• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wygląda życie z padaczką? "Nie należy się tego bać, to nie jest opętanie"

Piotr Kallalas
14 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (59)
Pani Kasia od kilku lat choruje na padaczkę. Obecnie studiuje na II roku kierunku lekarskiego. Pani Kasia od kilku lat choruje na padaczkę. Obecnie studiuje na II roku kierunku lekarskiego.

Padaczka to choroba, która może ujawnić się w każdym wieku, a sam napad padaczkowy może przybrać różne formy, nie tylko tą powszechnie znaną w postaci drgawek. - Zdarzyło mi się mieć napad podczas rozmowy o pracę. Straciłam przytomność, całkowicie mnie odcięło, siedziałam i patrzyłam przed siebie - mówi pani Kasia, studentka kierunku lekarskiego, która choruje na młodzieńczą padaczkę miokloniczną.





Dzień Chorych na Padaczkę - kiedy obchodzimy?



Czy widziałeś kiedyś osobę z napadem padaczki?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że 14 lutego świętujemy nie tylko dzień zakochanych, lecz także obchodzimy Dzień Chorych na Padaczkę.

Św. Walenty jest patronem osób borykających się epilepsją, najczęstszą przewlekłą chorobą neurologiczną, która dotyka nawet 1 proc. populacji.

Padaczka - pojawia się zwykle niespodziewanie



Choroba pojawia się zwykle w sposób niespodziewany, tak jak w przypadku pani Kasi, studentki II roku kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Miałam 14 lat i nie wiedziałam co się dzieje. Piłam herbatę i nagle wszystko wylewałam albo szłam i z powodu drgnięcia nogi nagle się przewracałam. Zawsze zdarzało się to po sytuacjach stresowych, po wysiłku albo po braku snu. W wieku 15 lat po raz pierwszy doznałam napadu z utratą świadomości i drgawkami. Było to na nocowaniu u koleżanek, wezwano karetkę i przewieziono mnie na SOR, a potem trafiłam na Oddział Neurologii Rozwojowej. Prawdopodobna diagnoza - młodzieńcza padaczka miokloniczna - opisuje Katarzyna Meller.
Studentka medycyny rozpoczęła leczenie i przez dwa następne lata nie doświadczyła żadnych niepokojących objawów, nie pojawiały się też napady. Te wróciły dopiero przy próbie zmiany leków i obecnie zdarzają się sporadycznie, zazwyczaj w sytuacjach stresowych.

- Przykładowo napady wróciły w następstwie próbnych matur czy po egzaminach na studiach. Raz mi się zdarzyło mieć napad podczas rozmowy o pracę. Straciłam przytomność, całkowicie mnie odcięło, siedziałam i patrzyłam przed siebie - opowiada i dodaje, że napady zwykle trwają kilka minut.
Pani Kasia dostała pracę i, jak sama podkreśla, wbrew obiegowej opinii, życie z padaczką to normalne życie, zwłaszcza jeśli pilnuje się higieny snu i stosowania farmakoterapii.

- Na początku ukrywałam padaczkę, bo trochę się wstydziłam. Powiedziałam wszystkim w moim otoczeniu, gdy napady wróciły. To bardzo ważne, bo zwiększa bezpieczeństwo - ludzie wiedzą co się dzieje i jak się mają zachować - dodaje pani Kasia.
Osoby z padaczką żyją normalnie, mogą prowadzić samochody, korzystać z życia praktycznie bez większych ograniczeń.


Ogólnopolski dzień chorych na padaczkę Ogólnopolski dzień chorych na padaczkę

Jakie są objawy padaczki?



Niestety w większości przypadków pacjenci nie są w stanie zauważyć objawów, które mogłyby zwiastować chorobę. Zwykle napad jest pierwszym symptomem padaczki, ale co bardzo istotne, jeden taki atak nie potwierdza diagnozy.

- Padaczka to choroba przewlekła, którą cechuje skłonność do powtarzających się i nawracających staków. Klasycznym objawem jest napad - duży, uogólniony, pacjent pada, sztywnieje i ma drgawki. Jest to natomiast jeden z rodzajów, ponieważ mamy napady polegające na nagłym zatrzymaniu czynności, zagapieniu się, dziwnych odczuciach, zmianach czuciowych czy elementach psychicznych. Jeśli coś się powtarza i to go niepokoi, to powinien zgłosić się do lekarza - mówi prof. dr n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, ordynator Kliniki Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Na tę chorobą można zapaść w praktycznie każdym wieku. W 75 proc. padaczka rozpoczyna się do 18 roku życia. Część zespołów neurologicznych kończy się jeszcze w wieku młodzieńczym, ale część będzie rozwijać się dalej. Zachorować mogą zresztą też dorośli, którzy wcześniej nie borykali się z żadnymi symptomami.

- To są wyładowania elektryczne. Dochodzi do zaburzeń polaryzacji, pobudzenia komórek nerwowych i ognisko padaczkowe sieje takim wyładowaniem elektrycznym, które w kaskadzie niesie objawy neurologiczne. Padaczka jest fascynująca, ponieważ pokazuje nam jak działa układ nerwowy - jeśli mamy napady z ognisk skroniowych odpowiedzialnych za pamięć i emocję, to pacjenci opowiadają co odczuwają. My wiemy jak mózg jest zorganizowany, wiemy gdzie mieszczą się poszczególne reprezentacje doznań czy ruchu- dodaje prof. dr n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska.
Wyróżnia się wiele etiologii padaczki, w tym między innymi metaboliczne, zapalne, autoimmunologiczne czy genetyczne. Czasami jednak nie wiemy dlaczego ta padaczka się pojawiła.


Ogólnopolski dzień chorych na padaczkę Katarzyna Meller, prof. Maria Mazurkiewicz Bełdzińska Ogólnopolski dzień chorych na padaczkę Katarzyna Meller, prof. Maria Mazurkiewicz Bełdzińska

Atak padaczki - jak się zachować?



Tak jak opisują to specjaliści, napady mogą przebierać różną formę. Natomiast w klasycznym napadzie występują drgawki i utrata świadomości. W większości przypadków napady są samoograniczające się bez ingerencji medycznych. Jeśli wiemy, że ktoś ma potwierdzoną padaczkę, a objawy ustępują po kilku minutach, nie ma potrzeby wzywania pomocy medycznej. Ta powinna zostać zawiadomiona przy dłuższych atakach, kiedy świadomość nie wraca, natomiast zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim ułożeniu chorego.

- Nie należy się tego bać, to nie jest opętanie. Trzeba taką osobę ułożyć w pozycji bocznej. Jeśli jest poduszka, to podłożyć pod głowę, nie należy jej jednak podtrzymywać, ani wkładać nic między zęby - mówi Katarzyna Meller.

Miejsca

Opinie (59) 5 zablokowanych

  • Pacjenci z padaczką (4)

    (a nawet ich rodziny) często mają PTSD. I co z tego skoro nie wiadomo co z tym dalej zrobić...

    • 1 1

    • Na to potrzeba wiecej niz jedna wizyta uneurologa. (1)

      Neurolog musi specjalizować sie w problemach epileptycznych. Jeśli jeden tobie nie pomoże to udaj sie do innego ale to musi byc epileptolog.

      • 0 1

      • bullshit...to musi byc lekarz a nie nadeta ksiezniczka...bo pojdziesz do epileptologa a potem obudzisz sie z reka w nocniku ze niema wogole zapisanej historii choroby z czasu jak cie leczy, ani ilosci atakow ani dawek leku ani jaki lek.tylko wpis.
        pacjent zada lekarstwa.
        osobiscie polecam neurologow z szpitala marynarki wojennej w gda.

        • 0 1

    • Dzieci obserwujące pierwszy napad padaczki (1)

      u rodziców (lub odwrotnie) są przekonane, że mają do czynienia ze śmiercią, szczególnie gdy wskutek przypadkowego uderzenia pojawia się krew. Te urazy psychiczne nie są diagnozowane. Dlatego pojawia się m. in. nieukierunkowana złość czy paradoksalne poczucie winy, które są następstwem urazu psychicznego a nie skutkiem ubocznym działania leków.

      • 2 0

      • bywaja gorsze duzo gorsze rzeczy...czaasem rodzic wpada w depresje bo niewie juz jak pomoc dziecku..wie tylko ze budzi sie po ataku pol nocy wymiotuje,placze z bolu, pluje zebami...a jak jeszcze przyjdzie do tego inna choroba...bywa.wrota piekiel to fajne miejsce:)) no i nikt tak naprawde nie podaje jakie sa konsekwencje padaczki w dlugofalowym spojrzeniu, psychotropy ich wplyw na zachowanie psychike,uszkodzone nerwy w sercu , stawy...jest tego w diably i ciut ciut

        • 1 0

  • Na chorobę jestem od 20 roku życia aktualnie mam 37 lat choroba była przez wypadek w wojsku Więc to nie jest moje winy nie mam tego od dziecka było coś takiego często że ludzie strasznie mnie odtrącali nie miała gdzie mieszkać nie miałem w ogóle zatrudnienia nie miałem innych rzeczy no człowiek przez takie rzeczy Chce normalnie w Brzeźnie skoczyć do morza i się zabić te to też przecież przechodziłem najczęściej było tak że gdy chciałem się zatrudnić pracodawca był zachwycony to wiadomo Był zakład pracy chronionej a opona Zatrudnimy bardzo fajnie zarobimy na panu z pfron-u i teraz było tak jaką pan ma grupę a06e o to panu Dziękujemy pan ma epilepsję takich osób w ogóle nie chcemy w firmie tak bardzo było Często ludzie się strasznie brzydzą tej choroby a pana nie Zatrudnimy jako sprzątającego Pana nie Zatrudnimy jako ochroniarza mimo że byłem na ochronach nawet sam na no ckach Czasami jestem magazynierem bo w ogóle Całe życie pracowałem w magazynierstwie znam akurat się na wszystkim z takimi rzeczami No ale też często były osoby które odrzucały wiedziały że mam długi staż długie doświadczenie w takich firmach no ale niestety trzeba było chorobę ukrywać jak wyszła na jaw to wtedy było Wynoś się z firmy ale było czasami że wiedzieli po cichutku tylko wiadomo miała dyrekcja o tym nie wiedzieć A osoby zarządzające doskonale wiedziały masz epilepcję Wynoś się nie dotykamy cię też takie słowo już słyszałem od pracodawcy że ja kaszlem zabiję kogoś nie wolno kaszleć bo epilepsja to jest choroba którą mogę kaszlem nawet zabić kogoś dlatego ludzie brzydzą się tej choroby bo Oni znają się na niej

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Dni Świadomości Czerniaka

badania

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Najczęściej czytane