• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy szczepienia wrócą do szkół? Dziś Dzień Świadomości HPV

Piotr Kallalas, Wioleta Stolarska
4 marca 2024, godz. 08:40 
Opinie (199)
Szczepienia mogą wrócić do szkół w przyszłym roku szkolnym. Mowa o profilaktyce przeciw HPV. Szczepienia mogą wrócić do szkół w przyszłym roku szkolnym. Mowa o profilaktyce przeciw HPV.

Resort zdrowia wraz z resortem edukacji chce znacząco podnieść poziom profilaktyki przeciwnowotworowej. Do takich działań namawia również środowisko lekarskie. 4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Szczepienie przeciwdziała zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i ratuje przed niektórymi nowotworami, w tym rakiem szyjki macicy.



Czy szczepienia powinny być wykonywane w szkole?

Z ministerialnego programu szczepień przeciw HPV korzysta zaledwie 20 proc. uczniów w wieku 12 i 13 lat. Stąd zapowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny o podjęciu działań zachęcających do szczepień, a przede wszystkim zwiększających świadomość w temacie wpływu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego na zagrożenie rozwoju nowotworów, a przede wszystkim raka szyjki macicy.

Pacjentka skarży się na warunki w szpitalu. Pacjentka skarży się na warunki w szpitalu. "Brak ciepłej wody"

Szczepienia przeciw HPV nie będą obowiązkowe, ale pojawi się możliwość w szkołach



- Mamy świetnych lekarzy, naukowców i dostęp do nowoczesnych technologii, a niestety ludzie ciągle umierają na nowotwory. Tak być nie może. Dlatego jednym z podjętych przez Ministerstwo Zdrowia kroków jest program "Bezpieczna, świadoma ja", w którym znalazły się m.in. edukacja zdrowotna, szczepienia przeciw HPV i onkopłodność - wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Dlatego w najbliższym czasie szykowana jest duża kampania informacyjna w szkołach, a nauczanie o profilaktyce ma wejść na stałe do programu edukacyjnego szkolnictwa. Minister również zapowiedziała możliwość realizacji szczepień w szkołach już od przyszłego roku.

Natomiast Izabela Leszczyna jednoznacznie wypowiedziała się również w temacie obowiązku szczepienia przeciw HPV. Ta forma profilaktyki pozostanie zalecana.

Kobiety w depresji po porodzie straciły opiekę Kobiety w depresji po porodzie straciły opiekę

Zwiększenie odsetka zaszczepionych kluczem do ograniczenia zachorowań na raka



W ubiegłym roku ruszył rządowy program szczepień przeciw HPV, który do tej pory był realizowany głównie przez samorządy. Obecnie rodzic dziecka może wybrać jedną z dwóch darmowych szczepionek.

Zakażenie HPV (ang. Human Papillomavirus Virus) prowadzi do powstania brodawek narządów płciowych i wielu nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zaleca się szczepienie dzieci od ukończenia 9 lat, ale najlepszym przedziałem jest wiek 12-13 lat.

Zakażenia wirusem HPV dotyczą obu płci. Szczepienie ratuje przed wieloma chorobami, które są konsekwencją zakażenia. Przede wszystkim chroni kobiety przed zachorowaniem na raka szyjki macicy - każdy przypadek tego nowotworu poprzedza przewlekła infekcja wywołana przez HPV. Ludzki wirus brodawczaka przenoszony jest drogą płciową. Powoduje też zachorowanie na raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

Dlatego najlepiej szczepić dziewczynki i chłopców zanim będą mieli kontakt z wirusem.

- Niezwykle istotne jest poszerzanie świadomości na temat wirusa i chorobach przez niego wywoływanych oraz upraszczanie dostępu do szczepień. Zwiększenie zaangażowania szkół w realizacji programu szczepień skróci ścieżkę pacjenta do profilaktyki, wpłynie na zwiększanie odsetka zaszczepionej młodzieży oraz poprawi realizację Narodowej Strategii Onkologicznej - podkreśla, prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i kierownik Kliniki Pediatrii.
W naszym kraju z powodu raka szyjki macicy dziennie umierają 4 Polki, a kolejnych 6 dowiaduje się o chorobie. Niestety Polska ma cały czas jeden z najwyższych współczynników zachorowalności i umieralności w Europie.

Przez co musi przejść pacjent w Polsce? Dziś Światowy Dzień Chorego Przez co musi przejść pacjent w Polsce? Dziś Światowy Dzień Chorego

Co daje szczepienie?



Szczepienia przeciw HPV ograniczają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i wiele innych nowotworów. Jeśli zaszczepisz nastolatka, zapewnisz mu ochronę na całe życie. Może zapobiegniesz jego chorobie w przyszłości.

Państwa, które od lat prowadzą program szczepień przeciw HPV, odnotowały duży spadek infekcji wirusem. O ponad 90 proc. wzrosła skuteczność w zapobieganiu przetrwałym zakażeniom HPV i chorobom, które one powodują. O 80 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Konieczna współpraca POZ ze szkołami



Lekarze wskazują, że kluczowe dla skuteczności programu jest zwiększenie edukacji w temacie profilaktyki i tym samym współpraca szkół z ośrodkami zdrowia.

- Sugerujemy wprowadzenie edukacji zdrowotnej w szkołach jako osobnego przedmiotu oraz wprowadzenie rozwiązań umożliwiających przeprowadzanie szczepień przeciw HPV w szkołach. Placówki edukacyjne mogłyby współpracować z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podobne rozwiązania funkcjonowały w trakcie epidemii COVID-19, kiedy realizowano szczepienia ochronne w zakładach pracy - dodaje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej OPZCI.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?



Dzieci w wieku 12-13 lat można zapisać na szczepienie przeciw HPV w ramach programu profilaktycznych szczepień:
  • w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
  • przez infolinię +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do 18:00)
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Szczepionki dla osób spoza programu



Dzieci w wieku 9-11 i 14-18 lat, których nie obejmuje program, mogą być bezpłatnie zaszczepione 2-walentną szczepionką Cervarix. W tym przypadku podczas wizyty lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawi e-receptę na bezpłatną szczepionkę, którą odbiera się w aptece. Potem można umówić dziecko na szczepienie w przychodni POZ.

Szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9. do 18. roku życia. U młodych dorosłych najskuteczniejsze jest przyjęcie szczepionki przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Opinie (199) ponad 20 zablokowanych

  • W firmie WB czyli TViN mocno promowane (4)

    Oczywiscie rzetelni tzw dziennikarze musza trzymac jedyna sluszna linie bo straca prace

    • 8 0

    • (2)

      Ja wolałbym stracić pracę niż być ku.,.ą za pieniądze.

      • 2 0

      • (1)

        Zgadzam sie bo tak zrobilem w czasie c19 zmieniajac nawet miejsce zamieszkania, ale jak zawsze byli tacy co wierzyli w nauke, tacy co bylo im obojetne i tacy co mysla samodzielnie i umieja wyciagac racjonalne wnioski.

        • 2 0

        • Ja też zmieniłem pracę bo mi kazali kaganiec nosić, śmiech na sali. Normalnie poczułem sie jak niewolnik, na drugi dzień wypowiedzenie i nara.

          • 2 0

    • ja nie nosiłem szmaty ani sie nie szczepiłem, byłem szykanowany ale.....teraz ja jestem góra .W naszej firmie juz zmarły 4 osoby przed terminem i nagle.(wiek 40-50 lat)

      • 0 0

  • martwią sie o nas ?

    to dlaczego miesiącami musimy czekac na wizyte u lekarza specjalisty ? jak szczepienia to troska o zdrowego jak ktoś jest chory to juz nie ma tej troski czekaj miesiącami albo pozyczaj kase i płać i nikogo to nie obchodzi

    • 10 0

  • Jestem na nie

    Co ze skutkami ubocznymi od szczepionek też ludzie chorują

    • 5 1

  • Szczepienia na wszystko i zakaz komentarzy na wiekszosci stron

    czy to przypadek? czy tak sobie idziemy w swiat kreaowany przez AI z limitowanym dostepem do wszystkiego - przynajmniej ten swiat dla plebsu

    • 7 2

  • Ludzie oczekują rzetelnej informacji za darmo

    Tymczasem za darmo otrzymują jedynie propagandę, która została przez kogoś opłacona.

    prof. Antoni Dudek

    • 6 1

  • Czy ta Pani Ministrzyna podobna do pani stokrotki

    Wprowadzi taki obowiazek? Pan Czarnek przynajmniej byl madry. Ta pani wyglada nieco zmeczona ale ja powoli poprawiaja.

    • 3 0

  • Niewolnictwo?

    Ludzie nie są niewolnikami. Nikt nie ma prawa eksperymentować na innych żadną chemią, bez woli chętnego. Przymusy, nakazy, obowiązki do przyjmowania chemii są oznaką braku demokracji a odbieranie praw człowieka, segregacja, uzależnienie od "szczepienia" i nabycie praw w związku z tym, po prostu oznaką terroru i faszyzmu.

    • 11 0

  • Te szczepienia powoduja ze młode kobiety w wieku około 25 roku zycia przechodza w okres menopauzy

    Kazdy jest kowalem swojego losu

    • 7 0

  • Zostawcie dzieci w spokoju, ludzie obudźcie się!

    Ludzie, obudźcie się! Czerpcie wiedzę od niezależnych naukowców, a nie lekarzy i naukowców na usługach koncernów farmaceutycznych! Niestety lekarz nie powinien już być autorytetem, bo dla większości z nich przysięga Hipokratesa nic nie znaczy a to czego uczy się ich na studiach medycznych jest mocno zmanipulowane - tak jest od końca XIX w kiedy to zmieniono program na medycynie. Dawniej uczono astrologii, ziołolecznictwa, ale wraz z dojściem do władzy koncernów farmaceutycznych, zmieniono go tak żeby lekarz nie służył ludziom, a był maszynką do zarabiania pieniędzy dla Big Pharmy.

    Największym autorytetem w dziedzinie szczepień jest Robert Kennedy. Od lat mówi o zagrożeniach : http://www.childrenshealthdefense.com

    Ludzie, nie wierzcie ślepo w to co mówią w tv, w wypowiedzi lekarzy. Zacznijcie myśleć samodzielnie. a fanatyków szczepień, którzy uważają się za tych inteligentnych i postępowych namawiam nie tylko do wzięcia kolejnych dawek ale także do wlewów doodbytniczych.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Najczęściej czytane