• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaki będzie rynek najmu w 2030 roku?

oprac. Ewa Budnik
3 września 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (140)
64 proc. ekspertów biorących w badaniu twierdzi, że w 2030 roku znacząco spadnie społeczna presja na posiadanie własnego mieszkania. Najmujących cieszyć będzie większe, ciekawie urządzone, dobrze zlokalizowane mieszkanie na wynajem. 64 proc. ekspertów biorących w badaniu twierdzi, że w 2030 roku znacząco spadnie społeczna presja na posiadanie własnego mieszkania. Najmujących cieszyć będzie większe, ciekawie urządzone, dobrze zlokalizowane mieszkanie na wynajem.

Trudno precyzyjnie przewidzieć, jak w najbliższych latach w Polsce rozwijał się będzie rynek najmu. Najpewniejsza jest profesjonalizacja rynku oraz rosnąca popularność najmu czy to z przyczyn ekonomicznych - związanych z brakiem środków na zakup własnego mieszkania - czy ze względu na wybór wyższego standardu w lokalu wynajmowanym niż niższego we własnym. Opublikowany niedawno raport "Najem 2030" dostarcza wielu ciekawych wniosków.



- Po trzech dekadach monokultury własności w ciągu kilku lat niemal jednocześnie spadła dostępność kredytów hipotecznych, gwałtownie wzrosły ceny nieruchomości, a w kraju pojawiły się setki tysięcy imigrantów i uchodźców. Wśród kupców mieszkań zaczęli dominować inwestorzy indywidualni. Do Polski zawitali też komercyjni operatorzy najmu instytucjonalnego oraz wprowadzono rozwiązania dające samorządom dodatkowe narzędzia do powiększania zasobu mieszkań o dostępnym czynszu - argumentują potrzebę głębszej analizy przyszłości rynku autorzy raportu "Najem 2030. Kierunki rozwoju najmu mieszkań w Polsce."
Przygotowało go ThinkCo - firma doradcza specjalizująca się w rynku nieruchomości, która cyklicznie analizuje sytuację pod różnymi kątami.

Więcej wolnych mieszkań na wynajem, ceny spadają Więcej wolnych mieszkań na wynajem, ceny spadają

Zmiany następują szybko, więc trudno je precyzyjnie przewidzieć



W przeprowadzonych ankiet i rozmów z rynkowymi ekspertami udało się wyciągnąć pewne generalne wnioski i przewidywania dotyczące zmian na rynku najmu w perspektywie najbliższych lat, jednak ze względu na brak stabilności czynników politycznych i gospodarczych trudno to przewidzieć na pewno.

- Trudno mówić o tym jakie zmiany nastąpią do 2030 roku, ale prawda jest taka, że jesteśmy w stanie bardzo szybko dostosować się do zmian, które następują wokół nas. W tym zakresie jesteśmy zupełnie inni niż społeczeństwa "starego zachodu" - mówiła z dyskusji przeprowadzonej po publikacji raportu Katarzyna Kuniewicz od lat zajmująca się pogłębioną analizą rynku nieruchomości, obecnie w Otodom Analytics. - Możemy mówić o zmianach, które widzimy. Wśród 20-latków następuje powrót do zwyczajów, które przekazali im rodzice przekonani, że muszą posiadać mieszkanie. U tych rodziców wzięło się oczywiście z PRL-u oraz obserwacji własnych rodziców, których ze względu na wysokość emerytur nie stać na wynajem mieszkania. Długookresowy najem wpędziłby takie osoby w absolutną biedę. 50-latkowie widzą, że posiadanie własnego mieszkania pozwoli im samym, a może także ich dzieciom, na utrzymanie się na emeryturze. Dlatego uważam, że wzmacnia się trend do kupowania mieszkań i posiadania ich na własność. Jednocześnie uważam też, że tok myślenia "muszę kupić mieszkanie, żeby zostawić coś dzieciom" jest w odwrocie.


Jakość otoczenia będzie ważna przy wynajmie mieszkania



79 proc. ekspertów twierdzi, że w 2030 roku jakość otoczenia będzie ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania na wynajem. Wzrastać będzie popularność toku myślenia wg. którego lepszy jest dobry najem niż przeciętna własność.

