• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto. Ile trzeba czekać na pozwolenie na budowę?

JPU
7 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Urzędy mają 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Całkowity czas ubiegania się o nie w praktyce jest znacznie dłuższy. Urzędy mają 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Całkowity czas ubiegania się o nie w praktyce jest znacznie dłuższy.

Przygotowanie inwestycji, a więc także otrzymanie pozwolenia na budowę, trwa niejednokrotnie dłużej niż sama budowa. Ustaliliśmy, że w Trójmieście na samo wydanie decyzji czeka się średnio cztery miesiące, chociaż urząd zgodnie z prawem ma na to 65 dni. Z możliwości budowy domu na podstawie zgłoszenia nie korzysta prawie nikt.



Dom bez pozwolenia 2023 - zmiany, metraż, formalności Dom bez pozwolenia 2023 - zmiany, metraż, formalności

Czy zdecydował(a)byś się na budowę domu jednorodzinnego?

Pozwolenie na budowę wydaje stosowny dla danego terenu wójt, starosta lub prezydent miasta.

Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba dołączyć:
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany w wersji papierowej w trzech egzemplarzach lub elektronicznej wraz ze wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami, opiniami, pozwoleniami i wszelkimi dokumentami, których obowiązek dostarczenia wynika z innych ustaw,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oświadczenie projektanta dotyczące możliwości podłączenia do istniejącej sieci ciepłowniczej,
  • w przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego konieczne jest przedłożenie decyzji o warunkach zabudowy dla danego terenu,
  • jeśli miejscowy plan rewitalizacji to zakłada, inwestor jest zobowiązany także przedłożyć umowę urbanistyczną.


O ile w przypadku domów jednorodzinnych sprawa może być dość prosta (zwłaszcza jeśli do działki doprowadzone są media), o tyle przypadku inwestycji wielorodzinnych wiele zależy od złożoności projektu czy terenu, na którym prowadzona ma być budowa.

65 dni na decyzję, w praktyce tyle ile potrzeba



Na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę zarówno w przypadku inwestycji wielorodzinnej, jak i domów jednorodzinnych, urzędy mają ustawowo 65 dni od daty złożenia wniosku. W tym czasie sprawdzana jest kompletność wniosku oraz zgodność projektu z przepisami oraz wytycznymi. Do tego terminu nie wliczają się opóźnienia z winy inwestora lub te niezależne od urzędu, co w praktyce oznacza, że czas oczekiwania na pozwolenie na budowę może znacznie wydłużyć się, nie tylko w przypadku złożonych inwestycji deweloperskich, ale także w przypadku domów jednorodzinnych, kiedy np. do urzędu wpływają odwołania składane przez sąsiadów.

Co można budować bez pozwolenia?



Zapytaliśmy lokalnych deweloperów, jak to wygląda w praktyce. Żaden z nich nie chciał wypowiedzieć się oficjalnie, ale wnioski z nieoficjalnych rozmów są jednoznaczne: czas oczekiwania na wydanie decyzji różni się nie tylko w zależności od miast, ale także w zależności od konkretnych inwestycji.

Zarówno w Gdańsku, jak i Gdyni na pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji deweloperskich trzeba czekać średnio cztery miesiące. Wpływ na to mają przedłużające się procesy administracyjne, konieczność uzupełniania wniosków czy sama złożoność inwestycji, przy której trzeba liczyć się z koniecznością skompletowania dodatkowych dokumentów.

Doświadczeni deweloperzy wiedzą, że czas przygotowania inwestycji, a więc również oczekiwania na pozwolenie na budowę, może skrócić dokładna analiza terenu przed zakupem działki.

- Deweloperzy, którzy kupują działkę do celów inwestycyjnych, przed zakupem powinni zlecić analizę urbanistyczną gruntu w celu sprawdzenia czy ich założenie inwestycyjne da się zrealizować na planowanej do zakupu nieruchomości. Analiza urbanistyczna powinna być uzupełniona o dodatkową opinię branżową, w tym w szczególności branży sanitarnej - radzi radca prawny Maciej Drozdowski.
Jeśli dla konkretnego terenu nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy.

- Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę warto też zlecić dodatkową analizę dokumentacji projektowej niezależnemu podmiotowi, który pomoże inwestorowi sprawdzić poprawności przygotowanej dokumentacji i jej kompletność, co następnie może znacznie skrócić proces administracyjny ze względu na uniknięcie błędów. Przy wyborze projektanta, warto pamiętać, że może on także być naszym reprezentantem w urzędach. Od jego wiedzy i doświadczenia w znacznej mierze zależeć będzie czas trwania postępowania - dodaje radca prawny Maciej Drozdowski.


Zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia



Prawo budowlane od 2015 roku w niektórych przypadkach zezwala na budowę domów jednorodzinnych na własne potrzeby na podstawie zgłoszenia.

Do tej pory nie cieszyło się to zbyt wielkim zainteresowaniem. Świadczą o tym dane z trójmiejskich urzędów. W Gdańsku w 2020 roku zostało wydanych 213 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, a w Gdyni - 98. Dane te uwzględniają także realizację zamierzeń deweloperskich oraz domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej.

Jak wynika z danych Urzędu Miasta Gdyni oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zainteresowanie zgłoszeniami robót niewymagających pozwolenia na budowę jest praktycznie znikome. W ciągu całego zeszłego roku w Gdańsku wpłynęło jedno takie zgłoszenie, wobec którego Wydział Urbanistyki i Architektury nie wniósł sprzeciwu. W Gdyni nie było takich zgłoszeń. Dzieje się tak głównie dlatego, że dokumentacja, którą trzeba uzyskać w przypadku starania się o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenia jest taka sama.

Nowy Ład. Małe domy na zgłoszenie i bez kierownika budowy



Od stycznia wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która wprowadza szczególną kategorię domów, które budować będzie można na podstawie zgłoszenia, a na dodatek bez prowadzenia dziennika budowy oraz nadzoru kierownika budowy.

Szczegóły: Można budować domy bez pozwolenia i kierownika budowy

Dotyczyć to będzie nie więcej niż dwukondygnacyjnych wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Warto podkreślić, że ustawa ogranicza gęstość zabudowy - jeden taki dom powstać może na działce o powierzchni minimum 500 m kw.

JPU

Miejsca

Opinie (74) 2 zablokowane

  • Pewnie bardziej zależy kto o nie wnioskuje. Jeśli zrobicie nam ulice to już. A potem ulicy nie ma albo jest taka że śmiech na sali. Bizneswoman z niej słaba

    • 10 1

  • Już mówię. (1)

    Jak się jest dużym deweloper to kilka tygodni. Nawet zapominają powiadomić sąsiadów - tu mowa o WZ. Jeżeli zwykły Janusz to ok 10 miesięcy.
    Pozwolenie to już inna bajka. Panie potrafią tak trzepać projekty cywilom ....że mijają lata. Deweloper ów się boja. Wiem. Zrobiłem kilka inwestycji w Gdańsku i takich układów i hamulca dla "małych" nie było w żadnym innym miejscu. Gospodarka sterowana odgórnie - partyjnie , platformy

    • 28 1

    • Kiedys pracujac w jednej spolce skarbu miasta

      to mi jedna koleżanka z BOK powiedziała ze Deweloper ....OB.... to wyjątkowy klient.
      Innym razem przełozony (nikt z firmy nie wie po co on jest w tej firmie rzeczywiscie oprocz pilnowania interesow prawdopobdnie grubych ryb tylko?) powiedzial ze jedna z firma wykonawcza z Kaszub to bardzo duza firma. Wiecie nie mówią wprost, trochę taki gryps więzienny dający do myślenia. Chodzilo o to zeby ich nie sprawdzac mocno, obecnosc moja miala byc tylko dla statystyki widocznie.

      • 9 1

  • Ja czekam na zgodę od wielu wielu lat

    Tylko że ja nie składałem w tym zakresie żadnego pisma. Może to dlatego nie ma odpowiedzi z urzędu. Odbudowalem swój folwark po cichu, na bazie ustawy covidowej, jeszcze mnie nikt nie wyczaił z drona, żadna natura 3000 ani ornitolodzy.

    • 16 13

  • 32 lata tzw. wolnej Polski a w urzędzie jak zawsze

    bez zmian

    • 20 0

  • Kartuzy (1)

    Jeśli pod Gdańskiem, to często wychodzi samowolka osoby odpowiedzialnej za wydawanie decyzji. Pismo mówiące o kompletności wniosku, które należy odesłać składającym w ciągu 2 tygodni, do nas zostało wysłane po miesiącu. Mimo że składaliśmy wniosek na starych zasadach(wniosek był złożony przed 18 września), wymagane było od nas, aby złożyć je tak jak na nowych zasadach. Samowolka i tyle

    • 15 0

    • Mozecie

      Sie odwolac. Tonpotrwa. I biurwa o tym wie piszac bzdury.

      • 1 0

  • Um gda (1)

    Jak sie ma chody na pietrze nr 4 to szybciej.

    • 16 0

    • Na drugim była pani

      Ale mnie wkurzała.....to zarzut dostała ...teraz jest pani na trzecim i już niedługo też poleci

      • 2 0

  • G

    Czekamy juz 2 lata bo wiecznie czegoś chcą No i covid

    • 10 0

  • Bzdura, po 65 dniach się odezwą że czegoś brakuje i tak już czekam 8 miesięcy

    • 22 0

  • Nieścisłości

    Kto to pisał? Od kiedy Wójt wydaje pozwolenia na budowę? Termin 65 dni to termin po którym nalicza się karę wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki dla organu wydającego pozwolenie na budowę zgodnie z prawem budowlanym. Natomiast termin na załatwienie sprawy wynika z Kpa i wynosi 30 dni. Oczywiście do tego terminu trzeba doliczyć czas na uzgodnienia z innymi organami oraz czas na uzupełnienia dokumentacji. Jak studiowałem budownictwo to tych słabszych studentów nasz doktor zapraszał żeby przenieśli się na dziennikarstwo.

    • 5 2

  • Młode stogi robyg 4 aneksy do umowy bo sprzedali mieszania i nie było pozwolenia na budowę a jak wiadomo robyg napewno by ke dostał.... więc wyszło jak wyszło

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane