• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Szymon Zięba
20 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.

Kierowcy ignorują znaki, łamią przepisy i tarasują przejście dla pieszych - w tym również dla pacjentów zmierzających do szpitala UCK w Gdańsku. Problemu nie udało się rozwiązać, mimo instalacji słupków przy chodnikach. Nie widać także większych szans na to, by sprawą mogły zająć się dodatkowe patrole służb porządkowych - gdańscy strażnicy miejscy zostali bowiem oddelegowani do walki z koronawirusem.



Czy straż miejska powinna zostać oddelegowana do walki z koronawirusem?

Chodniki przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w tym m.in. na wysokości ulic SmoluchowskiegoMapkaDębinkiMapka, są zastawione samochodami. Kierowcy zostawiają auta w przestrzeniach między słupkami i w ten sposób uniemożliwiają swobodne poruszanie się pieszym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym.

Problem z zaparkowanymi nielegalnie samochodami w tej okolicy nie jest nowy - opisywaliśmy go m.in. w maju tego roku. Wówczas miejscy urzędnicy tłumaczyli, że chcą zainstalować więcej słupków, uniemożliwiły to jednak pozostawione na chodnikach auta.

Pół roku później sytuacja wygląda niewiele lepiej, o czym poinformował nas nasz czytelnik, pan Tomasz.

Kierowcy parkują auta na chodnikach



- Kierowcy za nic mają słupki, które są źle zamontowane i które można omijać z drugiej strony - parkując na chodniku. Miejscy inżynierowie chyba nie przewidzieli pomysłowości kierowców - zauważa nasz czytelnik.
Podkreśla, że osoby starsze i chore, poruszające się nierzadko na wózkach, mają problem, by poruszać się chodnikiem, prowadzącym do szpitala.

- Dotyczy to także chodnika do centrum onkologii, który także jest wiecznie zastawiony - podkreśla pan Tomasz.
Jak się okazuje, problem regularnie zgłaszany jest gdańskim strażnikom miejskim. Jak usłyszeliśmy od mundurowych, tylko od początku czerwca tego roku na numer 986 wpłynęło 27 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania na ulicach sąsiadujących z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Straż Miejska problem zna, ale walczy z koronawirusem



I choć funkcjonariusze SM problem znają, to może okazać się, że nie będzie tak łatwo go rozwiązać, np. poprzez częstsze patrole w okolicy.

- Jeśli ktoś jest świadkiem nieprawidłowego parkowania, może zgłosić ten fakt na numer 986. Informujemy jednak, że w związku z decyzją wojewody pomorskiego z 13 października Straż Miejska w Gdańsku ma realizować przede wszystkim zadania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19. Wiąże się to z utrudnieniami w naszej codziennej pracy i ogranicza liczbę przyjmowanych zgłoszeń do tych najpilniejszych i wymagających natychmiastowej interwencji. Dlatego należy liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na realizację innych zgłoszeń - tłumaczy Marta Drzewiecka z SM w Gdańsku.
Funkcjonariuszka przypomina, że istnieje możliwość wysłania do straży miejskiej zdjęć w formie elektronicznej, na których widać popełnione wykroczenie.

Warto wówczas pamiętać o podaniu daty, godziny i miejsca, w którym popełniono wykroczenie. Dodatkowo należy dołączyć takie dane potrzebne do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Urzędnicy: sytuacja w rejonie UCK jest priorytetem



Magdalena Kiljan z Gdańskuego Zarządu Dróg i Zieleni podkreśla, że urzędnicy na bieżąco obserwują rozwijającą się sytuację w obrębie rejonu UCK i "etapowo wprowadzają działania zmierzające do ograniczenia złego sposobu parkowania."

- Poprawa sytuacji w rejonie UCK jest zadaniem priorytetowym. W ubiegłym roku zrealizowany został projekt poprawiający bezpieczeństwo oraz warunki ruchu pieszego i środków transportu zbiorowego. Uporządkowana została cała ulica Smoluchowskiego, co zapewniło przejezdność w obu kierunkach i miejsca postojowe. Ustawionych zostało 150 słupków, które również zabezpieczyły i uwolniły chodnik dla pieszych - wylicza Magdalena Kiljan.
Dodaje, że w tym roku ustawiono słupki na ulicy Hoene-Wrońskiego, które umożliwiły wjazd karetkom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, a słupki zlokalizowane na ulicy Dębinki poprawiły warunki pieszych przy korzystaniu z przystanku autobusowego uwalniając tym samym chodnik od parkujących samochodów.

- Z kolei 24 słupki udrożniły nieprzejezdną wcześniej ulicę Fahrenheita oraz zabezpieczyły zieleń, a ulica Smoluchowskiego jeszcze w ubiegłym miesiącu miała dostawiane nowe słupki m.in. przy przejściu dla pieszych - tłumaczy urzędniczka.

Będzie bezpieczniejszy przystanek autobusowy



To jednak nie wszystko. Po interwencji radnych - Anny GolędzinowskiejEmilii Lodzińskiej - poprawione zostanie bezpieczeństwo podróżnych, korzystających z przystanku Centrum Medycyny Inwazyjnej przy UCK.

- Przystanek został zaprojektowany wiele lat temu z myślą o midibusach. Wtedy organizacja ruchu nie pozwalała na wprowadzenie regularnych autobusów. Obecnie ulica Smoluchowskiego jest już obsługiwana przez regularne składy, ale pojazdy nie mieszczą się w zatoczce, co naraża pasażerów - często osoby z trudnościami w poruszaniu się - na pokonywanie najpierw krawędzi chodnika, a później wysokiego progu pojazdu - tłumaczy Anna Golędzinowska.
Wiadomo już jednak, że w przyszłym roku, w miejscu istniejącej zatoki autobusowej (która z uwagi na zagospodarowanie terenów przyległych nie może być wydłużona), wybudowany zostanie peron przystankowy. Rozwiązanie - oprócz poprawy bezpieczeństwa - powiększy także przestrzeń dla pasażerów, czekających na autobus.

Do końca listopada zostanie także zrealizowana koncepcja poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, która zakłada m.in. budowę nowego chodnika, ustawienie znaku zakazu zatrzymywania się oraz montaż słupków blokujących możliwość parkowania na poboczach w obrębie skrzyżowania.

W najbliższym czasie ma powstać również projekt na uzupełnienie słupków na ulicy Smoluchowskiego przy SP 15 i przejściu dla pieszych w celu odblokowania chodnika oraz rozważana jest możliwość ustawienia słupków na nie wygrodzonym odcinku przy al. Zwycięstwa 31/32.

Miejsca

Opinie (368) ponad 10 zablokowanych

  • Brak

    I bardzo dobrze, może w końcu ktoś zrozumie, że brakuje parkingów. Każdy tylko narzeka, że ma problem, żeby przejść chodnikiem a tak naprawdę wystarczy tylko obejść przeszkodę. Łatwiej obejść niż narzekać.

    • 5 2

  • Parking proszę wybudować na 1500 miejsc to problem zniknie (2)

    • 14 2

    • Taaa i wszystkie drogi do szpitala sparaliżować. (1)

      karetki będą fruwać.

      • 2 2

      • Wystarczy że będą jeździć nibmusx fruwać

        • 0 0

  • Dość paplania...

    Policja i lawety !

    • 3 11

  • Opłaty za odholowane auta spokojnie by pokryły koszta lawet.

    Blokada nie ma sensu, bo auto nadal zastawia chodnik - a często dłużej niż gdyby kierowca po prostu odjechał po załatwieniu swoich spraw.

    • 4 7

  • przy UCK musi powstac parking

    nie jestem fanem samochodozy, ale tam musi byc

    • 14 0

  • wyleczmy przyczynę, nie skutek!!!

    Przyczyną jest brak miejsc postojowych! Od wielu wielu lat brakuje miejsc postojowych w tym rejonie. Wstawienie słupków nie załatwi sprawy. W tak rozbudowanym miejscu, do którego codziennie przybywają tysiące ludzi musi być więcej parkingów!!! Przecież Ci ludzie, którzy przyjeżdżają również mają problemy z chodzeniem, nie można im zapewnić miejsca parkingowego kilometr od wejścia.

    • 14 0

  • Za taki stan rzeczy powinno się karać nie tych kierowców a włodarzy Gdańskich !!!!!!

    Od ilu lat istnieje ten problem w tym miejscu .... ktoś wie ???? Ale Władze Gdańska jakoś tego do tej pory nie zauważają Ile było już artykułów na ten temat a parkingów jak nie było tak nie ma !
    Gdańscy Urzędnicy nauczyli się tylko egzekwować nie dając nikomu żadnej alternatywy to wielki skandal że przy tak wielkim obiekcie leczniczym jakim jest UCK w Gdańsku nie ma choć jednego porządnego parkingu dla osób leczących się w przyszpitalnych poradniach i odwiedzających chorych w szpitalu ! Ale karać chcą i to surowo mam nadzieję że kiedyś ci odpowiedzialni urzędnicy sami zostaną surowo ukarani za nie robienie niczego w tej sprawie ! Mieszkańcy Gdańska na pewno im tego nie zapomną.

    • 12 1

  • Pod marketami są parkingi bo inaczej klient by ich olał i nic nie kupił a tu może nogi wyciągnąć i co nas to obchodzi.

    Zapewne jak zwykle,ktoś coś odpalił i wiśta wio.Słyszałem jak na ten widok Niemiec powiedział "polska gospodarka".Ja z Oliwy dojeżdżam taxi raz w miesiącu ale co mają zrobić pacjenci spoza Gdańska?.

    • 11 1

  • Piesi muszą zacząć stać albo chodzić po ulicach pasach ruchu ciekawe co wtedy będzie

    • 1 2

  • Czy straż miejska nagrała już nowy teledysk?

    W ramach walki z wirusem.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane