• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polacy nie korzystają z Programu Profilaktyka 40 Plus

Piotr Kallalas
25 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (102)
Dlaczego Polacy nie zgłaszają się na badania profilaktyczne? Dlaczego Polacy nie zgłaszają się na badania profilaktyczne?

Wszyscy zgadzają się, że pandemia doprowadziła do ograniczenia dostępności świadczeń i znacząco pogorszyła kondycję zdrowotną społeczeństwa. Jak interpretować jednak fakt, że przez dwa lata w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus przebadało się 2,5 mln z 20 mln pacjentów? Niestety w innych obszarach profilaktyki nie jest lepiej - na Pomorzu jedynie 13 proc. kobiet skorzystało z profilaktyki raka szyjki macicy, a to i tak lepiej niż średnia krajowa.



Czy chodzi na badania profilaktyczne?

Polska profilaktyką nie stoi. Od lat nasz kraj boryka się z bardzo niską zgłaszalnością na badania, które zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie, ratują życie pacjentów. Wiedzą to szczególnie mieszkańcy krajów Europy Północnej, gdzie zdecydowana większość społeczeństw bada się regularnie. W Polsce natomiast pacjenci na diagnostykę umawiają się zdecydowanie za późno, często dopiero wtedy, kiedy pojawią się badania.

- U nas to nie działa i wydaje się, że jeszcze długo tego nie zmienimy. To mentalność, kultura i pewna higiena życia, dbania o siebie. Mamy przecież taki sam dostęp do informacji, wiemy, że w medycynie zawsze liczy się czas. Coś jednak sprawia, że nie stawiamy się na badania. Jeśli ktoś mówi, że "dostał raka", to znaczy, że ten nowotwór rozwijał się już od miesięcy czy nawet lat, a my uchwyciliśmy jedynie moment, kiedy zmiany dawały już objawy. Niestety pacjenci często "olewają" profilaktykę - słyszymy w gdańskiej przychodni POZ.

Przez dwa lata jedynie 2,5 mln osób skorzystało z badań



Jako przykład może tu posłużyć program Profilaktyka 40 Plus, który jest skierowany do wszystkich osób powyżej 40 roku życia. W Polsce mamy ich około 20 mln. Na badania stawiło się do tej pory 2,5 mln, a projekt jest realizowany prawie dokładnie od roku. Przypomnijmy, że program miał stanowić odpowiedź na ograniczenia dostępności w opiece medycznej wynikające z pandemii i pogorszenie kondycji zdrowotnej Polaków.

- Wszyscy narzekali na teleporady, na to że mieli gorszy dostęp do lekarza, ale widząc, że jako społeczeństwo nie korzystamy z badań przesiewowych, nie wiem czy tu do końca był problem. Dostępność była mniejsza owszem, teraz jest większa i ludzie też nie chodzą - podkreśla gastroenterolog z jednej z gdańskich przychodni.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że program Profilaktyka 40 Plus będzie kontynuowany.

- Liczymy na więcej, dlatego badania można zrobić do końca czerwca 2024, a już od lipca 2023 wprowadzamy możliwość ponownej diagnostyki - powiedział minister Adam Niedzielski.
Lekarz-rekordzista wystawił 300 zwolnień w dzień. Lekarz-rekordzista wystawił 300 zwolnień w dzień. "Nikt niczego nie sprawdza"

Brak czasu i brak objawów



Stwierdzenie "im szybciej wykryjemy raka, tym lepsze są rokowania i tym samym szanse na przeżycie" nie należy do gatunku "rocket science". Badania profilaktyczne są wykonywane często w ramach darmowych programów i są bezbolesne. Dlaczego więc decydujemy się rezygnować z profilaktyki?

- Wiele osób nie korzysta z profilaktycznych badań przesiewowych w kierunku wymienionych chorób, zwłaszcza na wsi. Wśród czynników zmniejszających chęć udziału w opisywanych badaniach wymienia się: pewność dobrego stanu zdrowia, brak czasu, przekonanie, że procedury przesiewowe są zbyt skomplikowane (szczególnie dla osób starszych), ból fizyczny lub negatywne emocje, w tym - strach czy dyskomfort, jak również złe doświadczenia z poprzednich badań kontrolnych. Co więcej, utrudniony dostęp do placówek gdzie można zrealizować e-skierowanie na badania, często jest czynnikiem decydującym o zaniechaniu udziału w  badaniach przesiewowych - podkreśla Marian Chabuda, Członek Zarządu Stowarzyszenia MedTech Polska.

Chcesz zmienić lekarza POZ?


Zgłaszalność do programu jest niezadowalająca



Sprawdziliśmy, jak wygląda zgłaszalność pacjentów na Pomorzu na profilaktykę, która może uratować życie lub znacząco je przedłużyć. W grudniu wystartowały badania przesiewowe jelita grubego. Temat kolonoskopii jest trudny, ponieważ wielu pacjentów boi się diagnostyki dolnego odcinka układu pokarmowego, co niestety przekłada się na odzew pacjentów.

- Zgłaszalność do programu jest niezadowalająca. Od początku grudnia 2022 r. z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało ok. 397 pacjentów. W 2022 r. ze skierowań wystawionych przez lekarzy w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z kolonoskopii skorzystało ponad 37 tys. pacjentów. Wskazuje to na dużą skalę problemu i konieczność wykonywania takich badań. Dlatego cały czas apelujemy o korzystanie z programu profilaktycznej kolonoskopii, zwłaszcza że na badanie w ramach tego programu nie jest potrzebne skierowanie i można je wykonać w znieczuleniu. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby zwiększa skuteczność leczenia. W województwie pomorskim w ramach umów zawartych z NFZ profilaktyczną kolonoskopię pacjenci mogą wykonać w 18 placówkach medycznych - informuje Monika Kierat, rzecznik prasowa POW NFZ.
Jak informuje NFZ, w ubiegłym roku z profilaktyki raka szyjki macicy, a więc cytologii, skorzystało przeszło 86 tys. pacjentek. Z takiego badania mogło natomiast skorzystać nawet ponad 634 tys. osób.

- Do tej pory najwięcej kobiet zostało zbadanych w powiecie człuchowskim - 27,29%, w powiecie kwidzyńskim - 24,78%, w powiecie starogardzkim - 23,37% oraz chojnickim - 19,63% przebadanych kobiet. Obszary te przewyższają średnią wartość objęcia populacji programem profilaktyki raka szyjki macicy w całym kraju, która wyniosła 11,24%, natomiast dla województwa pomorskiego wyniosła 13,62 procent - wskazuje Monika Kierat.
NOCH w Klinice Psychiatrii? NOCH w Klinice Psychiatrii? "Decyzje nie zapadły"

Sytuacja jest nieco lepsza w przypadku mammografii



W Polsce od wielu lat są prowadzone kampanie zachęcające do wykonywania badań mammograficznych, które pozwalają na wykrycie wczesnego stadium raka piersi. Obecnie na Pomorzu pacjentki mogą się badać zarówno w pracowniach stacjonarnych (jest ich 19), jak i w pracowniach mobilnych, czyli tzw. mammobusach, które dojeżdżają przede wszystkim do mniejszych miejscowości.

- Z danych uzyskanych w 2022 r. mammografię w województwie pomorskim w ramach programu profilaktyki raka piersi wykonało 136 221 kobiet. Do programu kwalifikowało się 305 023 kobiet. Najwięcej kobiet wykonało badania mammograficzne w ramach profilaktycznego programu w powiatach: kartuskim 60,61%, gdańskim 50,15%, słupskim 49,68%, kościerskim 49,51% oraz tczewskim 49,48%. Średnia wartość objęcia populacji tym programem w województwie pomorskim wyniosła 44,66 %., dla całego kraju to wartość 37,33%.
Jak wskazuje płatnik, programy profilaktyczne dotyczące zarówno cytologii, mammografii, jak i  kolonoskopii, to tzw. świadczenia bez limitów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każde z nich, nawet jeśli będzie przekraczać to wartość umowy.

Opinie (102) 2 zablokowane

  • Badania to nie jest profilaktyka. Profilaktyka to zdrowy i higieniczny tryb zycia. Badania to jest kontrola profilaktyki

    • 2 1

  • Czy chodzi na badania profilaktyczne?

    Ale kto?

    • 2 0

  • minister śmierci dla zmyłki nazwany zdrowia...i cały ten system do wysadzenia! nie słoży nam bynajmniej...ale koncernom-co udowodnili przez ostatnie dwa lata..!

    • 2 0

  • Wziąłem udział w badaniu jelita grubego... (2)

    Zapytano mnie czy życzę sobie znieczulenie miejscowe czy ogólne - to super że pacjent ma wybór i nic nie trzeba dopłacać.
    Ja wybrałem ogólne. Wszystko super i bardzo miło. Po zabiegu dowiedziałem się, że pobrano wycinki i wysłano do analizy. Po kilku tygodniach odebrałem wynik. Okazało się że miałem nowotwór który podczas badania został całkowicie wycięty. Kolejne badania za 10 lat. Gdybym nie zrobił tego badania mogło by być nieciekawie...

    • 3 1

    • Gdzie robiłeś kolonoskopię?

      • 0 0

    • co to za brednie? nowotwor wyciety podczas badania?

      Czlowieku usunac podczas badania mozna co najwyzej polipy a to nie sa nowotwory. Operacja usuniecia nowotworu w jelicie grubym to najpierw badanie wycinka, CT lub MRT z kontrastem, szeroka morfologia i termin z pobytem na onkologii..

      • 4 0

  • A jak się dostać na te badania

    Skoro lekarz pierwszego kontaktu na nie nie kieruje? Kolonoskopię dwa lata temu musiałam wykonać prywatnie mimo, że program już wówczas na to był a usg wykazało coś w jelicie grubym. I tak jest niestety ze wszystkim.

    • 1 0

  • Chciałam rodzinę zaszczepić na KZM. Kupiłam szczepionki (nie tanie, bez refundacji), a w przychodni po południu przyjmują TYLKO pacjentów infekcyjnych (w ciagu dnia pracyjemy wiec tylko popoludnia wchodzą w grę). Dzieci szczepią rano, ale tylko te z kalendarza szczepień. Trzeba się wykłócać o kazdy termin. Czyżby pacjenci infekcyjni byli bardziej dochodowi, więc zdrowych mają w poważaniu...?

    • 3 0

  • Badania podstawowe, mało placówek

    Badania dla 40+ to są tylko podstawowe badania, które i tak robię co roku we własnym zakresie. I one żadnej choroby, którą mam, nie wykazują. Dodatkowo, jeśli chce się zrobić badania bardziej zaawansowane, nawet prywatnie, to pierwsze pytanie lekarza, to "jakie ma pani objawy". Przepraszam, ale jak są objawy to już nie jest profilaktyka.. I po trzecie, 18 placówek na badania przesiewowe jelita grubego to dużo???? Dla mojej mamy to jest cały dzień wyprawy z wiejskiego powiatu do Trójmiasta, bo tylko tutaj "najbliżej". Dodatkowo w ogóle o tym, że jest taka możliwość, dowiedziała się z artykułu, nie została poinformowana ani przez NFZ ani lekarza. Więc już mi się niedobrze robi od tego gadania, że Polacy nie chcą się badać profilaktycznie. Informacja o badaniu, dostępność badania oraz wyjaśnienia z czym to się wiąże. Tego brakuje, a nie chęci.

    • 7 0

  • Nie dziwię się że ludzie nie chodzą jak przy zapisywaniu się na termin do wyboru jest tylko punkt na Wrocławskiej. Większość nie będzie jechać przez pół Gdyni by tylko badanie krwi zrobić.

    • 12 4

  • Przydałby się program 30+

    W tym wieku warto się przebadać z każdej strony. Po 40 to już choroby się leczy, po 40 jeszcze można im zapobiec

    • 0 0

  • Pandemia?

    Każdy kto interesował się od podszewki okresem zwanym pandemią, szukał źródeł, analizował fakty, badał wszystkie okoliczności, wiedział że to najbardziej wyreżyserowany spisek przeciwko ludzkości na świecie. Ci sami ludzie którzy od lat powtarzają że jest nas za dużo na świecie, teraz zajęli się "ratowaniem" nas (ale najpierw zaprojektowali strach). Fałszywa narracja covidowa, fałszywe zdjęcia i filmy, informacje miały wywołać strach i depresję. Ludzie tracili zdrowie nie przez pandemię ale przez nielegalnie wprowadzone obostrzenia, izolację, niszczenie gospodarki, maski (śmiech na sali), zamknięcie służby zdrowia (Ci medycy którzy byli otwarci i przyjmowali pacjentów, dziś mają kłopoty i odbiera im się prawa do wykonywania zawodu, bo pomagali). Najwięcej szkód na kataro grypę wprowadziły preparaty genowe Ostatnia Prosta, co dawka to bardziej szkodliwe. Nagłe liczne zgony, zawały, udary, uszkodzenie krwi, utrata odporności i wiele innych kłopotów ze zdrowiem. Ten kto żył normalnie, bez izolacji, masek, szczepionek - ten dziś najbardziej zdrowy.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź znamiona po lecie

badania, konsultacje

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Najczęściej czytane