• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania w przedwojennych budynkach

Joanna Stolp
9 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (139)
Przedwojenne kamienice, znajdujące się na dużych posesjach, wśród zieleni, z dużymi oknami, zawsze znajdą swoich amatorów. Przedwojenne kamienice, znajdujące się na dużych posesjach, wśród zieleni, z dużymi oknami, zawsze znajdą swoich amatorów.

Atrakcyjna lokalizacja, przynależne miejsca parkingowe, prywatny ogródek czy niepowtarzalny klimat życia w kamienicy - chociaż powodów może być kilka, to ten ostatni najczęściej przeważa u osób poszukujących mieszkań w budynkach sprzed wojny. W naszym Serwisie Ogłoszeniowym najwięcej ofert sprzedaży takich nieruchomości znaleźliśmy we Wrzeszczu, Śródmieściu, Oliwie i na Dolnym Mieście oraz w Sopocie.



Czy zamieszkałbyś w mieszkaniu sprzed wojny?

Miłośnicy starego budownictwa w miastach poszukują mieszkań w kamienicach.

- Takie budynki mają wieżyczki, zdobione są mozaikami, rzeźbami, a w oknach lśnią witraże. Wejścia do budynków pilnują stare, zdobione drzwi. Mieszkania z kamienicach są często duże, wysokie i przestronne, z pokojami w amfiladzie - mówi Irena Pajda z Multihouse.
Koneserzy takich nieruchomości niejednokrotnie inwestują sporo pieniędzy, aby przywrócić oraz wyeksponować ich piękno i historyczne akcenty. Dlatego coraz częściej zdarza się, że takie mieszkania w ogóle nie odbiegają standardem od nowszych budynków.

- Trudno jednak porównać stan kamienic przedwojennych i powojennych. Kamienice przedwojenne są zupełnie inne. Najważniejszą różnicą jest liczba elementów drewnianych w konstrukcji kamienic przedwojennych, takich jak: drewniane stropy, werandy i ganki - wyjaśnia Michał Nitkowski, specjalista ds. obrotu nieruchomościami z gdańskiego oddziału Tyszkiewicz Nieruchomości.
Czy warto kupić mieszkanie w budynku objętym ochroną konserwatora? Czy warto kupić mieszkanie w budynku objętym ochroną konserwatora?

Mieszkania w budynkach przedwojennych zazwyczaj odznaczają się atrakcyjną lokalizacją, a w dodatku często znajdują się przy nich także ogródki lub mają prywatne miejsca postojowe, o co w przypadku młodszych nieruchomości znacznie trudniej, zwłaszcza w Śródmieściu Gdańska.

Także zwarta zabudowa w śródmieściu, ze względu na lokalizację i niepowtarzalny klimat miejskich podwórek ma swoich miłośników. Także zwarta zabudowa w śródmieściu, ze względu na lokalizację i niepowtarzalny klimat miejskich podwórek ma swoich miłośników.
- Niestety są też wady takiego budownictwa. Jednym z nich jest ogrzewanie. W czasach, gdy powstawały, były ogrzewane piecami. Właściciele najczęściej zmieniali ogrzewanie na gazowe, ewentualnie elektryczne, a czasami na miejskie centralne. Takie kamienice czasami są też odrapane, nieocieplone i wymagają remontu, ale na szczęście w Gdańsku wspólnoty działają bardzo prężnie i dbają o swoje budynki - dodaje Irena Pajda.


Utrudnieniem może być także dostępność i stan piwnic, wygląd klatek schodowych i oczywiście brak wind.

- Oryginalnie zachowane budynki z przełomu XIX i XX wieku w większości podlegają gminnym rejestrom zabytków - tak jest w przypadku całej Starej Oliwy i całego Sopotu. Oznacza to, że ograniczone są możliwości ingerowania w wygląd i formę budynków, a w związku z tym również w ich właściwości, np. energetyczne. Starych kamienic nie można docieplać. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie spójności architektonicznej i wizerunkowej dzielnicy - mówi Michał Nitkowski.

Ceny mieszkań w budynkach przedwojennych



- Ceny dawnych nieruchomości często kształtują się na podobnym poziomie jak tych w później powstałych budynkach. Wszystko tak naprawdę zależy od standardu mieszkania. Jeśli wyłączymy z tego porównania najnowsze inwestycje wybudowane przez deweloperów z szeregiem dodatkowych udogodnień, wówczas ceny lokali w kamienicach są zdecydowanie wyższe - mówi Monika Kornacka-Pułka, kierownik zespołu sprzedaży z gdańskiego oddziału Tyszkiewicz Nieruchomości.
Rzeczywiście, analiza cen mieszkań w przedwojennych budynkach dowodzi, że wady lub techniczne utrudnienia nie mają negatywnego wpływu na cenę nieruchomości.

Barometr Cen Nieruchomości. Ceny kawalerek z rynku wtórnego



- Autentyczność i wyjątkowy klimat secesyjnych budynków są walorami, które przyciągają szeroką liczbę zwolenników. Skrzypiące stopnie na klatce schodowej i zapach drewna wewnątrz budynku sprawiają, że techniczne niedogodności schodzą na dalszy plan. Oczywiście na ostateczną cenę mieszkania w kamienicy wpływają różne czynniki - przede wszystkim lokalizacja, stan wykończenia lub potrzebny wkład remontowy - tłumaczy Michał Nitkowski.
Poza indywidualnymi cechami nieruchomości czy lokalizacją, zazwyczaj najdroższe mieszkania w budynkach przedwojennych to te, które przeszły już kapitalny remont, a najtańsze to takie, które go wymagają.

- W takich mieszkaniach trzeba czasami wymieniać tynki, podłogi, wstawiać nowe okna, wymieniać instalacje, wymienić ogrzewanie, dlatego są stosunkowo tańsze i ich ceny zaczynają się już poniżej 10 tys. zł za m kw. - dodaje Irena Pajda.

Wrzeszcz



- Przedwojenne kamienice dominują przede wszystkim w tych częściach Gdańska, które nie uległy zniszczeniom w 1945 roku, czyli Oliwie, Górnym Wrzeszczu i części Dolnego Wrzeszcza - dodaje Michał Nitkowski.
Największy wybór mieszkań w budynkach sprzed wojny jest w Gdańsku. W samym Wrzeszczu jest ich obecnie w naszym Serwisie Ogłoszeniowym 129. Ich ceny wahają się od 8 do niemal 19 tys. złotych za m kw. Najdroższe mieszkania wyróżniają się wysokim standardem wykończenia albo mają bardzo małą powierzchnię.



Śródmieście, Dolne Miasto



Śródmieście i Dolne Miasto to kolejne lokalizacje, gdzie mamy wybór mieszkań w budynkach przedwojennych. Rozpiętość cenowa jest tu jeszcze większa, bo za taką nieruchomość trzeba zapłacić od 7,2 do 24,4 tys. złotych za m kw. Największy wpływ na cenę ma bliskość Długiego Targu i Motławy, a także standard wykończenia mieszkania.



Oliwa



Równie dużo ofert mieszkań w budynkach przedwojennych jest w Oliwie i podobnie jak w Śródmieściu czy na Dolnym Mieście ceny za m kw. są bardzo zróżnicowane. Najtańsze nieruchomości możemy znaleźć od 7,7 tys. złotych za m kw., ale najdroższe kosztują niemal 29 tys. złotych za m kw. W przypadku mieszkań z najwyższą ceną za m kw. jedno jest pewne - każda taka oferta wyróżnia się jakimś szczególnym atutem: ogrodem, lokalizacją w pięknej kamienicy czy ciekawą aranżacją wnętrza albo po prostu ma niewielki metraż.



Sopot Dolny



Sporo ofert mieszkań w przedwojennych budynkach jest też w Sopocie.

- Na rynku dostępnych jest sporo ofert w kamienicach z początku XX wieku, a także z przełomu XIX i XX wieku. Ich ceny kształtują się bardzo często na wyższym poziomie za metr kwadratowy niż w budynkach powojennych. Co ciekawe, ta tendencja jest widoczna zarówno w przypadku mieszkań bardzo zniszczonych, jak i już wyremontowanych. Bardzo często wynika to z faktu, że kamienice te znajdują się w unikatowych, bardzo pożądanych lokalizacjach - zauważa Agata Borys z Invilla.
Nie dość, że z reguły nieruchomości w kurorcie mają wysoką cenę, to często mieszkania w budynkach przedwojennych poszukują pasjonaci nieruchomości "z duszą", których zachęca dłuższa i ciekawsza historia budynku.

W dolnej części Sopotu rozpiętość cenowa mieszkań przedwojennych jest bardzo duża. Najtańsze nieruchomości można już kupić od 7,3 tys. złotych za m kw.. Ceny najdroższych sięgają aż 37,9 tys. złotych za m kw. Duży wpływ na cenę oprócz standardu mieszkania i budynku, w którym się znajduje, ma także bliskość Zatoki Gdańskiej i widok z okna. Im bliżej pasa nadmorskiego, tym oczywiście jest drożej.



Sopot Górny



W Górnym Sopocie jest znacznie mniej nieruchomości przedwojennych. Ich ceny charakteryzują się mniejszą rozpiętością niż w dolnej części miasta. Za takie mieszkanie trzeba zapłacić od od 9,4 tys. złotych za m kw. do 20,6 tys. złotych za m kw.



Działki Leśne, Grabówek



Największy wybór mieszkań przedwojennych w Gdyni jest na Grabówku i Działkach Leśnych. Rozpiętość cenowa jest dość duża. W zależności od standardu mieszkania i budynku, a także całkowitego metrażu mieszkania, ceny wahają się tam od 6 do 18,5 tys. złotych za m kw.



Orłowo, Kamienna Góra, Śródmieście Gdyni



Ponieważ Gdynia jest stosunkowo młodym miastem, mieszkań przedwojennych nie ma dużo. Za taką nieruchomość trzeba zapłacić od 10 tys. złotych za m kw. na Kamiennej Górze do 18,4 tys. złotych za m kw. w Śródmieściu Gdyni.

Opinie (139) 10 zablokowanych

  • Pamietam jak w 60 i 70. tych latach ludzie porzucali swoje mieszkania w kamienicach i szli do falowcow i blokow z betonu.

    Dla lazienki i kaloryferow. Dzis wielu z nich chcialo by odkupic swoje dawne lokum ale nie ma takiej opcji.

    • 17 9

  • Warto dodać, że na tych budynkach rękę trzyma pan konserwator (3)

    W kamienicy z przełomu XIX - XX. wieku, wymiana okien czy instalacjii sanitarnych/elektrycznych to wyzwanie dla ludzi o stalowych nerwach i stoickim spokoju. U Pana konserwatora, konserwacja w takich budynkach wygląda na zasadzie nałożenia kolejnej warstwy farby. O tynkach i sypiących się fasadach nie wspominając. Ma być jak 100 lat temu, a czy kogoś zabije spadająca cegła, to nie jest problemem.
    Rozumiem że budynki niezamieszkałe przez ludzi, według konserwatora mogą stać i popadać w ruinę, ale jest masa budynków w Trójmieście, w których cały czas mieszkają ludzie i też nie mogą nic zrobić bo to zabytek.

    • 22 4

    • Expert teoretyk :)

      • 1 5

    • Najlepiej opiekuńczą rękę Pana konserwatora

      Widać na przykładzie zrujnowanej willi w zakopiańskim stylu na Kamiennej Górze (nazwy nie pamiętam). Taka lokalizacja i zabytkowy budynek w kompletnej ruinie! Tragedia.

      • 5 0

    • no to trzeba wymusić na konserwatorze zwrot extra-kosztów remontowych!

      Tak jest w całej starej UE-jak konserwator napiera na jakies specjalne traktowanie zabytku,to miasto musi ponieść 70% kosztów remontu.I Koniec,kropka.Ktoś wymaga to niech płaci.Takie jest prawo w UE ,a wiec skoro wporowadzaja u nas tyle zmian wedlug klucza UE to i te zapisy prawa dotyczace zabytków będą tu implementowane.

      • 2 0

  • Niebawem absurdalne wymogi unijne energetyczne, stare budynki to będzie kuferek bez dna (6)

    Tylko nowe nieruchomości nie starsze niż 15 lat

    • 35 47

    • Szkoda, że nie wiesz jak je budowano. (3)

      Na pewno nie wytrzymają tylu lat co stare. Pomijając już że za wcześnie wpuszczają lokatorów januszy

      • 17 6

      • Wiem, mało tego dostałem ostatnio przy umowie świadectwo energetyczne i jestem bezpieczny. (2)

        Czego nie można powiedzieć o "Ładnych Kamienicach" i wielkiej płycie.

        • 10 10

        • To twoje pierwsze świadectwo w życiu chyba

          • 4 3

        • Chyba na wyrost dostałeś to świadectwo :) żenujący człowieku

          • 1 2

    • Nowe nieruchomości to dno. (1)

      Dla którego dewelopera naganiasz? 9/10 to tragiczna lokalizacja którą firma stara się przypudrować kawałkiem huśtawki, apteką i paroma młodymi drzewkami w donicach. I na wizualizacji wesoły sąsiad w hamaku. Beka z was

      • 8 0

      • Porto?

        • 1 0

  • Przedwojenne M4 w Gdyni to.... (2)

    Ok 80 do 100 m2, salon plus dwie sypialnie, duża łazienka z bidetem, garderoba, oddzielna kuchnia z oknem albo balkonikiem, spiżarka. Wysokość ok 3 metrów. Parkiet. Jeżeli mieszkanie większe np. 4 pokoje to często dochodzi jeszcze służbówka i wejście gospodarcze

    • 26 0

    • Brzmi świetnie, byle było ogrzewanie normalne a nie kaflowy

      • 5 0

    • Niestety to wszystko zwykle zaniedbane

      Byłem we Lwowie w paru przepięknych ale zaniedbanych. Szczególnie wewnątrz. O ile w Polsce na zewnątrz lubią jeszcze przypudrować, nieraz podświetlić to już wejście to klatki schodowej sprowadza nas wszędzie na ziemię.
      I nie jest to wcale cofnięcie o 100 lat bo wtedy to były nowe wspaniałe budynki a teraz syf w środku. Czy to Gdynia, Wrocław, Legnica, Warszawa, Łódź, wszędzie ten sam smutny stan. Szkoda. Gdyby zdewastwac tak samo nowe osiedla to nic by się nie stało bo i tak są okropne jak baraki.

      • 5 0

  • Raz miałem. Nigdy więcej . (1)

    Sąsiedzi to katastrofa. Wieczne pretensje o wszystko.

    Wszystko słychać. Drewniane śmierdzące schody stropy . Trzeszczy skrzeczy. Stare instalacje. Zimno. A dajcie spokój. Nawet okna wymienić pół roku nie można było bo konserwator. Ani garażu bo konserwator na działce.

    • 21 9

    • Śmieszny,. moja ma zaktualizowane części wspólne. Wszystkie okna są nowe i jest o wiele ciszej niż nowoczesne śmieci, które budują. Poza tym wszędzie mam blisko. Może,. były inne kwestie.

      • 10 4

  • Opinia wyróżniona

    ważne żeby było ciepłe (6)

    w obecnych czasach lepiej kupic małe to i beda mniejsze koszty utrzymania, stare domy sa pełne uroku i zawsze dla oka ładniejsze niż jednakowe nowe kloce

    • 44 6

    • Trudno jest znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka, ale jeszcze trudniej dobre dziecko... (2)

      Wesołych Świąt !

      • 16 3

      • A weź znajdź żonę...

        • 3 0

      • uwaga frajerzy mam zaje ście ważny komunikat

        do kogo należy czarne alfaromeo blokujące wjazd dla mojej fury?

        • 1 1

    • asj (2)

      Tak ale ludzie za stare rudery wolaja tyle co za deweloperke. A tu i tu trzeba wykonczyc/wyremontowac. Wiec wole deweloperke i nie wynosci gratow.

      • 2 2

      • Coraz więcej patodeweloperki w Polsce (1)

        Pytanie czy patodeweloperka to nowe budownictwo czy bywało tak i dawnej?

        • 2 0

        • Za komuny pewnego że bywało. Ale nie aż takie pato jak teraz

          • 2 0

  • Ale ja słyszałam że w takich budynkach mieszkalnych mogą być duchy zmarłych osób

    • 3 7

  • Mieszkanie w kamienicy, 2 min do SKM, 100 lat tradycji xD cena 800 tys., A po 5 latach eksmisja, bo rudera grozi zawaleniem. No strzał w 10-tke. Zwrot po wycenie tego apartamentu 180 tys. XD

    • 13 8

  • Mają bardzo wysoki sufit i to w nich kocham (1)

    Dla mnie to ważne. W blokach sufit jest zwykle za nisko. Nie ma przestrzeni, nie ma powietrza, pokój wygląda okropnie. Kamienica > Wielka płyta PRL > współczesne nowe budwonictwo (90% to patodeweloperka)

    • 13 4

    • Widać jaki

      Teoretyk weź teraz to dogrzej

      • 3 3

  • Polacy mają mentalność folwarczną (10)

    Od dwóch dekad wyprowadzają się w pole kukurydzy na nowe osiedla przypominające obozy zagłady rezygnując z kamienic i wielkiej płyty w centrum miasta. Tam za to lubią lokować meneli i patologię. Miasta obumierają a te mądrale dwa razy dziennie korkują wszystkie drogi jadąc do pracy do miasta i trując mieszkańców. Wszytsko odwrotnie...

    • 26 3

    • (8)

      Spoko mieszkanie w kamienicy w centrum miasta ze stadem drących jape pijaków pod oknem od pon do nd. Za 1,5 mln. Czy dom za 900 tys. w polu z 20 minutowym dojazdem. Wybierz mądrze.

      • 10 6

      • Z 20-minutowym dojazdem do obwodnicy (1)

        • 13 0

        • Ale mówi że mieszka w Gdańsku. Jak warszawiak z Legionowa

          • 8 0

      • Jak nie masz komunalnych mieszkań to masz ciszę.

        Za to w dzień odgłos ulicy jest jak miód na uszy w porównaniu z darciem dzieciorów na osiedlach (zwłaszcza tych mlodych). Zawsze gdy muszę pracować w obcym mieście to biorę lokal w samym centrum a nie jakis hotel na wjeździe

        • 8 2

      • 20 minut na google maps o 3 w nocy

        w realu 1,5 godziny dziennie w ciągu dnia. ale ten zapach z wysypiska .... mmmm każdy by chciał

        • 9 2

      • Przeciętny Polak wybierze "Konzentrationslager Banino" pośród błota (3)

        Woli też disco-polo od muzyki jazzowej i co z tego

        • 5 3

        • Do kompletu głosuje na obecną partię albo myśli o głosowaniu na K.

          • 0 1

        • przeciętny Polak wybiera to gdzie mu się lepiej żyje w ramach swoich możliwości finansowych (1)

          • 1 1

          • Ale odkrycie

            Wydaje się, że nie tylko przeciętny Polak żyje według własnych możliwości finansowych :)

            • 1 0

    • Jak kupuje Janusz z Grażyną mieszkanie? Im większe tym lepsze

      No i ile panie za metr. A gdzie jest tanio za metr? Za miastem.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane