• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Restrykcje dla niezaszczepionych - co na to władze Trójmiasta?

Piotr Kallalas
20 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
W ciągu doby od głośnego wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienia we Francji zapisało się milion osób. W ciągu doby od głośnego wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienia we Francji zapisało się milion osób.

Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego i szereg ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 - to odpowiedź francuskich władz na kolejną falę epidemii w momencie posiadania skutecznych szczepionek. Czy Polska powinna iść w ślady Paryża? O opinie zapytaliśmy prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu.



Gdzie zaszczepić się w Trójmieście przeciw COVID-19? Znajdź najbliższy punkt szczepień


Czy jesteś za wprowadzeniem obostrzeń dla osób niezaszczepionych?

W związku z ostatnimi wzrostami liczby zakażeń wywołanych koronawirusem we Francji prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wdrożenie surowych przepisów, które mają zachęcić społeczeństwo do szczepień przeciw COVID-19. Chodzi o posiadanie tzw. certyfikatu lub paszportu sanitarnego, który będzie potrzebny, aby móc korzystać między innymi z kawiarni, restauracji, obiektów handlowych, a nawet komunikacji.

Dodatkowo tylko posiadacze takiego dokumentu, a więc osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy, będą mogli np. odwiedzić bliskich w szpitalach. Nowe przepisy, wraz z obowiązkiem szczepień dla personelu medycznego, mają wejść tam w życie w sierpniu.

Czytaj też: Delta i Lambda - czy powinniśmy bać się nowych wariantów koronawirusa?

Francja obecnie zmaga się z kolejną falą zakażeń, a już ponad połowa przypadków jest spowodowana infekcją wariantem Delta, który ma o wiele większe zdolności do transmisji. W Polsce, która cały czas czeka na kolejny pik zachorowań, w pełni zaszczepiło się dopiero niespełna 16 mln osób, a więc nieco ponad 40 proc. społeczeństwa. Specjaliści podkreślają, że to za mało, aby przestać myśleć o zagrożeniu.

- Od tygodnia siedmiodniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń - przekazał minister Adam Niedzielski.
Czytaj też: Gdzie w Trójmieście zaszczepimy się bez rejestracji?

Walka z epidemią śladami Paryża?



Stąd w okresie znaczącego spadku zainteresowania szczepieniami została zainicjowana dyskusja nad możliwymi scenariuszami dotyczącymi obostrzeń. Kolejny lockdown, który będzie wymierzony we wszystkich, z pewnością nie spotka się z aprobatą osób zaszczepionych, a więc zabezpieczonych przed zagrożeniem. Pojawia się więc pytanie - czy nie powinniśmy iść za Paryżem w stronę restrykcji dla osób niezaszczepionych. Takie rozwiązania są stosowane w krajach częściej borykających się z epidemiami.

- Od wielu lat stosowane są na świecie ograniczenia dla osób niezaszczepionych na niektóre choroby, jak na przykład w przypadku podróżowania i żółtej febry, stąd pomysł na ograniczenia nie jest żadną nowością. W Austrii od dłuższego czasu korzystanie z różnych miejsc przeznaczonych na odpoczynek, jak np. zoo czy restauracje, uzależnione jest od posiadania negatywnego testu lub udokumentowania zakończenia cyklu szczepień, co nikogo nie oburza, a wręcz przeciwnie - daje poczucie spokoju, że przebywa się w środowisku bezpiecznym - zaznacza Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Przedstawiciel gdyńskiego samorządu dodaje jednak, że takie przepisy powinny być sformułowane w sposób precyzyjny, aby nie doprowadzić do dyskryminacji osób, które z różnych względów nie mogą się zaszczepić. Lista przeciwwskazań jest jednak bardzo mała i praktycznie sprowadza się do kwestii wieku (obecnie szczepić mogą się osoby powyżej 12. roku życia) i historii wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego w odpowiedzi na składnik szczepionki.

- Dzisiaj jedynym skutecznym sposobem walki z pandemią koronawirusa są szczepienia, stąd nie wykluczałbym wprowadzenia ograniczeń w tych miejscach, w których osoba niezaszczepiona może stanowić realne zagrożenie dla innych osób, które np. z powodów zdrowotnych nie mogą z niego skorzystać. O ile ktoś nie może zostać zaszczepiony z uwagi na stan zdrowia lub istnieją inne przeciwwskazania, to z pewnością nie może zostać taka osoba pozbawiona praw do korzystania z usług publicznych, w takim samym zakresie jak inne osoby. Jeżeli ktoś jednak świadomie rezygnuje ze szczepienia, musi się liczyć z konsekwencjami swojej decyzji, bo realnie zagraża innym - dodaje Bartosz Bartosiewicz.
Czytaj też: Gdańsk i Sopot w czołówce. Kto już się zaszczepił przeciw COVID-19?

"Do 1 września szczepisz się za darmo, potem płacisz"



Z francuskimi restrykcjami zgadza się Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu dodatkowo zwraca również uwagę, że profilaktyka COVID-19 powinna w najbliższym czasie stać się odpłatna. Obecnie dostępność terminów, miejsc szczepień, jak i samych preparatów jest wystarczająca i z pewnością każdy do końca wakacji mógłby się zabezpieczyć. Pozostaje jednak kwestia chęci.

- Jestem za rozwiązaniami francuskimi. Państwo nie powinno utrzymywać bez końca darmowych szczepień. To kosztuje. Państwo, czyli my, z podatków płaci 50 zł za szczepienie lekarzowi, pielęgniarce, płaci też kilka - kilkanaście złotych za szczepionkę. Powinno się więc wprowadzić zasadę - do 1 września szczepisz się za darmo, potem płacisz - podkreśla Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Czytaj też: Czy szczepienia przeciw COVID-19 powinny być odpłatne?

"Prawdopodobieństwo zarażenia się u nas jest dużo większe"



Podobnie o restrykcjach, które realizuje Francja, mówi też prezydent Gdańska, która podkreśla, że szczególnie na Pomorzu, gdzie latem jest wielu turystów, bezpieczeństwo wynikające ze szczepienia powinno być dla nas priorytetem.

- Dzisiaj każdy, kto chce, może się zaszczepić, niemalże od ręki. Możliwości są i każdy niezaszczepiony powinien z tego skorzystać, choćby dlatego, że w sezonie urlopowym do Gdańska zjeżdżają miliony turystów. Prawdopodobieństwo zarażenia się u nas jest dużo większe niż w mniej popularnych turystycznie rejonach Polski. To nie jest żadna tajemna wiedza. To naprawdę wybór między zdrowiem a bardzo ciężką chorobą - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - I druga sprawa - już dzisiaj widzimy, że niektóre kraje zaczynają wpuszczać tylko zaszczepionych turystów. A zatem propozycje francuskie dotyczące kolejnych ograniczeń dla niezaszczepionych są zrozumiałe. Każdy skuteczny pomysł, które się przyczyni do tego, że będziemy bliżej końca pandemii, jest dobry - przekonuje.
Warto dodać, że w ciągu doby od głośnego wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienia we Francji zapisało się milion osób.

Opinie (771) ponad 50 zablokowanych

  • Opaski na ramię najlepiej. 100 lat minęło, wojenne pokolenie odeszło i czas rozkręcić zabawę od nowa, karuzela jedzie kółko od nowa.

    • 13 2

  • do tych 44% z ankiety (1)

    zrozumcie ludzie, iż nie szczepionka i tu uściślę promowana jako "skuteczna" nadal nie ochrania i mogą też zarażać innych zaszczepieni a droga wyjścia z tego jest racjonalne podejście czyli trzymanie dystansu, noszenie masek czy nie uczęszczanie w zbiorowych imprezach a tym czasem zaszczepieni uważają nic im nie grozi i nie stosują żadnych ograniczeń a nawet wręcz przeciwnie jestem szczepiony mogę wszystko i wszędzie więc zacznijcie od siebie a druga sprawa rząd gdyby reagował na czas ograniczając pewne rzeczy a zamiast tego kiedy mieliśmy zwożenie z wszystkich krajów różnych mutacji i wirusa mierzono temperaturą jako środek wykrywania wirusa to przecież jest śmieszne

    • 10 3

    • Ale jakich 44%? Rano wchodzę na ten pożal się Boże artykulik i ankieta miała 47%, a przeciw 9%, Teraz się wyrównuje, przypadek czy ankieta startowała z 500 głosami na tak?

      • 0 1

  • ankieta - widać po UK czy Izraelu jak wyszli z pandemii:)

    • 11 2

  • Może napiszcie co dzieje się we Francji po wymysłach Makarona,on skończy na szafocie jak to było wcześniej podczas rewolucji francuskiej a kudłaty z Sopotu do niego dołączy.

    • 12 2

  • Panie Karnowski

    ja płacę też z podatków i jakoś ani jawnych wykazów umów zawieranych przez ratusz ani realizowanych projektów przez lata które wygrały w BO ani nadal remontu ulic dla przykładu Mickiewicza od ilu lat? a to z moich pieniędzy i podatków masz Pan prace więc może zacznij panie od siebie i trochę pokory a potem mów o utrzymywaniu szczepień bo jakoś z Twoich pieniędzy to nie idzie przecież

    • 10 2

  • Piszą ciągle o tych szczepieniach. A na głównym portalu info.

    "Osoby zaszczepione także mogą zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2. Objawy infekcji są jednak inne niż u tych, którzy nie przyjęli szczepionki. Jakie są różnice? Informacje zebrali naukowcy z Wielkiej Brytanii.

    Osoby w pełni zaszczepione - objawy COVID-19

    Główne objawy COVID-19 u osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki, to: katar (u 74 proc. badanych), ból głowy (72 proc.), kichanie (62 proc.), ból gardła (59 proc.) i utrata węchu (50 proc.).

    Osoby niezaszczepione - objawy COVID-19
    Z kolei w przypadku niezaszczepionych zakażonych głównymi symptomami SARS-CoV-2 są: ból głowy (74 proc.), bolące gardło (58 proc.), katar (57 proc.), gorączka (50 proc.) i uporczywy kaszel (42 proc.)

    W Wielkiej Brytanii pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło niemal 70 proc. populacji, w pełni zaszczepionych jest 54 proc."

    • 13 2

  • Przecież zaszczepieni też chorują i zarażają, więc po co ta segregacja?

    No jak to po co... for money! :P

    • 11 2

  • Polecam wszystkim nie czytanie o wirusie

    o olanie tych wszystkich wypocin ciepłym m0czem. Tak samo jak nie czytam tego artykułu, poprzestałem na tytule. Nic tak nie nakręca władzy i mediów jak właśnie czytanie takich br3dni przez obywateli i przejmowanie się tym.

    • 13 2

  • Kiedyś w Niemczech zaczęto oswajać ludzi z segregacją. Zakaz wstępu Żydom, ponoć roznoszącym tyfus, na baseny, do kina, do sklepów...Potem był Auschwitz. Rząd Polski mówi o izolatoriach i rozważa przymus szczepień oraz segregację sanitarną. Wielu Polaków mówi, że ograniczenia dla niezaszczepionych są potrzebne.

    • 13 2

  • Tego typu restrykcje

    Są niezgodne z prawami człowieka i wprowadzają segregacja ludzi.

    • 15 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Najczęściej czytane