• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Znalazłeś fokę na plaży? Nie zbliżaj się do niej, ani jej nie dotykaj

Rafał Borowski
19 lipca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Młoda samica foki szarej, znaleziona w marcu na plaży w Kuźnicy. Wychudzone zwierzę zostało przetransportowane do ośrodka rehabilitacyjnego w Stacji Morskiej w Helu. 
Młoda samica foki szarej, znaleziona w marcu na plaży w Kuźnicy. Wychudzone zwierzę zostało przetransportowane do ośrodka rehabilitacyjnego w Stacji Morskiej w Helu.

Foki można spotkać na plażach całego polskiego wybrzeża. Oceanografowie ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego apelują o niezbliżanie się do zwierząt. Naukowcy proszą również o zgłaszanie im każdego zaobserwowanego przypadku.



Czy kiedykolwiek spotkałeś fokę na plaży?

W Bałtyku można spotkać trzy rodzaje fok: foki szare, foki obrączkowane oraz foki pospolite. Zdecydowana większość populacji wszystkich gatunków żyje w północnej części akwenu. Mimo to, niemal codziennie oceanografowie ze Stacji Morskiej w Helu otrzymują zgłoszenia o zaobserwowaniu foki na plażach między Świnoujściem a Krynicą Morską.

Zgłoszenia zaobserwowania fok dotyczą również trójmiejskich plaż. Z uaktualnianego na bieżąco przez naukowców z Helu raportu wynika, że fokę na plaży w Gdyni zaobserwowano ostatnio w lipcu 2014 roku, w Sopocie we wrześniu 2014 roku, zaś w Gdańsku już w połowie maja bieżącego roku. We wszystkich przypadkach były to foki szare.

Populacja fok powoli odbudowuje się

Wysiłki poczynione w celu odbudowania populacji tych sympatycznie wyglądających ssaków dają coraz większe efekty. Populacja fok powoli, ale systematycznie wzrasta. Aby uzmysłowić sobie skalę zjawiska, należy zestawić następujące dane.

Na przełomie lat 70. i 80. zwierzętom tym groziło całkowite wyginięcie. W chwili obecnej liczebność foki szarej szacuje się na ok. 32 tys. osobników, foki obrączkowanej ok. 10 tys. oraz foki pospolitej zaledwie ok. 800. Nie dalej jak sto lat temu było to odpowiednio ok. 100 tys., ok. 200 tys. oraz ok. kilku tysięcy.

Jak nietrudno się domyślić, tak ogromne wahania liczebności populacji fok w Bałtyku zostały spowodowane przez człowieka, który przez wiele lat systematycznie tępił tego morskiego "pasożyta". Dlaczego? Przez wiele lat zwierzęta te traktowano po prostu jak szkodniki, które niszczą rybakom sieci i pożerają ogromne ilości ryb. Faktem, że jako drapieżniki mają kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi ekosystemu Bałtyku, nikt się wówczas specjalnie nie przejmował.

Najwięcej fok na polskim Wybrzeżu można spotkać w rezerwacie Mewia Łacha u ujścia Wisły, a właściwie na znajdujących się tam piaszczystych mieliznach i wysepkach.
Samica foki szarej, zaobserwowana w maju na terenie Portu Północnego w Gdańsku. Samica foki szarej, zaobserwowana w maju na terenie Portu Północnego w Gdańsku.

Nie zbliżaj się do foki, ale zgłoś to naukowcom

Widok foki wylegującej się na nadmorskich piaskach byłby dla wielu mieszkańców Trójmiasta nie lada zaskoczeniem. Zapewne znaleźliby się tacy, którzy wpadliby na pomysł pogłaskania zwierzaka czy zrobienia sobie z nim pamiątkowego zdjęcia. Naukowcy z Helu przypominają jednak, aby pod żadnym pozorem nie zbliżać się do foki.

- Absolutnie nie należy się do nich zbliżać, tylko pozostawić je w spokoju. Nie trzeba im w żaden sposób pomagać, np. polewać je wodą, gdyż plaża jest ich naturalnym środowiskiem. Foki wypoczywają na plaży oraz pozbywają się organizmów porastających ich sierść. Nie należy zbliżać się do fok na odległość bliższą niż kilkanaście metrów - tłumaczy Michał Bała z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Co grozi śmiałkowi, który zignorowałby zalecenia oceanografów? Bliskie spotkanie z ważącym ok. 300 kilogramów samcem czy ok. 150 kilogramów samicą może zakończyć się tragicznie.

- Trzeba pamiętać, że foki to zwierzęta drapieżne. Mają silne szczęki. Spłoszona foka może boleśnie ugryźć intruza, a takie ukąszenie grozi zakażeniem - dodaje Bała.

Osoby, które znajdą na plaży żywą albo martwą fokę, są proszone o zrobienie jej zdjęcia i zgłoszenie tego faktu pracownikom Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego drogą telefoniczną pod numerem: (58) 675-08-36 lub mailową: hel@ug.edu.pl

Miejsca

Opinie (79) 2 zablokowane

  • Wszędzie foki

    Albo w restauracjach na talerzu albo na plaży, inwazja fok!

    • 1 1

  • (1)

    miałam to szczęście,ze na plaży na Helu pływałam obok foki-nie zapomniane wrazenie...Była mała...Nie wiedziałam dlaczego duża grupa patrzy się w moim kierunku...

    dopiero potem zauważyłam,że foka jest tuż obok mnie..i ci ludzie własnie przypatrywali się tej uroczej foczce...z wody zeszła na plaże..tłumy gapiów nie wystraszyły jej...ach...cudowny to był moment

    • 3 0

    • dziewczyno.... to obok ktoś wypuścił klocka

      faktycznie cudowny to był moment

      • 1 1

  • wyznanie

    Jak byłam mała, to miałam pluszową foczkę.

    • 1 0

  • foczki foki i foczyska

    foczka foczce nie równa, najgorsze są foczyska niemieckie i angielskie, te poslkie to foki, a foczki to ....1 liceum :))))

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane