• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie kupimy paracetamolu w sklepie?

Piotr Kallalas
19 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (115)
Obecnie niektóre leki bez recepty, w tym preparaty przeciwzapalne, bez problemu kupimy w sklepach czy kioskach. Obecnie niektóre leki bez recepty, w tym preparaty przeciwzapalne, bez problemu kupimy w sklepach czy kioskach.

Paracetamol kupimy tylko w aptece? Ministerstwo Zdrowia daje sygnał do rozpoczęcia debaty dotyczącej nadużywania i dostępności leków przeciwzapalnych sprzedawanych obecnie bez recepty w punktach pozaaptecznych, w tym m.in. w sklepach spożywczych i marketach. Czy takie preparaty powinny być sprzedawane wyłącznie przez farmaceutów?



Czy kupujesz leki w punktach pozaaptecznych?

W tej sprawie zainterweniował poseł Jarosław Sachejko z Koła Poselskiego Kukiz'15, który w wystosowanej interpelacji zwraca uwagę na problem sprzedaży leków bez recepty w punktach pozaaptecznych, np. w kioskach czy sklepach sieciowych. Jego zdaniem takie kanały sprzedaży powinny zostać "unieruchomione" lub uregulowane. Podnieść bezpieczeństwo miałaby m.in. obecność farmaceuty we wszystkich miejscach, gdzie sprzedaje się leki.

Sprzedaż leków wyłącznie przez farmaceutów?



- Samoleczenie, ze względów praktycznych i finansowych dla pacjentów i budżetu ochrony zdrowia, to przyszłość. Jednak należy zapanować również nad bezpieczeństwem i starannością wykonywanych czynności. Samodzielne stosowanie produktów leczniczych przez pacjentów powoduje wielorakie powikłania lekowe, m.in. niewydolność nerek, wrzody żołądka czy zaburzenia mikrobiomu, z uwagi na nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy interakcji z innymi lekami otrzymywanymi z przypisu lekarza. Skutkuje to zwiększeniem kosztów leczenia oraz absencji pracowniczej - czego efektem jest wzrost kosztów dla budżetu państwa - argumentuje poseł Jarosław Sachajko.
W aptekach brakuje morfiny? W aptekach brakuje morfiny? "Dłuższe przerwy w dostępie"

Leki bez recepty kupimy tylko w Polsce i Wielkiej Brytanii



Obecnie leki bez recepty, w tym m.in. preparaty przeciwzapalne czy przeciwbólowe np. na bazie paracetamolu czy ibuprofenu, możemy nabyć w większości sklepów. W innych krajach obowiązują jednak bardziej restrykcyjne przepisy.

- Spośród krajów europejskich, takich jak m.in.: Niemcy, Francja, Chorwacja, Norwegia, Austria, Polska, Wielka Brytania, tylko w Polsce i Wielkiej Brytanii produkty OTC mogą być sprzedawane bez udziału farmaceuty - podkreśla Jarosław Sachajko.
W niektórych krajach sprzedaż leków bez recepty jest zakazana poza aptekami, w innych dopuszczono handel jedynie preparatami roślinnymi.

Debaty dotycząca nadużywania i dostępności leków przeciwzapalnych



Do interpelacji ustosunkowało się Ministerstwo Zdrowia, które z jednej strony zaznacza, że nadzór również w punktach pozaaptecznych prowadzi Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna, a obecne rozwiązanie jest zgodne z obecnym prawem. Potrzebna jest jednak debata dotycząca uregulowania tej części rynku.

- Podzielić natomiast należy obawy wyrażone przez pana posła związane z nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez obywateli. Zgodzić się również należy, że farmaceuta jest gwarantem właściwego nadzoru nad dystrybucją produktów leczniczych. Wydaje się zatem właściwe rozpoczęcie debaty w powyższym zakresie. Podkreślić bowiem należy, że wprowadzenie takiego zakazu będzie miało swoje skutki zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym, które również należy uwzględniać, rozważając interes zdrowotny - odpisał Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Nie da się jednak zatrudnić farmaceutów w punktach pozaaptecznych.

- Postulowane przez pana posła uregulowanie sprzedaży produktów leczniczych w placówkach obrotu pozaaptecznego w taki sposób, aby w każdej placówce produkty lecznicze wydawał magister farmacji, nie jest możliwe. Po pierwsze z uwagi na liczbę aktywnych zawodowo farmaceutów nieprzystającą do liczby funkcjonujących placówek obrotu pozaaptecznego, a po drugie ze względu na koszt zatrudnienia farmaceuty w placówce, dla której sprzedaż produktów leczniczych stanowi margines działalności - dodał Maciej Miłkowski

Opinie (115) 2 zablokowane

  • Bzdura. W Norwegii preparaty paracetamolu i ibuprofenu są dostępne w zwykłych sklepach spożywczych. Paracet 500mg kupi się wszędzie, łącznie ze stacjami benzynowymi.

    • 3 0

  • Ewka

    Jedna wielka bzdura. Czas oczekiwania na wizytę z NFZ to kpina. Dla dziecka z gorączką 40 stopni miejsca do lekarza nie ma w przychodni przez kilka dni. Pierwszą i najszybszą pomoc w postaci leków przeciwgorączkowych dostaniecie w sklepie na osiedlu, a nie na nocnej opiece czy sorze, albo aptece na drugim końcu miasta. Ponad dwa lata leczymy się sami czy na teleporadach... Teraz chcą nam odebrać nawet "głupi" paracetamol na ból głowy czy gorączkę,? Brak słów po prostu.

    • 5 0

  • A czemu poseł nie zajmie się brakiem niektórych ważnych leków w aptekach. Jak zwykle pozorne działania, które nic nie wnoszą.

    • 1 0

  • Tak na pewno nie ma o czym debatować!!!

    W całej Unii można kupić paracetamol w sklepie, do specjalisty pół roku trzeba czekać a oni chcą ludziom paracetamol zabrać ze sklepu. Weźcie się lepiej za pomoc ludziom potrzebującym. Lepiej pomóżcie rolnikom swoim Polskim bo niszczyciel polską gospodarkę skupy zawalone ziarnem nie wiadomej jakości z Ukrainy.Polacy to mają jeść miało jechać to do Afryki.

    • 1 0

  • (2)

    Już 6 tabletek paracetamolu może zabić wiec bardzo dobrze ze będzie to ograniczenie. Zobaczcie sobie jak wyglada odtruwanie po paracetamolu i co się może stać po przekroczeniu bezpiecznej dawki.

    • 0 1

    • ??? (1)

      Kogo zabić? Dobowa dawka dla dorosłego to 4 g, a skoro tabletka zwyczajowo ma 500mg to mi wychodzi 8 tabletek żeby ewentualnie uszkodzić sobie wątrobę. Leki powinny być sprzedawane tylko osobom pelnoletnim i nikomu nic do tego czy ktoś konsumuje je jak cukierki, jego życie jego sprawa i to ta osoba będzie ponosić konsekwencje! Czemu ludzie tak ochoczo oddają swoją wolność.

      • 1 0

      • i nie wolno sprzedawać leków bez ich instrukcji obsługi, ulotki. nawet na paczce na wierzchu jest część instrukcji.

        a jak ktoś jest na tyle głupi, żeby zjeść ponad dziesięć tabletek paracetamolu i zapić to alkoholem, to może lepiej, że się sam wyeliminuje z puli genowej. w końcu na wilki i tygrysy szablozębe dziś liczyć nie można.

        a wiecie, że w wielu krajach jest paracetamol po 1000mg? też bez recepty....

        • 1 0

  • Pan Jarosław Sachajko zwyczajnie klamie.

    Dane od ośbie dostepności leków OTC poza aptekami w Europie to kilka kliknieć, trudno zatem zakladać, że przyekspercił bez sprawdzenia.

    • 1 0

  • Ale szczepiony walili jak popadnie :D

    • 2 0

  • W Holandii bez problemu

    paracetamole i ibupromy pod zbrandowaną marką sieci sklepów za grosze - ibuprom 20 tabletek 29 eurocentów... Polska zawsze ma coś narobione w dekiel z przepisami...

    • 1 0

  • Wykluczyć lekarstwa że spożywczaków

    Poza aptekami dostępność tylko opatrunki, kremy i witaminki.
    Farmaceutyki tylko po konsultacji w aptece.

    • 0 0

  • Przecież tak już kiedyś było ale komuś przeszkadzalo

    Róbta co chceta a ktoś na tym zarabia krocie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Najczęściej czytane