• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

L4 na wypalenie zawodowe?

Piotr Kallalas
30 kwietnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (39)
Wypalenie zawodowe najczęściej jest związane z niską płacą, nadgodzinami i przemęczeniem. Wypalenie zawodowe najczęściej jest związane z niską płacą, nadgodzinami i przemęczeniem.

Czy wypalenie zawodowe może być powodem do uzyskania zwolnienia lekarskiego? O to apelują posłowie, którzy wskazują, że wypalenie ma już znamiona choroby cywilizacyjnej. Czy w takich sytuacjach urlop na poratowanie zdrowia może dotyczyć wszystkich grup zawodowych?




L4 na wypalenie zawodowe nie budzi już kontrowersji?


Czy doświadczyłe(a)ś wypalenia zawodowego?

Dwa lata temu wypalenie zawodowe zostało skatalogowane po raz pierwszy jako syndrom zawodowy w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11. Polska jeszcze nie wdrożyła tego dokumentu, cały czas obowiązuje poprzednia wersja ICD-10, jednak pojawiła się interpelacja posłów Jarosława Sachajki i Anny Gembickiej, którzy dopytują, czy jeszcze w tym roku lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie pracownikowi, używając nowego kodu.

- Syndrom wypalenia zawodowego to kolejna spośród wielu innych choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz częściej współczesne społeczeństwo. Objawy wypalenia zawodowego mogą być tak silne, że nie pozwalają na codzienne wykonywanie zawodowych obowiązków, a brak jakichkolwiek działań i reakcji może spowodować, że pracownik popełnia błędy, skutkujące dotkliwymi konsekwencjami dla firmy, a także dla niego samego i jego rodziny - czytamy w uzasadnieniu interpelacji.
Więcej L4 z powodu zaburzeń psychicznych Więcej L4 z powodu zaburzeń psychicznych

Czynniki wypalenia zawodowego



Posłowie przytaczają, że na pojawienie się wypalenia zawodowego największy wpływ mają nieadekwatne wynagrodzenie i przeciążenie pracą. Wielu pracowników skarży się również na konieczność realizacji nadgodzin i niską kulturę pracy. Pracownicy, którzy borykają się z wypaleniem zawodowym, mają również kłopot, żeby zrównoważyć obowiązki zawodowe ze zobowiązaniami rodzinnymi.

- Liczne badania przeprowadzone również w Polsce, m.in. przez Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, wskazały, że aż 33 proc. spośród 142 osób, które wzięły udział w badaniu, miało wynik wskazujący na wypalenie zawodowe, a kolejne 29 proc. wynik oznaczający zagrożenie wypaleniem - wskazują posłowie.
Ostatecznie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ustosunkowało się do pytania, podkreślając, że są to kompetencje Ministerstwa Zdrowia. Rozmawiając z lekarzami odnosi się jednak wrażenie, że brak konkretnego kodu nie stanowi dużego problemu. Medycy, mając do czynienia z osobą z objawami nerwicowymi czy depresji, posiadają do dyspozycji inne kody, które mogą być wykorzystane w takich sytuacjach.

Stresująca praca? Odejście nie jest rozwiązaniem Stresująca praca? Odejście nie jest rozwiązaniem

Nie będzie urlopu na poratowanie zdrowia dla innych grup zawodowych



Posłowie w interpelacji zapytali również o szanse rozszerzenia listy grup zawodowych, które mogą korzystać z płatnego urlopu na poratowanie zdrowia. Przypomnijmy, że takie rozwiązanie funkcjonuje między innymi wśród nauczycieli, sędziów, prokuratorów, policjantów, strażaków czy górników. Apel jednak nie spotkał się z pozytywnym odbiorem.

- Urlop dla poratowania zdrowia powinien być powiązany z wykonywaniem określonego zawodu, którego negatywny wpływ na zdrowie pracownika jest bezsprzeczny. Skutkiem tego takie regulacje prawne powinny znajdować się przede wszystkim w pragmatykach zawodowych, nie zaś w Kodeksie pracy - wskazała w odpowiedzi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Opinie (39)

  • To tylko stres

    • 0 0

  • I tak i nie.

    Nie dla nadużywania, ale czy rzeczywiście tak łatwo rozpoznać czy ktoś robi to intencjonalnie? Ja bardzo lubiłam swoją pracę, i nie była w żaden sposób wymagająca. Ale miałam bardzo nerwowe 3 szefowe, niby sympatyczne, niby grające do jednej bramki ale każda na własnych zasadach. Bardzo wczesne godziny pracy i podczas gdy większość pracowników miała 1 dzień fajrantu w formie pracy zdalnej to mi go regularnie odmawiano. Czasem miałam kilka dni takich, że czułam się jak zombie pomimo wczesnego chodzenia spać. Czułam się od rana zmęczona, do 11 nie mogłam zapanować nad ciałem i leciało mi oko albo nie mogłam skupić się nad obliczeniami itd. W końcu poszłam do lekarza z tymi objawami. Tymi i kilkoma innymi. Dostałam odrazu 3tygodnie l4, lekarz powiedziała mi że nikt nam złotego pomnika nie wystawi za oddanie pracy i cmentarz pełen jest ludzi chorych na kulturę zapier$*+#} lu. Byłam w szoku że nie musiałam się nic a nic gimnastykować żeby poprosić choć o tydzień odpoczynku. To był świetny czas. Chodziłam na basen, na rower, na spacery. Bardzo odpoczęłam. Bardzo było mi to potrzebne. Tyle.

    • 6 0

  • Wypalenie zawodowe to zmęczenie, stagnacja, frustracja, rozczarowanie, brak.odwagi, być może przerośnięte ego, brak sukcesów, brak inwestycji w siebie, brak zmian pracy lub stanowiska. Ludzie są leniwi fizycznie, lub psychicznie.

    • 0 1

  • Stek bzdur!!

    • 0 0

  • Jedna rada do tych wypalonych (2)

    Odejdź z etatu i załóż własną firmę. Gwarantuję, że wypalenie się nie pojawi nawet na chwilę. Będziesz kreatywny i zdeterminowany(a),
    Ludzie na działalności są najbardziej zdrowi w społeczeństwie, nie łażą na L4,bo ich na to nie stać. Nie wypalają się, bo ich na to nie stać. Najwyżej zamykają działalność...

    • 3 0

    • Ale tu właśnie promujesz kulturę zapier,,.,olu (1)

      Nie tędy droga. Super że jesteś osobą która potrafi dokręcić sobie śrubę i przeć dalej mimo przeciwności, ale w życiu ważni też jesteśmy my, ludzie. Nasze zdrowie, spokój, czasem odpoczynek. Rodzina. Żyjemy w świecie w którym musimy zasuwać bo czas zasuwa, ale ani to zdrowe ani dobre.

      • 0 0

      • Ale niektórzy prawie ciągle chcieliby odpoczywać. Coraz więcej takich wiecznie zmęczonych.

        • 0 0

  • Jeśli ktoś jest "wypalony", niech się zwolni. Dlaczego inni mają płacić za jego widzimisie.

    • 1 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Najczęściej czytane