Duży wzrost świadomości w tym zakresie przyniosło doświadczenie pandemii Covid-19 oraz rozpowszechnianie się teorii kompaktowych osiedli, np. miasta 15-minutowego.

Kierowanie się jakością otoczenia przy wyborze miejsca zamieszkania będzie coraz łatwiejsze z powodu rosnącego zasobu mieszkań na wynajem w dobrych lokalizacjach. Atrakcyjne sąsiedztwo, rozumiane też jako dostęp do zieleni i usług w pobliżu, jest jednym z najważniejszych kryteriów dla osób korzystających z najmu z wyboru. Z kolei dla osób zmuszonych do najmu z przyczyn finansowych może stanowić rodzaj rekompensaty.



Stosowanie kilkuletnich umów najmu będzie powszechne



55 proc. ekspertów twierdzi, że w 2030 roku powszechne będzie stosowanie kilkuletnich umów najmu.

Coraz mniej osób będzie stać na zakup mieszkania, więc będą oni zmuszeni je wynajmować. To z kolei przełoży się na potrzebę większej stabilności i mniejsze poczucie "tymczasowości" wynajmu. Zwłaszcza pojawienie się wśród najemców większej liczby rodzin z dziećmi, motywować może do wiązania się dłuższymi umowami - zarówno w przypadku wynajmu od właścicieli indywidualnych, jak i podmiotów instytucjonalnych.

Podpisywanie kilkuletnich umów najmu stanie się atrakcyjne także dl właścicieli z uwagi na ograniczenie kosztów związanych z rotacją najemców - szczególnie w sytuacji uspokojenia rynku i mniej dynamicznych wzrostów cen.

Spadająca presja na posiadanie własnego mieszkania



64 proc. ekspertów twierdzi, że w 2030 roku znacząco spadnie społeczna presja na posiadanie własnego mieszkania.

Wynikać będzie to z kilku czynników. Prognozowany wzrost cen nieruchomości i ograniczony dostęp do kredytów zmniejszą pulę potencjalnych nabywców mieszkań do osób najzamożniejszych. Prowadzić to będzie do powiększenia się grupy najemców z ekonomicznego przymusu, którzy będą musieli się pogodzić ze swoją sytuacją mieszkaniową. Ułatwić ma to im wzrost zasobu i profesjonalizacja najmu w Polsce.

Dwa tysiące za pokój w prywatnym akademiku. Czy to dużo? Dwa tysiące za pokój w prywatnym akademiku. Czy to dużo?

Szersza oferta i wyższa jakość nieruchomości na wynajem przyciągać ma też grupę najemców z wyboru. Na korzyść najmu działają też przesuwający się w górę wiek zakładania rodziny, co obecnie stanowi jedną z głównych motywacji do zakupu domu, oraz rosnąca świadomość kariery mieszkaniowej, czyli dopasowania miejsca zamieszkania do etapu życia.



Mieszkanie ze współlokatorami



51 proc. ekspertów twierdzi, że w 2030 roku najemcy w dużych miastach będą dzielili mieszkania ze współlokatorami dłużej niż obecnie.

Tu najmocniejszym argumentem będzie przymus ekonomiczny, który może zatrzymywać w wynajmowanych pokojach dłużej niż obecnie. szczególnie imigrantów z krajów Europy Wschodniej i globalnego Południa, poszukujących jak najtańszych opcji zakwaterowania.

Do tego dochodzą kwestie społeczne. Ludzie dłużej są singlami, żyją w niezobowiązujących związkach, później i rzadziej mają dzieci. W połączeniu z chęcią pozostania w centralnych lokalizacjach może zachęcać to wielu ludzi do dłuższego najmowania pokoi.

