• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Restrykcje dla niezaszczepionych - co na to władze Trójmiasta?

Piotr Kallalas
20 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
W ciągu doby od głośnego wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienia we Francji zapisało się milion osób. W ciągu doby od głośnego wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienia we Francji zapisało się milion osób.

Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego i szereg ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 - to odpowiedź francuskich władz na kolejną falę epidemii w momencie posiadania skutecznych szczepionek. Czy Polska powinna iść w ślady Paryża? O opinie zapytaliśmy prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu.



Gdzie zaszczepić się w Trójmieście przeciw COVID-19? Znajdź najbliższy punkt szczepień


Czy jesteś za wprowadzeniem obostrzeń dla osób niezaszczepionych?

W związku z ostatnimi wzrostami liczby zakażeń wywołanych koronawirusem we Francji prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wdrożenie surowych przepisów, które mają zachęcić społeczeństwo do szczepień przeciw COVID-19. Chodzi o posiadanie tzw. certyfikatu lub paszportu sanitarnego, który będzie potrzebny, aby móc korzystać między innymi z kawiarni, restauracji, obiektów handlowych, a nawet komunikacji.

Dodatkowo tylko posiadacze takiego dokumentu, a więc osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy, będą mogli np. odwiedzić bliskich w szpitalach. Nowe przepisy, wraz z obowiązkiem szczepień dla personelu medycznego, mają wejść tam w życie w sierpniu.

Czytaj też: Delta i Lambda - czy powinniśmy bać się nowych wariantów koronawirusa?

Francja obecnie zmaga się z kolejną falą zakażeń, a już ponad połowa przypadków jest spowodowana infekcją wariantem Delta, który ma o wiele większe zdolności do transmisji. W Polsce, która cały czas czeka na kolejny pik zachorowań, w pełni zaszczepiło się dopiero niespełna 16 mln osób, a więc nieco ponad 40 proc. społeczeństwa. Specjaliści podkreślają, że to za mało, aby przestać myśleć o zagrożeniu.

- Od tygodnia siedmiodniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń - przekazał minister Adam Niedzielski.
Czytaj też: Gdzie w Trójmieście zaszczepimy się bez rejestracji?

Walka z epidemią śladami Paryża?



Stąd w okresie znaczącego spadku zainteresowania szczepieniami została zainicjowana dyskusja nad możliwymi scenariuszami dotyczącymi obostrzeń. Kolejny lockdown, który będzie wymierzony we wszystkich, z pewnością nie spotka się z aprobatą osób zaszczepionych, a więc zabezpieczonych przed zagrożeniem. Pojawia się więc pytanie - czy nie powinniśmy iść za Paryżem w stronę restrykcji dla osób niezaszczepionych. Takie rozwiązania są stosowane w krajach częściej borykających się z epidemiami.

- Od wielu lat stosowane są na świecie ograniczenia dla osób niezaszczepionych na niektóre choroby, jak na przykład w przypadku podróżowania i żółtej febry, stąd pomysł na ograniczenia nie jest żadną nowością. W Austrii od dłuższego czasu korzystanie z różnych miejsc przeznaczonych na odpoczynek, jak np. zoo czy restauracje, uzależnione jest od posiadania negatywnego testu lub udokumentowania zakończenia cyklu szczepień, co nikogo nie oburza, a wręcz przeciwnie - daje poczucie spokoju, że przebywa się w środowisku bezpiecznym - zaznacza Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Przedstawiciel gdyńskiego samorządu dodaje jednak, że takie przepisy powinny być sformułowane w sposób precyzyjny, aby nie doprowadzić do dyskryminacji osób, które z różnych względów nie mogą się zaszczepić. Lista przeciwwskazań jest jednak bardzo mała i praktycznie sprowadza się do kwestii wieku (obecnie szczepić mogą się osoby powyżej 12. roku życia) i historii wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego w odpowiedzi na składnik szczepionki.

- Dzisiaj jedynym skutecznym sposobem walki z pandemią koronawirusa są szczepienia, stąd nie wykluczałbym wprowadzenia ograniczeń w tych miejscach, w których osoba niezaszczepiona może stanowić realne zagrożenie dla innych osób, które np. z powodów zdrowotnych nie mogą z niego skorzystać. O ile ktoś nie może zostać zaszczepiony z uwagi na stan zdrowia lub istnieją inne przeciwwskazania, to z pewnością nie może zostać taka osoba pozbawiona praw do korzystania z usług publicznych, w takim samym zakresie jak inne osoby. Jeżeli ktoś jednak świadomie rezygnuje ze szczepienia, musi się liczyć z konsekwencjami swojej decyzji, bo realnie zagraża innym - dodaje Bartosz Bartosiewicz.
Czytaj też: Gdańsk i Sopot w czołówce. Kto już się zaszczepił przeciw COVID-19?

"Do 1 września szczepisz się za darmo, potem płacisz"



Z francuskimi restrykcjami zgadza się Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu dodatkowo zwraca również uwagę, że profilaktyka COVID-19 powinna w najbliższym czasie stać się odpłatna. Obecnie dostępność terminów, miejsc szczepień, jak i samych preparatów jest wystarczająca i z pewnością każdy do końca wakacji mógłby się zabezpieczyć. Pozostaje jednak kwestia chęci.

- Jestem za rozwiązaniami francuskimi. Państwo nie powinno utrzymywać bez końca darmowych szczepień. To kosztuje. Państwo, czyli my, z podatków płaci 50 zł za szczepienie lekarzowi, pielęgniarce, płaci też kilka - kilkanaście złotych za szczepionkę. Powinno się więc wprowadzić zasadę - do 1 września szczepisz się za darmo, potem płacisz - podkreśla Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Czytaj też: Czy szczepienia przeciw COVID-19 powinny być odpłatne?

"Prawdopodobieństwo zarażenia się u nas jest dużo większe"



Podobnie o restrykcjach, które realizuje Francja, mówi też prezydent Gdańska, która podkreśla, że szczególnie na Pomorzu, gdzie latem jest wielu turystów, bezpieczeństwo wynikające ze szczepienia powinno być dla nas priorytetem.

- Dzisiaj każdy, kto chce, może się zaszczepić, niemalże od ręki. Możliwości są i każdy niezaszczepiony powinien z tego skorzystać, choćby dlatego, że w sezonie urlopowym do Gdańska zjeżdżają miliony turystów. Prawdopodobieństwo zarażenia się u nas jest dużo większe niż w mniej popularnych turystycznie rejonach Polski. To nie jest żadna tajemna wiedza. To naprawdę wybór między zdrowiem a bardzo ciężką chorobą - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - I druga sprawa - już dzisiaj widzimy, że niektóre kraje zaczynają wpuszczać tylko zaszczepionych turystów. A zatem propozycje francuskie dotyczące kolejnych ograniczeń dla niezaszczepionych są zrozumiałe. Każdy skuteczny pomysł, które się przyczyni do tego, że będziemy bliżej końca pandemii, jest dobry - przekonuje.
Warto dodać, że w ciągu doby od głośnego wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienia we Francji zapisało się milion osób.

Opinie (771) ponad 50 zablokowanych

  • Nie będzie łatwo nam nie zaszczepionym

    przez jakiś czas.. ale ten ucisk światowy minie kiedyś i na pewno odpowiedzą ci co to wprowadzili oraz ci co segregują ludzi i straszą że jeśli się nie zaszczepisz to ...itd .

    • 16 1

  • Bardzo podobają mi się te nowoczesne czasy, jak to pięknie wprowadza się wolność nowymi nakazami i prawami czy karami. Demokratycznie wybiorą prości ludzie a nie na przykład naukowcy i narzuca ci swoją wole. Także dziękuje ci sprzątaczko czy mechaniku ze wiesz najlepiej jakie leki czy szczepienia sa dla mnie najlepsze. Równość wolność demokracja a jak nie to do więzienia i wojsko na ulice. Podziękował

    • 8 1

  • Od momentu jak POwski pomiot powiedzial ze trzeba zabierac 500+ nie zaczepionym mnóstwo postów

    od Powskich troli .Wczesniej ne wiedzieli co pisac ale przyjechał Tusk i wydał rozkazy

    • 6 3

  • Bartosz bartoszewicz- politolog
    Niedzielski- ekonomista
    Ja miałem chociaż mikrobiologie w średniej szkole dla tego jestem większym autorytetem niż oni w tych sprawach..

    • 10 1

  • jad? nagonka? chec sklocenia ludzi? po co ???

    • 10 1

  • Oczywistą bzdura że szczepienia to jedyne rozwiązanie.

    Użycie iwermektyny zlikwidowałoby pandemię już kilka miesięcy temu.
    Skuteczność 100% w lekkich przypadkach do 70%w ciężkich.
    Działania uboczne mniejsze niż przy aspirynie.
    Preparaty stosowane w lecznictwie ludzkim to np: huevemec, stromectol. Oczywiście za grosze w odmienności od szczepionek. I oczywiście nie zarejestrowane w Polsce.
    O iwermektynę wiadomo już od kwietnia zeszłego roku. Ciekawe ilu by mogło dzięki niej żyć.

    • 10 1

  • Będzie fala uchodźców z Paryża? Francuzów można przyjąć

    • 4 1

  • Segregacja - kiedyś rasowa, dziś sanitarna, jutro znów rasowa?

    • 14 1

  • Nie-1 raz tak

    Czy szczepionka likwiduje maski? NIE Czy szczepionka likwiduje dystans? NIE Czy szczepionka wyeliminuje testy? NIE Czy szczepienia likwiduje zakażenia? NIE Czy "szczepionka" jest szczepionką? NIE (to jest eksperymentalny preparat medyczny) Czy "szczepionka" została dopuszczona do powszechnego użycia? NIE ( została dopuszczona warunkowo na 1 rok i nie jest ważne, że warunków nie spełnia ) Czy "szczepionka" uodparnia na zachorowanie na C19? NIE Czy badano ją na osobach z chorobami towarzyszącymi? NIE Czy znane są reakcje między "szczepionką" a innymi lekami? NIE Czy w pełni zakończono prace nad badaniem tej "szczepionki" NIE (ich producenci piszą o tym otwarcie w ulotkach) Czy masz pewność, że nie umrzesz po jej przyjęciu? NIE Czy masz pewność, że za rok lub dwa lub trzy nie pojawią się efekty uboczne jej przyjęcia? NIE Czy masz 100% pewności, że "szczepionka" nie spowoduje zmian genetycznych w twoim organizmie? NIE Czy ktoś, jakakolwiek instytucja, Ministerstwo Zdrowia, Minister Zdrowia, ktokolwiek ponosi odpowiedzialność w przypadku powikłań i zgonów? NIE Czy jeśli umrzesz po przyjęciu "szczepionki" twoi bliscy i podopieczni dostaną odszkodowanie? NIE Czy wiesz, że Twoi bliscy nie otrzymają ani grosza z Twojej polisy ubezpieczeniowej na życie po Twojej śmierci, bo dobrowolnie poddałeś się eksperymentowi medycznemu i on może bezpośrednio lub pośrednio przyczynić się do Twojej przyszłej śmieci - i to staje się prawną podstawą do odmowy wypłaty polisy? NIE (więc jeśli się zaszczepiłeś przestań płacić składki albo wykup polisę za mniej póki żyjesz, bo ona i tak nie będzie miała żadnej wartości po Twojej śmierci ale ubezpieczyciel Ci tego nie powie) Czy umierają ludzie po przyjęciu tej "szczepionki"? TAK

    • 16 3

  • To są jakieś jaja (2)

    W UK 60% hospitalizacji to osoby zaszczepione, w Izraelu podobnie. I ktoś tu próbuje zmuszać niezaszczepionych do wzięcia tego specyfiku? Ten ktoś musiał nieźle na głowę upaść. Po drugie. Dane w UK pokazują ,że ozdrowiency nie chorują na deltę. W przeciwieństwie do zaszczepionych. Świat zawariował, ludzie zwariowali.

    • 22 3

    • badania szwedzkie dowodzą że ozdrowieńcy są odporni na betę deltę zetę lambdę cokolwiek nie wymyślą

      • 2 1

    • W UK 60% hospitalizacji to osoby NIEzaszczepione. Faktycznie, podobnie jak w Izraelu :D

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

W drodze do zdrowia: Joga na wyspie

1650 zł
spotkanie, zajęcia rekreacyjne, joga

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Najczęściej czytane