• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Znikną mentolowe i slimy, ale tabaka zostaje

km, PAP
20 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Przyjęta w środę nowelizacja tytoniowej dyrektywy Komisji Europejskiej wprowadza zakaz produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych i slimów, ale nie zakazuje produkcji i sprzedaży tabaki, czego obawiali się miłośnicy tego kaszubskiego produktu.



Po pięciu latach przygotowań Komisja Europejska w środę przyjęła wniosek dotyczący zmiany dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych. Wprowadza on nowe, wzmocnione przepisy dotyczące produkcji, prezentowania i sprzedaży tych wyrobów. Dlaczego?

- Liczby mówią za siebie: tytoń zabija co drugiego palacza i silnie uzależnia. Ponieważ 70 proc. palaczy zaczyna przed 18 rokiem życia, wniosek ma sprawić, by wyroby tytoniowe i palenie stały się mniej atrakcyjne. Konsumentów nie wolno oszukiwać: wyroby tytoniowe powinny wyglądem i smakiem przypominać wyroby tytoniowe. Dzięki wnioskowi nie będzie można wykorzystywać atrakcyjnych opakowań i aromatów w celach marketingowych - podkreślał komisarz Tonio Borg.

Co ma się zmienić?

Opakowania będą musiały być w 75 proc. pokryte drastycznymi zdjęciami chorych organów wewnętrznych czy zniszczonych rakiem tkanek oraz ostrzegawczymi komunikatami. Zabronione ma być również umieszczanie na nich elementów promocyjnych. Kraje członkowskie mogą jeszcze zaostrzyć przepisy i wprowadzić w uzasadnionych przypadkach jednolite opakowania bez znaków firmowych i logo marki.

Czy nowe przepisy unijne zniechęcą palaczy?

Sporo emocji wzbudza propozycja zakazu sprzedaży papierosów i tytoniu z silnymi dodatkami smakowymi, w tym mentolowych oraz tzw. slimów. Tych ostatnich dlatego, "że są bardziej atrakcyjne i tworzą wrażenie mniej szkodliwych" - przekonywał Borg.

Propozycji zmian w dyrektywie jest znacznie więcej. Zniknąć mają obecne informacje dotyczące substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla. Zamiast nich pojawi się wiadomość, że dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka.

Co ciekawe, także papierosy elektroniczne z nikotyną będą mogły być dopuszczone do obrotu, ale muszą być opatrzone ostrzeżeniami zdrowotnymi.

Choć pojawiły się obawy, że w propozycji KE może być też zakazana produkcja i sprzedaż kaszubskiej tabaki, to taki zapis nie znalazł się w dyrektywie. Opakowania tabaki, podobnie jak papierosów, będą jednak w większości pokryte ostrzeżeniami o szkodliwości palenia. Zakazana ma być produkcja tabak smakowych, ale to producentom z Kaszub powinno być na rękę, bo oni wytwarzają przede wszystkim tabakę naturalną, podczas gdy tabaki aromatyzowane są do Polski importowane - najczęściej z Niemiec.

Kiedy te zmiany wejdą w życie? Nie tak prędko. Następnym krokiem będzie omówienie wniosku na forum Parlamentu Europejskiego i Rady Ministrów. Jego przyjęcie ma nastąpić w 2014 roku. Przewidywana data wejścia w życie to lata 2015-2016.

Zaostrzenie przepisów budzi oczywiście sprzeciw branży tytoniowej. Producenci papierosów obawiają się o swoje zyski i zwiększenie przemytu z krajów, gdzie unijne prawo nie obowiązuje.

- Rozumiemy konieczność ograniczenia szkodliwych skutków palenia tytoniu, jednak tak drastyczne i niecelowe rozwiązania jedynie pogorszą sytuację, dając impuls do rozwoju czarnego rynku oraz generując wielomiliardowe straty dla budżetu państwa - ostrzega Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Przekonuje też, że dla przedstawicieli handlu dyrektywa będzie oznaczała nie tylko spadek rentowności przez szarą strefę, ale też utratę miejsc pracy, a nawet bankructwo. Polska jest największym w Europie rynkiem papierosów mentolowych (ok. 30 proc. sprzedaży), a w niektórych sklepach tytoń stanowi nawet 40 proc. obrotów.
km, PAP

Opinie (278) 7 zablokowanych

  • Unia Europejska (2)

    To, co robi Unia Europejska uszkadzając notorycznie działanie wolnego rynku jest przestępstwem. Przestępstwem, które kryją inne przestępstwa - przekupstwa celników, komisarzy, polityków. Jak coś jest nielegalne to, aby tym obracać, należy skorumpować ludzi odpowiedzialnych za delegalizację i strzegących prawa (jak w przypadku narkotyków). Najśmieszniejsze jest to, że tworzący takie prawa nie tworzą ich aby walczyć o dobro ludzi tylko aby właśnie przyciągać do siebie lewy pieniądz - bo taki "łapówkowy" od razu wsadza się do kieszeni. Natomiast taki z podatku (akcyzy) należy jakoś sprytnie przytulić wykazując się jakimś wysiłkiem.
    Unia Europejska robi z ludzi debili. Skoro twierdzą że papierosy bezpośrednio wywołują raka i chcą straszyć zdjęciami to ja proponuję:
    - zakazać alkoholu wysokoprocentowego i na piwie dać zdjęcia wątróbek menelów
    - zakazać spożycia rafinowanego cukru, gdyż oddziałuje on na te same ośrodki w mózgu co opium, i pokazywać np. na batonikach zdjęcia trzustek osób z cukrzycą.
    Przykładów takich abstrakcji mogę mnożyć. Co z nich wynika? Niekonsekwencja myślenia prawodawców unijnych, która od razu rzuca światło na ich prawdziwe pobudki. Oni po prostu chcą aby istniał mentolowy Al Capone... chociaż może to nie byłoby takie złe dla fanów papierosów - jak była prohibicja w USA to wtedy wymyślili wszystkie fajne koktajle bo bimber słabo sam wchodził. Więc może rynek tytoniowy wyjdzie z tego eksperymentu jeszcze bardziej kreatywny.
    I w ogóle bardzo naukowo brzmi uzasadnienie zakazu slimów i mentolowych: "że są bardziej atrakcyjne i tworzą wrażenie mniej szkodliwych" - czyli co? cukier w kryształkach zostawiamy a cukier w kostkach usuwamy? To jest niekonsekwencja budząca podejrzenia. To jest na zasadzie: "ładna dziewczyna z rzeżączką jest znacznie większym zagrożeniem niż brzydka dziewczyna z rzeżączką".
    Ktoś w komentach pisał że trzeba być debilem żeby palić. No OK. Tylko ja chciałbym żyć w cywilizacji, w której debil może palić co mu się podoba, byle nie podpalił mnie.

    • 7 0

    • czekamy na usunięcie z rynku papierosów z filtrem przez mędrców

      stwarzają wrażenie że są mniej szkodliwe

      • 3 0

    • Brawo!!!

      Zgadzam sie w wiekszosci, moze nie koniecznie z motywacja, ze robia to po to, zeby lapowki brac (unijni dyplomaci dostaja takie pensje, raczej im lapowek juz nie trzeba). Ale masz racje w tym, ze z niewiadomych powodow to akurat papierosy zostaly najwiekszym czarnym charakterem tych czasow. Ciesze sie, ze kultura taka, ze coraz mniej mlodych pali, wyglada na to, ze za kilka pokolen prawie nikt nie bedzie palil. Ale zanim to sie stanie, palenie powinno byc wyborem. Zakazac palenia w zamknietych pomieszczeniach, utworzyc strefy dla palaczy, zakazac palenia przy dzieciach - jak najbardziej. Ale poki palacz stanowi ryzyko tylko dla samego siebie, a pieniadze jakie placi poprzez podatek akcyzowe bardziej niz pokrywaja koszty potencjalnego leczenia, to naprawde nie rozumiem, dlaczego przeszkadza to komus bardziej, niz osoby pijace alkohol lub jedzace za duzo cukru. I niech mi nikt nie mowi, ze mu zapach przeszkadza - mi przeszkadza przeklinanie, stary nieumyty pot, gwizdanie, trabienie, agresywne zaczepki pijaczkow i wiele innych rzeczy - ale to jakos tylko ja jako palacz jestem nieczula na innych? Albo zyjemy w spoleczenstwie cywilizowanym, gdzie mamy wolny wybor decydowac o wlasnym zyciu starajac sie nie krzywdzic innych, albo nie.

      • 2 0

  • "Nikotyna lekiem?
    Badania nad wykorzystaniem nikotyny w terapii chorób układu nerwowego trwają już od kilku lat. Liczne prace wykazały, że nikotyna nie tylko nie ma właściwości kancerogennych (za powstanie nowotworów odpowiadają inne substancje zawarte w dymie tytoniowym), lecz wręcz przeciwnie - nie dopuszcza do rozwoju raka. Jej wadą jest jednak to, że silnie uzależnia, i dlatego jest uważana za przyczynę wszystkich chorób związanych z paleniem. Liczne dane epidemiologiczne wskazują, że kobiety palące papierosy rzadziej zapadają na nowotwory błony śluzowej macicy i gładkokomórkowe mięśniaki macicy. Nikotyna chroni też przed wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. W 1992 r. Brian Mc Conville z uniwersytetu w Cincinnati i Paul Sanberg z uniwersytetu na Florydzie wykazali, że chorzy z zespołem Tourettea, którzy nie panują nad swoim ciałem i nieustannie wykonują najróżniejsze tiki, uspokajają się po zażyciu nikotyny. Częstotliwość i intensywność nie kontrolowanych ruchów zdecydowanie maleje. Na liście korzyści płynących z przyjmowania nikotyny psychiatrzy umieścili również łagodzenie nadaktywności połączonej z kłopotami z koncentracją.
    Sposób na chorobę Parkinsona i Alzheimera
    Nikotyna może też pomóc pacjentom z chorobami Parkinsona i Alzheimera."...

    • 1 0

  • naiwniaki...myślą, że inne opakowanie zniechęci palacza?

    Jak ktoś chce palić, będzie palić. Wszyscy przecież dobrze wiedzą co papierosy robią ze zdrowiem, wyglądem i zapachem człowieka, a większości palaczy to po prostu nie przeszkadza. Jak to mówią - na coś umrzeć trzeba.
    A gdyby mi opakowali czekoladę w szary papier i tak bym zjadła.

    • 0 0

  • Jak rzucić palenie

    Przyjaciel "rzucił" palenie ok 20 lat wstecz.
    10 lat temu pokazał kupionego Jaguara.
    "To zamiast tych fajek niespalonych przez 10lat" -powiedział. Czy jakoś tak...

    • 1 0

  • Palacz to pasorzyt raz ze zatruwa swoje zdrowie to jeden palacz (1)

    zatruwa zdrowie 10 innym niepalacym wokoło siebie!!Palacze powinni byc badanii okresowo co miesiac i miec podnie sioną składke zdrowotną o 300%!!Ich leczenie kosztuje 100 razy wiecej niz azdego innego człowieka!!Dodatkowo ich organy nienadaja sie do przeszczepu!!!Mało tego blokują kolejke ludziom których trafiło nieszczescie i tez czekaja na przeszczep a nigdy niepalili!!

    • 1 6

    • pieniaczu

      paczka fajek kosztuje najtaniej 10zł z czego 8zł to akcyza , do NFZ trafia ok.24mln zł. Więc teraz policz sobie pieniaczu co by było z polską służbą zdrowia bez tej kasy , palacz czy nie palacz - każdemu podatnikowi należy się opieka zdrowotna synku

      • 2 1

  • No to kaszubi zadowoleni ... tabaką bedą się dalej odurzać do po żygu

    • 1 3

  • czepiacie sie palenia a na to co jecie to nikt nie zwróci uwagi, ile tam jest cholernego świństwa i trujących składników, tylko pety i pety

    • 3 0

  • niech kaszub mnie niczym nie częstuje ja mogę litościwie ......

    ....kaszuba poczęstować kopem na rozpęd żeby doleciał tam gdzie robi kupę za stodołą

    • 0 1

  • LUDZIE uwazajcie na kiosk warzywny kolo przystanku MPKjak idziecie odwiedzac chorych w szpitalu na ZASPIE pracuje tam bardzo niemila Pani ktora potrafi oszukiwac slyszalem to nawet odobcych osob mnie tez osukala w beszczelny sposob

    • 0 0

  • To moze i wodki powinni zakazac?

    Po pierwsze, ktory idiota mysli, ze jak papieros mentolowy, to mniej szkodliwy? Ludzie pala mentole, bo im bardziej "smakuja". Po drugie, odgorne zakazy, straszenie i natretne przekonywanie do rzucenia tylko denerwuje i wrecz odwodzi od checi rzucenia dymka. Ten nalog jest strasznie trudny do zwalczenia, ale mysle, ze zamiast odgornie wprowadzac zakazy, lepsze sa kampanie informacyjne i programy pomocy w walce z paleniem. Np w UK leki wspomagajace rzucenie sa za darmo, mozna sie umowic na wizyte ze specjalistami we wspomaganiu palenia. Po trzecie, jezeli zabraniaja sprzedazy mentolow, bo "moga byc odebrane jako mniej szkodliwe" to powinni tez zabronic sprzedazy koktaili i slodkich alkoholi, bo ludzie pija i sobie nie zdaja sprawy, ile tam jest alhokolu i ze upija sie tak samo szybko, jakby pili to samo bez soczku.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane