• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania w przedwojennych budynkach

Joanna Stolp
9 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (139)
Przedwojenne kamienice, znajdujące się na dużych posesjach, wśród zieleni, z dużymi oknami, zawsze znajdą swoich amatorów. Przedwojenne kamienice, znajdujące się na dużych posesjach, wśród zieleni, z dużymi oknami, zawsze znajdą swoich amatorów.

Atrakcyjna lokalizacja, przynależne miejsca parkingowe, prywatny ogródek czy niepowtarzalny klimat życia w kamienicy - chociaż powodów może być kilka, to ten ostatni najczęściej przeważa u osób poszukujących mieszkań w budynkach sprzed wojny. W naszym Serwisie Ogłoszeniowym najwięcej ofert sprzedaży takich nieruchomości znaleźliśmy we Wrzeszczu, Śródmieściu, Oliwie i na Dolnym Mieście oraz w Sopocie.



Czy zamieszkałbyś w mieszkaniu sprzed wojny?

Miłośnicy starego budownictwa w miastach poszukują mieszkań w kamienicach.

- Takie budynki mają wieżyczki, zdobione są mozaikami, rzeźbami, a w oknach lśnią witraże. Wejścia do budynków pilnują stare, zdobione drzwi. Mieszkania z kamienicach są często duże, wysokie i przestronne, z pokojami w amfiladzie - mówi Irena Pajda z Multihouse.
Koneserzy takich nieruchomości niejednokrotnie inwestują sporo pieniędzy, aby przywrócić oraz wyeksponować ich piękno i historyczne akcenty. Dlatego coraz częściej zdarza się, że takie mieszkania w ogóle nie odbiegają standardem od nowszych budynków.

- Trudno jednak porównać stan kamienic przedwojennych i powojennych. Kamienice przedwojenne są zupełnie inne. Najważniejszą różnicą jest liczba elementów drewnianych w konstrukcji kamienic przedwojennych, takich jak: drewniane stropy, werandy i ganki - wyjaśnia Michał Nitkowski, specjalista ds. obrotu nieruchomościami z gdańskiego oddziału Tyszkiewicz Nieruchomości.
Czy warto kupić mieszkanie w budynku objętym ochroną konserwatora? Czy warto kupić mieszkanie w budynku objętym ochroną konserwatora?

Mieszkania w budynkach przedwojennych zazwyczaj odznaczają się atrakcyjną lokalizacją, a w dodatku często znajdują się przy nich także ogródki lub mają prywatne miejsca postojowe, o co w przypadku młodszych nieruchomości znacznie trudniej, zwłaszcza w Śródmieściu Gdańska.

Także zwarta zabudowa w śródmieściu, ze względu na lokalizację i niepowtarzalny klimat miejskich podwórek ma swoich miłośników. Także zwarta zabudowa w śródmieściu, ze względu na lokalizację i niepowtarzalny klimat miejskich podwórek ma swoich miłośników.
- Niestety są też wady takiego budownictwa. Jednym z nich jest ogrzewanie. W czasach, gdy powstawały, były ogrzewane piecami. Właściciele najczęściej zmieniali ogrzewanie na gazowe, ewentualnie elektryczne, a czasami na miejskie centralne. Takie kamienice czasami są też odrapane, nieocieplone i wymagają remontu, ale na szczęście w Gdańsku wspólnoty działają bardzo prężnie i dbają o swoje budynki - dodaje Irena Pajda.


Utrudnieniem może być także dostępność i stan piwnic, wygląd klatek schodowych i oczywiście brak wind.

- Oryginalnie zachowane budynki z przełomu XIX i XX wieku w większości podlegają gminnym rejestrom zabytków - tak jest w przypadku całej Starej Oliwy i całego Sopotu. Oznacza to, że ograniczone są możliwości ingerowania w wygląd i formę budynków, a w związku z tym również w ich właściwości, np. energetyczne. Starych kamienic nie można docieplać. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie spójności architektonicznej i wizerunkowej dzielnicy - mówi Michał Nitkowski.

Ceny mieszkań w budynkach przedwojennych



- Ceny dawnych nieruchomości często kształtują się na podobnym poziomie jak tych w później powstałych budynkach. Wszystko tak naprawdę zależy od standardu mieszkania. Jeśli wyłączymy z tego porównania najnowsze inwestycje wybudowane przez deweloperów z szeregiem dodatkowych udogodnień, wówczas ceny lokali w kamienicach są zdecydowanie wyższe - mówi Monika Kornacka-Pułka, kierownik zespołu sprzedaży z gdańskiego oddziału Tyszkiewicz Nieruchomości.
Rzeczywiście, analiza cen mieszkań w przedwojennych budynkach dowodzi, że wady lub techniczne utrudnienia nie mają negatywnego wpływu na cenę nieruchomości.

Barometr Cen Nieruchomości. Ceny kawalerek z rynku wtórnego



- Autentyczność i wyjątkowy klimat secesyjnych budynków są walorami, które przyciągają szeroką liczbę zwolenników. Skrzypiące stopnie na klatce schodowej i zapach drewna wewnątrz budynku sprawiają, że techniczne niedogodności schodzą na dalszy plan. Oczywiście na ostateczną cenę mieszkania w kamienicy wpływają różne czynniki - przede wszystkim lokalizacja, stan wykończenia lub potrzebny wkład remontowy - tłumaczy Michał Nitkowski.
Poza indywidualnymi cechami nieruchomości czy lokalizacją, zazwyczaj najdroższe mieszkania w budynkach przedwojennych to te, które przeszły już kapitalny remont, a najtańsze to takie, które go wymagają.

- W takich mieszkaniach trzeba czasami wymieniać tynki, podłogi, wstawiać nowe okna, wymieniać instalacje, wymienić ogrzewanie, dlatego są stosunkowo tańsze i ich ceny zaczynają się już poniżej 10 tys. zł za m kw. - dodaje Irena Pajda.

Wrzeszcz



- Przedwojenne kamienice dominują przede wszystkim w tych częściach Gdańska, które nie uległy zniszczeniom w 1945 roku, czyli Oliwie, Górnym Wrzeszczu i części Dolnego Wrzeszcza - dodaje Michał Nitkowski.
Największy wybór mieszkań w budynkach sprzed wojny jest w Gdańsku. W samym Wrzeszczu jest ich obecnie w naszym Serwisie Ogłoszeniowym 129. Ich ceny wahają się od 8 do niemal 19 tys. złotych za m kw. Najdroższe mieszkania wyróżniają się wysokim standardem wykończenia albo mają bardzo małą powierzchnię.



Śródmieście, Dolne Miasto



Śródmieście i Dolne Miasto to kolejne lokalizacje, gdzie mamy wybór mieszkań w budynkach przedwojennych. Rozpiętość cenowa jest tu jeszcze większa, bo za taką nieruchomość trzeba zapłacić od 7,2 do 24,4 tys. złotych za m kw. Największy wpływ na cenę ma bliskość Długiego Targu i Motławy, a także standard wykończenia mieszkania.



Oliwa



Równie dużo ofert mieszkań w budynkach przedwojennych jest w Oliwie i podobnie jak w Śródmieściu czy na Dolnym Mieście ceny za m kw. są bardzo zróżnicowane. Najtańsze nieruchomości możemy znaleźć od 7,7 tys. złotych za m kw., ale najdroższe kosztują niemal 29 tys. złotych za m kw. W przypadku mieszkań z najwyższą ceną za m kw. jedno jest pewne - każda taka oferta wyróżnia się jakimś szczególnym atutem: ogrodem, lokalizacją w pięknej kamienicy czy ciekawą aranżacją wnętrza albo po prostu ma niewielki metraż.



Sopot Dolny



Sporo ofert mieszkań w przedwojennych budynkach jest też w Sopocie.

- Na rynku dostępnych jest sporo ofert w kamienicach z początku XX wieku, a także z przełomu XIX i XX wieku. Ich ceny kształtują się bardzo często na wyższym poziomie za metr kwadratowy niż w budynkach powojennych. Co ciekawe, ta tendencja jest widoczna zarówno w przypadku mieszkań bardzo zniszczonych, jak i już wyremontowanych. Bardzo często wynika to z faktu, że kamienice te znajdują się w unikatowych, bardzo pożądanych lokalizacjach - zauważa Agata Borys z Invilla.
Nie dość, że z reguły nieruchomości w kurorcie mają wysoką cenę, to często mieszkania w budynkach przedwojennych poszukują pasjonaci nieruchomości "z duszą", których zachęca dłuższa i ciekawsza historia budynku.

W dolnej części Sopotu rozpiętość cenowa mieszkań przedwojennych jest bardzo duża. Najtańsze nieruchomości można już kupić od 7,3 tys. złotych za m kw.. Ceny najdroższych sięgają aż 37,9 tys. złotych za m kw. Duży wpływ na cenę oprócz standardu mieszkania i budynku, w którym się znajduje, ma także bliskość Zatoki Gdańskiej i widok z okna. Im bliżej pasa nadmorskiego, tym oczywiście jest drożej.



Sopot Górny



W Górnym Sopocie jest znacznie mniej nieruchomości przedwojennych. Ich ceny charakteryzują się mniejszą rozpiętością niż w dolnej części miasta. Za takie mieszkanie trzeba zapłacić od od 9,4 tys. złotych za m kw. do 20,6 tys. złotych za m kw.



Działki Leśne, Grabówek



Największy wybór mieszkań przedwojennych w Gdyni jest na Grabówku i Działkach Leśnych. Rozpiętość cenowa jest dość duża. W zależności od standardu mieszkania i budynku, a także całkowitego metrażu mieszkania, ceny wahają się tam od 6 do 18,5 tys. złotych za m kw.



Orłowo, Kamienna Góra, Śródmieście Gdyni



Ponieważ Gdynia jest stosunkowo młodym miastem, mieszkań przedwojennych nie ma dużo. Za taką nieruchomość trzeba zapłacić od 10 tys. złotych za m kw. na Kamiennej Górze do 18,4 tys. złotych za m kw. w Śródmieściu Gdyni.

Opinie (139) 10 zablokowanych

  • Jeśli nie będziemy mieszkać w kamienicach i blokach w centrum to będziemu mieć miasta duchów (1)

    I enklawy w postaci galerii handlowych. Usługi będą podupadać. Na południu młodzi ludzie mieszkają w centrum i te miasta nie tracą swojego miejskiego charakteru. Tam są też firmy o ile nie potrzebują wielkich powierzchni. Nie da się porównać Gdyni do nawet czeskiego Brna, bośniackiego Sarajeva czy albańskiej Tirany (nie mówiąc juz o bogatszych miastach). Gdynia jest pusta, wyludniona po 18, mieszkają tam starsi, dużo pustostanów i mieszkań na wynajem krótkoterminowy.

    • 7 0

    • Czyli co? Mamy się poświęcać i zamieszkać w zaszczanej kamienicy za duże pieniądze?

      • 1 2

  • Nie potrafię oszacować potrzebnego wkładu

    Kupiłem i sprzedałem parę mieszkań w nowych budynkach. Dosyć łatwo policzyć ile potrzeba środków. W przypadku kamienicy nie znam się. Połowicznie dobry jest fakt że są fundusze które je wykupują w całości i modernizują. Bo wiemy że to pod kątem sprzedaży

    • 1 0

  • Podczas studiów podyplomowych z projektów deweloperskich obrzydzano nam kamienice (3)

    Na zajęciach z tzw praktykami (naganiaczami z firmy na literę E) można było od początku odczuć pogardę do mieszkania w wielkiej płycie i kamienicy. Cytuję: w szafie na Żabiance albo zimnej kamienicy we Wrzeszczu. Bo jedyne słuszne rozwiązanie to kupowac ich mieszkania tam gdzie kruki zawracają, od patodewelopera. Na jakimś osiedlu cytrusowym czy innym z sąsiadem gapiacym się z okna. Poziom degrengolady jest taki, z o ile na początku mieszkanie za miastem reklamowano jako większy metraż niż przeciętnie w bloku PRL to teraz sprzedają tam podobno a często i mniejsze klitki. Z wybiegiem dla koników polnych.

    • 13 0

    • można wszystko sprowadzić do starego powiedzenia brokerow na Zachodzie (2)

      wg. nich wartość nieruchomości opisują trzy krytera: lokalizacja,lokalizacja,lokalizacja. Ja ja słyszę to tumanienie ludzi do klitek na polach w okolicy Kolbud,to nóż się w kieszeni otwiera.Rodowici Gdańszczanie powiedzą wam,gdzie są wartościowe lokalizacje-od lat wiadomo gdzie sie mieszka,a gdzie miejsca zasiedlane przez biedotę i patologię.Tego nic nie zmieni.Żadne zaklęcia dewelopaków.

      • 6 1

      • To gdzie rodowity gdańszczaninie polecasz zamieszkać w Gdańsku?

        • 0 0

      • Na zachodzue mowia 3x lokalizacja bo jak chalupa robi sie za droga w utrzymaniu to burza i buduje sie nowa a

        tu jak kupusz w stuletniej kamienicy to bedziesz w tej ruinie mieszkal do konca zywta swjeg

        • 0 0

  • zabytki

    Ktoś z rodziny chciał nabyć takie mieszkanie w Oliwie.Odradziłem jak stwierdziłem pływającą podłogęi stan strychu nad mieszkaniem.Owszem właściciele włożyli ogromne pieniądze w remont i wyglądałoto dość ładnie. Ja jednak odradzałembo sammieszkałemw starymbudynkui wiedziełemco to strop do wymiany . Uważam,że zabytkiteżpowinny być ocieplane choćby dlatego że wilgoćjest często występująca.Działalność konserwatorów : choćiażby zakłady mięsne czy zajezdnia konna. Efekt opłakany.

    • 2 1

  • Której?

    • 0 0

  • Z kamienicą jak ze starym samochodem, nie znasz się to omijaj szerokim łukiem

    Aby wejść w kamienicę trzeba być świadomy potencjalnych wyzwań. Należy ocenić stan techniczny nie tylko konkretnego mieszkania ale całego budynku, przeprowadzić audyt energetyczny, sprawdzić strukturę własności, dokumenty wspólnoty w tym wysokość funduszu remontowego. Dokładnie przeanalizować koszty, i ogólnie mieć świadomość, że jeśli chcemy mieszkać na poziomie komfortu jaki oferują nowe budynki to tanio nie będzie, będzie dużo drożej.

    • 6 0

  • Mieszkanie w starej kamienicy to tylko dla fanów... Plusy każdy zna a minusy niekoniecznie: (2)

    Stan budynku:
    - często zły, słaba wentylacja, słabe ogrzewanie, brak możliwości podłączenia indukcji, wilgoć
    - brak garażu, problemy z ogrzewaniem, amfilady, układy,
    - drogie remonty elewacji czy dachu, często niemożliwe bo reszta "nie ma pieniędzy"
    Otoczenie:
    - Twoje dzieci bawią się z patologią z Twojej kamienicy - a nawet jeśli Twoja jest sprywatyzowana i z wymienionymi lokatorami to w kamienicy obok jest komunalka/socjal ewentualnie możesz je dowozić do jakiejś normalnej dzielnicy
    - do szkoły tylko prywatnej albo znowu w Twojej rejonowej szkole patologia
    - masz dużą szansę że obok będzie głośna knajpa a przynajmniej lokale usługowe na parterze

    • 3 3

    • Aż tyle tej komunalki jest? :) w którym mieście? (1)

      A mopsy narzekają ze tyle co kot napłakał tych mieszkań jest

      • 1 1

      • Łatwo sprawdzić mieszkania komunalne na stronach Nieruchomości Gdańskich - rozpisane są wszystkie ich adresy. Ponieważ szukam dość aktywnie mieszkania w kamienicy, to widzę, że np we Wrzeszczu, jeśli są w kamienicy jakieś, to zwykle 1-2 mieszkania na kamienicę. Na Dolnym Mieście podobnie. W mojej kamienicy są dwa mieszkania komunalne i cały czas stoją puste. Dlaczego? nie wiem. Oczywiście są i takie kamienice, w których wszystkie mieszkania są we wspólnocie

        • 0 0

  • Widziałam piękne mieszkanie w kamienicy, niestety ogrzewane elektrycznie. Pewnie dlatego na sprzedaż, koszty ogrzewania są horrendalne!

    • 0 0

  • Gdybym się znał na tym to jak najbardziej tak

    Chociaż jestem fanem płyty. Mieszkałem w Warszawie (Gocław, Stegny), potem w Gdańsku (Zaspa) i z tych lokalizacji byłem najbardziej zadowolony. Zwłaszcza że mieszkania były bardzo duże. Najmilej wspominam wiosnę i lato. Zieleń, odległości, przestrzeń i słońce dają razem niesamowity efekt. Parking podziemny na nowym osiedlu tego nie zrekompensuje, bo czuję się jak jakimś Jakucku na Syberii czy gdzieś. Dla Dzieci też tradycyjna mała infrastruktura między blokami jest dużo lepsza niż jakieś klatki z piaskownicą plus dwie ławki. Nie ma nic gorszego od nowych osiedli, zwłaszcza za miastem.

    • 5 0

  • ceny zeszły i to w niektórych przypadkach 30% - na podstawie obserwacji cen na tym serwisie i innych (1)

    ale tu zawsze będą pisać że tylko rośnie

    • 0 2

    • Jeżeli ceny rosną, to co innego mają pisać?

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane