• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak dostrzec niepełnosprawność i jak się zachować?

ws
14 listopada 2023, godz. 08:00 
Opinie (63)

Nie każda niepełnosprawna osoba korzysta z wózka inwalidzkiego czy kul. Osoby z przewlekłymi chorobami czy wadą genetyczną również ograniczają dysfunkcje i dolegliwości. Kiedy mówimy o niewidocznej niepełnosprawności? Mogą to być osoby niedowidzące, niedosłyszące, cierpiące na autyzm, a nawet dyslektycy. Problem ten dotyczy też schorzeń psychicznych, na które cierpi wiele osób. Jak ich dostrzec? Fundacja StwardnienieRozsiane.Info zaprasza mieszkańców Gdańska na bezpłatne warsztaty, również online, których celem jest zwiększanie świadomości na temat niewidocznych niepełnosprawności.



Ustępujesz miejsca innym osobom w komunikacji miejskiej?

Niewidoczna niepełnosprawność nie wiąże się z używaniem wózka czy białej laski. Może być spowodowana np. chorobą, zaburzeniami neurorozwojowymi, przebiegiem leczenia, wypadkami np. proteza nogi, niewidoczna pod ubraniem. Jest trudna do zauważenia, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają.

W Polsce mieszka nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami



Znaczna większość (ok. 80 proc.) to osoby doświadczające niepełnosprawności, których nie widać. Według danych NFZ w Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, stwardnienie rozsiane zdiagnozowane jest u ok. 50 tys. ludzi, tyle samo ma stwierdzoną hemofilię, z niewydolnością serca żyje ok. 1,3 mln osób, a z chorobą nowotworową ponad 1 mln. Z migreną, która niejednokrotnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zmaga się nawet 8 mln mieszkańców naszego kraju. To tylko kilka z wielu chorób powodujących niewidoczne niepełnosprawności.

- Niewidoczne niepełnosprawności, mimo że doświadcza ich kilka milionów Polaków, są często tematem, który pozostaje niewidzialny w naszym społeczeństwie. Brakuje świadomości, wiedzy i często zrozumienia, że niepełnosprawność, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, może znacząco wpływać na życie osoby, która ją doświadcza. Mam nadzieję, że dzięki projektowi "(Nie)widzialni" uda się zmienić tę sytuację. Niezmiernie mnie cieszy, że możemy zrealizować serię warsztatów nt. niewidocznych niepełnosprawności dla mieszkańców Gdańska - mówi Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.Info.

Jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami i jak tego nie robić?



Fundacja StwardnienieRozsiane.Info, w ramach realizowanego projektu "(Nie)widzialni", zaprasza mieszkańców Gdańska na bezpłatne warsztaty.

- Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in.: jakie czynniki mogą wywoływać niewidoczne niepełnosprawności, jakich problemów najczęściej doświadczają osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami w życiu codziennym, czemu te problemy są często nierozumiane przez otoczenie oraz jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami, jak tego nie robić i czy pomoc zawsze jest potrzebna - zapowiadają organizatorzy.
Terminy warsztatów stacjonarnych:

Terminy warsztatów online:

Wszystkie warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy, informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej www.niewidzialni.org.pl. Osoby zarejestrowane otrzymają e-mail z potwierdzeniem, a w przypadku rejestracji na warsztaty online - również link do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy proszą osoby zarejestrowane, które zrezygnują z uczestnictwa, o powiadomienie mailowe o rezygnacji (fundacja@stwardnienierozsiane.info). Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych oraz dla młodzieży od 16. roku życia.

Warsztaty poprowadzą eksperci związani z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info. Warsztaty w Gdańsku dofinansowano w ramach Gdańskiego Funduszu Równości. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.


Wsparcie osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami



Do projektu przystąpiło już ponad 100 partnerów z całej Polski, m.in. Narodowe Muzeum Morskie, Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", Urząd Miasta Sopotu, Centrum Nauki "Experyment", Muzeum Miasta Gdyni, a także Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki czy PKP Intercity.

ws

Wydarzenia

Warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

warsztaty

Warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

warsztaty

Warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

warsztaty

Warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

warsztaty

Miejsca

Opinie (63) 3 zablokowane

  • Komunikacja miejska prawie w większości jest opanowana

    przez emerytów ludzi starych i niepełnosprawnych. W środku dnia widać to najlepiej

    • 2 3

  • Póki człowiek sobie radzi, to znaczy że chce i potrafi. Jeśli nie daje sobie rady a nie widać przyczyny, musi

    umieć poprosić o pomoc. I tyle odnośnie inwalidztwa. Nie oczekujmy od ludzi że będą się sobie na wzajem przyglądać i dopatrywać dysfunkcji.
    Zwykłe zasady współżycia w społeczeństwie to regulują i nie trzeba "grantów" na jakieś zajęcia.
    Natomiast nie podpinajcie ludzi chorych psychicznie pod ogólną grupę z inwalidztwami fizycznymi, bo społeczeństwo to nie terapeuci. Nie musimy ani rozumieć ani wspierać jakichś autystyków, schizofreników, czegokolwiek tam. Jednostki z poważnymi dysfunkcjami umysłowymi niech funkcjonują w społeczeństwie pod przydzieloną opieką i tylko jeśli nie szkodzą innym.
    (Dosłownie złości mnie zestawienie przykładowego człowieka ze stwardnieniem rozsianym z jakimś wyjącym i plującym świrem z autyzmem.)

    • 2 1

  • Myślałam, że celem wspierania osób niepełnosprawnych jest ich aktywizacja i dążenie do tego, by mogli normalnie, tzn bez stygmatyzacji, funkcjonować w społeczeństwie. Po co więc na siłę doszukiwać się dysfunkcji, których nie widać? Z całym szacunkiem, ale czyjaś choroba jest prywatną sprawą tej osoby. Jeśli widzę, że ktoś na ulicy potrzebuje pomocy, to po prostu pomagam w miarę możliwości, nie pytam o historię choroby.

    • 0 0

  • Apteka Manhattan

    Jestem chora neurologiczne na przewlekła chorobę.Jakis czas temu byłam w aptece na Manhattanie i jakas okropna kobieta(w mojej opinii) ,która przede mną stała powiedziała że nie wszyscy noszą maseczki.Ja na to ,ze że względów zdrowotnych nie noszę.Odpowiedz tej okropnej kobiety i Kierownik apteki -nie widać żeby była chora.Coz więcej napisać!!!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dlaczego szczęście mieszka w jelitach?

129 zł
warsztaty, spotkanie

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Najczęściej czytane