• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odwiedziny i nocowanie na porodówce. Czy ojciec może zostać w szpitalu?

Piotr Kallalas
17 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (84)

Na trójmiejskich porodówkach partner ciężarnej kobiety może być obecny podczas porodu. Czy jednak ojciec dziecka może wspierać w pierwszych godzinach w szpitalu mamę i noworodka? Czy przyszła mama może zapewnić sobie po porodzie prywatność w sali jednoosobowej? Każdy szpital ma odrębną politykę dotyczącą obecności osoby towarzyszącej już po narodzinach i w kolejnych dniach na oddziale, a także odnośnie do dostępności sal.



Czy partner powinien mieć możliwość nieograniczonych odwiedzin na oddziale?

Epidemia była trudnym okresem dla rodzących, które z jednej strony obawiały się zakażenia COVID-19, a z drugiej strony miały ograniczone wsparcie ze strony partnerów. Ci nie mogli bowiem często towarzyszyć świeżo upieczonej mamie podczas pobytu w szpitali lub wizytowali jedynie w wyznaczonych godzinach i to przez okres kilkunastu minut.

Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda sytuacja z odwiedzinami na trójmiejskich oddziałach położniczych.

Co spakować do torby na porodówkę? Co spakować do torby na porodówkę?

Do 2 godzin po porodzie



Wszystkie trójmiejskie szpitale zezwalają na tzw. porody rodzinne, a więc na obecność partnera na sali porodowej. W Szpitalu Morskim im. PCK w Redłowie osoba towarzysząca do 2 godzin po porodzie musi opuścić salę. Przy czym decyzję o momencie, kiedy osoba towarzysząca dołącza do rodzącej, podejmuje lekarz.

- Rodząca w towarzystwie osoby bliskiej powinna przebywać w pojedynczej indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny. Osobie towarzyszącej zabrania się opuszczania pokoju narodzin przez cały okres pobytu w szpitalu, w którym odbywa się poród - informuje szpital..


Na UCK bez większych ograniczeń



Z kolei w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku nie jest określony maksymalny czas przebywania partnera po porodzie. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, że pacjentki trafiają najczęściej do sal kilkuosobowych i dłuższy pobyt osób trzecich może być kłopotliwy.

- Jeżeli chodzi o porody z osobą towarzyszącą (ojcem, siostrą, matką itd.), to jak najbardziej są możliwe. Taka osoba może przebywać z rodzącą zarówno w czasie porodu, jak i po porodzie. Co do ograniczenia czasu - nie nakładamy ram, natomiast np. w przypadku sal dwuosobowych osoba towarzysząca zobowiązana jest do szanowania prawa do spokoju innej mamy obecnej na sali - mówi Łukasz WojtowiczUniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

"Zachęcamy do odwiedzin pacjentek"



W Szpitalu im. św. Wojciecha partner może przychodzić z odwiedzinami zarówno do sali, gdzie jest hospitalizowana matka z dzieckiem, jak i do specjalnych sal do wizytacji.

- Aktualnie (kiedy, zniesiono u nas restrykcje związane z zachorowaniami na grypę), wręcz zachęcamy do odwiedzin pacjentek przez bliskie osoby na salach matki i dziecka, szczególnie w krótkim czasie po porodzie pochwowym i cięciu cesarskim. W późniejszych dobach po porodzie, szczególnie u pacjentek w dobrym stanie zdrowia, które hospitalizowane są na sali dwuosobowej (i odwiedziny bliskiej osoby mogłyby stanowić dyskomfort dla drugiej położnicy) lub w sytuacji chęci odwiedzin przez więcej niż jedną osobę, Oddział dodatkowo udostępnia specjalnie do tego przeznaczony Pokój Odwiedzin (pomieszczenie z kilkoma stołami i krzesłami, gdzie pacjentki spotykają się z rodzinami). Na oddziale nie ma praktyki zakazu odwiedzin - informuje dr n.med. Maciej Socha, ordynator oddziału.
W sytuacjach wyjątkowych, bliska osoba, za zgoda Kierownika Oddziału lub Lekarza Nadzorującego Dyżur, może również odwiedzić pacjentkę w godzinach 22:00- 6:00.

- Na Pododdziale Perinatologii i Położnictwa z Traktem Porodowym, pacjentki przebywają w pokojach narodzin, które są pojedynczymi salami. Po porodzie, matki z dziećmi przebywają zwykle na Położnictwie B w jednym, z 5 pokojów jednoosobowych lub 7 dwuosobowych, albo na Połoźnictwie A w jednym z 6 pokojów jednoosobowych lub 6 dwuosobowych. Organizacja logistyki hospitalizacji pacjentek, skupiona jest na zapewnieniu jak największej intymności i dążeniu do pozostania w salach z jak największą ilością udogodnień i docelowo pokojach jednoosobowych - dodaje dr n.med. Maciej Socha.
Warto nadmienić, że placówka medyczna oferuje również komercyjną usługę - asystę położnej, która pozostaje dyspozycyjna miedzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Przed i po porodzie służy konsultacjami, natomiast w trakcie porodu sprawuje opiekę nad rodzącą.


W Gdyni zapłacimy za podniesiony standard



W większości szpitali nie ma możliwości dopłacenia za hospitalizację w sali jednoosobowej. Natomiast do stworzenia takiej opcji przygotowuje się gdyński szpital w Redłowie.

- Obecnie przygotowujemy ofertę odpłatną, w której znajdzie się możliwość korzystania z sali jednoosobowej dla pacjentek o podniesionym standardzie z osobą towarzyszącą w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.
Podobne rozwiązania mają zostać wprowadzone w Szpitalu w Wejherowie.

Miejsca

Opinie (84) 8 zablokowanych

  • lepiej z kumplamii skoczyć na miasto ..

    niż gapić się na stękającą, spoconą babę ...

    • 5 7

  • Ustawa o prawach pacjenta

    Ustawa o prawach pacjenta z 2008r jasno reguluje kiedy pacjent ma prawo do obecnosci osoby bliskiej. ZADEN regulamin nie moze stac w sprzecznosci z ustawa.

    • 5 1

  • Wejherowo

    W Wejherowie dopłata za pojedynczą salę funkcjonuje od dawna. Cena różni się w zależności czy jest łazienka w sali, czy na korytarzu. Tylko dlatego zdecydowałam się tam rodzic 2x, nie wyobrażam sobie po porodzie siedzieć z innymi osobami na sali.

    • 3 0

  • Porod (1)

    Ojejku ale problem ze tatuś niemoze wejść na salę A kiedy ja rodziłam 40 lat temu to też musiałam być sama Tylko wizyta przez małe okno w drzwiach Noi jestem bardzo odporna Noi żyle z mężem już 45 lat A te delikatne mamusi po roku rozwod

    • 1 5

    • No jasne

      Po co ludziom w ogóle kibel w domu, kiedyś nie było i było dobrze xD Uwielbiam kombatanckie historie starych ludzi twierdzących, że kiedyś było gorzej ale lepiej.

      • 5 0

  • Opinia wyróżniona

    (1)

    Mąż był ze mną przy porodzie i po porodzie do wyjścia. Prywatna sala, dziecko z nami. Jeżeli sala jest dzielona z innymi to jest to jak najbardziej zrozumiałe że nikt nie chce żeby wokół kręcili się obcy ludzie.

    • 14 0

    • Gdzie

      Gdzie nyla taka opcja?

      • 0 0

  • Wejherowo

    Ponad 12 lat temu w Wejherowie odpłatnie mieliśmy prywatny pokój, w którym mogłem też nocować. Pobyt trwał aż dwa tygodnie. Cena była jedna.

    • 2 0

  • Są ustawy a regulamin można stosować w szkole. Może pan dr. Socha wypowie się równie długo na temat powikłań na oddziale prowadzonym przez niego. A nie tylko same och ach. Jaki jestem boski bo to już zaczyna być śmieszne i przykre.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Najczęściej czytane