• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Źle chronimy brzeg morski. NIK informuje prokuraturę

Piotr Weltrowski
8 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Przykład obiektów wybudowanych na "nasypanej" plaży w pasie technicznym. Zdaniem inspektorów NIK, tego typu budynki przyczyniają się do niszczenia linii brzegowej. Przykład obiektów wybudowanych na "nasypanej" plaży w pasie technicznym. Zdaniem inspektorów NIK, tego typu budynki przyczyniają się do niszczenia linii brzegowej.

Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej przed erozją i ludzką ingerencją jest nieskuteczna - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK. Kontrolerzy krytykują działania Urzędu Morskiego w Gdyni i wojewody pomorskiego. Ich zdaniem przebieg linii brzegowej zmienia się w sposób niekontrolowany, a największym problemem jest nielegalna działalność gospodarcza i rozbudowa na brzegach infrastruktury turystycznej, głównie kempingów.



Co mogłoby pomóc w lepszej ochronie linii brzegowej?

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak urzędnicy radzą sobie z przeciwdziałaniem degradacji brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej.

- Kontrola wykazała, że brzegi morskie nie były skutecznie chronione przed erozją oraz nielegalną działalnością gospodarczą, powodującą zmianę przebiegu linii brzegowej. Na brzegach, niezgodnie z prawem, powstawały obiekty budowlane. Tymczasem następująca w sposób niekontrolowany zmiana przebiegu linii brzegowej i niewystarczające zabezpieczenia przed naturalną erozją brzegów nie były w stanie powstrzymać niszczącego oddziaływania morza - mówi Michał Thomas z gdańskiej delegatury NIK.

Kontrola wykazała również, że prowadzący pola kempingowe na Półwyspie Helskim samowolnie ingerowali w przebieg linii brzegowej od strony Zatoki Puckiej. Media opisywały tę sprawę wielokrotnie.

- Nasypywanie plaż w celu zwiększenia ich powierzchni odbywało się poza wszelkimi procedurami i kontrolą. To spowodowało przesunięcie linii brzegowej w głąb morza na odległość od 1,5 m do 60 m na odcinkach o łącznej długości ponad 3,8 km - dodaje Thomas.

Według inspektorów NIK, samowolne powiększanie powierzchni plaż - w latach 1997-2013 zwiększyła się ona łącznie o 7,12 hektara - doprowadziło do szkód w środowisku, m.in. zniszczenia siedlisk ptaków oraz dewastacji trzcinowisk i wydm stanowiących naturalne bariery zabezpieczające brzegi morskie przed erozją i powodziami.

W wyniku kontroli izba skierowała do prokuratury pięć zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw polegających na budowie w obszarze pasa technicznego obiektów budowlanych bez wymaganych pozwoleń lub zgłoszeń. W jednej z tych spraw prokuratura wszczęła śledztwo, pozostałe cztery zgłoszenia są obecnie analizowane.

W przygotowanym po kontroli raporcie "dostaje się" kilku instytucjom w teorii odpowiadającym za stan linii brzegowej.

Najwięcej cięgów zbiera Urząd Morski w Gdyni. "Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, sprawujący nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy o obszarach morskich, nieskutecznie zapobiegał zmianie linii brzegowej i nielegalnej lokalizacji obiektów budowlanych na brzegach morskich. Działania Urzędu Morskiego w zakresie monitorowania przebiegu granic linii brzegu i usytuowania wybranych obiektów oraz kontroli stanu bezpieczeństwa brzegu morskiego, nie były wykonywane z należytą starannością, przez co okazały się nieskuteczne" - czytamy w dokumencie.

NIK zarzuca urzędowi m.in. to, że przeprowadzał kontrole tylko tych obiektów powstających w pasie technicznym, które powstały za jego zgodą, zupełnie ignorując obiekty, które postawiono bez takiej zgody, a nawet bez powiadomienia Urzędu Morskiego w Gdyni. Co ciekawe, w ten właśnie sposób, czyli w praktyce bez wiedzy i nadzoru urzędu, powstały aż 34 obiekty z 41 objętych przez NIK kontrolą.

Lepiej oceniana przez NIK jest działalność innych instytucji - Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru BudowlanegoRegionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Pierwsza z nich w ciągu ośmiu lat wykryła aż 136 nielegalnych obiektów w strefie technicznej.

Z kolei RDOŚ, chociaż przeprowadziła między 2010 a 2013 rokiem jedynie dwie kontrole dotyczące obiektów powstających w pasie technicznym, to jednak wykazywała się prowadząc inne działania mające związek z ochroną linii brzegowej. Prowadziła bowiem stały monitoring strefy brzegowej, a każdą zauważoną nieprawidłowość wieńczyło postępowanie administracyjne. Tu jednak kontrolerzy wrzucili kamyczek do ogródka RDOŚ: praktycznie w każdym przypadku postępowanie nie kończyło się w terminie.

W raporcie NIK można też przeczytać o działaniach wojewody dotyczących ochrony linii brzegowej, a raczej o braku tych działań, gdyż, jak ustalili kontrolerzy, od 2005 do 2010 roku Pomorski Urząd Wojewódzki w ogóle nie prowadził w tym zakresie kontroli - najpierw z powodu braków kadrowych, później zaś błędnie przyjęto, że uprawnienia takie urzędowi nie przysługują.

"Nie weryfikował również wykonania obowiązku rozbiórki tymczasowych obiektów budowlanych po okresie, na jaki zostały zgłoszone, tłumacząc to brakiem doniesień o niewykonaniu rozbiórki i kompetencji do prowadzenia kontroli na terenie inwestycji" - czytamy też w raporcie.

- Jest nam to o tyle trudno komentować, że nie widzieliśmy raportu NIK i nie wiemy dokładnie, co się w nim znajduję. Mogą natomiast zapewnić, że wojewoda organizował w sprawie ochrony linii brzegowej spotkania z przedstawicielami podległych mu służb i wszystkie one mają świadomość problemu i obecnie robią wszystko, co w ich mocy, aby zmienić sytuację - mówi Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody.

O sprawę zapytaliśmy też Andrzeja Królikowskiego, dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Stwierdził on, że większość kwestii, w których NIK miał zastrzeżenia, została już "skorygowana". Odesłał nas także - po szerszy komentarz - do inspektora bezpośrednio zajmującego się ochroną wybrzeża - do niego jednak nie udało nam się dodzwonić.

Opinie (75) 7 zablokowanych

  • mam pytanie (2)

    a gdzie jest pan od ochrony wybrzeża ??? Nie odbiera telefonu??? Może brzegu chroni.

    • 8 0

    • Szanujące się gazety starają się złapać takich gości przez dwa czy trzy dni

      I wtedy dopiero uznają, że gość się miga. Ale jak się komuś spieszy, bo inny portal czy gazeta juz opublikowaly taki artykuł, i maja wypowiedzi różnych osób, to wtedy dzwonisz dwa czy trzy razy, i nawet jak gość wyszedł do kibla, na lunch czy na spotkanie piszesz "do niego jednak nie udało nam się dodzwonić." i jesteś cacy profesjonalista

      • 1 0

    • Jak to gdzie...

      Przecież to ziomki - więc z automatu dał kołodziejowi urlop:)

      • 2 1

  • I sprawa zalatwiona

    Zamiast ustalić warunki zabudowy mówiące o możliwości zabudowy o fundamentach np na 10 metrow wglab ziemi to zasadzmy krzaczory. Z pewnością będzie tak fajnie jak i na pasie nadmorskim w Trójmieście. Świetne miejsce na morderstwo. Tymczasowe budy na Helu są pomysłem na miarę inteligencji osób wladnych w tej sprawie. Polska prowincją Europy.

    • 3 1

  • W Urzędzie piasku Ci dostatek

    "Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, sprawujący nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy o obszarach morskich, nieskutecznie zapobiegał zmianie linii brzegowej i nielegalnej lokalizacji obiektów budowlanych na brzegach morskich. Działania Urzędu Morskiego w zakresie monitorowania przebiegu granic linii brzegu i usytuowania wybranych obiektów oraz kontroli stanu bezpieczeństwa brzegu morskiego, nie były wykonywane z należytą starannością, przez co okazały się nieskuteczne"

    mało powiedziane...
    Urząd Morski w Gdyni przekazał za darmo kempingowcom na Półwyspie piasek wydobyty z morza za publiczne pieniądze, a Ci poszerzyli swoje działki i zniszczyli naturalny brzeg.

    Informacje te są w necie ze strony tvn24.pl

    ".... Reporterowi "Faktów" nie udało się zdobyć komentarza podejrzanych. Wcześniej tłumaczyli, że tylko naprawiali szkody wyrządzone przez sztormy, a piasek do odbudowy dostawali legalnie od Urzędu Morskiego.
    Ten jednak tłumaczy, że nie był w stanie pomierzyć, czy plaża po takich pracach się zwiększała. W wielu miejscach mamy naturalne poszerzanie brzegu. Ja nie wiem z jakiej przyczyny ten brzeg akurat tam się powiększał mówiła Anna Stelmaszyk-Świerczyńska z Urzędu Morskiego w Gdyni."

    • 8 0

  • dewastacja trzcinowisk

    kto z Was widział trzcinowiska na morskiej plaży ???
    NIK jednak jest z Warszawy

    • 0 7

  • Kuplolandia

    Proszę sprawdzić co się dzieje z piaskiem obecnie wydobywanym i refulowanym w Kuznicy.Za nasze podatki ktoś powiększa sobie plażę od strony zatoki.

    • 4 0

  • Bardzo się cieszę,że portal pisze o ważnych sprawach...

    Szkoda tylko, że duża część społeczeństwa toleruje łamanie prawa, zachowuję bierną postawę i przyzwala na dewastacje kraju, a szczególnie mam żal do urzędników nadzorujących oni się nie sprawdzają.

    • 7 0

  • Półwysep helski był kiedyś szeregiem wysp.

    teraz połączonych
    kiedyś rozmytych

    z perspektywy naszego krótkiego życia chcemy wszystko usztywnić, brzegi, granice.

    • 0 0

  • Ciekawostka (1)

    Na stronie Ruchu Obrony Półwyspu na facebooku nie ma ani wzmianki o raporcie NIK.
    Niewygodny temat...?

    • 6 0

    • ODP na CIEKAWOSTKĘ "PRZYRODNiCZĄ"

      Członkowie ROP znają osobiście !!! problemy jakie wykazał NIK.. A właściciele kempingów są ojcami chrzestnymi ROP ;-(

      • 2 0

  • Radnemo wolno wszystko (1)

    Od Władysławowa do Jastarni ten sam proceder, maksymalny zysk kosztem przyrody.
    Nowa moda Domki drewniane stawiane, jako Tymczasowe budynki albo domki gospodarcze z łazienką, kuchnia, telewizorem itp. dla 5 osób. Samorządy przymykają oko, ponieważ lokalni politycy oraz ich rodziny sami posiadają po kilka takich domków. Przykładem jest wałczący z bezprawiem radny Powiatu i prekursor Ruchu Obrony Półwyspu Michał. K. ( Domki Letniskowe WIK-Zatoka) stawia na działce 1200 m 10 Domków drewnianych nie zważając na przepisy prawa budowlanego, przeciwpożarowego, ochronę środowiska i na końcu prawa do zwyklej przyzwoitości

    • 10 0

    • Ku Kuz Klan

      ;-)

      • 5 0

  • My? To oni !

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane