• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Orlen wchłania Lotos. Wielka szansa czy odwet na niepokornym regionie?

Robert Kiewlicz
15 lipca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Daniel Obajtek i posłowie oraz samorządowcy pod Lotosem.

Rozbiór jednego z filarów pomorskiej gospodarki, zemsta na niepokornym regionie, groźna dla rynku i konkurencji decyzja oraz straty liczone w milionach złotych dla samorządów. To tylko część zarzutów jakie postawili pomorscy samorządowcy i posłowie Platformy Obywatelskiej podczas konferencji w sprawie fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, która odbyła się na parkingu pod siedzibą Grupy Lotos. Podczas konferencji do grupy dziennikarzy nagle dołączyli: prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, prezes Grupy Lotos - Paweł Majewski oraz duża grupa pracowników koncernu. Prezes Obajtek początkowo częstował kawą, jednak w końcu zaczął odpowiadać na stawiane przez lokalnych polityków zarzuty.



Przypomnijmy, że we wtorek Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie transakcji uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez PKN Orlen.

Konferencja posłów i samorządowców pod Lotosem


Fuzja groźna dla rynku i gospodarki



- Lektura warunków jakie należy spełnić, aby mogło dojść do fuzji Orlen-Lotos jest wstrząsająca. Widać rozbiór, rozparcelowanie Lotosu, który traci praktycznie sieć stacji benzynowych, na których wyhodowany ma być zagraniczny konkurent. Ja w tym sensu gospodarczego nie widzę. Być może tylko rozpaczliwą potrzebę pieniędzy dla budżetu. Jeśli jednak nie chodzi o to, to widzę w tym polityczny odwet na niepokornym regionie, który nie dał się oszukać i nie głosuje po myśli Jarosława Kaczyńskiego - mówił europoseł Janusz Lewandowski.
- Lotos to jeden z dwóch głównych fundamentów pomorskiej gospodarki. Rozbiór Lotosu jest potężnym uderzeniem nie tylko w region, ale w całość polskiej gospodarki. Jeszcze jako prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie występowałem przeciwko planom fuzji zwracając uwagę na potrzebę utrzymania konkurencyjnego rynku w sektorze paliwowym. Mamy do czynienia z próbą zbudowania monopolu - wtórował mu poseł PO, Tadeusz Aziewicz. - Przestrzegaliśmy przed tym wcześniej, natomiast Komisja Europejska nakładając określone warunki w pełni potwierdziła, że ta fuzja jest groźna dla konkurencyjnego rynku. Warunki KE są drakońskie. Ich efektem będzie budowa konkurenta, którym nie będzie polska firma, tylko jakiś zagraniczny byt, miejmy nadzieję, że nie rosyjski. Kontynuowanie tej fuzji jest sprzeczne z polską i pomorską racją stanu i wzywam rząd Prawa i Sprawiedliwości do jej zaniechania.

Daniel Obajtek i posłowie oraz samorządowcy pod Lotosem.


Milionowe straty dla budżetów samorządów



Swoje zaniepokojenie wyrazili także przedstawiciele władz samorządowych.

- Grupa Lotos budowana przez kilkadziesiąt lat, przez najlepszych i najbardziej światłych mieszkańców Pomorza, jest fundamentem pomorskiej gospodarki. Dzisiaj prezes Daniel Obajtek, który nie jest związany z Pomorzem, nie ma tutaj korzeni, prowadzi politykę w imieniu obozu rządzącego zmierzającą do rozebrania aktywów Grupy Lotos. My się na to nie zgadamy. Lotos to, z punktu widzenia samorządu, ok. 70 mln zł wpływów z podatku CIT. Nie chcemy stracić ani podatków, ani znakomitej kadry, ani potencjału Lotosu - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Natomiast Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oznajmiła, że przyjęcie warunków Komisji Europejskiej oznacza, że znak Lotosu, pod którym odbywa się konferencja można właściwie zdjąć.

- Znak jest symbolem potężnej grupy, która bardzo konsekwentnie była budowana na Pomorzu. Grupy, która jest nie tylko kompletnym przedsiębiorstwem, ale przynosi też bardzo duże wpływy nie tylko do budżetu Gdańska, ale budżetu wszystkich Polek i Polaków. W przeciwieństwie do PKN Orlen znak Lotosu nie jest czerwono-biały, ale jest bardziej polski niż znak PKN Orlen. W PKN Orlen udziały państwa wynoszą 27,5 proc. Udziały Skarbu Państwa w Lotosie to ponad 50 proc. - mówiła Dulkiewicz. - Czy dzisiaj możemy czuć się zagrożeni tym, że firma z biało-czerwonym logo i nazwą nawiązującą do naszego symbolu narodowego, przejmuje strategiczne dziedziny gospodarki? Ja się czuję zagrożona.
Podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych działajacych w Grupie Lotos, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że w związku z fuzją nie będzie zwolnień grupowych. Podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych działajacych w Grupie Lotos, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że w związku z fuzją nie będzie zwolnień grupowych.

Obajtek zapewnia, że fuzja się opłaca



W pewnym momencie do konferencji zorganizowanej przez posłów i samorządowców dołączył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w towarzystwie Pawła Majewskiego, prezesa Lotosu oraz dużej grupy pracowników. Prezes Obajtek witał się i częstował kawą, jednak po chwili zabrał głos i wdał się w polemikę z organizatorami konferencji i zapewnił o tym, że planowana fuzja będzie korzystna nie tylko dla regionu, ale dla wszystkich.

Wcześniej tego dnia, w siedzibie Lotosu, odbyła się konferencja dotycząca planowanej fuzji. Daniel Obajtek spotkał się także z przedstawicielami związków zawodowych. Jak poinformowali nas związkowcy, podczas godzinnego monologu powtórzył wcześniejsze zapewnienia o braku zwolnień i szansach rozwojowych, jakie stoją przed Grupą Lotos po fuzji.

- Nie wszyscy podzielają ten zaskakująco ogromny optymizm prezesa Obajtka. Jednak o tym, kto ma rację przekonamy się za jakiś czas - powiedział nam jeden ze związkowców uczestniczących w spotkaniu.
Pod koniec sierpnia 2020 roku ma rozpocząć się proces negocjacji pakietu socjalnego ze stroną społeczną w Grupie Lotos.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (627) ponad 50 zablokowanych

  • ...a moze by tak cos o Nord Stream 2?

    • 4 0

  • Orlen-Lotos (3)

    Uwaga!
    Na horyzoncie AS prywatyzacji!
    lewandowski.

    • 14 2

    • Dokładnie

      Zawsze gdy pojawia się ten typ, warto przypomnieć sobie jego działania z przeszłości, szczególnie w ramach prywatyzacji polskiego przemysłu stoczniowego

      • 4 1

    • raczej ASS prywatyzacji xd

      • 1 0

    • To Lewandowski wam Lotos prywatyzuje czy Obajtek z kolegami?

      • 2 1

  • Możemy tupać nóżką i mówić, że nam się nie podoba (1)

    Możemy tupać nóżką i mówić, że nam się nie podoba, że się nie zgadzamy, ale jak popatrzeć na to z innej strony, to po co nam w Polsce dwa koncerny, które się wycinają czy dublują? Tak jak w polityce, tak i w gospodarce Polska potrzebuje silnego głosu na arenie międzynarodowej. Cały czas mówimy o wyprzedaży polskiego kapitału, no i przecież już w przeszłości istniało ryzyko przejęcia Lotosu przez zagranicznych inwestorów. Tego byśmy chcieli?

    Możemy bać się o Gdańsk, możemy bać się o Pomorze, ale sens gospodarczy w takim rozwiązaniu jest. Ta branża potrzebuje odważnych ruchów i przede wszystkim strategii, a właśnie koncern pozwoli mocniej działać gospodarczo.

    I nikt tu nie śpiewa pieśni pochwalnych, bo nie na wszystko można przyklasnąć, ale mam wrażenie, że w tych dyskusjach bardziej skupiamy się na polityce niż gospodarce i biznesie. Więc zatrzymajmy tę karuzelę śmiechu i trzymajmy kciuki, aby ta fuzja była przeprowadzona mądrze.

    • 15 6

    • Nazwisko jakieś takie niemieckie...

      • 1 1

  • Pakiet dla załogi

    Nie bardzo rozumiem o co chodzi z pakietem dla załogi - znów coś za moje pieniądze... Jak się właściciel nie podoba, to można się zwolnić.

    • 1 2

  • kupuj hotdogi na Orlen

    a zapewnisz prosperitę sasinowi i kaczynskiemu

    • 6 8

  • obajtek napewno ludzie cię w pcimiu odnajdą

    za 3 lata...

    • 7 9

  • sorry

    Retoryka PO to jak dla przekupek na targowisku. slabo!!! Takie tendencje na rynku i taka sytuacja. Uwazam, ze dobre posuniecie. dla szczegolow odwolajcie sie do wywiadu z prezesem Orlenu. na ten artykul szkoda czasu.

    • 8 3

  • Krew się gotuje gdy slucha się tych nierobów z samorządu

    Obajtek dobrze mówi i przypomina tym darmozjadom ich własne zdanie. Do tego Lewandowski

    "W 1993 r. ówczesny minister przekształceń własnościowych Janusz Lewandowski usiłował sprzedać kapitałowi niemieckiemu Gdańską Stocznię Remontową im. Józefa Piłsudskiego" - warto to przypominać na każdym kroku.

    Co to w ogóle za protesty ? Kto jest właścicielem tych firm ? Dulczas z kumplami od kawy czy Skarb Państwa ? Może pan Henio z młotkiem będzie mówił prezesowi firmy co ma robić ? Bo to taka sytuacja.

    • 15 7

  • Merytorycznie platformiarzy przejechał walec (4)

    Nie da się ukryć jak nędznie cała ta trójmiejska ferajna wypadła przy Obajtku. Zero kompetencji, żadnych racjonalnych argumentów. Guru Lewadowski pokazał jak kompletnym jest dyletantem w sprawach gospodarczych, a o ignorancji panny Dulkiewicz nawet nie ma co wspominać. Kompletna klapa.

    • 23 12

    • Ale pana matka kradnie-to byla retoryka Obajtka. (2)

      Wyglosil swoje zalosne oswiadczenie a na zadane mu pytanie- komu sprzeda Lotos?-odeslal do kogos innego.Cham i buc -wchodzacy w czyjas konferencje .Z drugiej strony standarty tej komunistycznej pisowskiej partii to tylko stara bolszewicka metoda przerywania wtraceniami,pytaniami...swojemu adwersarzowi.Tu Obajtek pelnymi garsciami czerpie z TVP info-gdzie prowadzacy przerywa wypowiecdz opozycji a milczy i pozwala wypowiedziec sie do konca gdy wypowiada sie jakis pisowiec.Moim zdaniem Obajtek jesli chce byc wiarygodny niech przedstawi ludzi ,ktorzy beda wprowadzac caly program wodorowy i energii odnawialnych bo jak na razie jest dla mnie tak samo wiarygodny i kompetentny jak technolog mleczarstwa zarzadzxajcy Lotosem-jego partyjny kumpel -pulpet.

      • 9 4

      • Pomyśl przez chwilę po obejrzeniu (1)

        tej konferencji: dla kogo wolałbyś pracować, dla Obajtka czy dla Lewandowskiego i tej Dulkiewicz ze Strukiem? Według mnie 99,9% wybrałoby Obajtka, ja także.

        • 2 3

        • Dla Gdanska a pozniej dla Polski.

          W tej kolejnosci.

          • 0 0

    • 6 prezesow z pis juz sie dorobilo teraz nastepnych trzeba zatrudnic

      • 4 2

  • Pozamiatał ich profesjonalnie (1)

    • 11 9

    • Sam sie pozamiatal i uciekl tchorz od niewygodnych pytan.

      • 8 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem polskim reprezentują jej założyciele i obecni członkowie Zarządu: Bogdan Górski – Prezes i Iwona Górska – Wiceprezes. Przedsiębiorstwo powstało w 1981 roku, koncentrując się głównie na realizacji domów jednorodzinnych na zlecenie indywidualnych inwestorów.

Najczęściej czytane