• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezpieczny kredyt na 2 proc. czy to szansa dla wszystkich?

Ewa Budnik
4 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (166)
Wiele młodych osób czeka na wejście w życie nisko oprocentowanego kredytu na zakup mieszkania, by spełnić marzenie o własnym M. Warto jednak przeanalizować warunki. Wiele młodych osób czeka na wejście w życie nisko oprocentowanego kredytu na zakup mieszkania, by spełnić marzenie o własnym M. Warto jednak przeanalizować warunki.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." - zgodnie z zapowiedziami od 1 lipca ruszyć ma rządowa pomoc przy zakupie pierwszego mieszkania, tym razem w postaci dopłat do oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Wiele osób planujących zakup mieszkania czeka na wprowadzenie tego produktu, chociaż grupa osób, dla których kredyt mieszkaniowy będzie dostępny, nie poszerzy się zbytnio, a banki nie są jeszcze gotowe na ich obsłużenie.




Czy kiedykolwiek skorzystałe(a)ś z jakiejkolwiek pomocy państwa przy zakupie mieszkania bądź budowie domu?

Warto przypomnieć, że proces legislacyjny Ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, której najbardziej omawianym elementem jest Bezpieczny kredyt 2 proc., nie został jeszcze zakończony. Pod koniec maja senackie poprawki do projektu rozpatrywał sejm. W zapisach końcowych jest mowa, że - zgodnie z zapowiedziami - ma ona (z wyjątkami) wejść w życie od 1 lipca tego roku.

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania z kredytem na 2 proc. Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania z kredytem na 2 proc.

Mieszkanie z kredytem 2 proc.



Atrakcyjne oprocentowanie kredytu mieszkaniowego proponowane w ustawie powoduje, że jest nim zainteresowanych wielu nabywców, którzy zakup własnego M odkładało w czasie. Trójmiejscy deweloperzy, zwłaszcza oferujący lokale z segmentu popularnego, potwierdzają duże zainteresowanie zakupami z dwuprocentowym kredytem. Oferty, w tym możliwość rezerwacji mieszkania do czasu wejścia tego produktu w życie, zostały dostosowane do potrzeb klientów oczekujących na możliwość skorzystania z niego.



- To co się teraz dzieje w dużej części jest tzw. odroczonym popytem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba transakcji kredytowych, w związku ze skokowym wzrostem stóp procentowych, dramatycznie spadła. Oceniam, że w tej chwili zaledwie około 20 proc. zakupów nieruchomości mieszkaniowych jest wspierana kredytem, takich klientów jest obecnie mało - mówił w czasie dorocznej konferencji podsumowującej sytuację na rynku nieruchomości organizowanej przez NBP Oddział Okręgowy w Gdańsku Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu firmy deweloperskiej Victoria Dom SA. - Wsparcie umożliwili dokonanie zakupu wielu osobom, które się z taką decyzją wstrzymywały. Oceniam, że obecnie połowa klientów kredytowych, to osoby które mogą skorzystać z kredytu dwuprocentowego.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

- Temat jest bardzo gorący, dużo klientów zadaje pytania. Część klientów jest zainteresowana zakupem tu i teraz, cześć klientów planuje poczekać, a my dostosowaliśmy do tego ofertę - przyznał Mateusz Bromboszcz, wiceprezes zarządu firmy deweloperskiej Atal SA.

Bezpieczny kredyt 2 proc. - zasady udzielenia



  • wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 45 lat (w przypadku par przynajmniej jedna z osób nie może przekroczyć tego wieku);
  • zakupu dokonać może nabywca, który nie ma i miał wcześniej mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu;
  • maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł.; w przypadku małżeństwa lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł;
  • kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego;
  • dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.;
  • do oprocentowania 2 proc. doliczana będzie marża i prowizja banku (jeśli bank ją pobiera);
  • dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat;
  • kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać oraz standardowy przy kredycie hipotecznym wkład własny (nie może on być wyższy niż 200 tys. zł).


Mieszkanie Plus. Koniec programu, a co z mieszkańcami w Gdyni? Mieszkanie Plus. Koniec programu, a co z mieszkańcami w Gdyni?

Bezpieczny kredyt 2 proc. a wkład własny



Właśnie warunek dotyczący posiadania zdolności kredytowej oraz wkładu własnego podciął skrzydła wielu kredytobiorcom, którzy mieli nadzieję, że nowy program ułatwi im zakup mieszkania.

Co prawda banki nie przygotowały jeszcze procedur do efektywnej oceny wniosków kredytobiorców, którzy chcieliby skorzystać z nowego programu, ale to właśnie na nich spoczywa ocena ryzyka udzielenia kredytu. Dopłaty do rat z nowego programu udzielane będą przez 10 lat, ale przecież kredyty na mieszkanie udzielane są zwykle na okres co najmniej dwukrotnie dłuższy. Banki będą musiały zatem uwzględnić możliwości spłaty kredytu przez swoich potencjalnych klientów także po okresie obowiązywania dopłat, kiedy rata będzie wyższa. Nie ma zatem co liczyć na to, że kredyty z dopłatami będą znacznie bardziej dostępne dla szerszej grupy kredytobiorców, niż ci którzy również obecnie otrzymaliby kredyt - zdolność kredytowa nadal będzie restrykcyjnie liczona. Warto dodać, że z informacji z ministerstwa wynika, że do kredytu nie mogą przystąpić współkredytobiorcy, co przecież bywa praktykowane np. w przypadku młodych ludzi, którzy do kredytu przystępują wraz z rodzicami.

Pocieszeniem w tej sytuacji jest możliwość jednoczesnego skorzystania przez kredytobiorcę z wprowadzonej w ubiegłym roku gwarancji wkładu własnego. Warto przy tym jednak pamiętać, że zgodnie z zapisami Ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym spłata części kapitałowej kredytu z gwarancją w pierwszej kolejności dotyczy spłaty część kredytu objętej gwarancją. Banki przy ocenie zdolności kredytowej biorą pod uwagę również ten czynnik.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy - zasady programu Gwarantowany kredyt mieszkaniowy - zasady programu

- Pomoc młodym ludziom to jest super pomysł, ale liczba osób, które z tego skorzystają będzie mocno ograniczona - raz ze względu na zdolność kredytową, dwa na regulacje, jeśli chodzi o wielkość kredytu, który może być wsparty taką pomocą - podkreślała w czasie wspomnianej konferencji Renata Grzonkowska, dyrektor klienta korporacyjnego z Santander Bank Polska SA.


Bezpieczny kredyt 2 proc. - w Trójmieście budowa domu wykluczona



Wysokość kredytu to kolejne ograniczenie przy wyszukiwaniu lokali (500 tys. dla singla, 600 tys. dla pary).

W Trójmieście o wykorzystaniu go do budowy domu jednorodzinnego myśleć mogą tylko osoby, które już posiadają działkę pod taką inwestycję - ze względu na ceny działek w mieście nie jest możliwe sfinansowanie całości inwestycji z tego kredytu, nie wystarczy na to pieniędzy.

Jeśli chodzi o mieszkania, to wystarczy szybka analiza ofert ogłoszeniowych, aby zorientować się, że w przypadku np. nowych mieszkań w cenie do 600 tys. zł w Gdańsku (przy zakładanym maksymalnym kredycie 500 tys. dla singla plus wkład własny) możliwy jest zakup własnego lokum. Osobny budżet trzeba jednak przewidzieć w takim przypadku na jego wykończenie.



Dopłaty nie obejmują marży banku



Osoby, które będą się starały o uzyskanie kredytu hipotecznego z dopłatą Bezpieczny kredyt 2 proc. pamiętać powinny także, że nie będzie ona dotyczyła doliczanej do każdej raty marży banku. W tej chwili wynosi ona w zależności od wielu czynników około 2-2,5 proc.

W chwili udzielania kredytu mieszkaniowego bank może również doliczyć prowizję za obsługę kredytu. W zależności od banku i parametrów samego kredytu jest to kilka-kilkanaście tysięcy, które kredytobiorca musi posiadać podchodząc do umowy kredytowej.

Pułapki programu Pułapki programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Na co uważać i co sprawdzić?

Banki przygotowują procedury



Bezpieczne kredyty 2 proc. obsługiwane będą przez banki komercyjne, które nie mogą sobie pozwolić na błędy w ocenie ryzyka i posiadać muszą swoje procedury dla klientów zainteresowanych takimi produktami. Przygotowują się do wprowadzenia nowego produktu, ale zgodnie przyznają, że czasu jest bardzo mało.

- Takie zmiany kosztują bank wiele środków i zaangażowanie wielu osób. Tymczasem jeszcze nie wszystkie regulacje są znane, więc to jest praca na żywym organizmie - mówiła Renata Grzonkowska. - Trudno oszacować jak to będzie w praktyce wyglądało, ale oczywiście każdy bank przygotowuje się do wejścia nowego produktu. Nie sądzę, by się udało, że wszystko idealnie ruszy od 1 lipca - oceniła.
Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Premiery z maja 2023 r. Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Premiery z maja 2023 r.

- Jako banki mamy bardzo mało czasu na przygotowanie wszystkich procedur. To będzie "wąskim gardłem" - potwierdziła Roma Stankiewicz, dyrektor Biura Finansowania Deweloperów Mieszkaniowych w PKO Banku Polskim SA. - Proszę zwrócić uwagę, że w marcu mieliśmy bardzo duży wysyp wniosków kredytowych od osób, które ubiegały się o kredyt nie czekając na kredyt dwuprocentowy. Osoby, które, po okresie oczekiwania na szczegóły tej oferty już wiedziały, że nie załapią się na ten kredyt po prostu dłużej nie czekały i poszły do banku, aby zaciągnąć kredyt na normalnych warunkach - dodała zwracając uwagę, że ograniczenia dla nabywców, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich są jednak dość duże.

Opinie (166) 2 zablokowane

  • Opinia wyróżniona

    Kupcie już teraz (6)

    Po wejściu tego programu w życie ceny mieszkań skoczą o 50% w górę i tak naprawdę zapłacicie i więcej i wyższą ratę niż dziś na kredyt 8%.

    Jak ktoś chce zrobić interest, to niech mieszkanie kupi już dziś, a jak program wejdzie to jeszcze może obejmie wstecz już zakredytowanych, może będzie można nowym kredytem spłacić stary kredyt.
    Ale najbezpieczniej kupić mieszkanie na kogoś kto nie planuje z dopłaty korzystać (rodzice, brat itp).
    A po wejściu dopłat, po prostu odkupić mieszkanie po pierwotnej cenie i już.

    Obecnie jest zastój na rynku i oferty są dość tanie, ale jak te dopłaty ruszą to ceny zwariują i zapomnijcie że kupicie coś za mniej niż 12000/metr, no chyba że jakąś ruinę do remontu na zad*piu.

    • 78 44

    • Ja czekam aż Tusk wygra wtedy mają być kredyty na 0%

      Ale ta garstka dziś w Warszawie zawieziona z Niemiec i całej Polski... No nie wiem

      • 12 35

    • Ceny już dawno poszły w górę (2)

      • 29 0

      • A dzięki takim akcjom pójdą jeszcze bardziej. (1)

        • 11 1

        • O do tego podskoczą ostro marże banków! Wyjdzie, jak standardowy kredyt. Tyle, że ceny mieszkań już to uwzględniły, bo są wyższe. W sumie kupujący zapłaci więcej z mniej! Ale za to jak brzmi - kredyt 2%!

          • 1 0

    • (1)

      Bez żartów. Jak ktoś miał wkład własny w wymaganej wysokości, to wziął kredyt nie patrząc na inne kwestie. Wśród tych, co się wstrzymali, większość nie ma ani wkładu, ani zdolności kredytowej. A obejmowanie wstecz to już nie science-fiction, to fantasy.

      • 7 2

      • No tak.. bo przecież raty kredytu nie wzrosły conajmnije 2krotnie. Niektórzy myślą i widzą co dzije się na rynku. i Nie pakowali się w bagno. moi genialni znajomi 4 tys kredytu miesiecznie dzis płacą 8 tyś.

        • 8 0

  • To kolejna fikcją rządzących, kolejna propaganda sukcesu. Ludzie nie bądźcie naiwni, wdepniecie na minę, a spłacać będziecie Wy, a nie Ci co to coś wymyślili..

    • 10 6

  • To jest szansa dla deweloperów na podtrzymanie cen :)

    • 42 4

  • pytanie jaka marża banku i czy będzie stała czy zmienna? (2)

    • 13 1

    • Zmienna, wszystko jest napisane w projekcie ustawy (1)

      • 8 0

      • wow i mamy haczyk

        ludzie bierzcie te kredyty koniecznie!!!!!

        • 5 0

  • Kredyt to współczesne niewolnictwo

    • 22 4

  • Kredyt 2% (4)

    Który tak naprawdę jest kredytem 2% plus marża banku, czyli w praktyce 3.5-4%.

    • 17 3

    • w praktyce 10

      • 8 1

    • (1)

      Nie jest, to kredyt o stałej stopie. Marża banku jest w dopłacie rządowej.

      • 1 10

      • No właśnie haczyk w tym, że nie jest.

        Doczytaj, zanim skomentujesz.

        • 7 0

    • nie wiem, ale się wypowiem

      Z praktyką miałeś niewiele wspólnego, na ulubiony okres niewolników, oprocentowanie niewiele się będzie różnić od zwykłego kredytu. Realnie 8%+ w zależności od przyszłych warunków rynkowych oraz kroków, które kredytobiorca poczyni, które są nie do przewidzenia w tym momencie.

      • 0 0

  • A co z osobami, które już, spłacają kredyt na swoje pierwsze mieszkanie? (2)

    Jak zwykle figa z makiem. Dlaczego mają być równi i równiejsi?

    • 26 8

    • (1)

      Ty masz kredyt od 4 lat, teraz chociaż możesz wziać x razy wakacje kredytowe, z okazji wyborów to będzie przedłużone pewnie.
      Co ma powiedzieć osoba, która kupiła mieszkanie 15-20 lat temu z kredytu walutowego denominowanego np. frankowego, gdzie kurs waluty jest rekordowy i nie ma dla nich wakacji kredytowych?

      • 6 7

      • Dlatego mówię, takie same zasady powinny być dla wszystkich.

        • 10 0

  • (3)

    A moze zamiast doplat dla wybranych (wiek, dochod, pierwszy zakup) wprowadzic obowiazek oferowania kredytu ze stalym oprocentowaniem (dla wszystkich). W USA to standard.

    • 32 3

    • A moze by tak (1)

      Wprowadzic zakaz kupowania mieszkan w Polsce przez fundusze inwestycyjne, przez zewnetrzne podmioty oraz przez zagranicznych obywateli? Wtedy nie potrzebowalibysmy kredytow zeby kupic mieszkanie.

      • 25 3

      • Na razie to większość mieszkań na wynajem nie jest kupowana przez żadne fundusze czy zewnętrzne podmioty, ale przez mieszkańców Polski. Takich, co to mieli szczęście odziedziczyć mieszkanie po babci, więc kredyt na drugie i trzecie, i wynajmujemy. Rozumiem, że takie populistyczne hasła są nośne, ale nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Zagraniczni obywatele zaś to co najwyżej kupują dla siebie, tudzież dla kochanki. Rynku to nie zepsuje. Rozwiązanie jest niepopularne, ale oczywiste - wysoki podatek powyżej dwóch posiadanych mieszkań.

        • 2 3

    • No powiedzmy 5 procent byłoby ok

      • 2 0

  • kolejny pisowski program do dyskryminowania i nierównego traktowania obywateli tego kraju

    • 28 4

  • Opinia wyróżniona

    Nie ma w tym logiki (15)

    Oprocentowanie lokat okolo 6% inflacja 14 % a ja ci pożyczę kase na 2 % szczerze kto dopłaci i z czego ? Hym ?

    • 125 7

    • (9)

      A kto dopłaca do 13-tek, 14-tek, 800+ ? Młodzi powinni mieć możliwość otrzymania pomocy na pierwsze mieszkanie. Nie byłoby problemu, gdyby tak lata temu hucznie nie promowano wynajmu mieszkania jako "idealnej inwestycji", a posiadaczy powyżej jednego mieszkania nie rozpieszczano niskim podatkiem od nieruchomości.

      • 23 17

      • Rząd powinien budować mieszkania dla młodych po kosztach. (8)

        A tak ceny wzrosną do jeszcze bardziej kosmicznych poziomów i tyle z tego będzie.

        • 13 4

        • w imie czego powinien je budować po kosztach? (2)

          • 9 4

          • W imię dbania o obywateli.

            Po to mamy państwo, a nie do marnowania pieniędzy z podatków na zabawki dla żołnierzyków.

            • 12 4

          • bo ma wody, skarby ziemi i powietrza, lasy i granice z ktorych zbiera clo - to co zostaje jest dla ludzi w ktorych granicach

            tak jak to robia w Norwegii, Dubaju i wielu innych krajach obdarzonych rozsadnymi ludzmi.

            • 0 0

        • Taniej dla młodych pod warunkiem że "młodzi" mają prawo korzystać z tego mieszkania przez 5 lat. potem wypad na swoje. (2)

          5 lat to okres na zbudowanie zdolności kredytowej i zebranie wkładu własnego.

          • 2 6

          • Aleś niemądry....... (1)

            Tak się zastanawiam od jakiegoś czasu dlaczego w Polsce jest takie parcie na posiadanie własnego m.....
            Przecież uwiązanie się kredytem na ileś tam lat strasznie podcina nam mobilność na rynku pracy. Jakoś w innych bardziej rozwiniętych krajach miasta same budują mieszkania na wynajem po to aby ściągnąć kapitał ludzki do siebie. I nie ma tam parcia ana posiadanie własnego m na kredyt. Dziś mam fajna pracę w jednym mieście to wynajmuje mieszkanie od miasta place czynsz i w nosie mam jakiś kredyt za parę lat znajdę inna lepszą pracę w innym mieście więc zdaje mieszkanie i wyprowadzam się do innego miasta. A w Polsce każdy za wszelką cenę chce mieć mieszkanie na własność i po co? Aby później potomkowie gryźli się o spadek?

            • 1 4

            • Mhmmm

              Wszystko dobrze pięknie jak dobrze zarabia się,jest młodym itd to stać na wynajem.
              Jak przyjdzie emerytura to nawet nie będzie stać na wynajem.
              Na życie tym bardziej.
              Dlatego ludzie dążą do mieszkania własnościowego,komunalnego...

              • 2 0

        • A mlodzi powinni potem po swoich kosztach utrzymywac przyszlych emerytow, ktorzy dzis im to sfinansuja

          • 4 0

        • Rząd już próbował budować mieszkania

          I ten sam rząd przyznał, że program okazał się klapą. Może więc niech rząd się za to nie bierze, bo znów wszystko spie...

          • 5 1

    • Będzie 2% + kosmiczna marża banków

      Dolicz jeszcze jakieś obowiązkowe skredytowane ubezpieczenia i z tych 2% zrobi się 6%.
      Z drugiej strony to i tak lepiej jak na wolnym rynku.

      • 21 3

    • Sami ekonomiści i logicy na tym forum widzę (2)

      Zawsze znajdą się osoby, którym bedzie źle. Skoro bedzie taka opcja to w czym jest problem? Wiele osób na to czeka . Tak samo jak z innymi świdczeniami, które ten rząd nam zapewnia. Jakie świadczenia były za rzadówk PO-PSL? Jakie? Żadne. Jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, w którym rząd dający socjal jest zły bo daje socjal i jest zły bo powinien nic nie dawać i wtedy by się żyło lepiej? Halo jest XXI wiek. W Reichu o socjalu mowa jest juz od klkunastu lat. Ale u nas jak zawsze dają źle, nie dają źle. No tak powinni wszystkim dać po równo. Jak za komuny. Za tym tęsknicie.

      • 4 40

      • ale jak już się za coś biorą to z głową najpierw

        mieszkanie+ to dopiero lipa. Współczucia jak ludzie na tym wyszli - lichwa i złodziejstwo, mieszkania na Kaczych Bukach są tego najlepszym przykładem - nawet w TV pokazywali (wiadomo nie w rządowej, bo tam co złego to tusk).

        • 22 2

      • rząd nic nie daje, bo nic nie posiada - zatem najpierw musi komuś zabrać - podnieść podatki, albo zadłużyć się bądź wydrukować puste pieniądze i dopiero wtedy może bawić się w rozdawanie - ale kosztem tej zabawy jest inflacja, która sprawia, ze na coraz mniej rzeczy możemy sobie pozwolić

        • 6 0

    • kolejna pułapka pisowa na ludzi - tak jak mieszkania komunalne, temat zborza , węgla,rzepaku... ku..a wszystkiego czym trzeba się zając a nie jest to zwykłe drukowanie kasy

      • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane