• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odchodzącymi opiekujemy się godnie

Katarzyna Moritz
19 lipca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
W szpitalach walczy się z przyczynami choroby. W hospicjach łagodzi się ból i zapewnia kontakt z innymi ludźmi. Są tu także wolontariusze, psycholodzy i księża. W szpitalach walczy się z przyczynami choroby. W hospicjach łagodzi się ból i zapewnia kontakt z innymi ludźmi. Są tu także wolontariusze, psycholodzy i księża.

Brytyjski tygodnik The Economist opublikował "Indeks jakości umierania". Wynika z niego, że w kategorii opieki nad umierającymi nasz kraj plasuje się stosunkowo wysoko, bo na 15. miejscu.



Czym dla ciebie jest godna śmierć?

Raport The Economist porównuje jakość i dostępność opieki paliatywnej (nad nieuleczalnie chorymi) w 40 krajach na całym świecie. Wskazuje on, że ta forma opieki nie jest rozpowszechniona: spośród ok. 100 mln ludzi, którzy każdego roku mogliby być nią objęci, dostęp do niej ma mniej niż 8 proc.

Pod względem ogólnej jakości umierania w czołówce są Wielka Brytania, a zaraz za nią - Australia, Nowa Zelandia, Irlandia i Belgia. Na końcu zestawienia znajdują się Chiny, Brazylia, a na 40. pozycji Uganda i Indie.

Polska na tym tle wypada stosunkowo dobrze. Wbrew powszechnemu narzekaniu na naszą służbę zdrowia, w kategorii opieki nad umierającymi plasujemy się dość wysoko, bo na 15. miejscu. Ale pod względem dostępności opieki paliatywnej Polska plasuje się jeszcze lepiej - na 10. miejscu. Nasz kraj, wraz z Rumunią, autorzy opracowania uznali za liderów opieki paliatywnej w Europie Wschodniej. Zauważyli, że osobami umierającymi opiekujemy się lepiej, niż wiele bogatszych społeczeństw.

- W Polsce jest z tym całkiem nieźle, ale wciąż mogłoby być lepiej - podkreśla ks. Jan Kaczkowski, doktor teologii moralnej, twórca i prezes Puckiego Hospicjum. - Hospicja ocenia się bardzo dobrze, dopóki nie przebiegają przez "nasze podwórko". Im ich jest więcej, tym bardziej są wypierane ze świadomości, bo w nich coraz więcej ludzi umiera, więc kojarzą się z odchodzeniem - dodaje.

Śmierć jest wśród nas tematem tabu. W Indiach, gdy rodzina opiekuje się chorym, nie chce, by pacjentowi powiedziano, że umiera. W Polsce jest podobnie, tyle że to nie sprawa kultury. Jej judeochrześcijańskie dziedzictwo powinno sprawiać, że o śmierci pamiętamy i się do niej przygotowujemy. Tak jednak nie jest.

- Jakość umierania jest większa, gdy za życia mamy dobry kontakt z rodziną czy przyjaciółmi. Gdy w rodzinie nie ma miłości i relacje między bliskimi są zaburzone, pożegnać się jest ciężej. Bywa, że niektórzy mówią swoim umierającym bliskim, że wysyłają ich do ośrodków wczasowych - podkreśla Jan Kaczkowski.

To, że jakość polskiej opieki paliatywnej rośnie, nasz kraj zawdzięcza miastom-liderom: Gdańskowi i Krakowowi. Oba uczyły się od najlepszych, czyli od Wielkiej Brytanii. Gdańskie hospicjum im. ks. Dutkiewicza jest przykładem dla podobnych ośrodków w całej Polsce.

- Od nas metody działania przejęło wiele hospicjów w Polsce. Przyczyniły się do tego stworzone przez nas akcje "Hospicjum to też życie", "Lubię pomagać" czy "Umierać po ludzku" - podkreśla Piotr Kławsiuć z Fundacji Hospicyjnej im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku.

Na zlecenie Fundacji Hospicyjnej, ośrodek badawczy PBS DGA przepytał Polaków o ich wiedzę na temat hospicjów. Okazało się, że wielu z nas nie wie, komu i w jaki sposób pomagają hospicja oraz czuje opór przed korzystaniem z ich pomocy. Mimo że opieka w nich jest darmowa, bo refundowana przez NFZ.

- Wielu ludzi jest przekonanych, że hospicjum to miejsce, w którym zostawia się ciężko chorego. Tymczasem mamy więcej podopiecznych poza hospicjum, niż w naszej siedzibie. Na miejscu jest ich 30, natomiast ponad 100 osób ma zapewnioną przez nas opiekę hospicyjną w domach- tłumaczy Piotr Kławsiuć.

Miejsca

Opinie (47) 5 zablokowanych

  • wolontariat

    mlode wolontariuszki zapatrzone w wiezniow tam pracujacych chyba zapomnialy poco tam przychodza , krotkie spodniczki i duze dekolty swiadcza poco przychodza , to pracownicy opiekuja sie wszystkimi bo maja odpowiednie wyksztalcenie

    • 1 0

  • godne umieranie

    tu szacunek nie ma nic do tego jak już chory poprosi że chce iść gdzie mu można użyć w cierpieniu ,bo wiadomo w domu nie można podać choremu 100 procentowej morfiny tylko rozcięńczon z wodą więc za pół godziny będzie cierpiał znowu a w hospicjum ma pomoc 24 godzin na dobę oddanych pracowników i pomoc w każdej chwili i za to dziękuję hospicjum Gliwice w umieniu męża

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dlaczego szczęście mieszka w jelitach?

129 zł
warsztaty, spotkanie

Warsztaty dla opiekunów osób z demencją

warsztaty

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Najczęściej czytane