• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zatrucia psów przez opryski? Weterynarze: Nie ma skokowego wzrostu

Szymon Zięba
13 września 2023 (artykuł sprzed 1 roku)  Raport
Opinie (202)
Czy opryski mogły doprowadzić do zatrucia psów? Nie można tego wykluczyć, choć weterynarze nie potwierdzają, by w ostatnim czasie doszło do skokowej liczby zatruć czworonogów. Czy opryski mogły doprowadzić do zatrucia psów? Nie można tego wykluczyć, choć weterynarze nie potwierdzają, by w ostatnim czasie doszło do skokowej liczby zatruć czworonogów.

Właściciele psów w Gdańsku ostrzegają się przed opryskami zieleni, które mają doprowadzać do zatruć i zgonów czworonogów. Do jednego z takich przypadków miało dojść na ChełmieMapka. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w lecznicach zwierząt, nie wynika, by odnotowano skokowy wzrost liczby zatruć. Nie ma też jednoznacznego potwierdzenia, że wykorzystywane w pracach z zielenią środki chemiczne przyczyniły się do zgonów zwierząt. Do śmierci jednego z psów doszło dzień przed opryskami.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport




Popierasz wykonywanie oprysków zieleni na trawnikach i w parkach?

Pies zatruł się przez opryski? Czytelniczka prosi o interwencję



Pies pani Dominiki trafił do weterynarza z ostrym zatruciem i krwotokiem 10 września.

- Weterynarz poinformował mnie, że to kolejny z kilku przypadków na przestrzeni około dwóch tygodni. Poprzedniego dnia trafił do niego pies z identycznymi objawami. Żadnego z ciepiących psów nie udało im się uratować - napisała do nas.
O sprawie zatruć psów zrobiło się głośno, gdy kobieta zamieściła wpis o podobnej treści w mediach społecznościowych. O sprawie pisali także inni nasi czytelnicy - zarówno w mailach, jak i w Raporcie z Trójmiasta.

Postanowiliśmy skontaktować się z weterynarzami pracującymi na Chełmie, a także lecznicą przy ul. Kartuskiej, do której trafił pupil naszej czytelniczki.

Uzyskane przez nas informacje wskazują na to, że najprawdopodobniej nie było bezpośredniego związku między wskazywanymi przez nią opryskami a śmiercią psa. A przynajmniej nie został on oficjalnie potwierdzony przez weterynarza.

Co o sprawie mówią pracownicy gabinetów weterynaryjnych?



Weterynarze: nie ma skokowego wzrostu liczby zatruć psów



Agnieszka StolarskaSosken Specjalistycznego Centrum Weterynaryjnego na Chełmie przyznaje, że zna sprawę. Podkreśla jednak, że do lecznicy nie trafia więcej psów z objawami zatrucia niż zwykle.

- Osoby, które się do nas zgłaszają z psami z podejrzeniem zatrucia, sugerują, że to może być pokłosie oprysków - przyznaje.
16:13 11 WRZEśNIA 23

Trujące opryski na osiedlach (71 opinii)

Zgłoszenia trujących oprysków na osiedlach SUCHANINO oraz CHEŁM.
Właściciele zgłaszają śmiertelne zatrucia psów.
Opisy sytuacji. A zdjęciach


Posty z facebooka, grupa: Zaginione/Znalezione zwierzęta - TRÓJMIASTO i okolice"
Zgłoszenia trujących oprysków na osiedlach SUCHANINO oraz CHEŁM.
Właściciele zgłaszają śmiertelne zatrucia psów.
Opisy sytuacji. A zdjęciach


Posty z facebooka, grupa: Zaginione/Znalezione zwierzęta - TRÓJMIASTO i okolice"


Skokowego wzrostu liczby zatruć u psów nie zauważyli także pracownicy Gdańskiej Całodobowej Lecznicy Zwierzyniec przy ul. Kartuskiej, do której trafił pies naszej czytelniczki. Usłyszeliśmy tam, że choć był jeden ostrzejszy przypadek zatrucia w ostatnim czasie, nie potwierdzono badaniami, by doszło do niego wskutek zatruciem opryskami.


Prezes SM Chełm: pies zdechł dzień przed opryskami



Również informacje, które uzyskaliśmy w Spółdzielni Mieszkaniowej Chełm, wskazują na to, że śmierć zwierzęcia, w sprawie którego zgłosiła się do nas czytelniczka, nie mogła być związana z opryskami w okolicy.

Prezes Zarządu SM Chełm, Leszek Majewski, przyznaje, że w poniedziałek, 11 września, zgłosiła się kobieta, która poinformowała, że 10 września zdechł jej pies. Przed śmiercią miał objawy ostrego zatrucia.

- Poinformowaliśmy tę panią, że spółdzielnia nie robi żadnych oprysków. Zajmując się zielenią, kosimy trawę, zbieramy liście, wykonujemy przycinkę. Ale oprysków nie robimy - zaznacza nasz rozmówca.


Dodaje jednak, że 11 września, czyli dzień po śmierci psa, na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej "Suchanka 33 - 35"Mapka (nie wchodzi ona w skład zasobów SM Chełm, ale spółdzielnia zarządza nią komercyjnie) oprysk środkiem "chwastox" rozpoczęła prywatna firma. Decyzję o oprysku podjęła wspólnota. Z relacji prezesa SM Chełm wynika, że naszej czytelniczki na zebraniu nie było, więc mogła o tym nie wiedzieć.

- Ten oprysk był jednak wykonany dzień później i nie mógł być przyczyną śmierci psa - podsumowuje Leszek Majewski.

Nie wszystkim podobają się opryski. Czy są potrzebne?



Czy użyty do oprysków środek jest bezpieczny? Jak czytamy w opisie produktu na stronie jednego ze sklepów ogrodniczych, niezalecane jest wchodzenie na spryskane "chwastoxem" trawniki "do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin".

W sprawie przeprowadzanych oprysków wątpliwości ma tymczasem część mieszkańców Gdańska.

- Proszę o rozpropagowanie akcji uświadamiającej spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz mieszkańców stosujących środki chwasto- i owadobójcze z własnej inicjatywy o ich szkodliwości. Na trawnikach przy domach bawią się nasze dzieci, biegają psy i koty, mieszkają pożyteczne owady i płazy. Kilka chwastów nie zaburzy estetycznych doznań mieszkańców, a stosowane działania niszczące mogą być trucizną dla nas i spowodować jeszcze większą degradację ekosystemu - napisała do naszej redakcji pani Karina.
Jak zaznacza, pismo o podobnej treści przesłała do Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz do SM Chełm.

Miejsca

Opinie (202) ponad 20 zablokowanych

  • Ludzie gdzie wy macie mózgi (2)

    Dlaczego tak się nakręcacie i hejtujecie niewinnych skoro nie przeczytaliście ze zrozumieniem tego co ta kobieta napisała? Przecież tam jest napisane, że oprysk na jej osiedlu wykonany był dzień po tym jak pies padł. W dodatku widać na zdjęciu, że z dala od ogródków. To jak mogli zabić psa opryskami ? Telepatycznie? Gdyby ta cała sytuacja się nie wydarzyła to zapewne ta sama dziunia zgłaszała by do spółdzielni, że chwasty rosną i ma brzydki widok. Albo rośliny umierają bo mają jakąś chorobę. Sama mam psa i naprawdę współczuję ale nie szukajcie winnych tam gdzie ich nie ma bo oskarżyć kogoś jak widać jest bardzo łatwo, naprawić będzie gorzej

    • 3 8

    • (1)

      Pan dziennikarz wykazal sie żałosnym dziennikarstwem i nie napisał ze opryski były robione wcześniej. Jak jest pani taka mądra to w takim razie proszę nie wyprowadzać psa poza swój dom czy ogródek. A potem zgłaszać sie o pomoc bo pies wariuje. Psy musza wychodzić na spacery a nie siedzec w ogródkach jeżeli pani tego nie wie to nie powinna pani mieć psa.

      • 1 2

      • Tak opryski robione na wiosnę teraz zabiły psa. Puknijcie się ludzie w łeb

        • 2 1

  • Bardzo tendencyjny artykuł... (1)

    ...robiący z właścicieli psów oszołomów. Opryski są częste i jakoś magicznie korelują z zatruciami młodych zdrowych zwierzaków. Artykul sponsorowany przez prezesa spółki, jak dla mnie. Zatruje się kiedyś dziecko, to zmienicie śpiewkę.

    • 7 3

    • Sponsor Prezes

      Dokładnie jak zatruje sie małe dziecko to bedziecie śpiewac przed Sądem.

      • 1 1

  • A może smaczki (2)

    Moje psy miały podobne objawy po smaczkach dla psów

    • 1 3

    • (1)

      Psy umarły po smaczkach?

      • 0 2

      • nie po smaczkach, a po smeczkach (to takie małe smecze)

        pamiętajmy, że niedawno skończył się US Open

        • 0 1

  • Roundup

    I na spokojnie, nic nie przeżyje, nawet człowiek.

    • 1 1

  • Na plażę da radę taki oprysk?

    Bo nie da się spokojnie w ciszy poleżeć bo burki po kocach łażą, grzebią w plecakach, a właściciele nie pilnują i nie trzymają psów na smyczy. Ostatnio musiałam na całą plażę się wydrzeć, żeby hrabianka w końcu wzięła kundla bo szukał jedzenia u mnie w plecaku.

    • 5 5

  • Gdzie Sanepid

    Dlaczego Sanepid milczy.Czyzby byli tak zapracowali ze opryski srodkiem niebezpiecznym dla ludzi i zwierząt ich nie dotyczy.?

    • 3 1

  • Te komentarze pokazują tylko jacy ludzie są okrutni. Przerażające.

    • 3 1

  • Moja..

    Suczka mc temu odeszła ..silne zatrucie.. finał ..zdrowa piękna 2.5 letnia sznaucerka ..odchodzi w ciągu 12 gdz Objawy jak u psa autorki..tekstu....Klinika na ul Kartuskiej bezradna...nie wiedzą co wyniszcza młodego zdrowego psa...Ja wyje z niemocy i bezsilności...Ludzie opamiętajcie się...to trauma z którą my po stracie przyjaciela musimy żyć Dla jednych tylko pies dla drugich aż pies...Umiera wszystko na co trafia chemia a zielone poszycie komu przeszkadza..żyje w nim drobnica .. owadów ..W trawach nocują ptaki...Opamiętajcie sie

    • 7 0

  • W Lublinie w 2016 roku

    Też był problem, zatrucia psów środkami chwastobójczymi na osiedlu.
    "Gdy pytamy o nazwę preparatu słyszymy, że to Chwastox. Taką nazwę nosi jednak cała gama środków, a ulotka jednego z nich informuje, że na opryskany teren nie wolno wprowadzać zwierząt przez 21 dni".
    "spacer może się skończyć nawet trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Niedawno przyjąłem bardzo zatrutą, starszą kotkę mówi weterynarz. Sytuacja była fatalna, kotka była hospitalizowana przez 10 dni, ale wyzdrowiała. Wątrobę ma jednak uszkodzoną".

    • 4 0

  • Effect24H

    Effect 24h to pierwszy preparat dostępny na rynku polskim, który jest wolny od glifosatu (Roundup), dzięki temu w glebie i wodach nie zalegają szkodliwe dla zdrowia substancje. Herbicyd ten jest w 100% pochodzenia organicznego, jest naturalny i bezpieczny dla środowiska, ludzi oraz zwierząt.
    Skład preparatu oparty jest na silnych wyciągach z roślin, do produkcji nie zastosowano żadnych szkodliwych związków chemicznych. Głównym składnikiem preparatu Effect 24h jest kwas nonanowy (pelargonowy), który w naturze występuje w olejkach eterycznych z pelargonii.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane