• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy szczepienia wrócą do szkół? Dziś Dzień Świadomości HPV

Piotr Kallalas, Wioleta Stolarska
4 marca 2024, godz. 08:40 
Opinie (199)
Szczepienia mogą wrócić do szkół w przyszłym roku szkolnym. Mowa o profilaktyce przeciw HPV. Szczepienia mogą wrócić do szkół w przyszłym roku szkolnym. Mowa o profilaktyce przeciw HPV.

Resort zdrowia wraz z resortem edukacji chce znacząco podnieść poziom profilaktyki przeciwnowotworowej. Do takich działań namawia również środowisko lekarskie. 4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Szczepienie przeciwdziała zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i ratuje przed niektórymi nowotworami, w tym rakiem szyjki macicy.



Czy szczepienia powinny być wykonywane w szkole?

Z ministerialnego programu szczepień przeciw HPV korzysta zaledwie 20 proc. uczniów w wieku 12 i 13 lat. Stąd zapowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny o podjęciu działań zachęcających do szczepień, a przede wszystkim zwiększających świadomość w temacie wpływu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego na zagrożenie rozwoju nowotworów, a przede wszystkim raka szyjki macicy.

Pacjentka skarży się na warunki w szpitalu. Pacjentka skarży się na warunki w szpitalu. "Brak ciepłej wody"

Szczepienia przeciw HPV nie będą obowiązkowe, ale pojawi się możliwość w szkołach



- Mamy świetnych lekarzy, naukowców i dostęp do nowoczesnych technologii, a niestety ludzie ciągle umierają na nowotwory. Tak być nie może. Dlatego jednym z podjętych przez Ministerstwo Zdrowia kroków jest program "Bezpieczna, świadoma ja", w którym znalazły się m.in. edukacja zdrowotna, szczepienia przeciw HPV i onkopłodność - wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Dlatego w najbliższym czasie szykowana jest duża kampania informacyjna w szkołach, a nauczanie o profilaktyce ma wejść na stałe do programu edukacyjnego szkolnictwa. Minister również zapowiedziała możliwość realizacji szczepień w szkołach już od przyszłego roku.

Natomiast Izabela Leszczyna jednoznacznie wypowiedziała się również w temacie obowiązku szczepienia przeciw HPV. Ta forma profilaktyki pozostanie zalecana.

Kobiety w depresji po porodzie straciły opiekę Kobiety w depresji po porodzie straciły opiekę

Zwiększenie odsetka zaszczepionych kluczem do ograniczenia zachorowań na raka



W ubiegłym roku ruszył rządowy program szczepień przeciw HPV, który do tej pory był realizowany głównie przez samorządy. Obecnie rodzic dziecka może wybrać jedną z dwóch darmowych szczepionek.

Zakażenie HPV (ang. Human Papillomavirus Virus) prowadzi do powstania brodawek narządów płciowych i wielu nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zaleca się szczepienie dzieci od ukończenia 9 lat, ale najlepszym przedziałem jest wiek 12-13 lat.

Zakażenia wirusem HPV dotyczą obu płci. Szczepienie ratuje przed wieloma chorobami, które są konsekwencją zakażenia. Przede wszystkim chroni kobiety przed zachorowaniem na raka szyjki macicy - każdy przypadek tego nowotworu poprzedza przewlekła infekcja wywołana przez HPV. Ludzki wirus brodawczaka przenoszony jest drogą płciową. Powoduje też zachorowanie na raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

Dlatego najlepiej szczepić dziewczynki i chłopców zanim będą mieli kontakt z wirusem.

- Niezwykle istotne jest poszerzanie świadomości na temat wirusa i chorobach przez niego wywoływanych oraz upraszczanie dostępu do szczepień. Zwiększenie zaangażowania szkół w realizacji programu szczepień skróci ścieżkę pacjenta do profilaktyki, wpłynie na zwiększanie odsetka zaszczepionej młodzieży oraz poprawi realizację Narodowej Strategii Onkologicznej - podkreśla, prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i kierownik Kliniki Pediatrii.
W naszym kraju z powodu raka szyjki macicy dziennie umierają 4 Polki, a kolejnych 6 dowiaduje się o chorobie. Niestety Polska ma cały czas jeden z najwyższych współczynników zachorowalności i umieralności w Europie.

Przez co musi przejść pacjent w Polsce? Dziś Światowy Dzień Chorego Przez co musi przejść pacjent w Polsce? Dziś Światowy Dzień Chorego

Co daje szczepienie?



Szczepienia przeciw HPV ograniczają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i wiele innych nowotworów. Jeśli zaszczepisz nastolatka, zapewnisz mu ochronę na całe życie. Może zapobiegniesz jego chorobie w przyszłości.

Państwa, które od lat prowadzą program szczepień przeciw HPV, odnotowały duży spadek infekcji wirusem. O ponad 90 proc. wzrosła skuteczność w zapobieganiu przetrwałym zakażeniom HPV i chorobom, które one powodują. O 80 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Konieczna współpraca POZ ze szkołami



Lekarze wskazują, że kluczowe dla skuteczności programu jest zwiększenie edukacji w temacie profilaktyki i tym samym współpraca szkół z ośrodkami zdrowia.

- Sugerujemy wprowadzenie edukacji zdrowotnej w szkołach jako osobnego przedmiotu oraz wprowadzenie rozwiązań umożliwiających przeprowadzanie szczepień przeciw HPV w szkołach. Placówki edukacyjne mogłyby współpracować z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podobne rozwiązania funkcjonowały w trakcie epidemii COVID-19, kiedy realizowano szczepienia ochronne w zakładach pracy - dodaje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej OPZCI.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?



Dzieci w wieku 12-13 lat można zapisać na szczepienie przeciw HPV w ramach programu profilaktycznych szczepień:
  • w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
  • przez infolinię +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do 18:00)
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Szczepionki dla osób spoza programu



Dzieci w wieku 9-11 i 14-18 lat, których nie obejmuje program, mogą być bezpłatnie zaszczepione 2-walentną szczepionką Cervarix. W tym przypadku podczas wizyty lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawi e-receptę na bezpłatną szczepionkę, którą odbiera się w aptece. Potem można umówić dziecko na szczepienie w przychodni POZ.

Szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9. do 18. roku życia. U młodych dorosłych najskuteczniejsze jest przyjęcie szczepionki przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Opinie (199) ponad 20 zablokowanych

  • Proponuje szczepienia w kościołach i warsztatach samochodowych (1)

    • 7 2

    • Oraz w szalecie miejskim.

      • 2 0

  • A reszta dzieci?

    Dlaczego tylko w tym wieku? A starsze dzieci już nie?

    • 0 7

  • wspaniali lekarze .ktorzy prostowali wasze łgarstwa w czasie sr*ndemi.kórzy murem stali za chorym człowiekiem-skutecznie leczyli..za co izby kapturowe pozbawiali ich czesto prawa wykonywania zawodu-jak np..profesor A.Frydrychowski-mowi NIE dla szpryc..a ja jemu wierzę..nie zawiódł nigdy!

    • 12 0

  • to pachnie podstępem...dzieciom wmówią wszystko-dlatego do szkół wejdą dranie ze swoimi szprycami...nic bez mojej wiedzy i zgody..NIC..a ja juz mowię Nie !

    • 7 0

  • (2)

    Dlaczego pod artykułami o szczepieniach zaraz się odpala szuria i rustrole?

    • 1 16

    • Szurnia to ci co szczepili guano wartymi preparatami na srowid

      • 4 0

    • rozumiem że, masz na myśli tych co nosili po trzy maski na raz, zawierzyli "nauce" i przyjęli wszystkie możliwe dawki dwudawkowej "szczepionki" a teraz już ich nie ma wśród nas, albo ciągle chorują na coś, albo mieli szczęście i dostali placebo

      • 4 0

  • co dają szczepionki? bezpłodność na bank no i powikłania a nie rzadko śmierć! to udowodnili naukowcy-ci nie opłacani prze gangi farmaceutyczne....poczytajcie..!

    • 6 2

  • Jandę dajcie-ona już odpowiednio te śmiercionki następne zareklamuje za kasę...tffuuu

    • 8 0

  • doktor Judy Anne Mikovits..ostrzega...dziecko od 12 roku życia nie wolno tknąć zadną szprycą..jest w fazie rozwoju takie dziecko i chłonie jak gąbka wszelkie syfy znajdzują się w szprycy..co jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia i życia...

    • 3 0

  • Szczepionki ratują budżety firm farmaceutycznych

    "Pacjenci w Szwecji, u których po podaniu szczepionki Pandemrix pojawiły się objawy nieuleczalnej choroby narkopleksji, mogą w przyszłości domagać się nawet miliona euro odszkodowania. W czwartek (12.05.16) parlament w Sztokholmie zatwierdził ustawę regulującą tę kwestię"

    • 11 0

  • Reklama...

    Cytuję "Szczepienia przeciw HPV ograniczają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i wiele innych nowotworów. Jeśli zaszczepisz nastolatka, zapewnisz mu ochronę na całe życie. Może zapobiegniesz jego chorobie w przyszłości..."
    Dobre. Brzmi jak świetna reklama. Jednak ostatnie wydarzenia na świecie 2019-2023 pokazały że pewne są tylko podatki i śmierć. Reszta podlega planowaniu, instynktowi i analitycznemu myśleniu. To pomaga podjąć decyzję. Podjęcie decyzji o nie szczepieniu była jedną z najlepszych, widząc co działo i dzieje się teraz z wieloma znajomymi którzy uwierzyli tv i "specjalistom". Wierzę prawdziwym specjalistom którzy wtedy nie zamknęli się i leczyli ludzi tanimi środkami, tym którzy ostrzegali i robią to nadal. Za dużo widziałem wśród znajomych NOPów i zgonów w ilościach jakich do tej pory nie było. Czysta statystyka.

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Najczęściej czytane