieczniejszy przystanek autobusowy



To jednak nie wszystko. Po interwencji radnych - Anny GolędzinowskiejEmilii Lodzińskiej - poprawione zostanie bezpieczeństwo podróżnych, korzystających z przystanku Centrum Medycyny Inwazyjnej przy UCK.

- Przystanek został zaprojektowany wiele lat temu z myślą o midibusach. Wtedy organizacja ruchu nie pozwalała na wprowadzenie regularnych autobusów. Obecnie ulica Smoluchowskiego jest już obsługiwana przez regularne składy, ale pojazdy nie mieszczą się w zatoczce, co naraża pasażerów - często osoby z trudnościami w poruszaniu się - na pokonywanie najpierw krawędzi chodnika, a później wysokiego progu pojazdu - tłumaczy Anna Golędzinowska.
Wiadomo już jednak, że w przyszłym roku, w miejscu istniejącej zatoki autobusowej (która z uwagi na zagospodarowanie terenów przyległych nie może być wydłużona), wybudowany zostanie peron przystankowy. Rozwiązanie - oprócz poprawy bezpieczeństwa - powiększy także przestrzeń dla pasażerów, czekających na autobus.

Do końca listopada zostanie także zrealizowana koncepcja poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, która zakłada m.in. budowę nowego chodnika, ustawienie znaku zakazu zatrzymywania się oraz montaż słupków blokujących możliwość parkowania na poboczach w obrębie skrzyżowania.

W najbliższym czasie ma powstać również projekt na uzupełnienie słupków na ulicy Smoluchowskiego przy SP 15 i przejściu dla pieszych w celu odblokowania chodnika oraz rozważana jest możliwość ustawienia słupków na nie wygrodzonym odcinku przy al. Zwycięstwa 31/32.

Miejsca

Opinie (368) ponad 10 zablokowanych

  • Taaak

    Zasieki i rów z wodą - tylko to może pomóc na polskich kierowników.

    • 3 8

  • Do UCK nikt nie przyjeżdża na spacer! (3)

    Wszyscy tam parkujący to schorowani ludzie, którzy potrzebują pomocy medycznej.
    Stoją piękne budynki, a gdzie parking dla wszystkich? Z tego co słyszałam, tylko pracownicy mają możliwość wjazdu na parking podziemny. A my - chorzy? Gdzie mamy zaparkować?

    • 20 5

    • mozesz podjechac taksówka inteligencie (1)

      • 0 5

      • Leming

        • 0 0

    • z parkingu też będzie spory spacer.

      • 0 2

  • To niema żadnego znaczenia bo straz wiejska i tak nic reagowała wcześniej wiec nic to by nie zmieniło

    Gdy blachosmrody parkuja na trawniku to nie reaguja bo twierdza ze to jest poza pasem drogowym. Straż wiejska jest w gdańsku nieudolna i niewydolna.

    • 4 5

  • Zaparkować tam w porannych godzinach graniczy z cudem. Jeździłam tam z ojcem na radioterapię, nie mogłam go zostawić samego pod drzwiami i iść zaparkować 2km dalej, ostatecznie w jeżdżenie 5x w tygodniu przez ponad miesiąc zaangażowałam jeszcze męża. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Stawka 8zl/h jest bardzo wysoka jak na szpital, a i tak nie ma gwarancji miejsc. Nie ma nawet miejsc na wysadzanie pacjentów...

    • 16 1

  • (2)

    Dlaczego nie wybudowano porządnego parkingu? Gdzie ludzie mają parkować? Nie wiem, kto zatwierdza projekty bez infrastruktury.

    • 20 3

    • twoje prywatne auto to sobie za własne pieniądze wybuduj. (1)

      • 1 3

      • i**otyczna odpowiedź.

        • 3 1

  • W UCK przecież leczy się ludzi.

