• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Restrykcje dla niezaszczepionych - co na to władze Trójmiasta?

Piotr Kallalas
20 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
W ciągu doby od głośnego wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienia we Francji zapisało się milion osób. W ciągu doby od głośnego wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienia we Francji zapisało się milion osób.

Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego i szereg ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 - to odpowiedź francuskich władz na kolejną falę epidemii w momencie posiadania skutecznych szczepionek. Czy Polska powinna iść w ślady Paryża? O opinie zapytaliśmy prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu.



Gdzie zaszczepić się w Trójmieście przeciw COVID-19? Znajdź najbliższy punkt szczepień


Czy jesteś za wprowadzeniem obostrzeń dla osób niezaszczepionych?

W związku z ostatnimi wzrostami liczby zakażeń wywołanych koronawirusem we Francji prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wdrożenie surowych przepisów, które mają zachęcić społeczeństwo do szczepień przeciw COVID-19. Chodzi o posiadanie tzw. certyfikatu lub paszportu sanitarnego, który będzie potrzebny, aby móc korzystać między innymi z kawiarni, restauracji, obiektów handlowych, a nawet komunikacji.

Dodatkowo tylko posiadacze takiego dokumentu, a więc osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy, będą mogli np. odwiedzić bliskich w szpitalach. Nowe przepisy, wraz z obowiązkiem szczepień dla personelu medycznego, mają wejść tam w życie w sierpniu.

Czytaj też: Delta i Lambda - czy powinniśmy bać się nowych wariantów koronawirusa?

Francja obecnie zmaga się z kolejną falą zakażeń, a już ponad połowa przypadków jest spowodowana infekcją wariantem Delta, który ma o wiele większe zdolności do transmisji. W Polsce, która cały czas czeka na kolejny pik zachorowań, w pełni zaszczepiło się dopiero niespełna 16 mln osób, a więc nieco ponad 40 proc. społeczeństwa. Specjaliści podkreślają, że to za mało, aby przestać myśleć o zagrożeniu.

- Od tygodnia siedmiodniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń - przekazał minister Adam Niedzielski.
Czytaj też: Gdzie w Trójmieście zaszczepimy się bez rejestracji?

Walka z epidemią śladami Paryża?



Stąd w okresie znaczącego spadku zainteresowania szczepieniami została zainicjowana dyskusja nad możliwymi scenariuszami dotyczącymi obostrzeń. Kolejny lockdown, który będzie wymierzony we wszystkich, z pewnością nie spotka się z aprobatą osób zaszczepionych, a więc zabezpieczonych przed zagrożeniem. Pojawia się więc pytanie - czy nie powinniśmy iść za Paryżem w stronę restrykcji dla osób niezaszczepionych. Takie rozwiązania są stosowane w krajach częściej borykających się z epidemiami.

- Od wielu lat stosowane są na świecie ograniczenia dla osób niezaszczepionych na niektóre choroby, jak na przykład w przypadku podróżowania i żółtej febry, stąd pomysł na ograniczenia nie jest żadną nowością. W Austrii od dłuższego czasu korzystanie z różnych miejsc przeznaczonych na odpoczynek, jak np. zoo czy restauracje, uzależnione jest od posiadania negatywnego testu lub udokumentowania zakończenia cyklu szczepień, co nikogo nie oburza, a wręcz przeciwnie - daje poczucie spokoju, że przebywa się w środowisku bezpiecznym - zaznacza Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Przedstawiciel gdyńskiego samorządu dodaje jednak, że takie przepisy powinny być sformułowane w sposób precyzyjny, aby nie doprowadzić do dyskryminacji osób, które z różnych względów nie mogą się zaszczepić. Lista przeciwwskazań jest jednak bardzo mała i praktycznie sprowadza się do kwestii wieku (obecnie szczepić mogą się osoby powyżej 12. roku życia) i historii wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego w odpowiedzi na składnik szczepionki.

- Dzisiaj jedynym skutecznym sposobem walki z pandemią koronawirusa są szczepienia, stąd nie wykluczałbym wprowadzenia ograniczeń w tych miejscach, w których osoba niezaszczepiona może stanowić realne zagrożenie dla innych osób, które np. z powodów zdrowotnych nie mogą z niego skorzystać. O ile ktoś nie może zostać zaszczepiony z uwagi na stan zdrowia lub istnieją inne przeciwwskazania, to z pewnością nie może zostać taka osoba pozbawiona praw do korzystania z usług publicznych, w takim samym zakresie jak inne osoby. Jeżeli ktoś jednak świadomie rezygnuje ze szczepienia, musi się liczyć z konsekwencjami swojej decyzji, bo realnie zagraża innym - dodaje Bartosz Bartosiewicz.
Czytaj też: Gdańsk i Sopot w czołówce. Kto już się zaszczepił przeciw COVID-19?

"Do 1 września szczepisz się za darmo, potem płacisz"



Z francuskimi restrykcjami zgadza się Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu dodatkowo zwraca również uwagę, że profilaktyka COVID-19 powinna w najbliższym czasie stać się odpłatna. Obecnie dostępność terminów, miejsc szczepień, jak i samych preparatów jest wystarczająca i z pewnością każdy do końca wakacji mógłby się zabezpieczyć. Pozostaje jednak kwestia chęci.

- Jestem za rozwiązaniami francuskimi. Państwo nie powinno utrzymywać bez końca darmowych szczepień. To kosztuje. Państwo, czyli my, z podatków płaci 50 zł za szczepienie lekarzowi, pielęgniarce, płaci też kilka - kilkanaście złotych za szczepionkę. Powinno się więc wprowadzić zasadę - do 1 września szczepisz się za darmo, potem płacisz - podkreśla Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Czytaj też: Czy szczepienia przeciw COVID-19 powinny być odpłatne?

"Prawdopodobieństwo zarażenia się u nas jest dużo większe"



Podobnie o restrykcjach, które realizuje Francja, mówi też prezydent Gdańska, która podkreśla, że szczególnie na Pomorzu, gdzie latem jest wielu turystów, bezpieczeństwo wynikające ze szczepienia powinno być dla nas priorytetem.

- Dzisiaj każdy, kto chce, może się zaszczepić, niemalże od ręki. Możliwości są i każdy niezaszczepiony powinien z tego skorzystać, choćby dlatego, że w sezonie urlopowym do Gdańska zjeżdżają miliony turystów. Prawdopodobieństwo zarażenia się u nas jest dużo większe niż w mniej popularnych turystycznie rejonach Polski. To nie jest żadna tajemna wiedza. To naprawdę wybór między zdrowiem a bardzo ciężką chorobą - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - I druga sprawa - już dzisiaj widzimy, że niektóre kraje zaczynają wpuszczać tylko zaszczepionych turystów. A zatem propozycje francuskie dotyczące kolejnych ograniczeń dla niezaszczepionych są zrozumiałe. Każdy skuteczny pomysł, które się przyczyni do tego, że będziemy bliżej końca pandemii, jest dobry - przekonuje.
Warto dodać, że w ciągu doby od głośnego wystąpienia prezydenta Macrona na szczepienia we Francji zapisało się milion osób.

Opinie (771) ponad 50 zablokowanych

  • Ohoho, chyba Braun dorwał się masowo do komentowania z kolegami. Uważaj tylko, gdzie łapska wsadzasz panie Szczynść Bozie

    • 2 10

  • Trzeba leczyc wirus pd początku kiedy ktoś jest chory a nie zamykać przychodnie i ludzi na kwarantannach, dać możliwość zdiagnozowania podania leków a cięższe przypadki od razu do szpitala a nie czekać aż już jest za późno i pluca zajęte. Gdzie lekarze, medycy karetki więcej łóżek szpitalnych na tyle milionów ludzi!!! Testowac i leczyc !!!!!

    • 14 1

  • Monolog Dulczessy pokazuje jak mało inteligentna i ociężała umysłowo jest ta kobieta

    • 8 2

  • (2)

    Szpital w Sopocie miał już być od 2004 roku, tak było obiecane gdzie ten szpital, 1 duża przychodnia na cały Sopot, bez możliwości diagnozowania przez cała dobę nie tylko w dni powszednie ale i weekendy, skoro noe ma szpitala powinien lekarz mieć rtg, usg i możliwości karetkowe większe

    • 69 6

    • Znowu będzie przed wyborami samorządowymi

      .

      • 6 0

    • dziura

      sopot to dziuraaaaaaaaaa

      • 0 0

  • Wg prezydentowej miliony do Gdańska przyjeżdżają i zarazić się łatwiej.

    Tak. 2 przypadki dziennie;)

    • 11 1

  • Nie szczepie się, bo mam naturalną odporność po przechorowaniu

    Nie od dziś wiadomo, że to co naturalne lepsze jest od sztucznego dlatego staram się jak najmniej faszerować chemią. Unikam wysoko przetworzonego jedzenia. Leki przyjmuję rzadko i niechętnie.

    • 11 1

  • (1)

    Proszę to tłustym drukiem na głównej wywalić, że zaszczepieni również się zarażają i również przenoszą wirusa, bo ostatnio politycy zaczęli mówić językiem faszyzmu twierdząc, że to niezaszczepieni roznoszą wirusa i stworzą czwartą falę. Proszę wytłumaczyć szurom, że szczepionka nie chroni prze zachorowaniem czy zakażeniem. W ok. 80% może uchronić przed ciężkim przebiegiem choroby! Zupełnie serio piszę, to trzeba dać na główną tłustym drukiem! Organizatorzy festiwali, którzy zastosowali segregację argumentują to tym, że zaszczepieni nie roznoszą wirusa i szczepionka daje 100% skuteczności, co też jest kłamstwem.

    • 17 1

    • Masz rację. Szkoda, że tak mało się o tym mówi. Klapki na oczy, mamienie ludzi i tyle.

      • 1 1

  • bardzo bym chcial aby zostala ponownie wprowadzone kara smierci,
    bardzo bym chcial aby osobniki, ktorzy przeprowadzaja eksperymenty medyczne na ludziach poniesli za to konsekwencje.
    bardzo bym chcial aby osobniki, ktorzy chca wprowadzic nam pelny totalitaryzm na ludzkosci poniesli za to konsekwencje.

    • 10 1

  • Nienormalni się szczepią

    Pamiętajcie, szczepicie się na własną odpowiedzialność moi drodzy i kochani

    • 13 1

  • Rozsądne podejście

    Jeżeli władze miast chcą pod pretekstem restrykcji zmuszać ludzi do szczepień ( preparatów w fazie badań klinicznych ) to proponuję aby , dany rządzący podpisał każdemu obywatelowi , mieszkańcowi oświadczenie że za wszelkie skutki uboczne ponosi ON odpowiedzialność przez cały okres do zakończenia wszystkich faz badań klinicznych danego preparatu.
    Takie moje spostrzeżenie - dobry produkt reklamy nie potrzebuje.
    - Najpierw strach przed chorobą - na szczepienie idą ludzie przestraszeni ( sami podpisują deklarację o dobrowolności i świadomości o ryzyku)
    - Następnie szantaż emocjonalny z wyjazdami za granicę - na szczepienie idą ludzie pracujacy za granicą i wyjezdzajacy na wakacje za granice ( sami podpisują deklarację o dobrowolności i świadomości o ryzyku)
    - Następnie loterie z nagrodami i pomysły o płaceniu za szczepienia - na szczepienie idą ludzie chcący wygrać i zarobić ( sami podpisują deklarację o dobrowolności i świadomości o ryzyku).
    - Teraz znowu strach przed ograniczeniami dla niezaszczepionych - na szczepienie idą ludzie bojący się ograniczeń - efekt widzimy po Francji ( sami podpisują deklarację o dobrowolności i świadomości o ryzyku).
    - Co będzie następne ?? Tego nie wiemy ... ale mówiąc o dobrowolności szczepień trzeba wziąć jedną rzecz pod uwagę ... W tej całej dobrowolności to dobrowolnie podpisujesz tylko oświadczenie. Tylko albo aż - sam zdecyduj.
    Dlaczego powstają te artykuły z ankietami ?? po to aby sprawdzić jakie są nastroje ludzi i ich zdanie , a komu to służy ??
    Zapewne jeżeli będą restrykcje to na pewno za pomocą rozporządzenia. Dlaczego ??
    Bo wtedy przedsiębiorca będzie decydować o tym czy obsłuży daną osobę. I to w razie czego konflikt sądowy będzie na poziomie klient - usługodawca. A pomysłodawca restrykcji bedzie mógł spokojnie umywać ręce od odpowiedzialności.

    • 18 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Świadomości Czerniaka

badania

Krąg pieśni i mantr - muzyczna podróż z Anną Walter i Bogdanem Kulik

70 zł
muzyka dawna, spotkanie

Czuły warsztat miednicy i bioder

210 zł
warsztaty

Najczęściej czytane