• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Orlen wchłania Lotos. Wielka szansa czy odwet na niepokornym regionie?

Robert Kiewlicz
15 lipca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Daniel Obajtek i posłowie oraz samorządowcy pod Lotosem.

Rozbiór jednego z filarów pomorskiej gospodarki, zemsta na niepokornym regionie, groźna dla rynku i konkurencji decyzja oraz straty liczone w milionach złotych dla samorządów. To tylko część zarzutów jakie postawili pomorscy samorządowcy i posłowie Platformy Obywatelskiej podczas konferencji w sprawie fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, która odbyła się na parkingu pod siedzibą Grupy Lotos. Podczas konferencji do grupy dziennikarzy nagle dołączyli: prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, prezes Grupy Lotos - Paweł Majewski oraz duża grupa pracowników koncernu. Prezes Obajtek początkowo częstował kawą, jednak w końcu zaczął odpowiadać na stawiane przez lokalnych polityków zarzuty.



Przypomnijmy, że we wtorek Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie transakcji uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez PKN Orlen.

Konferencja posłów i samorządowców pod Lotosem


Fuzja groźna dla rynku i gospodarki



- Lektura warunków jakie należy spełnić, aby mogło dojść do fuzji Orlen-Lotos jest wstrząsająca. Widać rozbiór, rozparcelowanie Lotosu, który traci praktycznie sieć stacji benzynowych, na których wyhodowany ma być zagraniczny konkurent. Ja w tym sensu gospodarczego nie widzę. Być może tylko rozpaczliwą potrzebę pieniędzy dla budżetu. Jeśli jednak nie chodzi o to, to widzę w tym polityczny odwet na niepokornym regionie, który nie dał się oszukać i nie głosuje po myśli Jarosława Kaczyńskiego - mówił europoseł Janusz Lewandowski.
- Lotos to jeden z dwóch głównych fundamentów pomorskiej gospodarki. Rozbiór Lotosu jest potężnym uderzeniem nie tylko w region, ale w całość polskiej gospodarki. Jeszcze jako prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie występowałem przeciwko planom fuzji zwracając uwagę na potrzebę utrzymania konkurencyjnego rynku w sektorze paliwowym. Mamy do czynienia z próbą zbudowania monopolu - wtórował mu poseł PO, Tadeusz Aziewicz. - Przestrzegaliśmy przed tym wcześniej, natomiast Komisja Europejska nakładając określone warunki w pełni potwierdziła, że ta fuzja jest groźna dla konkurencyjnego rynku. Warunki KE są drakońskie. Ich efektem będzie budowa konkurenta, którym nie będzie polska firma, tylko jakiś zagraniczny byt, miejmy nadzieję, że nie rosyjski. Kontynuowanie tej fuzji jest sprzeczne z polską i pomorską racją stanu i wzywam rząd Prawa i Sprawiedliwości do jej zaniechania.

Daniel Obajtek i posłowie oraz samorządowcy pod Lotosem.


Milionowe straty dla budżetów samorządów



Swoje zaniepokojenie wyrazili także przedstawiciele władz samorządowych.

- Grupa Lotos budowana przez kilkadziesiąt lat, przez najlepszych i najbardziej światłych mieszkańców Pomorza, jest fundamentem pomorskiej gospodarki. Dzisiaj prezes Daniel Obajtek, który nie jest związany z Pomorzem, nie ma tutaj korzeni, prowadzi politykę w imieniu obozu rządzącego zmierzającą do rozebrania aktywów Grupy Lotos. My się na to nie zgadamy. Lotos to, z punktu widzenia samorządu, ok. 70 mln zł wpływów z podatku CIT. Nie chcemy stracić ani podatków, ani znakomitej kadry, ani potencjału Lotosu - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Natomiast Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oznajmiła, że przyjęcie warunków Komisji Europejskiej oznacza, że znak Lotosu, pod którym odbywa się konferencja można właściwie zdjąć.

- Znak jest symbolem potężnej grupy, która bardzo konsekwentnie była budowana na Pomorzu. Grupy, która jest nie tylko kompletnym przedsiębiorstwem, ale przynosi też bardzo duże wpływy nie tylko do budżetu Gdańska, ale budżetu wszystkich Polek i Polaków. W przeciwieństwie do PKN Orlen znak Lotosu nie jest czerwono-biały, ale jest bardziej polski niż znak PKN Orlen. W PKN Orlen udziały państwa wynoszą 27,5 proc. Udziały Skarbu Państwa w Lotosie to ponad 50 proc. - mówiła Dulkiewicz. - Czy dzisiaj możemy czuć się zagrożeni tym, że firma z biało-czerwonym logo i nazwą nawiązującą do naszego symbolu narodowego, przejmuje strategiczne dziedziny gospodarki? Ja się czuję zagrożona.
Podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych działajacych w Grupie Lotos, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że w związku z fuzją nie będzie zwolnień grupowych. Podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych działajacych w Grupie Lotos, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że w związku z fuzją nie będzie zwolnień grupowych.

Obajtek zapewnia, że fuzja się opłaca



W pewnym momencie do konferencji zorganizowanej przez posłów i samorządowców dołączył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w towarzystwie Pawła Majewskiego, prezesa Lotosu oraz dużej grupy pracowników. Prezes Obajtek witał się i częstował kawą, jednak po chwili zabrał głos i wdał się w polemikę z organizatorami konferencji i zapewnił o tym, że planowana fuzja będzie korzystna nie tylko dla regionu, ale dla wszystkich.

Wcześniej tego dnia, w siedzibie Lotosu, odbyła się konferencja dotycząca planowanej fuzji. Daniel Obajtek spotkał się także z przedstawicielami związków zawodowych. Jak poinformowali nas związkowcy, podczas godzinnego monologu powtórzył wcześniejsze zapewnienia o braku zwolnień i szansach rozwojowych, jakie stoją przed Grupą Lotos po fuzji.

- Nie wszyscy podzielają ten zaskakująco ogromny optymizm prezesa Obajtka. Jednak o tym, kto ma rację przekonamy się za jakiś czas - powiedział nam jeden ze związkowców uczestniczących w spotkaniu.
Pod koniec sierpnia 2020 roku ma rozpocząć się proces negocjacji pakietu socjalnego ze stroną społeczną w Grupie Lotos.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (627) ponad 50 zablokowanych

  • Dwie strony warte siebie! Koniec koryta dla pomorskich politykierów, biedaczki... (1)

    Dwie strony siebie warte. Lotos, dojna krowa dla mafii politykierów i samorządowych przydu*asów - zależnie od sytuacji politycznej. Nikomu chyba nie szkoda, Pomorze - przepraszam "fachowcy" z samorządzików i partyjek, i tak robią sobie żarty z biznesu i się na tym kompletnie nie znają, dajcie sobie siana z tą zadymą...

    • 8 5

    • a Ty bys nie byl zly?

      po prezydenturze mial byc stolek w zarzadzie lotosu bo obiecali a teraz nici z tego.do soura czy gpcu trzeba bedzie sie wciskac.

      • 2 1

  • Moja racja jest najmojsza c.d. (1)

    Przypomniała mi się historia Stoczni Gdańskiej, do której na początku lat 80 tych wysyłano partyjnego emisariusza Rakowskiego. Postawił on sobie za cel zamknięcie tej stoczni po tym jak był tam "witany" przez stoczniowców. Pomimo głębokiego kryzysu w jakim była wówczas polska gospodarka, stocznia Gdańska miała najlepsze wyniki finansowe. Rakowski mimo tego doprowadził do swego. Czy nie mam podstaw do twierdzenia, że mamy do czynienia z podobną sytuacją ? Nie jest moim celem namawianie pracowników Lotosu do przypomnienia sobie, jak należy witać partyjnych namiestników, wstawiających im kit w postaci "zrobię wam wszystkim dobrze' , ale warto być przyzwoitym. Jeżeli nie przekonują Was argumenty które płyną z ust nowomowy pisiewiczów, to warto walczyć o to, co się budowało latami, walczyć o swoje. Moim zdaniem fuzja nie ma racjonalnych podstaw ekonomicznych i będzie początkiem końca krajowej petrochemii.

    • 9 9

    • Jak Stocznia Gdańska mogła mieć najlepsze wyniki finansowe, skoro wypuszczała statki dla ZSRR na bandyckich warunkach finansowych (za bezcen, z darmowym fullserwisem na lata)? Opowiadacie bajki, towarzyszu, jak partyjniak Lewandowski, który na podobnych, bandyckich, zasadach "prywatyzował" w latach dziewięćdziesiątych...

      • 6 2

  • Obajtek stchorzyl-Nie odpowiedzial na pytanie tylko sie wykpil... (2)

    Typowa ucieczka na konkretnie zadane pytanie.

    • 10 21

    • (1)

      Stchurzył bo przyszedł? A co do wypowiedzi miał rację - to on przyszedł na konferencję, ewentualne pytania po niej - przecież nie będzie przeszkadzał :-)

      • 3 3

      • Skoro przychodzi nie zaproszony na konferencje i sie wcina -to albo niech milczy albo niech sie lansuje gdzie indziej.

        Dla mnie -bylo to typowe zachowanie pisowskiego aparatczyka-wejsc komus z butami na konferencje ,przejac glos,wyglosic swoje trzy po trzy,nasr*c i uciec. ..

        • 7 7

  • Pierwszy efekt przejęcia.

    Brak hokeja w Gdańsku

    • 8 6

  • Panie Obajtek! Wracaj Pan do Pcimia! tam jest Pana miejsce! (1)

    Panie Obajtek! Pcim - to jest Pana miejsce a nie prezesowanie w Orlenie!

    • 13 17

    • O, typowy "tolerancyjny" gdanszczanin się odezwał

      • 3 2

  • Brak zwolnień grupowych?

    Przecież w lotosie nikomu nie groziło zwolnienie. A teraz argumentem do przejęcia jest obrona przed zwolnieniami? To chyba tylko do ciemnego ludu może trafić.

    • 10 1

  • Obajtek-pytanie jest nastepujace :Kto bedzie nabywca lotosu?

    Pojela osoba czy powtorzyc cymbalowi?

    • 9 11

  • Fuzja fuzją, koncepcja tworzenia czeboli ma lepsze i gorsze strony

    Ale niech mi ktoś wyjasni dlaczego p.Lewandowski nie siedzi za PPP?

    To ostatnia osoba jaka powinna kogokolwiek rozliczać z koncepcji przeksztalceń własnosciowych w SSP.

    • 8 2

  • Przez lata platforma oszustów trzymala społeczeństwo w przekonaniu,ze tylko zachodnie firmy i pieniądze sa dobre

    A wszystko co polskie jest najgorsze. Staliśmy się niewolnikami zachodnich korporacji ,które korzystały z przywilejów takich jak ulgi podatkowe czy przymykanie oka przez PO na nieprawidłowości prawne. Oczywiście zachod dobrze ich za to wynagradzał. Ostatnie czasy ,brexit, pandemia, poprawa standardu życia w Polsce pokazała,że to my jesteśmy im potrzebni a nie oni nam . Wielka Brytania wyszła z UE ,ale od razu krzyczała, że Polacy mogą zostac. W Niemczech, Holandii czy Danii lament ,ze Polacy nie chcą do robót sezonowych przyjeżdżać i grozi im bankructwo. Repolonizacja mediów, banków to podstawa. Umacnianie polskich firm poprzez takie fuzje jak Orlenu z lotosem . Podatkowanie Biedronek ,lidli i innych zachodnich korporacji. To właśnie robi rząd co nie jest na rękę opozycji dlatego taki lament

    • 15 5

  • 28 marca 2011

    Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie "nie" inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy" - oznajmił Donald Tusk.

    • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów (Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiki Produkcji ) pracował jako robotnik, następnie w działach finansowo-księgowych kilku trójmiejskich firm. W 1989 roku związał się z jedną z najbardziej cenionych polskich firm konsultingowych - Doradca. Przeszedł w niej od pozycji młodszego konsultanta do partnera, członka zarządu i współwłaściciela. Był odpowiedzialny za duże projekty doradcze, wymagające tworzenia...

Najczęściej czytane