• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Znikną mentolowe i slimy, ale tabaka zostaje

km, PAP
20 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Przyjęta w środę nowelizacja tytoniowej dyrektywy Komisji Europejskiej wprowadza zakaz produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych i slimów, ale nie zakazuje produkcji i sprzedaży tabaki, czego obawiali się miłośnicy tego kaszubskiego produktu.



Po pięciu latach przygotowań Komisja Europejska w środę przyjęła wniosek dotyczący zmiany dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych. Wprowadza on nowe, wzmocnione przepisy dotyczące produkcji, prezentowania i sprzedaży tych wyrobów. Dlaczego?

- Liczby mówią za siebie: tytoń zabija co drugiego palacza i silnie uzależnia. Ponieważ 70 proc. palaczy zaczyna przed 18 rokiem życia, wniosek ma sprawić, by wyroby tytoniowe i palenie stały się mniej atrakcyjne. Konsumentów nie wolno oszukiwać: wyroby tytoniowe powinny wyglądem i smakiem przypominać wyroby tytoniowe. Dzięki wnioskowi nie będzie można wykorzystywać atrakcyjnych opakowań i aromatów w celach marketingowych - podkreślał komisarz Tonio Borg.

Co ma się zmienić?

Opakowania będą musiały być w 75 proc. pokryte drastycznymi zdjęciami chorych organów wewnętrznych czy zniszczonych rakiem tkanek oraz ostrzegawczymi komunikatami. Zabronione ma być również umieszczanie na nich elementów promocyjnych. Kraje członkowskie mogą jeszcze zaostrzyć przepisy i wprowadzić w uzasadnionych przypadkach jednolite opakowania bez znaków firmowych i logo marki.

Czy nowe przepisy unijne zniechęcą palaczy?

Sporo emocji wzbudza propozycja zakazu sprzedaży papierosów i tytoniu z silnymi dodatkami smakowymi, w tym mentolowych oraz tzw. slimów. Tych ostatnich dlatego, "że są bardziej atrakcyjne i tworzą wrażenie mniej szkodliwych" - przekonywał Borg.

Propozycji zmian w dyrektywie jest znacznie więcej. Zniknąć mają obecne informacje dotyczące substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla. Zamiast nich pojawi się wiadomość, że dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka.

Co ciekawe, także papierosy elektroniczne z nikotyną będą mogły być dopuszczone do obrotu, ale muszą być opatrzone ostrzeżeniami zdrowotnymi.

Choć pojawiły się obawy, że w propozycji KE może być też zakazana produkcja i sprzedaż kaszubskiej tabaki, to taki zapis nie znalazł się w dyrektywie. Opakowania tabaki, podobnie jak papierosów, będą jednak w większości pokryte ostrzeżeniami o szkodliwości palenia. Zakazana ma być produkcja tabak smakowych, ale to producentom z Kaszub powinno być na rękę, bo oni wytwarzają przede wszystkim tabakę naturalną, podczas gdy tabaki aromatyzowane są do Polski importowane - najczęściej z Niemiec.

Kiedy te zmiany wejdą w życie? Nie tak prędko. Następnym krokiem będzie omówienie wniosku na forum Parlamentu Europejskiego i Rady Ministrów. Jego przyjęcie ma nastąpić w 2014 roku. Przewidywana data wejścia w życie to lata 2015-2016.

Zaostrzenie przepisów budzi oczywiście sprzeciw branży tytoniowej. Producenci papierosów obawiają się o swoje zyski i zwiększenie przemytu z krajów, gdzie unijne prawo nie obowiązuje.

- Rozumiemy konieczność ograniczenia szkodliwych skutków palenia tytoniu, jednak tak drastyczne i niecelowe rozwiązania jedynie pogorszą sytuację, dając impuls do rozwoju czarnego rynku oraz generując wielomiliardowe straty dla budżetu państwa - ostrzega Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Przekonuje też, że dla przedstawicieli handlu dyrektywa będzie oznaczała nie tylko spadek rentowności przez szarą strefę, ale też utratę miejsc pracy, a nawet bankructwo. Polska jest największym w Europie rynkiem papierosów mentolowych (ok. 30 proc. sprzedaży), a w niektórych sklepach tytoń stanowi nawet 40 proc. obrotów.
km, PAP

Opinie (278) 7 zablokowanych

  • ....i socjaliści

    I jak zwykle lewica stara się traktować ludzi jak małe dzieci - tego nie rusz, tego nie wolno. Każdy powinien odpowiadać za siebie. Czy te durne lewicowe, zakute łby nie rozumieją, że zakazami nie da rady się stworzyć cudów? Jakim trzeba być idiotą, aby mieć lewicowe poglądy....

    • 8 0

  • ankieta nie, zagorzałego palacza nic nie zniechęci to są nałogowcy!!

    zagorzały to moze byc smakosz słodyczy albo innych dań !!A Palacz to nałogowiec i pali bo musi!!A to wielka róznica ale portal najwyrazniej nieodróznia chorego nałogu od uwielbienia czegos innego!!Równie dobrze mozna było by npijaka nałogowca nazwac zagorzały wielbiciel wódki!!A to jest alkocholik!!

    • 1 2

  • Bardzo słaby przepis

    Może niech w mcDonalds'ie też zakażą sprzedaży wszystkich produktów oprócz hamburgera, bo są kuszące i tuczą, a na opakowaniu umieszczą zdjęcia grubych ludzi? Albo wódka - tylko zielona, bo jak zobaczę różową to faktycznie od razu muszę kupić i natychmiast spożyć.
    Ten przepis jawnie godzi w moja wolność wyboru i w to, ze lubię czasami zapalić przy piwie cienkiego papierosa.
    Czarny rynek już zaciera ręce...

    • 10 0

  • a swistak siedzi w Brukseli i zawija te sreberka..

    "Konsumentów nie wolno oszukiwać:... Dzięki wnioskowi nie będzie można wykorzystywać atrakcyjnych opakowań i aromatów w celach marketingowych - podkreślał komisarz Tonio Borg." i tego sie trzymajmy . Czekam na ciag dalszy , zakaz wystepu modelek i tzw gwiazd filmowych w reklamach gdyz :"Konsumentów nie wolno oszukiwać" . itp itd , np "danie z microfali" powinno miec zdjecie psiego klocka na opakowaniu , tak wyglada i smakuje podejrzanie ... Fajny maja "Matrix" w tej Brukseli .

    • 6 0

  • "Opakowania tabaki, podobnie jak papierosów, będą jednak w większości pokryte ostrzeżeniami o szkodliwości palenia."

    to wreszcie jak jest, tabakę się pali czy zażywa?

    • 3 0

  • Tonio Berg pewnie kiedys był palaczem

    Nie ma to jak gorliwość neofity.

    • 2 0

  • a w Anglii jeżdżenie lewą stroną drogi jest zdrowe

    a w Polsce jeżdżenie lewą stroną stroną drogi jest niezdrowe. Proponuję zmienić przepisy drogowe na zdrowe. Przy okazji przepisodawcy pomyślcie (no chyba że myślenie niezdrowe).

    • 6 0

  • Niebawem dojdziemy do tego , że np. wprowadzi się przymus wyrywania zębów

    Wiadomo, że zepsute zęby są źródłem poważnego zagrożenia, siedlisko bakterii, któe atakują wiele narządów w organiźmie , często są sprawcą śmierci... A na leczenie chorób wywołanych przez zepsute zęby " państwo" wydaje ciężkie pieniądze, renty dla sierot itd.

    EKSPERYMENTUJĄ NAD LUDŹMI , co można z nimi zrobić pod pozorem haseł o demokracji i pozorami dbania o dobro człowieka.
    Takich przepisów można powołać tysiące.

    Szykuja nam kibuc , w któym nie wiele będziemy mieli do gadania, oni tymi przepisami łamią naszą wolę, przygotowują nas na prawdziwe kajdany, kiedy to pojmiecie, będzie za późno.

    Eskimosi nie przejmują się waszym zdrowiem, wręcz przeciwnie , promują aborcję, homo itp.

    Niebawem będziecie jeździć z jednej wojny na drugą niczym PKSem do Przywidza.

    • 5 0

  • Zakazy

    Niedługo Unia zakaże uprawiania sexu. Ten co nie chce niech nie pali, a ten co pali to i tak będzie palił i jak chce umrzeć przez palenie to niech umiera jego życie a nie polityków z Unii

    • 4 0

  • A ja tak sobie czytam te opinie i zauważam jedną prawidłowość: najgłośniej o zakazie palenia krzyczą ludzie, którzy palili i rzucili jakiś czas temu. To się dopiero nazywa obłuda. Proszę mi tylko nie wyjeżdżać ze stwierdzeniem, że dlatego krzyczą najgłośniej bo wiedzą jakie to jest szkodliwe. To właśnie oni powinni najłagodniej podchodzić do osób palących ponieważ sami wiedzą np. jak ciężko jest rzucić ten nałóg. Tak się składa, że sam przed wiele lat byłem palaczem. Nie palę już 6 miesięcy ale mi to kompletnie nie przeszkadza jak ktoś pali. Chce palić to niech pali. Droga wolna. Czy zatruwa mnie tym? Pewnie tak ale nie bardziej niż spaliny, kretyni, którzy w piecach palą oponami i innymi świństwami czy nawet substancje po Czarnobylu, które po dziś dzień są w powietrzu. Warto zauważyć również to, że gro zachorowań na raka to również dzieci i osoby, które nigdy nie paliły więc akurat ten argument nigdy do mnie nie przemawiał. Wiele osób pisało, że strasznie taka osoba śmierci np. w autobusie. Szkoda tylko, że Ci wszyscy przeciwnicy nie napisali iż codziennie w środkach komunikacji miejskiej spotyka się ludzi, którzy o wiele bardziej śmierdzą i akurat palacze są najmniej szkodliwi.
    Podsumowując. Niech każdy robi to co chce a akurat wycofanie z produkcji takich to a takich papierosów jest pomysłem totalnie pozbawionym rozsądnego myślenia.

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane