• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Szymon Zięba
20 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.
  • Kierowcy regularnie zastawiają chodniki w okolicy UCK.

Kierowcy ignorują znaki, łamią przepisy i tarasują przejście dla pieszych - w tym również dla pacjentów zmierzających do szpitala UCK w Gdańsku. Problemu nie udało się rozwiązać, mimo instalacji słupków przy chodnikach. Nie widać także większych szans na to, by sprawą mogły zająć się dodatkowe patrole służb porządkowych - gdańscy strażnicy miejscy zostali bowiem oddelegowani do walki z koronawirusem.



Czy straż miejska powinna zostać oddelegowana do walki z koronawirusem?

Chodniki przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w tym m.in. na wysokości ulic SmoluchowskiegoMapkaDębinkiMapka, są zastawione samochodami. Kierowcy zostawiają auta w przestrzeniach między słupkami i w ten sposób uniemożliwiają swobodne poruszanie się pieszym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym.

Problem z zaparkowanymi nielegalnie samochodami w tej okolicy nie jest nowy - opisywaliśmy go m.in. w maju tego roku. Wówczas miejscy urzędnicy tłumaczyli, że chcą zainstalować więcej słupków, uniemożliwiły to jednak pozostawione na chodnikach auta.

Pół roku później sytuacja wygląda niewiele lepiej, o czym poinformował nas nasz czytelnik, pan Tomasz.

Kierowcy parkują auta na chodnikach



- Kierowcy za nic mają słupki, które są źle zamontowane i które można omijać z drugiej strony - parkując na chodniku. Miejscy inżynierowie chyba nie przewidzieli pomysłowości kierowców - zauważa nasz czytelnik.
Podkreśla, że osoby starsze i chore, poruszające się nierzadko na wózkach, mają problem, by poruszać się chodnikiem, prowadzącym do szpitala.

- Dotyczy to także chodnika do centrum onkologii, który także jest wiecznie zastawiony - podkreśla pan Tomasz.
Jak się okazuje, problem regularnie zgłaszany jest gdańskim strażnikom miejskim. Jak usłyszeliśmy od mundurowych, tylko od początku czerwca tego roku na numer 986 wpłynęło 27 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania na ulicach sąsiadujących z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Straż Miejska problem zna, ale walczy z koronawirusem



I choć funkcjonariusze SM problem znają, to może okazać się, że nie będzie tak łatwo go rozwiązać, np. poprzez częstsze patrole w okolicy.

- Jeśli ktoś jest świadkiem nieprawidłowego parkowania, może zgłosić ten fakt na numer 986. Informujemy jednak, że w związku z decyzją wojewody pomorskiego z 13 października Straż Miejska w Gdańsku ma realizować przede wszystkim zadania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19. Wiąże się to z utrudnieniami w naszej codziennej pracy i ogranicza liczbę przyjmowanych zgłoszeń do tych najpilniejszych i wymagających natychmiastowej interwencji. Dlatego należy liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na realizację innych zgłoszeń - tłumaczy Marta Drzewiecka z SM w Gdańsku.
Funkcjonariuszka przypomina, że istnieje możliwość wysłania do straży miejskiej zdjęć w formie elektronicznej, na których widać popełnione wykroczenie.

Warto wówczas pamiętać o podaniu daty, godziny i miejsca, w którym popełniono wykroczenie. Dodatkowo należy dołączyć takie dane potrzebne do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Urzędnicy: sytuacja w rejonie UCK jest priorytetem



Magdalena Kiljan z Gdańskuego Zarządu Dróg i Zieleni podkreśla, że urzędnicy na bieżąco obserwują rozwijającą się sytuację w obrębie rejonu UCK i "etapowo wprowadzają działania zmierzające do ograniczenia złego sposobu parkowania."

- Poprawa sytuacji w rejonie UCK jest zadaniem priorytetowym. W ubiegłym roku zrealizowany został projekt poprawiający bezpieczeństwo oraz warunki ruchu pieszego i środków transportu zbiorowego. Uporządkowana została cała ulica Smoluchowskiego, co zapewniło przejezdność w obu kierunkach i miejsca postojowe. Ustawionych zostało 150 słupków, które również zabezpieczyły i uwolniły chodnik dla pieszych - wylicza Magdalena Kiljan.
Dodaje, że w tym roku ustawiono słupki na ulicy Hoene-Wrońskiego, które umożliwiły wjazd karetkom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, a słupki zlokalizowane na ulicy Dębinki poprawiły warunki pieszych przy korzystaniu z przystanku autobusowego uwalniając tym samym chodnik od parkujących samochodów.

- Z kolei 24 słupki udrożniły nieprzejezdną wcześniej ulicę Fahrenheita oraz zabezpieczyły zieleń, a ulica Smoluchowskiego jeszcze w ubiegłym miesiącu miała dostawiane nowe słupki m.in. przy przejściu dla pieszych - tłumaczy urzędniczka.

Będzie bezpieczniejszy przystanek autobusowy



To jednak nie wszystko. Po interwencji radnych - Anny GolędzinowskiejEmilii Lodzińskiej - poprawione zostanie bezpieczeństwo podróżnych, korzystających z przystanku Centrum Medycyny Inwazyjnej przy UCK.

- Przystanek został zaprojektowany wiele lat temu z myślą o midibusach. Wtedy organizacja ruchu nie pozwalała na wprowadzenie regularnych autobusów. Obecnie ulica Smoluchowskiego jest już obsługiwana przez regularne składy, ale pojazdy nie mieszczą się w zatoczce, co naraża pasażerów - często osoby z trudnościami w poruszaniu się - na pokonywanie najpierw krawędzi chodnika, a później wysokiego progu pojazdu - tłumaczy Anna Golędzinowska.
Wiadomo już jednak, że w przyszłym roku, w miejscu istniejącej zatoki autobusowej (która z uwagi na zagospodarowanie terenów przyległych nie może być wydłużona), wybudowany zostanie peron przystankowy. Rozwiązanie - oprócz poprawy bezpieczeństwa - powiększy także przestrzeń dla pasażerów, czekających na autobus.

Do końca listopada zostanie także zrealizowana koncepcja poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, która zakłada m.in. budowę nowego chodnika, ustawienie znaku zakazu zatrzymywania się oraz montaż słupków blokujących możliwość parkowania na poboczach w obrębie skrzyżowania.

W najbliższym czasie ma powstać również projekt na uzupełnienie słupków na ulicy Smoluchowskiego przy SP 15 i przejściu dla pieszych w celu odblokowania chodnika oraz rozważana jest możliwość ustawienia słupków na nie wygrodzonym odcinku przy al. Zwycięstwa 31/32.

Miejsca

Opinie (368) ponad 10 zablokowanych

  • parking

    tu jest potrzebny a nie słupki!

    • 8 2

  • PiS rządzi już sześć lat, a poprawy w UCK nie widać żadnej, ( w parkowaniu też) (3)

    • 1 7

    • W Gdańsku rządzi PO z .tej nienawiść to rozumu już nie działa

      • 3 0

    • Przypominam że w Gdańsku niestety rządzi PO a nie PIS !!!!! więc swoje żale do Dulkiewiczowej ! (1)

      • 1 1

      • Najgorzej, że ta redakcja, albo "redakcja", nie blokuje wymiocin politycznych trolli.

        • 0 0

  • (1)

    Parkowanie w tej okolicy będzie wyglądało tak samo z dodatkowym parkingiem czy bez. Skoro teraz można nie płacić i parkować na dziko przy braku reakcji SM to co miałoby skłonić kierowców żeby płacić i mieć dalej? Każde sensowne rozwiązanie musi uwzględnić karanie bo w tym kraju nie da się inaczej, a śpiewki o parkingach to ściema. Parkingi płatne są i jest na niech pełno miejsca.

    • 4 5

    • za darmo jak w całej Polsce pod szpitalem.

      • 0 0

  • w samym uck 8ZL/H

    wszystko zajete nie ma gdzie zaparkowac,z checia zaplace ale nie ma miejsc do parkowania

    • 3 1

  • Zamiast parkingu wokolicy szpitala buduje się kolejne osiedla zwiększajac tłok auty w tym miejscu

    Ci którzy się zajmuja planowaniem powinni być dawno na wylocie .

    • 10 1

  • W Polsce buduje się super szpitale bez parkingów, a jak ludzie skarżą się że nie ma parkingów, to zohydza się samochody, że nie

    Tymczasem w cywilizowanych krajach są super parkingi, często podziemne kilkupoziomowe

    Wyobraźcie sobie centra handlowe bez parkingów. Można?

    • 9 1

  • Skoro wystarczy wysłać zdjęcie, to niech się kilka razy dziennie jakiś ochroniarz szpitalny przejdzie i hurtowo wysyła

    Po kilku tygodniach może się nauczą

    • 2 5

  • Wystarczyloby zamawiac lawete do kazdego przypadku. Regularnie, przez caly dzien i w calym miescie. To jest latwa kasa dla miasta, po ktora tylko trzeba sie schylic. I prosze mnie nie posadzac o skrzywienie rowerowe. Jezdze samochodem nawet po bulki do sklepu za rogiem i jakos zawsze od 25 lat jestem w stanie zaparkowac w dozwolony prawem sposob i tak, zeby nikomu nie zastawic drogi czy chodnika.

    • 1 8

  • parking

    Proponuję aby pracownicy UCK dojeżdżający swoimi samochodami przesiedli się do komunikacji zbiorowej. Świećcie przykładem doktory, profesory oraz kierownicy i dyrektorzy wszelkiej maści. Od razu by się miejsce na parkingach zrobiło.,,,,,

    • 11 2

  • To jest właśnie polski syf (4)

    Walnąć swojego gruchota można wszędzie, mieć gdzieś, czy stan chodnika, czy pieszy lub niepełnosprawny przejedzie, kogo to obchodzi? Jedynie jakieś 0,1% społeczeństwa, którzy lubią porządek, a których cała reszta wyzywa od konfidentów, cyklistów, lewaków, pedałów, czy może delikatniej - przewrażliwionych.
    Straż Miejska powinna być mocno dochodowym miejscem pracy, które może dobra posadę zapewnić, bo pieniądze leżą na ulicy w postaci mandatów do pobrania.
    Szpital bez parkingu wielopoziomowego? Oj tam oj tam, znów się ktoś czepia, roszczeniowiec jeden, to nie Niemcy, tylko dumna Polska.
    Będą kolejne wybory, a przy nich tak samo pisowcy zagłosują na PiS bo PiS byle nie po, a peowcy na po bo po byle nie PiS. I tak to się kręci. Ludzie beznadziejni, bez wizji, mózgu i kompetencji, odpowiedzialności dalej będą przy władzy. A ludzie dalej będą tu psioczyc na forum.
    Proponuję spojrzeć prawdzie w oczy. W tym kraju nie zmieni się nic, będzie tylko gorzej. Najlepiej jest wyjechać.

    • 4 12

    • (2)

      Nie no roszczeniowcy to nie, bo parking powinien być. Ale za uparte pchanie się samochodem tam gdzie wiadomo że nie ma miejsca i nieprzepisowe parkowanie powinna być kara. Powód takiego parkowania nie ma najmniejszego znaczenia, może sobie być szpital czy wesołe miasteczko.

      • 1 2

      • powód tego parkowania ma znaczenie (1)

        i to duże.
        Bo to jest sygnał dla leni, którzy uważają, że, podobnie jak kiedyś drogowcy, buble organizacyjne i mentalne naprawia się zakazem.

        Się zakaże i z bani! Jeszcze na mandatach się zarobi.
        To myśłenie rodem ze "słynnej" firmy "Renoma", która w Gdańsku cieszy się duzymi względami.
        Swój do swego ciągnie!

        • 1 1

        • Ja w ogole wydalbym dekret, ze Polska pozbawiona jest patologii wszelakich.

          Po takim dekrecie moznaby juz w majestacie prawa te wszystkie patologie ignorowac.

          • 0 0

    • "polski syf"

      to właśnie olanie potrzeb klientów tego szczególnego miejsca.
      Walnąć ukaz, nałożyć sztraf i jeszcze po pysku natrzaskać.

      Tylko to rozumie większość managementu z awansu?
      Taka szkołę przeszli?

      Najpierw zorganizuj, potem wymagaj...

      • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane