• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak dostrzec niepełnosprawność i jak się zachować?

ws
14 listopada 2023, godz. 08:00 
Opinie (63)

Nie każda niepełnosprawna osoba korzysta z wózka inwalidzkiego czy kul. Osoby z przewlekłymi chorobami czy wadą genetyczną również ograniczają dysfunkcje i dolegliwości. Kiedy mówimy o niewidocznej niepełnosprawności? Mogą to być osoby niedowidzące, niedosłyszące, cierpiące na autyzm, a nawet dyslektycy. Problem ten dotyczy też schorzeń psychicznych, na które cierpi wiele osób. Jak ich dostrzec? Fundacja StwardnienieRozsiane.Info zaprasza mieszkańców Gdańska na bezpłatne warsztaty, również online, których celem jest zwiększanie świadomości na temat niewidocznych niepełnosprawności.



Ustępujesz miejsca innym osobom w komunikacji miejskiej?

Niewidoczna niepełnosprawność nie wiąże się z używaniem wózka czy białej laski. Może być spowodowana np. chorobą, zaburzeniami neurorozwojowymi, przebiegiem leczenia, wypadkami np. proteza nogi, niewidoczna pod ubraniem. Jest trudna do zauważenia, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają.

W Polsce mieszka nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami



Znaczna większość (ok. 80 proc.) to osoby doświadczające niepełnosprawności, których nie widać. Według danych NFZ w Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, stwardnienie rozsiane zdiagnozowane jest u ok. 50 tys. ludzi, tyle samo ma stwierdzoną hemofilię, z niewydolnością serca żyje ok. 1,3 mln osób, a z chorobą nowotworową ponad 1 mln. Z migreną, która niejednokrotnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zmaga się nawet 8 mln mieszkańców naszego kraju. To tylko kilka z wielu chorób powodujących niewidoczne niepełnosprawności.

- Niewidoczne niepełnosprawności, mimo że doświadcza ich kilka milionów Polaków, są często tematem, który pozostaje niewidzialny w naszym społeczeństwie. Brakuje świadomości, wiedzy i często zrozumienia, że niepełnosprawność, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, może znacząco wpływać na życie osoby, która ją doświadcza. Mam nadzieję, że dzięki projektowi "(Nie)widzialni" uda się zmienić tę sytuację. Niezmiernie mnie cieszy, że możemy zrealizować serię warsztatów nt. niewidocznych niepełnosprawności dla mieszkańców Gdańska - mówi Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.Info.

Jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami i jak tego nie robić?



Fundacja StwardnienieRozsiane.Info, w ramach realizowanego projektu "(Nie)widzialni", zaprasza mieszkańców Gdańska na bezpłatne warsztaty.

- Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in.: jakie czynniki mogą wywoływać niewidoczne niepełnosprawności, jakich problemów najczęściej doświadczają osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami w życiu codziennym, czemu te problemy są często nierozumiane przez otoczenie oraz jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami, jak tego nie robić i czy pomoc zawsze jest potrzebna - zapowiadają organizatorzy.
Terminy warsztatów stacjonarnych:

Terminy warsztatów online:

Wszystkie warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy, informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej www.niewidzialni.org.pl. Osoby zarejestrowane otrzymają e-mail z potwierdzeniem, a w przypadku rejestracji na warsztaty online - również link do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy proszą osoby zarejestrowane, które zrezygnują z uczestnictwa, o powiadomienie mailowe o rezygnacji (fundacja@stwardnienierozsiane.info). Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych oraz dla młodzieży od 16. roku życia.

Warsztaty poprowadzą eksperci związani z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info. Warsztaty w Gdańsku dofinansowano w ramach Gdańskiego Funduszu Równości. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.


Wsparcie osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami



Do projektu przystąpiło już ponad 100 partnerów z całej Polski, m.in. Narodowe Muzeum Morskie, Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", Urząd Miasta Sopotu, Centrum Nauki "Experyment", Muzeum Miasta Gdyni, a także Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki czy PKP Intercity.

ws

Wydarzenia

Warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

warsztaty

Warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

warsztaty

Warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

warsztaty

Warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

warsztaty

Miejsca

Opinie (63) 3 zablokowane

  • Jak będzie jakaś baba stała nade mną i sapała nad uchem po całym dniu fizycznej pracy to się spytam czy jest niepełnosprawna, albo w ciąży. Na pewno się ucieszy.

    • 9 5

  • (1)

    Chyba z najmniejszym zrozumieniem borykają się chorzy z afazją.

    • 6 0

    • Z turetem lepsi,bo ni z gruchy ni z pietruchy nagle zaczyna morde drzec i przeklinac

      • 0 0

  • Sadze ze ... (3)

    Jedna z najbardziej niepełnosprawnych grup sa ... dzieci, wychowane w duchu wszystko dla m!ie i nie potrafiące spojrzec dalej niz swoj telefon. Codzinnie jeżdżę 204 ktorym jeżdżą dzieci do szkoly, wiekszosci z nich przydalyby sie lekcje z kultury osobistej jak np. ustepowanie miejsca starszym. Jakie wartosci przekazali dziecku rodzice jesli ono poproszone o ustapienie miejsca odwraca sie do szyby, przeciez kiedys to kierowca by zatrzymal A i wyprosil takie dziecko. W podobnym tonie moglbym pisac o królowych szos w suvach ktore jak juz odstawia pociechy do jezuitow to wlacza im sie tryb "city survival" i zapominaja ze na DZL jest 30km\h, ze dzieci maja pierwszeństwo na pasach i ze wymuszanie pierwszenstwa na pasach jest złamaniem przepisow. Nawet młodzież z LO2 nie jezdzi Tatrzanska szybciej niz 40, jednak królowym w suvach wolno wiecej bo ICH dzieci sa juz bezpieczne.

    • 18 2

    • (2)

      No tak, bo wszyscy starsi muszą siedzieć. Wole żeby miejsce zajmować dzieciak, który spędzie kolejne 10h w szkole niż Grażyna, która jedzie do Helenki na ciastko specjalnie o tej godzinie.

      • 4 8

      • (1)

        Ciekawe, w której szkole biedne zmęczone dzieciaczki mają po 10h

        • 2 1

        • Dzienna muzyczna, szkoła baletowa, szkoły sportowe.

          Chociaż fakt, w starszych klasach jest to zwykle już kilkanaście godzin.

          • 1 0

  • jestem osobą niepełnosprawną, mam amputowana noge i jestem po transplantacji, i coraz bardziej stwierdzam że w tym kraju nie opłaca sie na siłę rehabilitować bo po dojściu do pewnej sprawności, zus stwierdzi że jesteś juz sprawny i możesz wrócić do pracy haha pytane tylko kto zatrudni osobę bez nogi z pewnym wykształceniem i doświadczeniem który musi co określony czas iśc na kontrolne badania i konsultacje jest pod kontrolą czterech lekarzy specjalistów etc.

    • 11 1

  • jak dostrzec ? przedewszystkim oderwać oczy od komórki (1)

    • 10 1

    • niepelnosprawnosc najlepiej mozna zobaczyc w swoim odbiciu na ekranie ajfonika

      • 1 0

  • Dorosłe osoby niepełnosprawne ze stopniem umiarkowanym

    W Gdańsku,mieście wolności i solidarności,takie osoby nie mają ulg na przejazdy komunikacją miejską ,ponieważ PO na sesji Rady Miasta Gdańska nie wyraziło zgody.Argument-----Nie,bo Nie!!!

    • 11 2

  • Opinia wyróżniona

    (4)

    Mam 21 lat i nie mam nogi. Nie widać tego w długich spodniach. Chodzę prawie normalnie. Ale to jak zachowują się starsi ludzie to masakra. Na porządku dziennym są szturchanie, uderzanie torbami czy chrząkanie nad uchem bo pani wraca z kawusi u koleżanki i jej siatki muszą usiąść. Rozumiem, że są starsi ludzie, którym stanie, szczególnie w ruchomym pojeździe sprawia trudność i takim ludziom ustępuje miejsca, ale większość z nich to jak sami mówią 'starsi ludzie pełni wigoru', ale zrobią na złość bo jak to tak młody nie ustąpi miejsca.

    • 27 2

    • Wyrazy współczucia, trudna sytuacja

      • 6 0

    • Protezę mózgu też masz, że nie potrafisz wytłumaczyć przyczyny swojego zajmowania miejsca, gdy starsza osoba obok stoi? (2)

      Chyba po to masz protezę, i chodzisz prawie normalnie, żeby funkcjonować też prawie normalnie, czyli zrozumieć i ustąpić miejsca osobie starszej, czyż nie? Skoro się nie da (współczuję), to wytłumacz. Czy to w ogóle źle, że nie widać twojej niepełnosprawności? Może mamy każdego siedzącego obstukiwać nogami mniej lub bardziej dyskretnie, bo może nie jest chamem, a ma protezę?
      A sam/sama nie widzisz jakie to przykre gdy musisz usiąść a zdrowi i sprawni zajmują miejsca??

      Mam wrażenie, że twoja niepełnosprawność świat ci zasłania. No to wyjaśnię to co się tłumaczy zwykle dzieciom (tym dobrze wychowywanym i myślącym): starszym się ustępuje, bo są słabsi, często schorowani, a byle uraz jest dla nich większym zagrożeniem niż dla ludzi w twoim wieku na przykład.

      Akurat jestem w średnim wieku i nie kwalifikuję się ani do grupy ustępujących z zasady, ani do tych, którym się ustępuje, więc jestem prawie obiektywna (prawie, bo kiedyś leczyłam się z raka, czułam słabo a i tak stałam, bo inni by nie zrozumieli a jeszcze mogłam). I zapewniam, elementarna empatia każe mi zrozumieć starszego człowieka, który chrząka, nie 21-latka czy 21-latkę, którego problemów z poruszaniem nie widać w żaden sposób, ale ma roszczenie o specjalne względy.

      P.S. A może ta pani od "kawusi u koleżanki" - o czym tak prostacko i pogardliwie piszesz, w tym swoim prymitywnym egocentryzmie - ma osteoporozę i złamie sobie rękę od samego trzymania toreb na stojąco, nad tym rozwalonym na siedzeniu osobnikiem ze sztuczną nogą? A może upadnie przy byle hamowaniu i dozna takich urazów mózgu że umrze w szpitalu? To taka cecha starszych, choćby wyglądali zdrowo. Tego już nie ogarniasz, co, bo nie podane na tacy? Ale inni mają ogarniać twoje żale?

      • 2 6

      • Okropny komentarz, droga pani. Jeśli ktoś tu ma protezę mózgu, to na pewno nie autorka posta!
        1. Nie ma czegoś takiego jak "prawie obiektywna". To jak być prawie w ciąży.
        2. Starszym ludziom korona z głowy nie spadnie jak po ludzku powiedzą: "Czy mogłaby mi Pani ustąpić miejsca?" (albo Pan, no ale wiadomo przecież że to kobiety powinny ustępować i mężczyzn czy chłopców się o to nie prosi. To był sarkazm - dla niezorientowanych), a nie chrząka, trąca i rzuca w powietrze złośliwe komentarze.
        3. Prymitywny egocentryzm? Tak się odnosi się pani do osoby bez nogi? Czy wie pani, że równowaga u osoby bez kończyny, nawet jeśli ma protezę, jest zaburzona i o wiele łatwiej jest jej upaść niż osobie z dwiema kończynami?
        Ja nie jestem autorką oryginalnego posta, ale coś czuję, że pani jest jedną z tych trącających siatkami.

        • 4 3

      • po tym komentarzu teraz nie będe dłuższy czas ustepowac starym ludziom, sczególnie starym babom

        jak to mówią, starsze panie pieścić energią elektryczną

        • 3 0

  • Skoro autyzm to niepelnosprawnosc to czemu dzieci z autyzmem chodza do normalnych szkol a nie do specjalnych? (2)

    A jesli rodzice twierdza ze autyzm to normalnosc,to czemu osoby z autyzmem nie maja prawa jazdy,pozwolenia na bron itd?

    • 6 6

    • (1)

      Też mnie to zastanawia. Mój synek ma autyzm i chodzi do specjalnego przedszkola z terapiami

      • 4 0

      • Wspolczuje

        • 2 0

  • Gdańskie władze, jak przypominam z PO, właśnie likwidują na czas jarmarku 10 miejsc dla niepełnosprawnych (1)

    aby postawić tam budy. Ale za to pewnie jakieś nowe filmiki o wspieraniu zlecą komuś (nie za darmo)

    • 10 0

    • tam robiacy interesy ludzie mogliby by slodko zaprotestowac, nieprawdaz? ale zysk ze sprzedazy grzanca jest wazniejszy

      gosciom jest to tez obojetne, najwazniejsza jest samojebka dla kolezanek

      • 3 0

  • Jak mają dostrzec jak siedzą mordą w telefonach

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Dni Świadomości Czerniaka

badania

Najczęściej czytane