• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obwiniasz metabolizm o problem ze zrzuceniem nadmiernych kilogramów?

Michał Malinowski
23 lipca 2024, godz. 08:00 
Opinie (120)
W dzisiejszym natłoku informacji krąży wiele mitów na temat metabolizmu, które mogą wprowadzać w błąd i utrudniać osiąganie celów związanych z utratą wagi. W dzisiejszym natłoku informacji krąży wiele mitów na temat metabolizmu, które mogą wprowadzać w błąd i utrudniać osiąganie celów związanych z utratą wagi.

Czy kiedykolwiek usłyszałeś lub wypowiedziałeś magiczne słowa: "Mam spowolniony metabolizm"? Dla wielu z nas walczących z nadwagą, stało się to niemal mantrą. W końcu łatwiej jest winić nasz oporny organizm, niż przyznać się do własnych błędów, prawda? Ale czy na pewno jest tak, jak myślimy?




Zwracasz uwagę na to, ile jesz?

Zacznijmy od początku. Metabolizm nie jest tajemniczym demonem, który decyduje, czy będziemy szczupli jak modelka z wybiegu, czy też nasze sylwetki będą bardziej przypominać klasyczne dzieła Rubensa. To zbiór procesów chemicznych, które pozwalają nam żyć i funkcjonować. Jednak rzekomo "wolny metabolizm" jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać.

Wyobraź sobie, że twoje ciało to dobrze naoliwiona maszyna. Serce, mózg i wątroba to główne elementy, odpowiedzialne za 60 proc. energii spalanej każdego dnia. Czy jesteśmy w stanie przekonać naszą wątrobę, aby spalała więcej kalorii? Wątpliwe, że zgodziłaby się na dodatkową pracę w zamian za obiecany kawałek ciasta.

Efekt jo-jo - jak go uniknąć po odchudzaniu? Efekt jo-jo - jak go uniknąć po odchudzaniu?

To nie metabolizm zwalnia, to my zwalniamy



Ale co by było, gdybym powiedział ci, że ważniejsze od szybkości spalania kalorii przez twój organizm jest to, jak aktywnie je wykorzystujesz? Tak, to prawda. Najnowsze badania pokazują, że istotne różnice w spalaniu kalorii pomiędzy ludźmi wynikają głównie z poziomu ich aktywności fizycznej, a nie z tzw. "spowolnienia metabolizmu".

Czy wiesz, że podstawowe spalanie kalorii stanowi tylko niewielką część całego równania? Może różnić się zaledwie o kaloryczność jednego batonika dziennie pomiędzy tobą a twoim sąsiadem. A co jeśli powiemy ci, że twój metabolizm nie spowalnia się znacząco z wiekiem? To nie metabolizm zwalnia, to my zwalniamy. Nowe obowiązki, brak ruchu, siedzący tryb życia - to wszystko wpływa na ilość spalanych przez nas kalorii każdego dnia.

Więc zanim kolejny raz obwinisz "spowolniony metabolizm", zastanów się, czy to nie twój styl życia potrzebuje przyspieszenia. Czas obalić kilka mitów i przyjrzeć się, jak naprawdę działa nasza maszyna do spalania kalorii.

Dlaczego tak trudno schudnąć? Najczęstsze przyczyny i jak im zaradzić Dlaczego tak trudno schudnąć? Najczęstsze przyczyny i jak im zaradzić

Co to jest metabolizm?



To słowo, które często używamy dość swobodnie, nie do końca rozumiejąc jego znaczenie. A przecież to właśnie metabolizm jest kluczem do zrozumienia, jak nasze ciała przekształcają spożyte jedzenie i napoje w niezbędną energię, umożliwiającą nam wszystko - od oddychania po bieganie maratonów. Czas więc na małe rozwikłanie tych metabolicznych tajemnic.

Podstawowa przemiana materii, czyli nasz bazowy metabolizm, to ilość energii (mierzona w kaloriach), którą nasze ciało spala w stanie spoczynku, aby utrzymać funkcjonowanie podstawowych systemów życiowych - takich jak oddychanie, krążenie krwi czy kontrola temperatury ciała. Nawet rozmowa z innymi ludźmi wymaga energii!

Wspomniałem już, że organy takie jak serce, mózg i wątroba to prawdziwi pracoholicy, którzy razem zużywają aż 60 proc. energii potrzebnej do podtrzymania naszych podstawowych funkcji życiowych. Reszta energii rozchodzi się na inne organy i funkcje, jak mięśnie, nerki czy trawienie. Ile kalorii spalimy, zależy również od innych czynników, takich jak genetyka, wiek, płeć, a co bardzo ważne - nasza masa ciała. Im wyższa, tym szybszy metabolizm. Chcesz zwiększyć swoją podstawową przemianę materii? Przytyj! Tak, dobrze słyszysz. Im więcej ważysz, tym więcej kalorii spalasz w stanie spoczynku. Więc jeśli kiedykolwiek będziesz chciał poprawić swoje wyniki spalania, zawsze możesz zafundować sobie dodatkowe kilogramy.


Podstawowa przemiana materii jest niczym abonament, który płacimy, by nasze ciała mogły funkcjonować każdego dnia. Ponieważ większość z nas nie jest w stanie negocjować stawek z własnymi narządami, skoncentrowanie się na czynnikach, które możemy kontrolować - takich jak aktywność fizyczna - wydaje się być znacznie bardziej praktycznym podejściem.

Dlatego warto zrozumieć pojęcie ponadpodstawowej przemiany materii, która obejmuje energię zużywaną na działania wykraczające poza podstawowe funkcjonowanie naszego ciała. Odnosi się to do wszelkiej aktywności fizycznej, od chodzenia po schodach po intensywne ćwiczenia na siłowni. Ponadpodstawowa przemiana materii to element naszego metabolicznego rachunku, który możemy bezpośrednio i świadomie zwiększyć, dodając więcej ruchu do naszego życia.

Dlaczego zasada Dlaczego zasada "jedz mniej, ruszaj się więcej" nie działa?

Powszechne mity o metabolizmie



W dzisiejszym natłoku informacji krąży wiele mitów na temat metabolizmu, które mogą wprowadzać w błąd i utrudniać osiąganie celów związanych z utratą wagi. Często słyszymy, że wraz z wiekiem nasz metabolizm staje się leniwy. Jednak badania naukowe wskazują co innego. Jedno z nich wykazało, że podstawowa przemiana materii pozostaje stosunkowo stabilna aż do około 65 roku życia. Co więcej, zmiany w metabolizmie związane z wiekiem są na tyle niewielkie, że rzadko mogą być głównym winowajcą naszych dietetycznych niepowodzeń. Oznacza to, że "spowalniający z wiekiem" metabolizm to raczej mit, a prawdziwym problemem jest zmniejszenie aktywności i w konsekwencji zmiany w kompozycji ciała, takie jak utrata masy mięśniowej.

Dodatkowo, wyniki wielu badań pokazują, że różnice w podstawowym wydatku energetycznym między osobami są stosunkowo niewielkie - oscylują w granicach 200-300 kalorii na dobę. To mniej więcej tyle, ile znajdziesz w przeciętnym batonie czekoladowym. Oznacza to, że większość różnic w spalaniu kalorii między osobami wynika nie z "wolnego" lub "szybkiego" metabolizmu, ale z ich poziomu aktywności.


Nie metabolizm zwalnia, tylko my. Jeśli zauważamy, że z wiekiem przybieramy na wadze, warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jest to wynik "spowolnienia" naszego metabolizmu. Częściej odpowiedź leży w zmniejszeniu naszej codziennej aktywności fizycznej i zmianach w diecie. Z biegiem lat łatwiej jest nam popaść w rutynę i zmniejszyć ilość czasu poświęconego na aktywność, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne.

Jeśli nadal wierzysz, że to twój "wolny metabolizm" jest winny temu, że jeansy są ciaśniejsze niż zeszłej wiosny, to prawdopodobnie przegapiłeś kilka kluczowych momentów tego artykułu (albo twoje jeansy skurczyły się w praniu - co też jest całkiem możliwe). Metabolizm to nie kapryśna wróżka, która decyduje, czy będziesz mógł zmieścić się w swoje ulubione spodnie. To złożony system, który, choć w dużej mierze jest zdeterminowany genetycznie, daje ci pewne możliwości manipulacji - ale nie przez negocjacje z wątrobą czy sercem, a przez zwykłe, dobre stare ćwiczenia i zdrowe jedzenie.

Nie zapomnij o spontanicznej aktywności - tak, nawet chodzenie do lodówki po kolejne przekąski ma znaczenie! Małe zmiany w codziennych czynnościach mogą przynieść wielkie rezultaty, a twoje ciało z pewnością doceni każdą dodatkową kalorię spaloną podczas spaceru z psem czy wchodzenia po schodach zamiast jazdy windą.


Spalanie tłuszczu to proces, w którym organizm rozkłada zgromadzone w komórkach tłuszczowych triglicerydy na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe, które następnie są uwalniane do krwiobiegu i wykorzystywane jako źródło energii. Co ciekawe, większość osób nie zdaje sobie sprawy, że podczas chudnięcia około 15 proc. spalanej tkanki tłuszczowej jest wydalane przez mocz, pot i inne płyny ustrojowe, a aż 85 proc. tłuszczu jest wydychane jako dwutlenek węgla (CO2). Tak, to prawda! Im intensywniej oddychamy, tym więcej tłuszczu spalamy. Dlatego regularna aktywność fizyczna, która zwiększa tempo oddychania, jest kluczowa dla skutecznego spalania tłuszczu. I nie, nie liczcie na to, że nocne koszmary spalą więcej kalorii - spokojny, regularny oddech podczas codziennej aktywności jest o wiele bardziej efektywny.

Więc zamiast obwiniać wolny metabolizm, weź głęboki oddech (pamiętaj, wydychasz tłuszcz!) i zrób ten pierwszy krok. Może to być spacer, może to być zdrowszy obiad. Pamiętajmy, że metabolizm to nie wróg, którego należy obwiniać za nasze niepowodzenia. To złożony system, który możemy wspierać przez zdrowe nawyki i aktywny tryb życia.

O autorze

autor

Michał Malinowski

- dietetyk i psycholog, łączy te dwie specjalności w rożnych proporcjach - od 15 lat trwale zmienia nawyki żywieniowe w gabinecie i online. Autor Lekkiego Bloga i współtwórca audycji radiowej.

Miejsca

Opinie (120) ponad 10 zablokowanych

  • Teraz promuje się psychologiczne hybrydy.

    • 5 0

  • Bzdury! (5)

    Pracuję o 50% więcej i ciężej, niż 20 lat temu, a oponka jakoś nie znika. To metabolizm. Koniec kropka.

    • 4 17

    • (2)

      A jesz to samo co 20 lat temu ? Oj chyba nie.

      • 7 2

      • Tak! Jem zdrowiej, więc (1)

        podtrzymuję swoje zdanie. Bzdury!

        • 4 7

        • Czyli nie to samo

          I wszystko w temacie

          • 5 1

    • Moze masz

      Insulinoopornosc

      • 1 0

    • Zapisuj Sobie co jesz

      A odpowiedz sama się nasunie

      • 4 0

  • (6)

    Napiszcie artykuł o tych, co nie mogą przytyć. mam bardzo dobry metabolizm, jem wszystko co chcę, bez używek. Dużo ruchu, dużo snu, wszystkie badania w normie. A waga stoi w miejscu... Dajcie chociaż z 5 kg!

    • 6 0

    • (1)

      To może zdradź jeszcze ile masz lat.

      • 0 0

      • Ja mam podobnie od zawsze - teraz 45 lat

        • 1 0

    • Nie warto. (1)

      Też mi zawsze waga stawała w okolicach 80 (187cm wzrostu), ale zwykle coś tam zawsze robiłem, chodzenie na piechotę do sklepu, rower, od czasu do czasu bieganie, jakieś domowe ćwiczenia siłowe etc. jedzenie wszystkiego jak leci, słodkie też, ale żadnego śmieciowego czy gotowego. Nie mniej jak przestanę uprawiać jakikolwiek sport to powolutku w parę miesięcy do 80kg się zbliżę przyjdą, ale powiem ci, że przez ten brak ruchu człowiek czuje się beznadziejnie. Nie polecam. Nie wiem jak ludzie potrafią funkcjonować z 20-30 i więcej ekstra kilogramami.

      • 2 0

      • * Na początku miało byś 75kg, nie 80.

        • 1 0

    • ja mam tak samo

      Pisząc ten komentarz jem pizze. Mam 42 lata myślę że to geny

      • 2 0

    • Ogranicz ruch albo jedz więcej ;)

      • 0 0

  • Ktoś o czymś chyba zapomniał (1)

    Że niby z wiekiem metabolizm nie zwalnia tylko jest mniej ruchu.
    Do tego w artykule jest sugestia że z wiekiem ludziom po prostu nie chce ruszać.
    Tylko dlaczego jak przybywa latek człowiek szybciej się męczy i regeneracja organizmu po wysiłku lub kontuzji jest o wiele wolniejsza? Dlaczego budowa mięśni i siły jest o wiele wolniejsza?
    Ja bym powiedział że to nie lenistwo jest przyczyną mniejszej aktywności tylko dłużej utrzymujące się zmęczenie po wysiłku.
    Czy to jest metabolizm czy bardziej wydolność tak naprawdę nie ma znaczenia bo fundując sobie więcej wysiłku i nie zapewniając czasu na regeneracje można sobie najzwyczajniej skrócić życie.
    Trzeba się ruszać ale starszym tak naprawdę pozostaje mniej jeść i przyzwyczaić się do uczucia głodu.

    • 8 6

    • Jak poprawić wydolność? Cardio się kłania oczywiście przy odpowiedniej regeneracji. Wiek nie ma tu znaczenia. Kondycję można zbudować od zera w każdym wieku. To jest proces, ale warto.

      • 3 0

  • Opinia wyróżniona

    (13)

    W dawnych czasach nie było tyłu grubych osób. Zwyczajnie się ruszali, jedli zdrowo i nie napychali w siebie jedzenia jakby byli chomikami. Teraz każdy ma wymówkę, broni się otyłości bo przecież każda z tych osób może być chora. Ta jasne. Jakby tak jakiś kataklizm i głód zajrzał w cztery litery to chwila moment i byłaby weryfikacja kto nie może schudnąć ponieważ jest chory, a komu waga leci bo zwyczajnie lubił żreć i zasłaniał się chorobami lub grubymi kośćmi

    • 64 9

    • Dawno dawno temu za siedmima górami i siedmioma lasami (2)

      W dawnych czasach czyli tak przed I wojną światową ?

      • 6 14

      • Nie 30 lat temu (1)

        • 9 3

        • Chyba jednak bardziej 40 lat temu

          Lata 90-te były jakieś szczególne?
          W 94 były już fastfood-y i już ludzie tyli

          • 1 1

    • w punkt - 100%

      • 6 2

    • W dawnych czasach ludzie jedli zdrowe nieprzetworzone produkty, dzisiejsze warzywa, owoce czy mięso jest nafaszerowane chemikaliami i powoduja różne choroby u ludzi a to nie pozostaje bez wpływu na organizm człowieka więc mało trafne porównanie!

      • 10 5

    • Bo były kartki na jedzenie

      I z jedzeniem było ogólnie słabo.
      Teraz mamy dobrobyt.

      • 2 1

    • W każdym kraju którego rynek otworzył się na importowaną, zagraniczną
      i nafaszerowaną chemią żywność ludzie nagle i szybko zaczynali tyć.
      U nas było tak samo.

      • 12 2

    • Dokładnie (2)

      Nawet zwykłe sprzątanie domu, pranie i gotowanie było niezłym wyzwaniem. Pamiętam jak moja Babcia ręcznie wyrabiała ciasto drożdżowe, kiedyś dała mi spróbować. - naprawdę można się zmęczyć, a teraz... Roboty sprzątające, miksery, pralki itd...

      • 10 1

      • Serio współczuje jeśli wyzwaniem jest wyrobienie ciasta drożdżowego

        • 3 8

      • Fakt, moja babcia też ale większym hardem z jej strony było mycie podłóg. Babcia nie uznawała mopa więc myła szmatą na kolanach, łazienkę i kuchnię codziennie, pokoje co tydzień, dziś raczej nie spotykane

        • 7 0

    • (1)

      Po pierwsze byli. Po drugie, w dawnych czasach żyli max 30 lat to trochę różnica

      • 2 10

      • Tak, król, królowa i szlachta była gruba.

        Chłop pańszczyźniany tyrający fizycznie był chudy.

        • 7 0

    • Dokładnie, jakby markety znikły, albo zostały w nich kilka produktów na krzyż i trzeba by było dojść do sklepu piechotą, w domu jedzenie zrobić samemu, łącznie z chlebem, makaronem itd, uprać ręcznie, samemu posprzątać to by się zaraz wszyscy nagle wyleczyli z "choroby otyłości" i nastąpiłoby cudowne uzdrowienie.

      • 7 0

  • Zasada "jedz mniej, ruszaj się więcej" zaczęła w końcu działac?

    Czy to ten sam Michał Malinowski, który swego czasu popełnił artykuł, że zasada "jedz mniej, ruszaj się więcej" nie działa?
    Że jest szkodliwa i głupia?
    A teraz pisze Pan wprost - więcej ruchu to mniej tłuszczu.

    Brakuje mi spójności i konsekwencji w Pana psycho-dietetyka.

    • 15 0

  • (2)

    Nie zgadzam się absolutnie z tym co napisano, każdy człowiek ma różny metabolizm to jest uwarunkowane genetycznie. Dla porównania ja i mąż jemy takie same posiłki z czego mąż je sporo większe porcje odemnie i on chadza do toalety min. 2 razy dziennie czasami nawet 3 razy a ja raz i z tym mam problem bo wystarczy cokolwiek cięższego i jest problem....

    • 4 10

    • Mężczyzna potrzebuje znacznie więcej jedzenia i ma szybszy metabolizm, bo jest większy, ma więcej miesni itd. To tak samo jak duzy samochod potrzebuje wiecej paliwa niz jakis micro

      • 2 0

    • Nawet gdybyscie

      Wazyli i mierzyli tyle samo,to mezczyzna zawsze spala wiecej niz kobieta

      • 1 0

  • (7)

    Oczywiście że metabolizm zwalnia bardzo szczególnie u kobiet po menopauzie! Ja po operacji i wpadnięciu w menopauzę mimo jedzenia mniejszych porcji i ilości posiłków, zmodyfikowania diety na lekkie i małe posiłki mam ogromny problem z przemianą materii i przybieraniem na wadze czego przed operacją i menopauzą nie miałam, jadłam co chciałam i ile chciałam i nie tyłam! Także bardzo krzywdzące jest krytykowanie że kobieta po menopauzie tyje bo o siebie nie dba czasami nie mamy na to wpływu niestety!

    • 10 2

    • to wina tuska

      • 0 2

    • jesz ciasta ? (1)

      • 1 1

      • Teraz unikam ,przed operacją jadłam i to sporo!

        • 1 0

    • Ale ciasto do kawy to i owszem ?

      Za dużo kalorii , trzeba wpaść w deficyt

      • 1 2

    • Przede wszystkim zaczyna się to już wcześniej (2)

      W okresie przedmenopauzalnym, który zaczyna się już ok. 10 lat przed menopauzą (która trwa ok roku). Ale o tym autor artykułu już nie raczy wspomnieć, że nie wspomnę o lekarzach Najwyższa pora szeroko uświadamiać kobiety o tym jak szybko następują zmiany w ich organizmach (i że nie wariują). To jest niesamowite, że dopiero stosunkowo niedawno zaczęto badać kobiece organizmy!

      • 1 2

      • (1)

        Menopauza naturalna przebiega łagodniej, u mnie niestety po operacji usunięcia narządów rodnych miałam tzw menopauzę chirurgiczną czyll nagłą ... taka przebiega o wiele dramatyczniej i objawy wypadowe są nagłe bo organizm nie miał szansy się na nie przygotować. W przypadku operacji onkozależnych niestety nie można po operacji brać HTZ więc na te objawy niewiele można poradzić!

        • 3 1

        • Niestety, naturalna menopauza wcale nie gwarantuje łagodnego przejścia, to kwestia indywidualna. Ale faktycznie przy tej wymuszonej operacjà szok dla organizmu jest duży. I w zasadzie może zdarzyć się w bardzo wczesnym wieku. Bardzo to przykre, współczuję. Nie rozumiem dlaczego tak mało o tym się mówi, właściwe dopiero może dwa lata temu zauważyłam, że ten temat zaczyna pojawiać się w mediach społecznościowych. Nareszcie! Nie rozumiem też co jest nie tak w naszych komentarzach, w końcu tak działają organizmy wszystkich kobiet na świecie. Połowy populacji. Mężczyźni powinni również być bardziej doedukowani, bo ich z kolei w końcu dopadnie andropauza ;)

          • 0 0

  • Mniej żreć (3)

    Niektórym osobom się wydaje że cudowny sposób na chudnięcie to wystarczy tylko mniej jeść.
    Tylko że nie jest to takie proste bo jeśli nie ma wysiłku to organizm uzna, że nie potrzebuje mięśni i w pierwszej kolejności to one a nie tłuszcz będą redukowane.

    • 6 4

    • To jest naprawdę bardzo proste w zrozumieniu (2)

      Zapotrzebowanie kcal spoczynkowe + zapotrzebowanie kcal na aktywność fizyczną > kalorie z żarcia. I tylko tyle!

      • 2 1

      • Wiesz tyle co zjesz (1)

        Widzę że przekaz nie dotarł.
        Stosujesz dietę a opona na brzuchu nie znika i obwód pasa ciągle ten sam. Dlaczego? Bo organizm spala mięśnie a nie tłuszcz.

        • 3 3

        • Jak ma organizm spalić mięśnie, a nie tłuszcz skoro ciężko tyram fizycznie i używam mięśni do roboty?

          Idź do fizycznej roboty to szybko ci waga spadnie do 75 kilogramów przy 1.83 m wzrostu.

          • 3 0

  • Masło maślane ten artykuł (1)

    Co do pracy mózgu - niestety nie spala się więcej kalorii mając pracę umysłową. Metabolizm można nakręcić jedząc regularnie i zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym

    • 6 0

    • Błąd

      Mózg spala niewyobrażalne ilości kalorii tylko trzeba go używać a nie siedzieć i czytać głupoty

      • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Najczęściej czytane