• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wcześnie wykryty nowotwór łatwiej wyleczyć. Gdzie na badania profilaktyczne?

Elżbieta Michalak
20 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Szybko wykryty i leczony nowotwór może zostać z powodzeniem wyleczony. Niestety nie zawsze można ominąć kolejki, w których czekają pacjenci. Szybko wykryty i leczony nowotwór może zostać z powodzeniem wyleczony. Niestety nie zawsze można ominąć kolejki, w których czekają pacjenci.

Pomorze prowadzi w niechlubnej statystyce zachorowań na nowotwory w Polsce. Ponieważ każdy nowotwór łatwiej wyleczyć przy wczesnym rozpoznaniu, postanowiliśmy sprawdzić, gdzie można przejść badania profilaktyczne.



Czy korzystałeś z wizyty u onkologa na NFZ?

1 tys. osób badanych profilaktycznie, 30 tys. udzielanych rocznie porad onkologicznych, 22,5 tys. operowanych, ok 1,5 tys. poddanych radioterapii i kilka tysięcy osób uczęszczających na chemioterapię. To dane z jednej tylko trójmiejskiej placówki - Gdyńskiego Centrum Onkologii.

- Leczymy nowotwory, prowadzimy badania profilaktyczne. Chorych jest wielu, w bardzo różnym wieku, począwszy od młodych ludzi, skończywszy na ludziach nawet 80-letnich.- mówi Elżbieta Kruszewska, zastępca dyrektora ds. onkologii z Gdyńskiego Centrum Onkologii.

Każdy, kto podejrzewa u siebie nowotwór, powinien zgłosić się na wizytę do onkologa. Nie trzeba skierowania, by zarejestrować się u tego specjalisty. Na wizytę czeka się zwykle około dwóch tygodni. Poradni onkologicznych w Trójmieście jest sporo - co można sprawdzić, uzupełniając miejscowość, a w miejsce świadczenia wpisując hasło: poradnia onkologiczna, na stronie NFZ.

Jeżeli dopadł nas nowotwór, lęk przed nim, gdy czujemy się bezsilni, pozostawieni samym sobie, możemy skorzystać z uruchomionej niedawno, pierwszej na Pomorzu bezpłatnej infolinii onkologicznej, której nr to: 800 080 164. Jest całodobowa i działa przy Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Po pomoc można dzwonić od godz. 18 do 22.

Chorych jest wielu, w bardzo różnym wieku, począwszy od młodych ludzi, skończywszy na ludziach nawet 80-letnich. Chorych jest wielu, w bardzo różnym wieku, począwszy od młodych ludzi, skończywszy na ludziach nawet 80-letnich.
Współpracownikiem Wojewódzkiego Centrum Onkologii jest gdańskie Centrum Informacji Kryzysowej, gdzie po uzyskanie wsparcia i opieki psychologa można dzwonić pod ten sam nr do godz. 18. Infolinia działa od niecałych 3 tygodni, ale osób z niej korzystających nie brakuje.

- Odbieramy po kilkadziesiąt telefonów dziennie. Ze względu na marazm służb zdrowia i niewielką pomoc, czyli niski dostęp do świadczeń, pacjenci szukają pomocy w innych miejscach Chętnie dzwonią też do nas, jednak my udzielamy głównie wsparcia psychologicznego. Ale pozytywne nastawienie jest bardzo ważne i jestem o tym głęboko przekonany. - mówi Krzysztof Sarzała, kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej przy PCK.

Należy jednak wiedzieć, że ludzie obsługujący infolinię nie umawiają do lekarzy, nie udzielają porad medycznych i nie diagnozują. Udzielają natomiast wsparcia psychologicznego i informują, w jakich miejscach znajdują się placówki onkologiczne, gdzie się leczyć, gdzie można odbyć badania profilaktyczne, diagnostyczne, w której z placówek są najmniejsze kolejki i najkrótszy czas oczekiwania na wizytę, czy gdzie znajdują się wypożyczalnie sprzętu ortopedycznego.

- Tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach konsultujemy się z onkologiem a informację zwrotną przekazujemy pacjentowi. Mówimy wówczas, czy dana dolegliwość wymaga natychmiast owej konsultacji czy nie - opowiada Iwona Wasilewko, wolontariuszka infolinii onkologicznej.

Jeżeli ktoś nie chce dzwonić na bezpłatną infolinię, może samemu sprawdzić te dane, korzystając ze strony NFZ. Wykaz poradni onkologicznych lub wojewódzkich oddziałów onkologicznych znajdziemy w zakładce "dla pacjenta". Trzeba jednak brać poprawkę na to, co jest tam zamieszczone, ponieważ dane nie zawsze są zgodne z rzeczywistością. Na przykład wynika z nich, że trzema najbardziej obleganymi placówkami, w których długo czeka się na wizytę (do 14 dni), są Wojewódzkie Centrum Onkologii, Niepubliczny zakład Opieki Zdrowotnej Invicta i  Niepubliczny zakład Opieki Zdrowotnej Pomorskie Centrum Chirurgii. Inne placówki w miejscu oczekiwania na wizytę mają wpisaną cyfrę 0. Nie znaczy to jednak, że przyjmują od ręki. Powodem istnienia takiej informacji jest najprawdopodobniej niewywiązanie się przez daną placówkę ze świadczeń lub nieprzesyłanie danych, co uniemożliwia aktualizację informacji na stronie.

Dlatego po informacje o aktualnych placówkach z najszybszymi terminami przyjęć warto zadzwonić do pomorskiego oddziału NFZ, pod nr (58) 321 86 35 lub (58) 321 86 26. Pod tym numerem dowiadujemy się o rzeczywistych terminach wizyt. W momencie pisania tego artykułu najszybciej przyjmowały: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Invicta (czas oczekiwania 9 dni), Przychodnia Lekarska Nowy Chełm (12 dni), Poradnia opieki zdrowotnej MSWiA na Kartuskiej (12 dni).

Sprawdziliśmy też, czy ciężko jest dostać się na oddział onkologiczny szpitali trójmiejskich.

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni nie powinno być trudności z wizytą onkologiczną, choć ciężej jest z dostaniem się na Oddział Onkologii i Radioterapii.

- Pacjent musi zgłosić się do naszej poradni onkologicznej działającej przy szpitalu. Wówczas onkolog kwalifikuje go do leczenia odpowiednią metodą. Jeżeli potrzebne jest leczenie szpitalne, wówczas pacjent zostanie zapisany i będzie musiał czekać na swoją kolej. Dziś na radioterapię czeka się od 2-6 tygodni, na chemioterapię od 3-6 tygodni, na chirurgię onkologiczną nawet do 2 miesięcy - mówi Elżbieta Gruszewska, zastępca dyrektora oddziału onkologicznego Szpitala Morskiego w Gdyni.

Niestety, choć wydawałoby się, że pacjenci onkologiczni zasługują na wyrozumiałość i oszczędzanie i tak skołatanych nerwów, bardzo często mogą natknąć się na brak życzliwości pracowników służby zdrowia.

Pomimo kilkudniowych prób nie udało nam się skontaktować z kierownictwem Oddziału Onkologicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Kierownik i jego zastępca nie znaleźli czasu na rozmowę, a asystentka uznała, że nie jest upoważniona do udzielenia odpowiedzi na takie pytania.

Podobnie zniechęcający był nasz kontakt telefoniczny z Wojewódzkim Centrum Onkologii.

- Dzień dobry, chciałabym przejść badania profilaktyczne. Co muszę zrobić?
- Jest pani w grupie ryzyka?
- bez wyjaśnienia, co to jest.
- Nie wiem, ale chyba nie.
- To nie robimy takich badań.
- A kto robi?
- Nie wiem, do widzenia.


Z racji częstych nieporozumień z pracownikami służby zdrowia pacjenci powinni dbać o swoje prawa. Każdy, kto czuje, że źle przyjęto go w danej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ, może przekazać swoje skargi do wydziału świadczeniobiorców NFZ, pod numerem 58 321 86 26 lub 58 318 66 35. W przypadku, gdy złamane zostaną nasze prawa, tzn. kiedy zostanie nam odmówione prawo do wizyty, czyli do świadczeń zdrowotnych, kiedy bez naszej zgody osobom trzecim zostanie udzielona informacja o naszym stanie zdrowia, gdy podczas badania zostanie naruszona prywatność, w sytuacji, gdy np. ktoś podczas badania chodzi po gabinecie, gdy odmówiono nam sporządzenia kopii dokumentacji medycznej czy gdy nie zgadzamy się z opinią lekarza, wówczas powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do rzecznika praw pacjenta w Warszawie.

- Każde takie zgłoszenie musi zostać rozpatrzone, sprawa zbadana, a odpowiedź wysłana w terminie ustawowym. - przypomina Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału NFZ.

Zobacz listę placówek onkologicznych w Trójmieście
Elżbieta Michalak

Opinie (74) 1 zablokowana

  • WYLECZONA :-))))))))

    Już mija 5-ty rok odkąd opuściłam szpital onkologiczny dla dzieci ;-)
    Jest tam super atmosfera, super pielęgniarki, każda kocha ten zawód, dzieci.
    Gości na ich twarzach uśmiech, który przenoszą na dziecięce łóżka!
    Mimo choroby, bardzo miło wspominam czas, który tam spędziłam ;-)
    Nawet patrząc na zabiegowy, uśmiech pojawia się na mojej twarzy! ( A ile razy nie chciałam tam iść bo czekał kolejny wlew..)
    Asz co było to było, oby nie wrócił mój raczek :-) Mimo, że dobrze Nam się razem współpracowało, nie chcę CIEBIE JUŻ ;-))

    Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki, może czytają.. P. Ela widzę, że przefarbowała włoski na blond ;-) Super!
    No i oczywiście najwieksze uściski dla doktor A. Szołkiewicz, dzięki której (TEŻ) wyzdrowiałam, wszystko SZŁO tak, jak MIAŁO iść ;-)

    Pozdrawiam wszystkich..... bo ŻYCIE JEST PIĘKNE.. i WARTO USMIECHAC SIĘ DO KAŻDEGO, NIC NIE KOSZTUJE, a TAK WIELE DAJE RADOŚCI!!!

    • 15 2

  • Oszukany.

    Kolejny skandal na Pomorzu.
    Marszałek województwa pomorskiego podczas Gali Finałowej w gdańskim Urzędzie Marszałkowskim wręczył Tytuł Solidna Firma Ekodolinie pomimo faktu, że firma ta przegrywa sprawy w sądach i nadal truje środowisko doprowadzając mieszkańców do śmiertelnych chorób

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku cofnął decyzję środowiskową na kolejną kwaterę składową, która została pobudowana z pominięciem jakichkolwiek barier zabezpieczających środowisko. Od początku reanimacji wysypiska w 2003 roku jest ono nielegalne. Władze ościennych miejscowości idą w zaparte nic sobie nie robiąc z protestów chorujących i umierających mieszkańców z okolicy wysypiska i całego regionu .Gdynia, Rumia i Wejherowo największa w Polsce umieralność na nowotwory Jest to bomba ekologiczna w środku parku krajobrazowego.(patrz mapa) Obejrzyj filmy na Yutube katastrofa ekologiczna w Gdyni.

    Czytaj szczegóły:
    Postanowieniem z dnia 3 stycznia 2012r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie sygn. akt IV SA/Wa 1636/11 wstrzymał wykonanie decyzji Marszałka Województwa Pomorskiego z dnia 22 lutego 2011r. nr DROŚ.S.7650-22/10/11 w całości. Decyzja powyższa udzielała pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do składowania odpadów przez Eko Dolinę spółkę z o.o. w Łężycach k/ Gdyni ( kwatera B2).

    Postanowieniem z dnia 27 października 2011r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku sprawie sygn. akt II SA/Gd 622/11 uchylił decyzję nr 3562/08 z 12 stycznia 2009r w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację kwatery B2 i określił, że nie może być ona wykonana. Decyzja posłużyła Eko Dolinie do uzyskania pozwolenia na budowę, pozwolenia zintegrowanego, pozwolenia na użytkowanie i innych, które winny być unieważnione. Postanowienia Sądów są obowiązujące i niezaskarżalne.

    Z posiadanych informacji wynika, że spółka Eko Dolina zna opisane wyżej postanowienie Sądu oraz nie zamierza się do niego zastosować. Przedstawiciele zarządu spółki publicznie ogłaszają, że niezależnie od postanowień sądów kwaterę B2 użytkują i użytkować będą. Daleko idący niepokój budzi okoliczność, iż ta nielegalna działalność odbywa się za przyzwoleniem organów powołanych do ochrony środowiska, a także udziałowców spółki.
    Co na to nowy Minister Ochrony Środowiska ?

    • 7 1

  • Nie polegajcie jedynie na lekarzach!

    Mama jest pacjentką Nadmorskiego Centrum Medycznego. Nasz lekarz rodzinny (Pani doktor R. - obecnie z przychodnia na Jagielońskiej) którego odwiedzała regularnie nie poznał się na chorobie. Mama narzekała na bóle jamy brzusznej. W przeszłości usuwano jej polipa z jelita grubego (na szczęście nie złośliwego). Skierowano mamę na USG ale badania nic nie wykryły .W tym czasie przypisywano mamie leki na refluks żołądkowy itp.
    Mama chodziła mocno obolała więc zainteresowałem się sprawą osobiście choć nie jestem lekarzem z wykształcenia. Podejrzewałem kamiennie na pęcherzyku żółciowym, żółtaczkę lub inne kłopoty z wątrobą. Po wykonaniu szeregu badań morfologicznych zleconych i w 100% odpłatnych wyszło że matka nadaje się do przyjęcia na pogotowiu.
    W szpitalu na Zaspie zdiagnozowano ja dokładniej a następnie skierowano do leczenia w szpitalu na oddziale chorób wątrobowych na Smoluchowskiego.
    Na chwilę obecną leczy się w kierunku autoimmunologicznego zapalenia wątroby oraz marskości pierwotnej.
    Lekarze którzy przejęli matkę powiedzieli że to wielkie szczęście że trafiła do nich w odpowiednim czasie choć z diagnostyki wynika że sprawa może sięgać kilku lat do tyłu.

    Jeśli coś Was boli lub nie czujecie się komfortowo to zasięgnijcie alternatywnej porady lekarza czy osoby która interesuje się medycyną. Wspomóżcie się informacjami w Internecie, a przede wszystkim wykonajcie sobie szereg badań. Najlepiej warto zrobić profil wątrobowy, trzustkowy, tarczycowy, sercowy raz na 2/3 lata dla świętego spokoju.
    Lekarze na NFZ przepisują tylko podstawowe badania. Robią tow dodatku niechętnie. Nie oszczędzajcie na zdrowiu.

    • 13 2

  • Coś takiego jak nowotwór nie istnieje (4)

    Zobacz w internecie hasło:" Nowa Germańska Medycyna "i obejrzyj film w googlach na ten temat z napisami po polsku. Nie daj się zabić chemią medyceuszom.

    • 0 5

    • Tutaj szerzej o tym (2)

      • 0 3

      • link do strony o tym (1)

        • 0 3

        • przepisz link prawidłowo

          Ten portal jest autocenzurowany
          h tt p://w w w.germanska-nowa-medycyna.pl/index.php

          • 0 3

    • dobra rada

      daj ci boże zdrowie bo na rozum za późno.Najlepsza metoda leczenia to na dwie zdrowaśki do pieca co? matole.

      • 0 1

  • nie przesadzajcie (1)

    próbowałem się zarejestrować na konsultacje do wco i chociaż nic z tego nie wyszło (chyba nie mają czasu dla ludzi bez konkretnego rozpoznania, chcących profilaktycznie się zbadać ale i ja też niespecjalnie naciskałem) - to przynajmniej - spotkałem się z dużą troską pani w rejestracji i ostatnią rzeczą o jaką mógłbym posądzić wco to brak życzliwości i kultury

    • 6 3

    • kulturalnie Cię zbyła :)

      A Ty jesteś zadowolony. Pogratulować.

      • 2 0

  • To najpierw musi być dostępu do służby zdrowia. Póki co jak się człowiek obudzi chory to do lekarza pierwszego kontaktu trzeba czekać kilka dni, a co dopiero dostać się do specjalistów,.

    • 0 0

  • badania i operacje

    gdy wykryłem u siebie guza to natychmiast komplet badań i operacja bez takich terminów o których piszecie.Stała kontrola u onkologa i chemioterapia od razu gdy pojawiła się wznowa.Moje córki bez problemu robią wszystkie badania na NFZ gdyż są w grupie podwyższonego ryzyka.Podstawa to lekarz pierwszego kontaktu.Ja mam niezłego.Pozdrawiam.

    • 0 2

  • leczenie

    W szpitalu PCK zapisałam się do onkologa na początku lutego i wizyta jest wyznaczona na koniec MAJA.Czyli prawie 4 miesiące.

    • 1 0

  • ważna jest dieta

    Naukowcy udowodnili, że w diecie nowotworowej warto włączyć pieczywo bezdrożdżowe (niezawierające dodatku drożdży piekarskich). Ciężko coprawda jest kupić taki chleb, ale ja ostatnio odkryłam, że mają taki w piekarni Cymes w Gdańsku. Nie dość, że jest zdrowy to w dodatku pyszny.

    • 0 1

  • Polecam zapoznać się z wiedzą na temat profilaktyki nowotworowej na monogen life Istotne informacje na temat świadomego podejścia do zdrowia.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Misy i gongi - sesja relaksacyjna z Jakubem Leonowiczem

70 zł
muzyka poważna, muzyka na żywo, spotkanie

Emocje pod kontrolą

spotkanie, konsultacje

Najczęściej czytane