Raport Najem 2030 oparty jest na wynikach badania eksperckiego przeprowadzonego przez zespół ThinkCo w grupie 75 specjalistów reprezentujących rynek nieruchomości, środowisko akademickie i prawnicze, NGO-sy oraz samorządy. Dzięki temu udało się uzyskać szerokie spektrum opinii osób związanych z mieszkalnictwem w Polsce. Badanie składało się z 23 tez nt. przyszłości rynku najmu. Poruszone wątki zostały wzbogacone o wywiady pogłębione oraz przekrojową analizę kondycji polskiego najmu. Z całym raportem można się zapoznać na stronie ThinkCo.
oprac. Ewa Budnik

Opinie (140) 1 zablokowana

  • Policzmy - bo nie wyglada to dobrze (3)

    Koszt mieszkania 2 pok 50m2 to ok 600 tys. Nawet jesli inflacja spadnie do 5%, uwzgledniajac koszt podatku i koszt zainwestowanego kapitalu zwrot musi bym mininum 6% rocznie - czyli 36 tys czyli 3 tys miesiecznie. Te 50m2 trzeba wykonczyc - kolejne 180 tys (3.6 tys za metr) - i to sie musi zwrocic w 20 lat czyli kolejne 750 pln miesiecznie pomijajac procenty składane, robi sie juz 3 750. Czynsz srednio rocznie 750 pln
    Wychodzi 4500 za mieszkanie. Mysle że dzieciaki beda mieszkac u rodzicow bo ani oni na to nie zarobia ani rodzice nie odłożą takiego kapitalu - bo sa dojechani podatkami.

    • 17 0

    • 3,6k za metr wykończenia?

      Ładnie odjechałeś. To chyba z marmurami na posadzkach, złotymi klamkami i alabastrową wanną wraz z jacuzzi.

      • 6 7

    • 180.000 za wykończenie 50m2 ? (1)

      Ja wykonczylem w tym roku 65 m2 za 70.000 robiłem dla siebie , korzystałem z usług firm zewnętrznych (sam tylko malowałem i skręcałem ikee) . Podłogi i kafle górna półka , meble IKEA , kuchnia i łazienka od stolarza z bajerami typu wysowany ekspres , ledy itp. Bez przesady .

      • 2 7

      • A lodówka

        Meble, pralka i telewizor dołączyłeś ? Dla wymagających jeszcze klima.

        • 4 1

  • Jesli Polska przystąpi do wojny na żądanie USA, UK, to ceny nieruchomości spadną. Miałem zamiar kupić mieszkanie z programu Pisu, ale przyśniły mi się zalane do połowy bloki z rusztowaniami odchylającymi się ku upadkowi, więc zrezygnowałem. Wyjadę za granicę do Szwajcarii, Danii lub Szwecji

    • 3 6

  • Opinia wyróżniona

    Wnioski z tego raportu są smutne dla większości społeczeństwa. (4)

    • 41 4

    • a co jest w tym smutnego bo szukam i nie widzę? (2)

      najem jest tak samo dobrą formą zamieszkania jak własność a czy płacimy odsetki od kredytu czy czynsz właścicielowi to nie zmienia aż tak wiele gdy się uwzględni że mieszkania wynajmowanego sami nie urządzamy i nie remontujemy

      • 9 12

      • Dorośniesz, założysz rodzinę, zrozumiesz. (1)

        Na razie sobie to w taki sposób przeliczaj i nie wnikaj. Skup się na nauce.

        • 5 3

        • Chciałbym, żeby autor tego komentarza faktycznie był uczniem. Świadczyłoby to, że przynajmniej młodzi ludzie wykazują się większą mądrością, niż pokolenie komuchów, które tęskni za PRL.

          • 1 0

    • Tak,kolejni rządzący obiecują gruszki na wierzbie,a młodych nie stać na mieszkanie,chociaż pracują.

      • 7 0

  • Kryzys

    Idzie kryzys jakiego świat nie widział wiec bańka nieruchomości pęknie bo nie ma drzew rosnących do nieba a wtedy dopiero możecie sobie snuć prognozy razem do spółki z pośrednikami i fliperami

    • 10 1

  • Nie będziesz miał własnego samochodu tylko będziesz wynajmował na minuty.
    Nie będziesz miał własnego mieszkania tylko będziesz wynajmował i mieszkał w nim z obcymi ludźmi.

    Nie będziesz miał nic, a oni będą kazać ci być szczęśliwym.

    • 18 2

  • A na starość nie będzie cie stać na wynajem i ladujesz na bruku. Spłacałeś kredyt komuś a nie sobie.

    • 13 1

  • Co się nie stanie, będzie coraz gorzej dla normalnych, niekombinujących ludzi

    taka prawda.. a w Gdańsku - ojoj biedny Gdańsk... tzn. biedni ludzie, bo devy rozpasłe...

    • 3 0

  • Ludzie na wynajmowanym (6)

    Nie zakładają rodzin. Są badania i widać po znajomych. Dopiero jak kupią to zaczynają działać :).
    W ostatnim czasie często z wypowiedzi tzw. Ekspertów wynika że chęć posiadania własnego mieszkania to obecnie słaby pomysł bo na świecie się więcej wynajmuje, taki trend. No tylko że w życiu różnie się zarabia, raz więcej raz mniej. Stracisz pracę, poważnie zachorujesz i wtedy pod most? Czy eksperci od nie swoich nieruchomości dorzucą?

    • 17 2

    • Pitu pitu (2)

      Jak stracisz pracę, to właśnie problem mają właściciele mieszkań, bo prawo chroni Was. Ja jako właściciel mieszkania nie mogę Ciebie wywalić na ulicę a mieszkanie opłacić trzeba, i to właściciel jest stratny. Jakby takie coś zadziało się w przypadku własności, to wchodzi komornik, mieszkanie jest zlicytowane i wtedy idziesz pod most bo machina prawno - windykacyjna jest jak mafia: bezduszna i systemowa, a każdy zasłania się procedurami.

      • 4 1

      • Najem okazjonalny (1)

        • 0 5

        • To całkowicie fikcyjne zabezpieczenie.

          • 3 0

    • (1)

      dziwne te twoje badania,bo najwieksza dzietnosc byla za komuny ,kiedy prawie nikt nie mial wlasnego mieszkania.Malo tego-ludzie zyli w kilka rodzin w jednym mieszkaniu,ze wspolna kuchnia i WC.

      • 0 0

      • To co było kiedyś...

        Ludzie mieli inne podejście. Sami wywodzili się z rodzin wielodzietnych. Dziś mając mieszkanie mają po 1-2 dzieci. 5 i wiecej to rzadkość.

        • 0 0

    • Eksperci siedzący na zdalnej we własnych mieszkaniach piszą że kupno własnego mieszkania to słaby pomysl

      • 1 0

  • Przy takiej demografii mieszkania będą stały puste, ceny polecą w dół (1)

    • 5 3

    • Jeśli będzie mało Polaków

      To będzie więcej imigrantów, a nic tak bardzo nie napędza rynku najmu jak ludność napływowa.

      • 2 1

  • Trend...jasne

    Decyzje na poziomie "ekonomicznym" i społecznym są podejmowane od lat. W przyszłości własność prywatna będzie coraz bardziej skoncentrowana w kilku rękach. To kwestia władzy i kontroli. Wynagrodzenia będą wystarczające tylko do zapewnienia minimalnego bytu, co utrudnia myślenie i filozofowanie, biorąc pod uwagę długie godziny pracy i niskie zarobki.

    W Szwajcarii, na przykład, jest prawie niemożliwe kupić dom, chyba że posiada się tereny w odległych miejscach, takie jak wysokie góry lub opuszczone obszary.

    Rozwiązanie? Musimy przestać traktować polityków, ekonomistów, deputowanych i senatorów jako osoby, które dbają o nasze dobro. W końcu, jeśli "ktoś" zaproponowałby nam serię środków oszczędnościowych w zamian za obiecującą przyszłość dla nas samych i przede wszystkim dla naszych dzieci (bo inaczej już ktoś inny jest gotów to zrobić), czy byśmy się na to zgodzili?

    Zmiany muszą wyjść od nas, zwykłych ludzi, ale wciąż nie jesteśmy na to gotowi. Wystarczy spojrzeć na procent "kciuków w górę" i "kciuków w dół"... jak w starożytnym Rzymie :-)

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane