• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dieta keto - magiczne rozwiązanie czy ukryte ryzyko? Odkrywamy fakty

Michał Malinowski
9 kwietnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (95)
Dieta ketogeniczna jest często przedstawiana jako prosty sposób na utratę wagi, poprawę koncentracji i ogólnej sprawności fizycznej. Dieta ketogeniczna jest często przedstawiana jako prosty sposób na utratę wagi, poprawę koncentracji i ogólnej sprawności fizycznej.

Dieta ketogeniczna - zdobyła serca i talerze wielu poszukiwaczy zdrowia, szczególnie w ostatnich latach, gdy zainteresowanie zdrowym stylem życia osiągnęło szczyt popularności. Choć nazwa może brzmieć tajemniczo, jej zasady są proste do zrozumienia, jednak - jak się okazuje - nie zawsze łatwe do zastosowania. Dieta ketogeniczna, zwana potocznie "keto", opiera się na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów i zastąpieniu ich dużą ilością tłuszczów. Cel? Sprawić, aby nasz organizm wszedł w stan zwany ketozą, w którym to nie glukoza, a ciała ketonowe stają się głównym źródłem energii.




Dieta keto: czy jesteśmy gotowi?



Próbowałe(a)ś diety ketogenicznej?

Ciała ketonowe są substancjami produkowanymi przez wątrobę z tłuszczów, kiedy glukoza jest niedostępna. To swoiste "paliwo awaryjne", które pozwala nam przetrwać w czasach, gdy dostęp do jedzenia jest ograniczony. Jednak dzisiaj, kiedy jedzenie jest dostępne na wyciągnięcie ręki, wprowadzenie organizmu w stan ketozy jest decyzją świadomą, często motywowaną chęcią szybkiego spalenia tkanki tłuszczowej. Ketoza nie jest czymś nowym. W rzeczywistości jest to stan dobrze znany w medycynie, wykorzystywany na przykład w leczeniu niektórych typów epilepsji dziecięcej. Jednak stosowanie ketozy jako narzędzia do odchudzania to zdecydowanie nowsze zjawisko, które wzbudza wiele kontrowersji.

Przechodząc na dietę ketogeniczną, rezygnujemy nie tylko z oczywistych źródeł węglowodanów, takich jak cukry czy pieczywo, ale również z wielu owoców, warzyw bogatych w węglowodany, a nawet niektórych nabiałów. Jest to dieta wymagająca, która może prowadzić do znacznych zmian w naszym organizmie - nie tylko pozytywnych. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto zadać sobie pytanie: czy jesteśmy gotowi na wszystkie konsekwencje, jakie niesie za sobą taka zmiana w diecie?


Mit odchudzania a dieta ketogeniczna



Dieta ketogeniczna jest często przedstawiana jako prosty sposób na utratę wagi, poprawę koncentracji i ogólnej sprawności fizycznej. Opowieści o szybkich i spektakularnych efektach odchudzających krążą w internecie, przyciągając kolejne osoby pragnące szybkich rezultatów. Jednak, jak to często bywa z dietami, rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana i wymaga głębszego zrozumienia mechanizmów działania naszego ciała.

Kluczem do skutecznego odchudzania jest, i zawsze był, deficyt kaloryczny - zasada, która oznacza spożywanie mniejszej liczby kalorii, niż jesteśmy w stanie zużyć. Bez względu na to, czy preferujemy dietę niskowęglowodanową, wysokobiałkową, czy ketogeniczną, bez ujemnego bilansu kalorycznego trudno o spodziewane efekty. Dieta ketogeniczna, polegająca na wysokim spożyciu tłuszczów i minimalizacji węglowodanów, może prowadzić do szybkiego spadku wagi na początku, głównie przez utratę wody i zmniejszenie zapasów glikogenu, ale nie zawsze przekłada się to na długoterminowe, zrównoważone rezultaty.

Dieta przeciwko depresji: naukowe dowody na to, jak jedzenie wpływa na nasz umysł Dieta przeciwko depresji: naukowe dowody na to, jak jedzenie wpływa na nasz umysł
Co więcej, warto zadać sobie pytanie, czy dieta keto odchudza lepiej niż inne podejścia dietetyczne. Aktualne badania i doświadczenia pokazują, że choć na początku osoby stosujące dietę ketogeniczną mogą zauważyć szybszy spadek wagi w porównaniu z dietami opartymi na umiarkowanym lub wysokim spożyciu węglowodanów, różnice te zazwyczaj zacierają się w dłuższej perspektywie. Efektywność odchudzania nie zależy więc od magicznego działania ciał ketonowych, ale od zdolności do utrzymania deficytu kalorycznego przez dłuższy czas.

Warto też zaznaczyć, że, ketoza nie jest naturalnym stanem dla naszego organizmu. Jest to stan patologiczny, który może mieć krótkotrwałe korzyści, ale w dłuższej perspektywie niesie ze sobą poważne ryzyko zdrowotne. Skoro tak jest, myślę, że warto zastanowić się, czy warto celowo sprowadzać nasz organizm do takiego stanu, tym bardziej że zagrożeń stosowania takiego sposobu odżywiania jest naprawdę sporo więcej.


Lipidogram a dieta ketogeniczna: nowe badania i wnioski



Najnowsze badania przynoszą zmianę w postrzeganiu wpływu cholesterolu na zdrowie serca. Kiedyś dużo uwagi poświęcano cholesterolowi HDL, zwanemu "dobrym", ale obecnie większy nacisk kładzie się na LDL, czyli "zły" cholesterol, oraz na wskaźnik nie-HDL. Te dwa elementy dają nam lepszy obraz ryzyka sercowo-naczyniowego. Dzisiaj wiemy, że nawet bardzo wysoki poziom HDL nie rekompensuje szkód, jakie może spowodować za wysoki poziom LDL a ich wzajemny stosunek tak naprawdę nie ma większego znaczenia.

Dieta ketogeniczna, która opiera się na wysokim spożyciu tłuszczów, może niekorzystnie wpłynąć na te wskaźniki, podnosząc poziom LDL i nie-HDL, co zwiększa ryzyko chorób serca. Dlatego tak ważne jest, aby osoby na diecie keto bacznie obserwowały swoje poziomy cholesterolu.

Współczesna nauka zachęca nas do ponownego przemyślenia tego, co wiemy o różnych rodzajach cholesterolu, szczególnie w świetle faktu, że w Polsce zaburzenia lipidowe dotykają 21 mln osób, zwiększając ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawały serca czy udary. Twierdzenie, że poziom cholesterolu jest nieistotny podczas stosowania diety ketogenicznej, która promuje wysokie spożycie tłuszczów, jest nie tylko błędne, ale również niezwykle ryzykowne. Zdrowie sercowo-naczyniowe zależy od wielu czynników, a dieta keto wymaga zatem ostrożnego podejścia i regularnego monitorowania jej wpływu na organizm.

Dlaczego jemy więcej, niż potrzebujemy? Dlaczego jemy więcej, niż potrzebujemy?

Długoterminowe konsekwencje diety



Badania pokazują, że negatywne skutki diety ketogenicznej mogą ujawnić się po średnio 23 miesiącach stosowania, co przekłada się na nieco więcej niż 2 lata. Dlatego opieranie się na przykładach młodych osób, które pomimo podwyższonych poziomów cholesterolu kontynuują tę dietę bez natychmiastowych negatywnych skutków, może być zwodnicze. Oczywiście, okazjonalne spożycie tłustych potraw samo w sobie nie musi prowadzić do problemów zdrowotnych. Jednak długotrwałe przyjęcie takiej diety może mieć istotne konsekwencje dla naszego organizmu.

Propagowanie diety bogatej w tłuszcze jako uniwersalnej i najzdrowszej opcji żywieniowej dla każdego jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale wręcz niebezpieczne. Rozumiejąc, że tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych może zapewnić długotrwałą utratę wagi bez efektu jojo, zawsze powinniśmy zastanowić się nad sensownością stosowania diety, która może przynosić szkodliwe skutki zdrowotne, a jej stosowanie w dłuższym okresie jest po prostu szkodliwe.

Inspiracją do napisania tego tekstu była sytuacja jednej z pacjentek, która - zbyt zawstydzona, by podjąć ze mną bezpośrednią współpracę w kwestii otyłości - zdecydowała się na dietę keto jako formę wstępnego odchudzania, żeby - jak sama później powiedziała - "trochę lepiej wypaść" przed naszą konsultacją. Niestety jej próba zakończyła się hospitalizacją i poważnymi problemami zdrowotnymi.

To nie jest odosobniony przypadek. W literaturze medycznej pojawiają się opisy sytuacji, gdzie młodzi ludzie, nieposiadający wcześniej żadnych czynników ryzyka, trafiają do szpitala z problemami kardiologicznymi lub innymi poważnymi komplikacjami, będącymi bezpośrednim skutkiem stosowania diety ketogenicznej. Takie przypadki rzucają światło na niebezpieczeństwa, jakie może nieść ze sobą poszukiwanie skutecznych metod odchudzania poprzez ślepe wierzenie w cudowne diety, nieuwzględniające indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia organizmu.


Dieta ketogeniczna: cudowna czy skomplikowana?



W mediach społecznościowych dieta ketogeniczna często jest przedstawiana jako szybki sposób na osiągnięcie upragnionej sylwetki oraz rozwiązanie na różnorodne problemy zdrowotne. Profile influencerów promujących "keto" mogą sprawiać wrażenie, że jest to prosty przepis na sukces. Zachęcają opowieściami o niesamowitych przemianach i dają łatwe wskazówki, jak zmienić swoje życie na lepsze, czasem przybierając niemalże sekciarski ton. Te pozytywne narracje, pełne obietnic szybkich rezultatów, mogą jednak wprowadzać w błąd, pomijając potencjalne ryzyka i wyzwania związane z tą dietą.

Za zachęcającymi obietnicami mediów społecznościowych kryje się znacznie bardziej złożona rzeczywistość. Badania naukowe wskazują, że dieta ketogeniczna, choć może oferować pewne krótkoterminowe korzyści dla niektórych osób, niesie ze sobą ryzyka i wymaga dostosowania do indywidualnych potrzeb. Złożoność tej diety i potencjalne skutki uboczne rzadko znajdują odzwierciedlenie w prostych i głośnych hasłach promowanych w mediach społecznościowych. Proste przekazy często pomijają znaczenie zbilansowanego odżywiania, konieczność monitorowania wpływu diety na zdrowie oraz możliwe długoterminowe konsekwencje. To, co w mediach społecznościowych prezentowane jest jako "cudowne rozwiązanie", w rzeczywistości wymaga głębokiego zrozumienia i ostrożnego podejścia.

Odchudzanie na receptę: Czy analogi GLP-1 to rewolucja w leczeniu otyłości? Odchudzanie na receptę: Czy analogi GLP-1 to rewolucja w leczeniu otyłości?

Zanim zdecydujesz się na keto...



Zanim poddamy się fascynacji dietą ketogeniczną, warto zastanowić się dwa razy nad jej wprowadzeniem do naszego życia. Choć może ona kusić obietnicami szybkich efektów, nie jest pozbawiona potencjalnych ryzyk zdrowotnych i wyzwań związanych z przestrzeganiem jej rygorystycznych zasad. Ważne jest, aby każda decyzja dotycząca naszego odżywiania była podjęta świadomie, z uwzględnieniem zarówno krótko-, jak i długoterminowych konsekwencji dla naszego zdrowia. Zamiast szukać cudownych rozwiązań, lepiej skoncentrować się na zrównoważonej diecie i zdrowych nawykach, które można utrzymać na dłuższą metę.

Czasami zastanawiam się, czy naprawdę dopiero potrzebujemy zmiany w naszym sposobie odżywiania wtedy, gdy pojawią się poważne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, nadwaga, zawał serca lub udar. Czy nie lepiej byłoby podejmować mądre, zdrowe wybory żywieniowe znacznie wcześniej, zanim jeszcze nasze zdrowie zacznie podupadać?

Wprowadzanie stopniowych zmian w diecie, uczenie się nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych bez konieczności sięgania po ekstremalne lub szkodliwe metody odchudzania wydaje się znacznie bezpieczniejszą i bardziej zrównoważoną ścieżką do lepszego zdrowia. Zamiast rewolucyjnych zmian warto postawić na ewolucję naszych zwyczajów, co nie tylko będzie korzystne dla naszego zdrowia, ale również pozwoli uniknąć potencjalnych ryzyk związanych z ekstremalnymi dietami, takimi jak keto.

O autorze

autor

Michał Malinowski

- dietetyk i psycholog, łączy te dwie specjalności w rożnych proporcjach - od 15 lat trwale zmienia nawyki żywieniowe w gabinecie i online. Autor Lekkiego Bloga i współtwórca audycji radiowej.

Miejsca

Opinie (95) 2 zablokowane

  • Można Pięknie Żyć (20)

    Posłuchajcie braci Rodzeń, lekarzy, którzy od wielu lat sami są na keto i wyleczyli wielu pacjentów z chorobami metabolicznymi, właśnie dzięki terapeutycznemu ograniczaniu węglowodanów, a w swym działaniu opierają się na badaniach naukowych. Kluczem do zdrowego życia jest właśnie wiedza i zdrowy rozsądek.

    • 56 24

    • (7)

      Bracia Rodzeń nikogo nie wyleczyli. To szkodnicy. Niejedzenie węglowodanów to maskowanie problemu. Gdy ci pacjenci znowu zjedzą węglowodany, wróci problem z wysoką glukozą i insuliną.

      • 20 14

      • A po co mają wrócić

        • 8 4

      • bardzo ciekawe (4)

        Bardzo ciekawe, że tak twierdzisz, bo dzięki braciom Rodzeń mój mąż, który od kilku lat borykał ze stłuszczeniem wątroby, pierwszy raz od wielu wielu lat ma książkowe wyniki badań, wątroba ok, insulina ok; także sorry, ale w Twoje kłamstwo nikt nie uwierzy, choćbyś zaklinał rzeczywistość.

        • 17 14

        • (1)

          Ciekawe tylko w jaki sposób doprowadził do tego stluszczenia?
          Bo jeśli, generalnie rzecz ujmując, jadł byle co, a teraz razem z ograniczeniem węglowodanów, wyrzucil z diety przetworzone jedzenie to wiadomo że będą efekty. Ale na diecie zbilansowanej też by je miał...

          • 11 4

          • dieta keto

            stłuszczenie to nie tylko od jedzenia ;)

            • 1 0

        • Twój mąż po prostu przestał jeść niezdrowo i zrzucił zbędne kilogramy. To nie zasługa diety keto samej w sobie, a zmiany stylu życia. Te same efekty miałby na diecie zbilansowanej. Ale wiadomo, każdy musi mieć w internecie swojego guru, bożka, dlatego ludzie wierzą w konkretną dietę, a nie w deficyt i zdrowe nawyki żywieniowe. Tak czy inaczej, dobrze że małżonek się ogarnął.

          • 12 5

        • Tak wiemy potrafia nawet wskrzesić zmarłym :) i teraz tez daja swiadectwo tak wiarygodne jak twoje

          • 6 5

      • Problem wraca bo problemem jest jedzenie węglowodanów i np. wyrzuty insuliny. Tak więc drogi zaFco jeżeli jesteś uczulony np na łososia i go nie będziesz jadł to nie będzie problemu. Problem wróci jak go zjesz.

        • 5 1

    • Keto o 3 lat, - 47 kg, glukoza i ciśnienie w normie a była cukrzyca typ2 (3)

      • 10 7

      • poczekamy, zobaczymy (1)

        • 2 3

        • Na co?

          • 4 1

      • taka tak wyleczyłeś cukrzyce a moja ciocia wyleczyła raka mózgu stan agonalny dawali jej w kroplówce olej rzepakowy z

        olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia :)

        • 9 9

    • ale...wyleczyli czy mówią na YT, że wyleczyli???? (6)

      gdzie sa owi uleczeni?

      • 16 2

      • zapraszam na spotkanie (1)

        Jeśli nie wierzysz, to zapraszam, mogę pokazać wyniki badań.

        • 5 8

        • czyli seksciarz prowadzi spotkania hahaha

          • 5 4

      • Kordian, jak twierdzisz, że 5 lub 6 posiłków dziennie z węglami jest ok, to nie ma o czym z Tobą dyskutować. (3)

        • 12 7

        • gdzie on tak twierdzi? on pyta o dowody

          • 4 1

        • Keto Sekta juz atakuje w komentarzach :)

          • 13 11

        • boze tu nikt nie twierdzi, ze wegle to dobro, ale keto jest dieta wysokotluszczowo - tak nie mozna jesc dlugo

          • 0 0

    • kolejny oszołom tak wiemy ziemia jest plaska a kopernik była kobieta A Kaszpiroski leczył przez telewizor :)

      takie teksty to pisza fanatycy sekciarze

      • 10 14

  • Ależ to gonitwa. Szegolnie gdy ma się w pracy 20/30 latki. Jak nie dieta Chodakowskiej, to taka, moda się kończy, to następna dieta. I tak w koło Macieja.

    • 6 2

  • Ale bzdury, szczególnie w zakresie lipidogramu i chorób serca. nie wierzę, że coś takiego czytam na tym portalu (3)

    Co do jednego zgoda "tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych może zapewnić długotrwałą utratę wagi bez efektu jojo" 100% racji - tylko trwała eliminacja z diety, ale właśnie węglowodanów zapewni ci niską wagę i zdrowie. "Keto"/low carb to wolność od skoków insuliny i ciągłej konieczności jedzenia, niska waga, świetne samopoczucie i właśnie świetne wyniki. Jestem KETO już ponad 3 lata, a wyniki jakoś nie chcą się ciągle popsuć...cholera

    • 26 6

    • sekciarzu tak wiemyze prawda boli cie najbardziej (2)

      • 3 2

      • Cymbale (1)

        Ciebie tez

        • 1 2

        • Dzbanku zaprzeczasz a teksty jak u dzieciaka

          • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    nie jeśc po 19 a węgle tylko rano (2)

    Waga od liceum taka sama. Staram się nie jeść wieczorem a węglowodany i cukry owszem i codziennie ale tylko do południa. Potem dużo białka (jem mięsa dużo) i warzyw, wieczorem zamiast przekąsek sok warzywny, herbata. Ruch umiarkowany, bez katowania się. Jak mam na coś ochotę to sobie nie odmawiam, ale następnego dnia zamiast 3000 kcal zjem 1500, żeby zbilansować nadwyżkę, Jakoś działa przez pół wieku, wyniki badań wzorowe, wiec chyba to dobra metoda.
    Pozdrawiam,

    • 20 9

    • (1)

      Jezu ale to proste! Myslale, zeby kanal na jutbie zalozyc, zeby wszystkich oswiecic swoja madroscia?

      • 7 8

      • Zawiść to straszna choroba.

        • 9 5

  • Magiczne?

    sr*giczne!

    • 2 2

  • Keto nie leczy epilepsji u dzieci, to bzdura (1)

    proszę pokazac badania? To mi i tyle w temacie.

    • 4 3

    • Badań nie ma i nie będzie

      bo komu to się niby opłaca? Zrozum człowieku, że współczesna medycyna i farmacja to twój wróg.

      • 0 0

  • trzeba jesc zdrowa zywnosc a nie to kupuje sie w marketach to po pierwsze

    • 5 1

  • żadna dieta nie jest zdrowa ale na diecie najlepiej sie zarabia 2 strony postów juz wyprodukowali sekciarze nawet spotkania (1)

    Bardzo dobrze przedstawione tutaj sa rozpracowane te brednie o kolejnej diecie szkodliwej a wymyślonej dla naiwniaków którzy chetnie zplaca.Od lat zarabia sie setki milionów na dietach coraz bardziej głupich i niestety coraz bardziej szkodliwych .Te diety jak ta powoduja takze zmiany w mózgu !!Powodują ogromny spadek rozumowania .

    • 5 4

    • Zarabiają miliony bo ludzie są leniwi. Nie trzeba kupować poradników, książek, chodzić na wykłady i spotkania. Wystarczy poczytać. Literatura jest dostępna w necie. Ale żeby to zrobić nie można być leniem. Nie wiem czy wiesz ale na lenistwie ludzi bardzo dużo osób zarabia bardzo dobre pieniądze.

      • 1 0

  • kiedy dieta ketogeniczna już na dobre zaczęła być lansowana (3)

    guru polskie i zagraniczne wyrastały jak grzyby po deszczu,a ludzie poczuli ten cud na sobie i tak to się kręciło aż do momentu, w którym z jakiegoś powodu ktoś rezygnował z owej diety keto. Wtedy działy się z nim cuda metaboliczne jakich nigdy wcześniej w swojej praktyce nie obserwowałem. Delikatnie wszcząłem ten alert w przestrzeń publiczną, ale od razu odezwali się zwolennicy tej diety twierdząc a jakże, że jestem skończonym i**otą i takie tam. Zmieniłem taktykę i poprosiłem jednego z zagorzałych fanów tej diety, który musiał z niej wyjść ze względów zdrowotnych, aby zadał w takim razie pytanie jednemu z tych guru, co zrobić ze sobą jeśli niemal wszystko się sypie bo z jakiegoś powodu trzeba wrócić do zwykłego żywienia. Pytanie zadał zarówno rodzimemu guru jak i zagranicznemu z USA. Ani jeden ani drugi do dnia dzisiejszego, a minęło już parę dobrych lat, nie udzielił mu żadnej odpowiedzi. Inni natomiast, że nie są lekarzami i odesłali do lekarza, a tymczasem to lekarz go wysłał po profesjonalną poradę tych specjalistów od diety

    • 7 3

    • bo tak własnie działa sekta kazdy inny ruch ogranicza im zyski !A prawda i logiczne myslenie moze nawet doprowadzic do upadku (2)

      znam kilku takich na tej diecie to zachowania dokladnie takie same oni zachowuja sie jak w sekcie wszystkich z uporem maniaka namawiają na ta diete czy by przychodzili na zorganizowane spotkania.Jakiegolwiek pytania konkretne powoduja agresje.
      Juz dawno udowodniono ze dieta wplywa na agresje i zmiany w mózgu .

      • 2 3

      • Weganizm (1)

        Zdecydowanie wpływa na mózg.

        • 3 1

        • weganizm tez jest szkodliwy dal zdrowia jak lwa bedziesz chciał na sile zrobic weganem to umrze podobnie jak inne zwierzeta!

          • 2 1

  • Keto (4)

    Pan dietety i psycholog zapomniał wspomnieć że dieta keto nowością żadną nie jest. Powstała w latach 20tych XX wieku a wymyślił ją psychiatra który tą dietą leczył pacjentów z zaburzeniami psychiatrycznymi.

    Pociesznym jest fakt że pan dietetyk nawet nie wspomniał że keto i stan ketozy wspomaga nie tylko odchudzanie ale i nasze zdrowie psychiczne. Zero cukru, skoków insuliny - to nie tylko metoda na zrzucenie wagi czy zapanowanie nad cukrzycą ale i większy spokoj.

    Ludzie z nadwagą, cukrzyca, rakiem czy innymi schorzeniami autoimmunologicznymi powinni nie tylko stosować keto (zero cukru, weglowodanów za to zdrowe mięso/ryby i warzywa) ale również post przerywany. Przy cukrzycy zalecany wręcz jest OMAD - One meal a day - żeby unormować skoki insuliny we krwi a z czasem wyleczyć organizm z cukrzycy by zaprzestać podawania insuliny. I tak cukrzycę można wyleczyć.

    • 11 6

    • ty tez najwyraznien nadajesz sie do leczenia psychiatrycznego kolejny sekciarz (1)

      • 2 3

      • Czytaj nieuku czytaj

        • 1 1

    • PAn dietetyk

      musi straszyć bo tylko on posiadł wiedzę jak walczyć z otyłością , oczywiście nie może być zbyt prosta ta walka bo dietetyk nie zarobi.

      • 4 1

    • ale ma duzo tluszczy, to nie jest normalne

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Najczęściej czytane