• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwiedź z nami PGE Arenę Gdańsk!

Marzena Klimowicz-Sikorska
31 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Spacer po stadionie PGE-Arena.


Gdzie na stadionie PGE Arena Gdańsk jest miejsce, z którego widać jak na dłoni każdy fragment boiska ? Ile będzie miejsc parkingowych? Gdzie będzie stadionowy pub i muzeum Lechii Gdańsk oraz dlaczego budowa stadionu, największego takiego obiektu na Pomorzu, jest opóźniona o kilka miesięcy?



Stadion PGE widziany z lotu ptaka. Stadion PGE widziany z lotu ptaka.
Tak ogromna i skomplikowana budowla, jak powstający na gdańskiej Letnicy stadion PGE Arena Gdańsk, kryje w sobie wiele sekretów i ciekawostek. Zanim zdradzimy kilka z nich, rozwikłajmy najważniejszą jaką jest przełożenie terminu zakończenia budowy ze stycznia na koniec kwietnia tego roku.

Skąd tak duże opóźnienie? - Pierwotny harmonogram układany był dwa lata temu. Zakładał wówczas zakończenie budowy na początku 2011 r. roku jednak nie uwzględniał pewnych elementów budowy jak np. to, że ułożenie murawy musi odbywać się w odpowiednich warunkach pogodowych przy temperaturze plus pięć stopni Celsjusza. Dlatego od dawna zapowiadaliśmy, że budowa zakończy się na wiosnę, 30 kwietnia - mówi Michał Fijałkowski, rzecznik spółki BIEG 2012 odpowiedzialnej za budowę stadionu.

"Mini bursztynki" widziane w tle stadionu, powstaną po Euro 2012. "Mini bursztynki" widziane w tle stadionu, powstaną po Euro 2012.
Stadion, choć jeszcze jest w budowie, nabrał już realnych kształtów. Już prawie gotowe są cztery wejścia, z czego główne od strony ul. Marynarki Polskiej, prowadzi wprost na promenadę zewnętrzną, która przebiegać będzie dookoła stadionu i z założenia ma być dostępna bez względu na odbywające się na płycie głównej imprezy.

Stadion na wizualizacjach.

Tuż przed schodami znajdować się będzie parking dla autokarów, który w razie potrzeby zamieni się w parking dla samochodów osobowych (na 400 do 500 aut), albo miejsce na imprezy masowe jak np. koncerty czy spotkania z piłkarzami. Łącznie miejsc parkingowych będzie 1900, oprócz tego w północno-zachodniej części działki stadionowej będzie dodatkowe 300 miejsc dla najemców lóż VIP-owskich. - Jednak i tak najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z komunikacji miejskiej, która będzie odpowiednio dostosowywana do imprez odbywających się na stadionie. Unikniemy wtedy i stania w korkach i kłopotliwego szukania wolnego miejsca - przekonuje rzecznik BIEG-u.

Z kolei na terenie tuż obok stadionu od strony ul. Uczniowskiej już po Euro 2012 staną tzw. "mini bursztynki", czyli budynki, które wizualnie przypominać będą stadion, ale wykorzystywane będą w zupełnie innym celu - np. jako baza hotelowa, spa, biurowce lub centrum konferencyjne. - Będzie to cokolwiek, poza budynkami mieszkalnymi, co pozwoli nam uzupełnić ofertę stadionu i podnieść atrakcyjność całej okolicy. Powstaną one jednak dopiero po Euro 2012. Przede wszystkim dlatego, że nie chcemy mieć placu budowy podczas turnieju - wyjaśnia Fijałkowski.

Zanim wkroczymy do ścisłej strefy stadionu, w miejsce trybun, kiosków gastronomicznych, pubu i innych atrakcji, będziemy musieli przejść przed jeden z 42 podwójnych kołowrotków (bramek), które znajdować się będą dokładnie pod filarami podpierającymi konstrukcję stalową dachu. Wszystko zostało zaprojektowane tak, by każdy kibic idący na mecz bez trudu trafił do swojego sektora. Przepustowość każdej bramki to ok. 500 do 600 osób na godzinę. Wszystkie razem mają zatem sprawnie przepuścić blisko 40 tys. kibiców.

Żeby jednak przez nie przejść, niezbędna będzie odpowiednia karta, bowiem na całym stadionie przyjęto system bezgotówkowy. Jak on działa? - Na stadionie funkcjonować będą karty pre-paid, wydawane choćby przy okazji koncertów. Taką kartę będzie można doładować SMS-em lub przez Internet. Oprócz nich pojawią się też karty kibica, wyposażone w technologię pay-pass, która pozwoli na płacenie poprzez zbliżenie jej do czytnika. Także i one mogą być doładowane przed przybyciem na mecz. Płacić będzie można też zwykłymi kartami kredytowymi, które również wyposażone są w tą technologię - wyjaśnia Fijałkowski.

Po przejściu przez bramkę kibic trafi wprost do swojego sektora, w którym do dyspozycji będzie miał kiosk gastronomiczny (jeden z 24), toalety oraz wyjście na trybuny. - Z każdego wejścia rozpościera się widok na cały stadion. To dotyczy też krzesełek. Jakiekolwiek miejsce wykupimy i tak będziemy mieć świetny widok na całe boisko. Myślę, że pod względem widoczności będzie to jeden z najlepszych obiektów obecnie wybudowanych - zapewnia rzecznik.

Jednak tylko z jednego szczególnego miejsca - centrum dowodzenia stadionu - każde krzesełko będzie widoczne jak na dłoni. Centrum będzie bowiem znajdować się ponad trybunami, na najwyższym miejscu budynku. To tam będzie mieścić się centrum monitoringu. Nad bezpieczeństwem imprez będzie czuwać blisko 450 kamer, które razem z 350 km kabli komputerowych, 10 km kabli światłowodowych i czterema gigantycznymi ekranami diodowymi (każdy o powierzchni ok. 70 m kw.) będą tworzyć zintegrowany system. Jednak i tak "gołym okiem" będzie można szybciej niż za pomocą nagrania z kamery, dostrzec niebezpieczne sytuacje na trybunach. A będzie co monitorować - licząc wraz z pracownikami, na stadionie będzie przebywać niemal 50 tys. osób. Biletów dostępnych w sprzedaży będzie 45 tys. lub ok. 41 tys. w przypadku Euro 2012 (reszta miejsc zarezerwowana jest dla prasy i stanowisk operatorskich).

Na samym stadionie warto zwrócić uwagę na dach. Jest on niewątpliwie jednym z najciekawszych i najbardziej skomplikowanych elementów całej konstrukcji. Obecnie trwa na nim montaż płytek poliwęglanowych (zakończy się w połowie kwietnia), które nadadzą budowli charakterystyczny, bursztynowy odcień. Płytki, które pokryją fasadę i dach o łącznej powierzchni 45 tys. m kw. są w sześciu odcieniach bursztynu. Każda z nich ma swój numer i będzie montowana w ściśle określonym miejscu tak, by razem w słońcu błyszczeć bursztynowo-złotawym kolorem.

- Dominującym kolorem będzie żółty, jednak to będzie się zmieniało wraz z wysokością: im wyżej, tym więcej przezroczystych płytek, a na części nad trybunami będzie w większości przezroczysta elewacja, po to, by na stadion wpuścić jeszcze więcej słońca - mówi rzecznik.

W czterech miejscach na stadionie zamiast płytek zamontowane zostaną "szybki" pleksiglass, przez które będzie można podziwiać panoramę Gdańska. - Nie było tego w planie, jednak w pewnym momencie urzekł nas widok, jaki roztacza się ze stadionu. Nie każdy wie, że ten obiekt jest przestawiony o 5 proc. w stosunku do rzeczywistych stron świata, my postaramy się zamontować "okienka" dokładnie w tym miejscu, gdzie wypadają kierunki świata - dodaje.

Po meczu kibice będą mogli świętować sukces swojej drużyny, albo topić łzy po przegranej w dwupiętrowym pubie o powierzchni ok. 1 tys. m kw. Pub ma być otwarty we wszystkie dni tygodnia bez względu na to czy na stadionie odbywać się będą akurat jakieś imprezy czy nie. - Będzie tu można przyjść i obejrzeć mecz na jednym z 17 monitorów LCD czy kilku ekranów. Myślę, że pasjonaci piłki polubią tą przestrzeń - dodaje Fijałkowski.

Poza pubem będzie restauracja VIP-owska, znajdująca się na pierwszym poziomie strefy VIP-owskiej. Będzie dostępna tylko dla najemców lóż biznesowych. Najprawdopodobniej także i ona, podobnie jak pub, będzie czynna przez cały tydzień.

Z 40 lóż VIP-owskich, których powierzchnia wynosi od 30 do 60 m kw., będzie mógł skorzystać każdy, kto je wynajmie. Nie będzie to jednak tania przyjemność - cena zaczyna się od 172 tys. zł rocznie, a miejsca biznesowego od 7,4 tys. zł za sezon. Do każdej z lóż przynależy też taras, na którym znajdą się dwa rzędy krzesełek, zdecydowanie wygodniejszych niż tych dla kibiców.

Przeczytaj więcej o lożach.

Jeśli jednak nie stać nas na taki wydatek, możemy wolny czas spędzić np. w muzeum Lechii Gdańsk. - Muzeum o powierzchni ok. 270 m kw. w takim miejscu to rzadki widok. Z tego co wiem już zebrało sporo eksponatów przedstawiających początki Lechii. Będą tu prezentowane pamiątki kibiców i zawodników, jak i prezentacje multimedialne - mówi rzecznik.

Po wzbogaceniu się o wiedzę o historii gdańskiego klubu będzie można zrelaksować się w spa, wycisnąć kilka kilogramów na siłowni, albo udać się na drobne zakupy, bowiem przestrzeń tuż pod główną promenadą będzie w pełni skomercjalizowana. Nie zabraknie też sklepu z pamiątkami. - Będzie tu można kupić nie tylko pamiątki związane z klubem i stadionem, ale też odzież oraz sprzęt sportowy. Ta przestrzeń będzie dostępna cały czas - kończy Michał Fijałkowski.

Opinie (198) ponad 20 zablokowanych

  • a na którym poziomie (3)

    będzie Biedronka ?

    • 21 4

    • na twoim

      • 8 0

    • Przewidzianych jest kilka Żabek

      • 2 2

    • szczerze? Jakby wygospodarowali miejsce na biedronke (moze nie w samym stadionie a kompleksie sadionowym) to by dobrze zrobiło - mniej byśmy musieli dopłacać z podatków do utrzymania tego budyniowego pączka

      • 1 0

  • A te mini bursztynki (1)

    ....to w ktorym miejscu?
    Bo na terenie Stadionu,od Uczniowskiej nie widze miejsca.
    Czyzby ZA Uczniowska?Na miejscu obecnie stojacych budynkow mieszkalnych?
    Ale przeciez nie ma decyzji co do losow tych budynkow.

    • 4 1

    • wszystie firmy w obrębie stadionu będą zlikwidowane!Niestety nie mogę podać linku at.topicu ale od czego masz wujka Google?;)

      • 2 0

  • Wszelkiej maści śledzie i inne dziwaki marudy ! (9)

    Sprawia Wam przyjemność takie "biczowanie" się w sieci ??? Myślicie, że wasze smutki i żale wpłyną jakoś negatywnie na ludzi, których cieszy ten stadion wizja rozwoju Gdańska, jak i duma z bycia jego mieszkańcem ??? Nie ! Mamy was głeboko w d....

    Do stadionu nikt nie będzie musiał dopłacać- to stadion (operator) będzie płacił miastu
    Nawet jak stadion będzie zapełniany w 50 % na zwykłych meczach ligowych Lechii to i tak będzie się to opłacalne.
    Ten stadion ma wymiar epokowy, stanie się nowym kolejnym symbolem Gdańska rozpoznawalnym w świecie.
    Pamiętajcie, że biznes przyciąga biznes. Tylko w miastach gdzie jest "coś" jest powstają nowe inwestycje.

    • 38 15

    • stadionbędzie zapełniony w 50% na zwykłych meczach??

      buhahahahaha. Chyba w 5%, to zgoda.

      • 6 17

    • halo, aby przyszło 20 tys. to jeszcze dużo musi się u nas zmienić, ale jestem pełen optymizmu i myślę, że za 2-3 lata 20 tys. (1)

      to będzie normalka

      • 7 1

      • Lechia DUMA POMORZA

        stadion bedzie na meczach ligowych regularnie zapełniany minimum w 60% !!!zobaczcie ilu Ludzi chodzi chociazby na taką Amice

        • 2 3

    • Kalibabka i vice versa ....

      • 2 0

    • "że biznes przyciąga biznes" (2)

      o jakim Ty biznesie mówisz?

      Czy PAŃSTWOWE(sp.skarbu państwa) z poleceniem, albo wręcz NAKAZEM sponsorowania?
      Czy spółki komunalne, to też wg Ciebie to ten WIELKI biznes?

      • 6 10

      • Pamiętaj o tym (1)

        że Twoje miasteczko w latach 20 ubiegłego wieku wybudowano za PAŃSTWOWE pieniądze. Za państwowe pieniądze to buduje się stadion Narodowy w Warszawie. Pamiętaj, że dzieki temu stadionowi Twojej mieścinie, też coś skapnie. Wreszcie Europa o Was usłyszy :))))

        • 9 4

        • no faktycznie HITLEROWCY strasznie to krytykowali

          bo już nie chodziło nawet o gospodarkę, ale głównie o kontrole i Marynarkę Wojenną:))

          Współczuję Ci faszysto, ale nigdy ich nie tolerowałem, ponieważ zabili mi dziadka i wiele i wiele złego zrobili mojej rodzinie.

          • 1 3

    • pitu,pitu

      Tak jest!Zbudujemy nowy świat na gruzach starego!

      • 1 0

    • epokowy?

      Chyba jak symboliczny miś bez oczka z "Misia"

      • 3 1

  • " "Mini bursztynki" widziane w tle stadionu, powstaną po Euro 2012."

    Czyli nigdy. Po co takie bzdury pisać?

    • 4 11

  • Opinia wyróżniona

    ten stadion to pomyłka (1)

    Gdańsk chce pokazać innym, że ma większego - niestety ten pokaz cietrzewia przez całe lata będzie wymagał ogromnych dotacji z kasy miasta. Żaden klub w Polsce nigdy nie będzie wstanie przyciągnąć tylu ludzi, żeby utrzymać takiego molocha, a co dopiero Lechia. To nie Barcelona ani Londyn, gdzie jest wysoki poziom sportowy i pełna kultura na trybunach. U nas poziom sportowy nie istnieje, a kultura jest na etapie ery kamienia łupanego, normalny człowiek nie wejdzie z żoną i dziećmi w stado troglodytów, żeby oglądać podwórkową kopaninę. Niestety stadiony będą puste.

    • 19 30

    • ot biznesmen

      strasznie dużo wiesz o tej sprawie, no i oczywiście znasz się na ekonomice takich obiektów

      • 9 3

  • Patrząc na ten filmik (1)

    nie wiem jak oni w trzy miesiące chcą zdążyć z tym stadionem, parkingiem i dojazdami. Na razie to daleko w polu to wszystko.

    • 16 4

    • .. w kwietniu napisza, ze dokumentacja nie przeywidywała fundamentów

      i przedłuża termin, podniosa kase o kolejne dyrdymały - łapka łapke klepie, by zyło sie lepiej,

      • 2 1

  • to dopiero bedzie !!!! niema sie czym ekscytowac , dajcie skonczyc budowe

    • 6 0

  • ciekawe po ile bedzie piwo w mega pubie jak za mega cene to ja dziekuje (6)

    • 13 1

    • pewnie 10 zł

      • 3 0

    • dla ciebie najważniejsze piwo? (3)

      bożesz ty

      • 4 0

      • (2)

        wbrew pozorom to ważne... mecz 2x w miesiącu a zwykły pub jest ważny bo ma zarabiać na ten pustostan

        • 2 1

        • jasne i stoczniowcy "z pod rury" na przystanku Politechnika oraz osiedlowi menele wesprą budżet stadionu,najlepiej od razu (1)

          sprzedawac tam tanie wina ha ha ha ha

          • 4 2

          • jak wypedzimy plebs to zaczną normalni ludzie przychodzić..w koncu rejon od marynarki polskiej do zaspy ma byc zabudowany z czasem

            • 0 0

    • 19,90 ;-)

      • 1 0

  • a co z torem dla rolkarzy ??? (5)

    W koło stadionu miał powstać profesjonalny tor dla rolkarzy ale tutaj niby stadion od kuchni a nawet slowem sie nie zajakneli.. czyzby mial powstac tak samo jak te małe bursztynki czyli tylko w planach?? Szkoda by było bo ciekawy pomysł to był

    • 20 0

    • spokojnie..nie wszystko na raz,jeszcze stadion nie gotowy,a Ty już o skateparku.Jeszcze dużo wody upłynie, zanim ogólnie można (4)

      będzie patrzeć na infrastrukturę wokół stadionu...moim zdaniem jakieś 5-8 lat(o ile kasa jeszcze będzie na to) ...dlatego zawsze ma polewkę w wiarę ludzi w wizualizacje;/

      • 3 2

      • tor

        mi chodzi o tor w koło stadionu do jazdy na czas a nie skate park i jesli on ma być w koło stadionu wiec jego realizacje powinno się rozpoczac na tym etapie budowy a nie jak cała promenada w kolo bedzie gotowa

        • 3 2

      • (2)

        "Miłośnicy rolek i wrotek też znajdą coś dla siebie, bowiem wokół całego stadionu przebiegać będzie długi na 1,715 tys. m tor wrotkarski z profesjonalną nawierzchnią i czujnikami pomiaru czasu, na którym będą organizowane zawody wrotkarskie klasy mistrzowskiej. Tor będzie także połączony z trasami nadmorskimi."

        O to mi chodziło.

        • 5 2

        • rozumiem, ale jak widzisz jak na razie ,nic oprócz zarysu parkingu po prostu nic tam nie ma...oprócz tego muszą być wykupione (1)

          jak w innym komencie napisałem grunty wokół stadionu, czyli na miejscu obecnych firm czy magazynów...

          • 0 0

          • troszkę chaotycznie z różnych względów napisałem ale nie wierz nigdy w zapewnienia i wizualizacje(zwłaszcza ludziom, na którym

            projekcie realizacji to najbardziej zależy),one zawsze w dużym procencie odbiegają od późniejszej rzeczywistości...niestety

            • 2 0

  • Wykonawca się nie zna??? (5)

    "Pierwotny harmonogram układany był dwa lata temu. Zakładał wówczas zakończenie budowy na początku 2011 r. roku jednak nie uwzględniał pewnych elementów budowy jak np. to, że ułożenie murawy musi odbywać się w odpowiednich warunkach pogodowych przy temperaturze plus pięć stopni Celsjusza."

    Nie wiedzieli, że trawa raczej zimą nie rośnie? Coraz głupsze te tłumaczenia. Ciekawe jakie to inne elementy budowy. W sumie nieważne. Ważne, że z tej wypowiedzi wynika to, że wykonawca podejmując się budowy nie znał się na tym czego się podjął i na bieżąco się uczy dopiero. Mam nadzieję, że choć na konstrukcjach betonowych i stalowych się zna i stadion nie zapadnie się lub dach nie zleci ludziom na głowy.

    • 11 6

    • Czy Ci co negatywy dają (4)

      to zamiast pracować na budowie by dotrzymać kwietniowego terminu siedzą przy kompach?

      • 1 5

      • lepiej się zapytaj ilu pracownikom nie wypłaciło pensji podwykonawcy zatrudnieni przez BIEG 2012

        • 4 0

      • lepiej się zapytaj ilu pracownikom nie wypłaciło pensji podwykonawcy zatrudnieni przez BIEG 2012 (2)

        • 1 0

        • To dobiega od tematu mojej wypowiedzi. (1)

          Ja tylko odnosząc się do wypowiedzi pana rzecznika i zawartego tam stwierdzenia, że nie uwzględnili pewnych spraw. Chyba był projekt stadionu? Albo więc nie wiedzieli na co się porywają, albo nie potrafią czytać dokumentacji projektowej, albo projekt do kitu. Wiadomo też było, że w Polsce bywają zimy i mogą opóźnić prace budowlane. Można to było uwzględnić w ofercie i dać dłuższy termin. Jak się chciało wygrać za wszelką cenę to tą wszelką ceną powinny być chociażby odsetki karne za opóźnienie.

          • 0 2

          • Odbiega nie dobiega

            • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane