• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polacy nie korzystają z Programu Profilaktyka 40 Plus

Piotr Kallalas
25 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (102)
Dlaczego Polacy nie zgłaszają się na badania profilaktyczne? Dlaczego Polacy nie zgłaszają się na badania profilaktyczne?

Wszyscy zgadzają się, że pandemia doprowadziła do ograniczenia dostępności świadczeń i znacząco pogorszyła kondycję zdrowotną społeczeństwa. Jak interpretować jednak fakt, że przez dwa lata w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus przebadało się 2,5 mln z 20 mln pacjentów? Niestety w innych obszarach profilaktyki nie jest lepiej - na Pomorzu jedynie 13 proc. kobiet skorzystało z profilaktyki raka szyjki macicy, a to i tak lepiej niż średnia krajowa.



Czy chodzi na badania profilaktyczne?

Polska profilaktyką nie stoi. Od lat nasz kraj boryka się z bardzo niską zgłaszalnością na badania, które zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie, ratują życie pacjentów. Wiedzą to szczególnie mieszkańcy krajów Europy Północnej, gdzie zdecydowana większość społeczeństw bada się regularnie. W Polsce natomiast pacjenci na diagnostykę umawiają się zdecydowanie za późno, często dopiero wtedy, kiedy pojawią się badania.

- U nas to nie działa i wydaje się, że jeszcze długo tego nie zmienimy. To mentalność, kultura i pewna higiena życia, dbania o siebie. Mamy przecież taki sam dostęp do informacji, wiemy, że w medycynie zawsze liczy się czas. Coś jednak sprawia, że nie stawiamy się na badania. Jeśli ktoś mówi, że "dostał raka", to znaczy, że ten nowotwór rozwijał się już od miesięcy czy nawet lat, a my uchwyciliśmy jedynie moment, kiedy zmiany dawały już objawy. Niestety pacjenci często "olewają" profilaktykę - słyszymy w gdańskiej przychodni POZ.

Przez dwa lata jedynie 2,5 mln osób skorzystało z badań



Jako przykład może tu posłużyć program Profilaktyka 40 Plus, który jest skierowany do wszystkich osób powyżej 40 roku życia. W Polsce mamy ich około 20 mln. Na badania stawiło się do tej pory 2,5 mln, a projekt jest realizowany prawie dokładnie od roku. Przypomnijmy, że program miał stanowić odpowiedź na ograniczenia dostępności w opiece medycznej wynikające z pandemii i pogorszenie kondycji zdrowotnej Polaków.

- Wszyscy narzekali na teleporady, na to że mieli gorszy dostęp do lekarza, ale widząc, że jako społeczeństwo nie korzystamy z badań przesiewowych, nie wiem czy tu do końca był problem. Dostępność była mniejsza owszem, teraz jest większa i ludzie też nie chodzą - podkreśla gastroenterolog z jednej z gdańskich przychodni.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że program Profilaktyka 40 Plus będzie kontynuowany.

- Liczymy na więcej, dlatego badania można zrobić do końca czerwca 2024, a już od lipca 2023 wprowadzamy możliwość ponownej diagnostyki - powiedział minister Adam Niedzielski.
Lekarz-rekordzista wystawił 300 zwolnień w dzień. Lekarz-rekordzista wystawił 300 zwolnień w dzień. "Nikt niczego nie sprawdza"

Brak czasu i brak objawów



Stwierdzenie "im szybciej wykryjemy raka, tym lepsze są rokowania i tym samym szanse na przeżycie" nie należy do gatunku "rocket science". Badania profilaktyczne są wykonywane często w ramach darmowych programów i są bezbolesne. Dlaczego więc decydujemy się rezygnować z profilaktyki?

- Wiele osób nie korzysta z profilaktycznych badań przesiewowych w kierunku wymienionych chorób, zwłaszcza na wsi. Wśród czynników zmniejszających chęć udziału w opisywanych badaniach wymienia się: pewność dobrego stanu zdrowia, brak czasu, przekonanie, że procedury przesiewowe są zbyt skomplikowane (szczególnie dla osób starszych), ból fizyczny lub negatywne emocje, w tym - strach czy dyskomfort, jak również złe doświadczenia z poprzednich badań kontrolnych. Co więcej, utrudniony dostęp do placówek gdzie można zrealizować e-skierowanie na badania, często jest czynnikiem decydującym o zaniechaniu udziału w  badaniach przesiewowych - podkreśla Marian Chabuda, Członek Zarządu Stowarzyszenia MedTech Polska.

Chcesz zmienić lekarza POZ?


Zgłaszalność do programu jest niezadowalająca



Sprawdziliśmy, jak wygląda zgłaszalność pacjentów na Pomorzu na profilaktykę, która może uratować życie lub znacząco je przedłużyć. W grudniu wystartowały badania przesiewowe jelita grubego. Temat kolonoskopii jest trudny, ponieważ wielu pacjentów boi się diagnostyki dolnego odcinka układu pokarmowego, co niestety przekłada się na odzew pacjentów.

- Zgłaszalność do programu jest niezadowalająca. Od początku grudnia 2022 r. z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało ok. 397 pacjentów. W 2022 r. ze skierowań wystawionych przez lekarzy w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z kolonoskopii skorzystało ponad 37 tys. pacjentów. Wskazuje to na dużą skalę problemu i konieczność wykonywania takich badań. Dlatego cały czas apelujemy o korzystanie z programu profilaktycznej kolonoskopii, zwłaszcza że na badanie w ramach tego programu nie jest potrzebne skierowanie i można je wykonać w znieczuleniu. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby zwiększa skuteczność leczenia. W województwie pomorskim w ramach umów zawartych z NFZ profilaktyczną kolonoskopię pacjenci mogą wykonać w 18 placówkach medycznych - informuje Monika Kierat, rzecznik prasowa POW NFZ.
Jak informuje NFZ, w ubiegłym roku z profilaktyki raka szyjki macicy, a więc cytologii, skorzystało przeszło 86 tys. pacjentek. Z takiego badania mogło natomiast skorzystać nawet ponad 634 tys. osób.

- Do tej pory najwięcej kobiet zostało zbadanych w powiecie człuchowskim - 27,29%, w powiecie kwidzyńskim - 24,78%, w powiecie starogardzkim - 23,37% oraz chojnickim - 19,63% przebadanych kobiet. Obszary te przewyższają średnią wartość objęcia populacji programem profilaktyki raka szyjki macicy w całym kraju, która wyniosła 11,24%, natomiast dla województwa pomorskiego wyniosła 13,62 procent - wskazuje Monika Kierat.
NOCH w Klinice Psychiatrii? NOCH w Klinice Psychiatrii? "Decyzje nie zapadły"

Sytuacja jest nieco lepsza w przypadku mammografii



W Polsce od wielu lat są prowadzone kampanie zachęcające do wykonywania badań mammograficznych, które pozwalają na wykrycie wczesnego stadium raka piersi. Obecnie na Pomorzu pacjentki mogą się badać zarówno w pracowniach stacjonarnych (jest ich 19), jak i w pracowniach mobilnych, czyli tzw. mammobusach, które dojeżdżają przede wszystkim do mniejszych miejscowości.

- Z danych uzyskanych w 2022 r. mammografię w województwie pomorskim w ramach programu profilaktyki raka piersi wykonało 136 221 kobiet. Do programu kwalifikowało się 305 023 kobiet. Najwięcej kobiet wykonało badania mammograficzne w ramach profilaktycznego programu w powiatach: kartuskim 60,61%, gdańskim 50,15%, słupskim 49,68%, kościerskim 49,51% oraz tczewskim 49,48%. Średnia wartość objęcia populacji tym programem w województwie pomorskim wyniosła 44,66 %., dla całego kraju to wartość 37,33%.
Jak wskazuje płatnik, programy profilaktyczne dotyczące zarówno cytologii, mammografii, jak i  kolonoskopii, to tzw. świadczenia bez limitów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każde z nich, nawet jeśli będzie przekraczać to wartość umowy.

Opinie (102) 2 zablokowane

  • (1)

    program profilaktyki ma mniej badan niz lekarz normalnie ci wystawi,

    • 18 2

    • To masz hojnego lekarza

      • 0 3

  • Może lekarze nie zlecają badań (1)

    Ja mam problem z otrzymaniem skierowania na zwykła morfologię a gdzie reszta, lekarz 1szego kontaktu najchętniej nic by nie dawał, jedynie prywatnie albo stara śpiewka ja nie mogę a wkoncu nie każdego stać na prywatną profilaktykę. Do pierwszego kontaktu czesto opóźnienia 1,5 godziny

    • 16 1

    • Zwykłą morfologię to ci zrobią w RCKiK

      • 0 1

  • a po co mają korzystać jak wymaga to ubezpieczenia NFZ bez tego ani rusz (1)

    a jak ktoś ma ubezpieczenie to pracuje i ma badania okresowe albo jest na emeryturze i też ma dużo czasu i robi sobie badania bez łaski i głupich programów.
    Ja jak nie mam ubezpieczenia nie mogę zrobić badań na ten program a powinienem.

    • 4 3

    • Chcesz miec ubezpieczenie to idź do pracy...

      Wszyscy co pracują, odkładają składki i z ich pieniędzy mają być wykonywane badania dla tych, co nie pracują? A idźcie w diabły! Rozumiem jak ktoś nie może pracować- bo sam jest chory lub opiekuje isę osobą chorą co wyklucza pracę zawodową. Ale ci co nie pracują z własnej woli albo na czarno? Niech sobie sami zapłacą za badania.

      • 5 1

  • Pytanie w ankiecie "czy chodzi na badania?"

    Co tak bezosobowo, jak do służby? D

    • 11 0

  • Profilaktyka 40+ (1)

    Zrobiłam to badanie i jest bardzo dobre dla osób, które nie badają się w ogóle - podstawowe badania krwi, moczu i innych parametrów zdrowotnych.
    Trzeba jednak obsłużyć się w internecie, może to jest problemem dla starszych a znowu młodzi nie widzą potrzeby badania...
    Lekarze POZ "używają" tego badania państwowego, kiedy nie chcą zlecić badań samodzielnie..

    • 9 3

    • Profilaktyka

      W Sopocie na Chrobrego można zrobić badania bez rejestracji w internecie. Wystarczy zgłosić się do gabinetu zabiegowego. Nie trzeba umawiać się na dzień i godzinę. Prościej się nie da.

      • 0 0

  • Bo tacy jesteśmy. Dużo szumu anonimowo w necie, a gdy jest konkret do skorzystania to 10-20 %skorzysta.

    Reszta będzie dalej marudzić.

    • 5 9

  • To badanie Profilaktyka 40+ jest w ogóle nie rozpropagowane (2)

    I ludzie nie wiedzą, że mogą (raz) zrobić podstawowe badania bez zlecenia przez lekarza POZ (oni często nie chcą dawać)...
    Po prostu idziesz do przychodni i mówisz w rejestracji, że chcesz wykonać badanie Profilaktyka 40+. Muszą wtedy Ci je zrobić

    • 4 3

    • Musza ale oleja temat

      • 0 0

    • Nie muszą. Badania robią przychodnie które zgłosiły się programu

      • 0 0

  • ostatnie dwa lata pokazały na cokolwiek bys nie chorował to srowit...więc jak wierzyc badaniom? no jak?

    • 6 3

  • dowiem się że umieram za rok czy dwa, potem że czekanie na specjalistę to minimum 5 (bo nie jestem kaczyńskim ani żadnym jego ko

    to lepiej ten rok dwa żyć sobie spokojnie w nieświadomości

    • 15 4

  • Jestem lekarzem i mogę z całą stanowczością (4)

    Stwierdzić, że program 40 plus to oprócz karty DILO ( no może jeszcze triaz na sorach) są jedynymi sensownymi procedurami jakie zostały wprowadzone w ostatnich 30 latach do służby zdrowia. Program ten zawiera zestaw badań prawdziwie profilaktycznych, obejmujących ocenę ryzyka niemal wszystkich najczęstszych i istotnych chorób jakie można wykryć poprzez profilaktykę. Nie wiem tylko jak wygląda w praktyce to dalej w sensie interpretacji tych badań przez lekarza poz i ewentualnie dalszego skierowania pacjenta, bo całość zinterpretowałem sobie sam. Jednakże uważam że był to dobrze skomponowany zestaw i powinien być odnawiany dla każdego co rok

    • 8 10

    • Żyjesz na innej planecie

      Nie wiesz jak wygląda interpretacja badań przez lekarza póz

      • 3 0

    • A po co macie wykrywać choroby jak żadnej nie potraficie wyleczyć?

      Dajecie tylko leki, które zaleczają symptomy, a nie leczą przyczyny chorób, no i mają mnóstwo skutków ubocznych.
      Czy jakiś szpital prowadzi statystykę osób, które wyleczył z raka? Ile średnio pacjenci przeżywają po chemioterapii?

      • 2 1

    • Tylko dlaczego najpierw ludziom te zdrowie często zniszczono

      • 0 0

    • Lekarzu

      badania to nie jest profilaktyka tylko diagnostyka

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Najczęściej czytane