    Do UCK jeżdżą ludzie aby się tam leczyć oraz tam pracować. Bardzo często jest tak, że kierowca jedzie tam z kimś z rodziny i odprowadza. Pomijając już kwestię tego, że Gdańsk jest w czerwonej strefie, a co za tym idzie są limity w komunikacji miejskiej, to miasto powinno ułatwiać parkowanie przed UCK prywatnymi autami, a nie to utrudniać. Przecież tam nikt nie jeździ dla przyjemności, tylko po to aby zrobić badania czy skorzystać z wizyty lekarskiej. O ile mogę zrozumieć to, że miasto stara się utrudniać wjazd czy parkowanie aut w Śródmieściu, o tyle zupełnie nie rozumiem takiego działania w okolicy UCK. Zdarzyło mi się parę razy tamtędy przejeżdżać i zauważyłem, że o miejsce do parkowania jest tam ciężko - również na miejscach odpłatnych.

    • 18 3

  • Priorytetowo to polikwidowali miejsca parkingowe i postawili parkomaty

    A jak szpital chciał lustro przy wyjeździe, to się nie zgodzili. I za horrendalne pieniądze zbudowali tymczasowy parking na kilka miejsc, oczywiście płatny za płotem

    • 7 0

  • Pacjent (5)

    Jeździłem tam z córką od 1roku życia do 3 nowotwór złośliwy, jestem z Torunia były sytuację,że trzeba było szybko wysiąść i wejść do szpitala by jak najmniej przebywała na dworzu, ponieważ mogło to jej zaszkodzić, graniczy z cudem zaparkować gdzieś w okolicy,komunikacja autobusem oraz tramwajem odpada, nie jeździ nic pod szpital A z tak chorym dzieckiem i nawet nie ma czasu czekać na przystankach i chodzić pod górę czasami , czasami też zchorowani ludzie lub ich opiekunowie staje się na chwilę i potem przestawia auto,parkingu bezpłatnego brak, płatny zajęty, brak miejsca do postawienia na moment , zawsze jest miejsce żeby przejść, przejechać zostawia się margines dla pieszych ,osoba która napisała ten artykuł i robiła zdjęcia widać że nie zna tematu wizyt w tym szpitalu,oby nie musiała poznać bo wtedy i jej zrobią te zdjęcia lub osobie która ja tam dowiezie. To nie jest zastawione miejsce do szpitala.

    • 26 2

    • A u ciebie jest chyba zanim komórek mózgowych skoro nie wiesz czym jest taksówka (4)

      • 0 10

      • U Ciebie zadnych nie ma jak domniemam

        Taxi z chorym dzieckiem? z Torunia jechać?
        Skąd Ci ludzie się biorą

        • 5 2

      • (1)

        Bezmózg

        • 0 2

        • Sam jestes bez mózgu gosc nie z tego miasta z chora corka ma jechac taxi?

          • 1 0

      • Co za d**il z ciebie

        Obys byl zdrowy

        • 1 0

  • Wbijcie sobie roszczeniowcy w te puste łby ze jak wam sie nie podoba brak miejsc czy płatna strefa to mozecie jechac taksówką (2)

    Większość pacjentów przyjechała do szpitala własnie taksówką albo komunikacją miejską .Jesli wam sie wydaje ze na koszt nas wszystkich ma byc wybudowany i utrzymywany parking.To wtakim razie wszystkim pozostałym a jest ich wiekszosc Miasto powinno zwracac pieniadze za taksówki i za bilety komunikacji miejskiej.

    • 4 14

    • Nic nie myślicie, kiedys jak was spotka taka sytuacja inaczej spojrzycie (1)

      A skąd ma ktoś wiedzieć że tam nie ma miejsc jeśli nie bywa w tym szpitalu A ma umówiona pilna wizytę na którą czekał pół roku i jest z innego miasta ,albo dowozi osobę schorowana nie mogąca chodzić, a Tu co? Brak miejsc z muszę szybko wejść

      • 7 2

      • jak widąc zawsze znajdziesz okazje by usprawiedliwic swoją głupotę

        I ja meduzo płaciłem za taksówkę pod szpital wiec ty tez możesz ,,,,

        • 2 5

  • Za mało miejsc parkingowych (1)

    Przy takim szpitalu jest za mało miejsc parkingowych,w godzinach południowych brak możliwość zapakowania a do lekarza trzeba dostać się na umówioną godzinę.
    Ostatnio krążyłam z 15min żeby gdzieś znaleźć miejsce.taki duży szpital a miejsc mało.przeciez nie tylko pracownicy służby zdrowia muszą gdzieś zaparkować ale i zwykły pacjent.

    • 18 3

    • zaplac za parkowanie najpierw

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane