• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. Dzielenie wydatków we wspólnocie mieszkaniowej

26 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Sprzątanie klatki schodowej to jeden z wydatków wspólnoty, który ponoszą wszyscy właściciele. Sprzątanie klatki schodowej to jeden z wydatków wspólnoty, który ponoszą wszyscy właściciele.

Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej dzielone są pomiędzy właścicieli lokali w tej nieruchomości w zależności od wielkości posiadanych lokali. Osoby, które mają większe mieszkania płacą więcej. Nie ma możliwości zmiany tych zasad.



Czy koszty utrzymania części wspólnych w twojej wspólnocie są wysokie?

- Jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Koszty utrzymania części wspólnych nieruchomości ponosimy zgodnie z udziałami, czyli w powiązaniu z powierzchnią mieszkań. Wynajęta przez nas administracja twierdzi, że ten sposób jest zgodny z prawem. Mieszkania są o różnym metrażu i nie wiemy dlaczego prywatna powierzchnia naszych mieszkań ma związek z powierzchnią wspólną klatek schodowych, które używamy przecież wszyscy razem, w niewydzielonych częściach. Dlaczego na przykład właściciel większego mieszkania ma płacić za sprzątanie klatki więcej niż właściciel mieszkania mniejszego? Tak samo jest z opłatami za światło w piwnicy. To niesprawiedliwe i bez sensu. Co możemy zrobić jako wspólnota, by zmienić ten sposób rozliczania opłat? - pyta w liście do redakcji pani Anna.

Odpowiada Antoni Koprowski, Kancelaria Adwokacka Antoni Koprowski



Poruszany przez czytelniczkę problem jest uregulowany wprost w Ustawie o własności lokali (art. 3 oraz art. 12). Zgodnie z treścią tych przepisów, udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej (a tym jest każdy element budynku lub działki niebędący własnością któregoś z członków wspólnoty mieszkaniowej) określa się poprzez ułamek odpowiadający stosunkowi powierzchni lokalu do powierzchni wszystkich lokali. Ustawodawca podjął decyzję, iż wszelkie wydatki będą obciążały właścicieli poszczególnych lokali proporcjonalnie do udziałów. Tak samo dzielone mają być ewentualne przychody.

Ustawodawca miał różne możliwości uregulowania tego zagadnienia. Mógł uzależnić wysokość wydatków np. od liczby zamieszkujących osób; liczby zameldowanych osób; kosztów generowanych przez poszczególne lokale; przeznaczenia poszczególnych lokali itp. Ustawodawca nie zdecydował się jednak na takie rozwiązanie, ponieważ byłoby one wysoce procesogenne z racji braku jednoznacznych kryteriów (np. pojawiałyby się zagadnienia czy np. dzieci zamieszkujące tylko w czasie wakacji są osobami od których należy uzależniać wysokość kosztów; podobnie rzecz by się miała z opiekunami osób starszych itp.).

Jak wspomniałem wyżej, sytuacje takie byłyby wysoce procesogenne, czyli z racji braku jednoznaczności powodowałyby, iż dla wielu przeciwstawnych stanowisk można by znaleźć argumenty przemawiające za ich prawidłowością, a tym samym sprawy musiałyby być prawdopodobnie za każdym razem rozstrzygane przez sąd.

Ustawodawca zdecydował się na inne rozwiązanie. Być może nie jest ono doskonałe, ale przynajmniej jednoznaczne: uzyskiwane przychody oraz wydatki zostały wprost powiązane z wielkością udziałów przypadających na konkretny lokal. Oznacza to, że wprawdzie właściciel dużego lokalu ma większe koszty, jednakże w razie istnienia we wspólnocie przychodów (np. z tytułu wynajmu powierzchni reklamowej lub sprzedaży fragmentu części wspólnej - np. strychu lub działki), będzie miał także proporcjonalnie większy udział w zyskach. Takie rozwiązanie koresponduje również z uprawnienia decyzyjnymi członków wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ właściciel dużego lokalu ma większą siłę głosu, a tym samym wpływ na działania Wspólnoty, niż właściciel małego lokalu.

Zasada wyżej opisana może zostać zmieniona w formie uchwały wspólnoty mieszkaniowej, jedynie poprzez zwiększenie obciążeń lokali użytkowych. Po pierwsze wymaga to uchwały (a więc może zostać zaskarżone przez właściciela lokalu użytkowego). Po drugie dotyczy to tylko obciążeń (nie można tym samym nadać właścicielowi większych uprawnień w związku ze zwiększeniem jego obciążeń). Po trzecie dotyczy to tylko lokali użytkowych i tylko jeżeli wpływa na zwiększone korzystanie z nieruchomości wspólnej (sam fakt, iż lokal ma charakter użytkowy nie wystarczy do tego, aby zwiększyć poziom obciążeń przypadających na właściciela takiego lokalu).

Reasumując: sposób rozliczeń wynika wprost z ustawy o własności lokali, jest efektem założeń przyjętych przez posłów i właściciele nie mają innego wyjścia, niż stosować się do tego rozwiązania.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie (152) 8 zablokowanych

  • (1)

    Wiecej powinni placic ci co wynajmuja mieszkania zwlaszcza krotkoterminowo. Turysci nie dbaja o klatkę, maja gdzies czystość. Ostatnio imprezowicze turysci wystawili 2 worki smierdzacych smieci na klatkę, cos z nich wyciekalo. Firma sprzatajaca ma w umowie sprzatanie raz na tydzień. Smieci stoja takie przez tydzień az jakis mieszkaniec wyrzuci je wczesniej sam lub firma.Dopóki nikt nie wynajmowal mieszkan to nam wystarczalo sprzatanie raz na tydzień i bylo czysto.

    • 8 3

    • mniej powinni płacić ci, dla których jest to kolejne mieszkanie wakacyjne (mieszkają sporadycznie) oraz ci, którzy wynajmują mieszkanie ale tylko w okresie wakacyjnym, bo przez pozostały czas w roku mieszkanie stoi puste

      • 0 0

  • Rozmawiały jaskółki żeby nie wchodzić w żadne spółki. Sam brudzę sam sprzątam a jak napada sam odśnieżę .

    • 0 0

  • oswietlenie

    witam mieszkam w prywatnej kamienicy w której niema prywatnych mieszkań właściciel obciąża wszystkich opłatami za oswietlenie latek schodowych i podwórka czy to jest legalne jeśli żaden z lokatorów nie jest właścicielem

    • 0 0

  • Bezprawie

    Jest wyrok iż naliczanie zaliczek od sztuki /miejsca garażowego jest niezgodny z prawem, a dotychczasowy właściciel deweloper ma tez płacić jak wszyscy pozostali właściciele- i co z tego.
    Administrator to w 76% deweloper i w ok 5o % właściciel nieruchomości. Pozostali właściciele w większości wynajmują mieszkania ( administrator zajmuje się tez wynajmem ) Wyrok sadu to zbyt mało. Uchylona uchwała - no to cofnięto się do poprzedniej jeszcze gorszej. Najemcy płacą taj jak bezprawnie jest ustalone. a kilku właścicieli mieszkających prowokują nie płaceniem ale , to tyle , co brzęczenie muchy. To się dzieje w Poznaniu- centrum. to tak dla wyjaśnienia jak się dzieje we wspólnotach.

    • 0 0

  • koszty utrzymania częścio wspólnych

    "Koszty utrzymania części wspólnych nieruchomości ponosimy zgodnie z udziałami, czyli w powiązaniu z powierzchnią mieszkań." Wielkość udziałów nie jest równoznaczna z powierzchnią mieszkań! Co za ... wypisuje takie rzeczy?! A następne głupki powielają to w uchwałach wspólnot!

    Czytaj więcej na:
    https://dom.trojmiasto.pl/Pytanie-do-prawnika-Dzielenie-wydatkow-we-wspolnocie-mieszkaniowej-n131305.html#tri

    • 0 1

  • Leniwy poseł

    Jeśli ustalono, że taki ma być sposób rozliczeń wspólnych to widać jacy posłowie są w sejmie. Łeniwe, niezaradne tłuki w klatkach po 3 m na osobę albo złodzieje oszuści mający prywatne dacze. Patologia u polakówów.

    • 1 0

  • Jarek

    Mamy spulnoty trzy rodzino i szambo spulno, co jedna rodzina nie płaci bo tam nie mieszka tylko dorywczo, a pompa chodzi od szamba cały czas, i tylko my mamy płacić za pompę jak się spali ? Przecież to jest spulnoty i oni też nieraz kozystajo , co mam robić?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane