• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezpieczny kredyt na 2 proc. czy to szansa dla wszystkich?

Ewa Budnik
4 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (166)
Wiele młodych osób czeka na wejście w życie nisko oprocentowanego kredytu na zakup mieszkania, by spełnić marzenie o własnym M. Warto jednak przeanalizować warunki. Wiele młodych osób czeka na wejście w życie nisko oprocentowanego kredytu na zakup mieszkania, by spełnić marzenie o własnym M. Warto jednak przeanalizować warunki.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." - zgodnie z zapowiedziami od 1 lipca ruszyć ma rządowa pomoc przy zakupie pierwszego mieszkania, tym razem w postaci dopłat do oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Wiele osób planujących zakup mieszkania czeka na wprowadzenie tego produktu, chociaż grupa osób, dla których kredyt mieszkaniowy będzie dostępny, nie poszerzy się zbytnio, a banki nie są jeszcze gotowe na ich obsłużenie.




Czy kiedykolwiek skorzystałe(a)ś z jakiejkolwiek pomocy państwa przy zakupie mieszkania bądź budowie domu?

Warto przypomnieć, że proces legislacyjny Ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, której najbardziej omawianym elementem jest Bezpieczny kredyt 2 proc., nie został jeszcze zakończony. Pod koniec maja senackie poprawki do projektu rozpatrywał sejm. W zapisach końcowych jest mowa, że - zgodnie z zapowiedziami - ma ona (z wyjątkami) wejść w życie od 1 lipca tego roku.

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania z kredytem na 2 proc. Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania z kredytem na 2 proc.

Mieszkanie z kredytem 2 proc.



Atrakcyjne oprocentowanie kredytu mieszkaniowego proponowane w ustawie powoduje, że jest nim zainteresowanych wielu nabywców, którzy zakup własnego M odkładało w czasie. Trójmiejscy deweloperzy, zwłaszcza oferujący lokale z segmentu popularnego, potwierdzają duże zainteresowanie zakupami z dwuprocentowym kredytem. Oferty, w tym możliwość rezerwacji mieszkania do czasu wejścia tego produktu w życie, zostały dostosowane do potrzeb klientów oczekujących na możliwość skorzystania z niego.



- To co się teraz dzieje w dużej części jest tzw. odroczonym popytem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba transakcji kredytowych, w związku ze skokowym wzrostem stóp procentowych, dramatycznie spadła. Oceniam, że w tej chwili zaledwie około 20 proc. zakupów nieruchomości mieszkaniowych jest wspierana kredytem, takich klientów jest obecnie mało - mówił w czasie dorocznej konferencji podsumowującej sytuację na rynku nieruchomości organizowanej przez NBP Oddział Okręgowy w Gdańsku Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu firmy deweloperskiej Victoria Dom SA. - Wsparcie umożliwili dokonanie zakupu wielu osobom, które się z taką decyzją wstrzymywały. Oceniam, że obecnie połowa klientów kredytowych, to osoby które mogą skorzystać z kredytu dwuprocentowego.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

- Temat jest bardzo gorący, dużo klientów zadaje pytania. Część klientów jest zainteresowana zakupem tu i teraz, cześć klientów planuje poczekać, a my dostosowaliśmy do tego ofertę - przyznał Mateusz Bromboszcz, wiceprezes zarządu firmy deweloperskiej Atal SA.

Bezpieczny kredyt 2 proc. - zasady udzielenia



  • wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 45 lat (w przypadku par przynajmniej jedna z osób nie może przekroczyć tego wieku);
  • zakupu dokonać może nabywca, który nie ma i miał wcześniej mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu;
  • maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł.; w przypadku małżeństwa lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł;
  • kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego;
  • dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.;
  • do oprocentowania 2 proc. doliczana będzie marża i prowizja banku (jeśli bank ją pobiera);
  • dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat;
  • kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać oraz standardowy przy kredycie hipotecznym wkład własny (nie może on być wyższy niż 200 tys. zł).


Mieszkanie Plus. Koniec programu, a co z mieszkańcami w Gdyni? Mieszkanie Plus. Koniec programu, a co z mieszkańcami w Gdyni?

Bezpieczny kredyt 2 proc. a wkład własny



Właśnie warunek dotyczący posiadania zdolności kredytowej oraz wkładu własnego podciął skrzydła wielu kredytobiorcom, którzy mieli nadzieję, że nowy program ułatwi im zakup mieszkania.

Co prawda banki nie przygotowały jeszcze procedur do efektywnej oceny wniosków kredytobiorców, którzy chcieliby skorzystać z nowego programu, ale to właśnie na nich spoczywa ocena ryzyka udzielenia kredytu. Dopłaty do rat z nowego programu udzielane będą przez 10 lat, ale przecież kredyty na mieszkanie udzielane są zwykle na okres co najmniej dwukrotnie dłuższy. Banki będą musiały zatem uwzględnić możliwości spłaty kredytu przez swoich potencjalnych klientów także po okresie obowiązywania dopłat, kiedy rata będzie wyższa. Nie ma zatem co liczyć na to, że kredyty z dopłatami będą znacznie bardziej dostępne dla szerszej grupy kredytobiorców, niż ci którzy również obecnie otrzymaliby kredyt - zdolność kredytowa nadal będzie restrykcyjnie liczona. Warto dodać, że z informacji z ministerstwa wynika, że do kredytu nie mogą przystąpić współkredytobiorcy, co przecież bywa praktykowane np. w przypadku młodych ludzi, którzy do kredytu przystępują wraz z rodzicami.

Pocieszeniem w tej sytuacji jest możliwość jednoczesnego skorzystania przez kredytobiorcę z wprowadzonej w ubiegłym roku gwarancji wkładu własnego. Warto przy tym jednak pamiętać, że zgodnie z zapisami Ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym spłata części kapitałowej kredytu z gwarancją w pierwszej kolejności dotyczy spłaty część kredytu objętej gwarancją. Banki przy ocenie zdolności kredytowej biorą pod uwagę również ten czynnik.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy - zasady programu Gwarantowany kredyt mieszkaniowy - zasady programu

- Pomoc młodym ludziom to jest super pomysł, ale liczba osób, które z tego skorzystają będzie mocno ograniczona - raz ze względu na zdolność kredytową, dwa na regulacje, jeśli chodzi o wielkość kredytu, który może być wsparty taką pomocą - podkreślała w czasie wspomnianej konferencji Renata Grzonkowska, dyrektor klienta korporacyjnego z Santander Bank Polska SA.


Bezpieczny kredyt 2 proc. - w Trójmieście budowa domu wykluczona



Wysokość kredytu to kolejne ograniczenie przy wyszukiwaniu lokali (500 tys. dla singla, 600 tys. dla pary).

W Trójmieście o wykorzystaniu go do budowy domu jednorodzinnego myśleć mogą tylko osoby, które już posiadają działkę pod taką inwestycję - ze względu na ceny działek w mieście nie jest możliwe sfinansowanie całości inwestycji z tego kredytu, nie wystarczy na to pieniędzy.

Jeśli chodzi o mieszkania, to wystarczy szybka analiza ofert ogłoszeniowych, aby zorientować się, że w przypadku np. nowych mieszkań w cenie do 600 tys. zł w Gdańsku (przy zakładanym maksymalnym kredycie 500 tys. dla singla plus wkład własny) możliwy jest zakup własnego lokum. Osobny budżet trzeba jednak przewidzieć w takim przypadku na jego wykończenie.



Dopłaty nie obejmują marży banku



Osoby, które będą się starały o uzyskanie kredytu hipotecznego z dopłatą Bezpieczny kredyt 2 proc. pamiętać powinny także, że nie będzie ona dotyczyła doliczanej do każdej raty marży banku. W tej chwili wynosi ona w zależności od wielu czynników około 2-2,5 proc.

W chwili udzielania kredytu mieszkaniowego bank może również doliczyć prowizję za obsługę kredytu. W zależności od banku i parametrów samego kredytu jest to kilka-kilkanaście tysięcy, które kredytobiorca musi posiadać podchodząc do umowy kredytowej.

Pułapki programu Pułapki programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Na co uważać i co sprawdzić?

Banki przygotowują procedury



Bezpieczne kredyty 2 proc. obsługiwane będą przez banki komercyjne, które nie mogą sobie pozwolić na błędy w ocenie ryzyka i posiadać muszą swoje procedury dla klientów zainteresowanych takimi produktami. Przygotowują się do wprowadzenia nowego produktu, ale zgodnie przyznają, że czasu jest bardzo mało.

- Takie zmiany kosztują bank wiele środków i zaangażowanie wielu osób. Tymczasem jeszcze nie wszystkie regulacje są znane, więc to jest praca na żywym organizmie - mówiła Renata Grzonkowska. - Trudno oszacować jak to będzie w praktyce wyglądało, ale oczywiście każdy bank przygotowuje się do wejścia nowego produktu. Nie sądzę, by się udało, że wszystko idealnie ruszy od 1 lipca - oceniła.
Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Premiery z maja 2023 r. Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Premiery z maja 2023 r.

- Jako banki mamy bardzo mało czasu na przygotowanie wszystkich procedur. To będzie "wąskim gardłem" - potwierdziła Roma Stankiewicz, dyrektor Biura Finansowania Deweloperów Mieszkaniowych w PKO Banku Polskim SA. - Proszę zwrócić uwagę, że w marcu mieliśmy bardzo duży wysyp wniosków kredytowych od osób, które ubiegały się o kredyt nie czekając na kredyt dwuprocentowy. Osoby, które, po okresie oczekiwania na szczegóły tej oferty już wiedziały, że nie załapią się na ten kredyt po prostu dłużej nie czekały i poszły do banku, aby zaciągnąć kredyt na normalnych warunkach - dodała zwracając uwagę, że ograniczenia dla nabywców, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich są jednak dość duże.

Opinie (166) 2 zablokowane

  • Skończy się wielka podwyżką cen mieszkań (1)

    I klęską jak z mieszkaniem +. Ja już swój kredyt mam. Nie zamierzam jeszcze dorzucać się do cudzych

    • 19 6

    • Ja nie mam zadnego i tez nie mam zamiaru sie dokladac, a dokladam od czasow programu mieszkanie dla mlodych.

      • 5 2

  • A kiedy miał być dla wszystkich? Oczywiście, że nie dla wszystkich - ci, którzy kupili mieszkania już sami, spłacając dodatkowo kredyt w złotówkach (nad nimi nikt nie płacze jak nad frankowiczami) będą sponsorami tego pomysłu.

    • 32 5

  • W czym lepszy jest ktoś kto jeszcze nie kupił od kogoś kto kupił na mniej korzystnych warunkach? Powinno być tak, że jeśli się ma już kredyt na pierwsze mieszkanie, to można skorzystać z tej dopłaty.

    • 18 5

  • ciekawe, a kogo stać na takie cyrki? (2)

    mieszkanie 500 tys. zł, w tym wymagane 20% wkładu własnego, czyli 100 tys. zł, rata dla 400 tys. zł kredytu na 30 lat, oprocentowanie 4,25 % ( 2 % gwarantowane + marża banku 2,25 %), raty stałe, czyli co miesięczna rata 1529 zł, reszta na warunkach komercyjnych czyli oprocentowanie 8,5 % rata 3076 zł.
    Pomijam samą ratę kredytu, ale podsumujmy wydatki, prowizja banku między 1 a 2 % od kredytu czuli 4 do 8 tys. zł, podatek od nieruchomości 2 % czyli 10 tys. zł, akt notarialny około 2 do 3 tys. zł, jeżeli jeszcze dojdzie udział pośrednika nieruchomości który bierze około 2 %, to daje kolejne 10 tys. zł
    SUMA to 400 tys. kredytu, a potrzebna gotówka to od 126 tys. zł do 131 tys. zł, aby stać się posiadaczem mieszkania około 45 do 55 m2 na wygwizdowie (mowa o rynku wtórnym)

    • 25 4

    • Na pierwotnym trzeba to jeszcze wyposazyc

      • 4 0

    • Po 15 latach...

      Odkładania wraz z żoną uzbieralismy te 20% wkładu i szczerze się zastanawiam czy iść w kredyty skoro mój ojciec jest już po 70 i ledwo zipie... W szczególności, że obserwujemy od początku sytuację w tym kraju i z roku na rok jest gorzej.

      • 1 4

  • (1)

    A w ogóle dlaczego wszystko dla młodych i sprawnych (zerowy PIT, różne programy i plusy, pierwsze mieszkanie, darmowe bilety do 24 roku życia, to i siamto), czy są oni takimi ułomkami, że z niczym sobie nie radzą, nawet z kupnem biletu na tramwaj? Na rynku pracy to oni są uprzywilejowani (rzadko porusza się problem ageizmu na rynku pracy, a jest to znany fakt), mają nieograniczone możliwości. A to ludzie w wieku np. 50+ lat, czyli faktyczni sponsorzy tych programów po utracie pracy mają przechlapane. Czy im ktoś pomaga? Nie słyszałam.

    • 32 2

    • też pytania zadajesz

      przecież to Polska więc co się dziwisz

      • 2 1

  • Wiek uczestnika programu do 45 lat, to żart jakiś (4)

    45 lat to polowa wieku emerytalnego, a dla wielu osób to znacznie powyżej połowy wieku zawodowego. Dlaczego ja mam składać się podatkami na pomoc dla tych osób? Pół życie nie byłeś w stanie zarobić, to Twoje zmartwienie. Wynajmij, mieszkaj u rodziców itd.
    Rozumiem.pomoc dla młodych, czy ludzi, którzy z przyczyn zdrowotnych nie zarobili na mieszkanie czy kredyt nz mieszkanie.

    • 18 16

    • Wiek 45 lat.... (1)

      Bo szukają elektoratu do wyborów:)

      • 5 3

      • Dla 45 latków to żadna z partii nie ma żadnego programu, ta grupa społeczna dla polityków nie istnieje (tzn. istnieje, w sensie że jest idealna - i jedyna - do skubania).

        • 15 0

    • To mi przypomina już memowy wpis jakiegoś deja, że ludzie niepracujący powinni dostawać 1000+, a pracujący 500+, po staremu, bo przecież pracujący pracują i już mają z tej pracy "pieniążki", to po co im więcej.

      • 13 1

    • A przed młodymi całe życie, niech na siebie zarabiają, a nie tylko dej dej. To też ich zmartwienie. Dlaczego ktoś, kto zapracował na siebie sam, ma teraz na nich łożyć? Roszczeniowość młodych nie przestaje mnie zadziwiać, ale takie są skutki rozdawnictwa.

      • 9 1

  • (1)

    Taaa, jeszcze trzeba pamietac o limicie ceny na metr, a autor chyba o tym zapomnial. Nawet jak ktos znajdzie mieszkanie za 400-500 to przez niska cene, a wiec niewielki metrarz juz jestem po za limitem, a jak dodamy 30 za miejsce, 10 za piwnice ktore bedzie na twj samej umowie, ale w metry sie nie liczy ,,, w Gdy nie ma ani jednego mieszkania ktore bedzie spelniac kryteria.

    • 5 7

    • pomyslieś się

      trochę się tym już interesuję czy warto i tam nie ma limitu ceny za m kw. tylko całościowa. tak było w tych poprzednich programach

      • 6 1

  • Przed wyborami

    Kiełbasa wyborcza!
    A co z tymi, którzy dzięki pandemii i innym czynnikom mają kredyty na poziomie 8%? Gorszy sort?

    • 20 2

  • Jak to mówi opozycja
    Nie ma nic za darmo :)

    • 10 2

  • 2,5 roku temu wystartowalem z kredytem na totalnie innych warunkach (1)

    czy rzad planuje wyrownanie? czy trzeba miec farta by dostac ten kredyt 2 procet i wstrzelic sie z terminem?

    • 7 7

    • rząd planuje wyrównanie??? że co? na co ty liczysz? aż tak naiwny jesteś?

      • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane