• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poradnia onkologiczna przepełniona. "Musiałam zrezygnować"

Piotr Kallalas
15 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Jest bardzo dużo pacjentów, pewnie też po okresie covidowym. Pacjenci są umawiani na konkretną godzinę. Należy mieć na względzie, że wizyta w poradni onkologicznej często się wydłuża, stąd kolejki - tłumaczy szpital. - Jest bardzo dużo pacjentów, pewnie też po okresie covidowym. Pacjenci są umawiani na konkretną godzinę. Należy mieć na względzie, że wizyta w poradni onkologicznej często się wydłuża, stąd kolejki - tłumaczy szpital.

- W korytarzu, który ma niewielką przestrzeń, nie ma okien, a wszystko odbywa się w ciasnocie, kolejka jest na kilka godzin stania - opisuje nasza czytelniczka, która jest pacjentką borykającą się z chorobą nowotworową i miała przyjść na kontrolę. Chora ostatecznie zrezygnowała z wizyty.



Onkolodzy w Trójmieście - znajdź specjalistę prywatnie i na NFZ


Czy spotkałe(a)ś się z sytuacją długich kolejek w ośrodkach zdrowia?

W ostatnim czasie mnożą się sygnały dotyczące przeciążenia systemu opieki zdrowotnej. Tym razem otrzymaliśmy wiadomość w kwestii problemów z przyjęciem na konsultacje do poradni onkologicznej w jednym z gdańskich szpitali.

- Jestem chora onkologicznie, po ciężkiej operacji, i miałam umówioną kontrolę w poradni onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Na miejscu, a więc w wąskim korytarzu, był tłum pacjentów - stania na dwie-trzy godziny, a wszystkie miejsca siedzące zajęte. Zresztą w tamtym momencie nie było nawet miejsca, żeby wejść do tej poczekalni. To jest horror, wróciłam do domu z niczym, bo w moim stanie zdrowia nie dałabym rady czekać w takich warunkach. Najgorsze jest to, że to była moja czwarta wizyta i wcześniej sytuacja była taka sama - opowiada.
Pacjentka wskazuje, że pomimo rozpisania wejść na konkretne godziny tworzy się komitet kolejkowy, a opóźnienia generują się już na początku dnia.

- Lekarze notorycznie się spóźniają do gabinetów. Widziałam seniorów, którzy ledwo opierają się o ściany. W korytarzu, który ma niewielką przestrzeń, nie ma okien, a wszystko odbywa się w ciasnocie - pisze nasza czytelniczka.
Czytaj też: "Na OIOM trafiają pacjenci z niezdiagnozowanym rakiem. To przerażające"

"Nie chcemy też nikogo odsyłać"



O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli szpitala uniwersyteckiego, którzy wskazują, że placówka robi wszystko, aby skrócić czas oczekiwania.

- Jest bardzo dużo pacjentów, pewnie też po okresie covidowym. Pacjenci są umawiani na konkretną godzinę, należy mieć na względzie, że wizyta w poradni onkologicznej często się wydłuża, stąd kolejki. Nie chcemy też nikogo odsyłać. Pacjentów prosimy o cierpliwość i jednocześnie zapewniamy, że robimy wszystko, aby czas oczekiwania był jak najkrótszy - mówi Łukasz Wojtowicz z biura prasowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Czytaj też: Chemioterapią w guza? Nowa terapia w gdyńskim szpitalu

Z naszych informacji wynika, że w ostatnim czasie zwiększyła się liczba personelu medycznego, który jest wyłączony z pracy ze względu na infekcje i choroby. Specjaliści nie chcą odwoływać wizyt, co potem prowadzi do kumulacji przyjęć.

Opinie (230) 10 zablokowanych

  • Ja chodzę do onkologa od wielu lat . Są zapisy na godzinę , pielęgniarka wyczytuje pacjenta i jeśli są jakieś przesunięcia to nie więcej niż kilka minut , maksymalnie godzinę. To jest tylko i wyłącznie kwestia organizacji pracy. Wiem że do innych lekarzy są kolejki bo im się nie chce tego ogarnąć a ludzie mają tupet i potrafią z godz. 14 przyjść na 9 i rżnąć przysłowiowego glupa

    • 5 1

  • To jest horror, brak zarządzania, środki są marnotrawione!!! Efektów leczenia żadnych, wręcz się cofamy. Środowisko lekarskie zepsute, roszczeniowe. Jestem pacjentka onkologiczna, dużo przeszłam, nic pozytywnego. Brak programów leczenia, spisuje się chorych na śmierć. Pozostało mi leczenie za własne pieniądze, drugi rok ponoszę koszty, dalej nie stać mnie!!! Jest bardzo żle, nie leczy się w Polsce praktycznie ludzi.

    • 7 0

  • Dawnymi czasy lekarzom płacono za zdrowych pacjentów i o nich dbali. Teraz mafia farmaceutyczna że skorumpowanymi lekarzami ma interes by pacjent chorował bo mają z tego kasę. Zdrowy pacjent to żaden interes dla branży.

    • 2 0

  • Gigi

    To nieprawda że w UCK do onkologa umawiają na godziny. Proszę sobie podejść w poniedziałek rano pod gabinet doktora Drucisa i zobaczyć te tłumy. W rejestracji dostaje się info, że lekarz przyjmuje od 8. Żeby być w miarę szybko przyjętym, trzeba przyjść w okolicach 6 rano. To co się dzieje w poczekalni to dramat, ale co ci biedni chorzy ludzie mają zrobić? Super, że ktoś się zajął tym tematem, może się coś zmieni. To co dzieje się w poczekalni onkologicznej UCK urąga ludzkiej godności. I takie rzeczy w XXI wieku.

    • 6 0

  • Poradnia onkologiczna

    Lekarz powinien wzywać pacjentów według listy na daną godzinę. Nie byłoby takich tłumów w poczekalni.

    • 8 0

  • Do endokrynologa od kilku mcy do roku czekania. Trzeba iść do prywatnego, nawet kłopot z wypisaniem recepty z płatnego na nfz lub skierowania do szpitala ??

    • 4 0

  • Haha a będzie jeszcze gorzej Niech no tylko Ukraińcy zaczną chodzić do lekarzy a ma być ich ok 3 mil tak podają Ciekaw jestem jakie państwo to utrzyma Współczuję rodacy będziemy odchodzić bez doczekania się na lekarza ale za to z słowami na ustach o Ukraińcach

    • 3 0

  • Ja nie rozumiem tych ludzi

    Rak to nic w porównaniu do covid. Na raka umiera w Polsce raptem 100 tys osób rocznie. No chyba że ma pozytywny test PCR to wtedy podnosi statystyki covidowe. Nie ma przeprowadzonej sekcji zwłok i brak odpowiedzialności lekarskiej w razie zaniedbań.....wszystko gra tylko ludzi szkoda.

    • 2 1

  • Poradnia onkologiczna

    Pomimo że pacjent jest umawiany na konkretną godzinę, nikt tego nie weryfikuje. W poradni wciąż obowiązuje zasada kto pierwszy ten wchodzi. W przypadku pacjentów onkologicznych, czekanie po kilka godzin na swoją kolej jest ponad ich siły. Szkoda, bo w innych specjalizacjach udaje się to lepiej zorganizować.

    • 3 1

  • naiwni pacjenci myslą, że władza dba o nich i ubezpieczenie zapewni opiekę medyczną

    a jej zależy na obnizaniu kosztów dlatego min. zdrowia jest ekonom

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Najczęściej czytane