• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto. Ile trzeba czekać na pozwolenie na budowę?

JPU
7 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Urzędy mają 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Całkowity czas ubiegania się o nie w praktyce jest znacznie dłuższy. Urzędy mają 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Całkowity czas ubiegania się o nie w praktyce jest znacznie dłuższy.

Przygotowanie inwestycji, a więc także otrzymanie pozwolenia na budowę, trwa niejednokrotnie dłużej niż sama budowa. Ustaliliśmy, że w Trójmieście na samo wydanie decyzji czeka się średnio cztery miesiące, chociaż urząd zgodnie z prawem ma na to 65 dni. Z możliwości budowy domu na podstawie zgłoszenia nie korzysta prawie nikt.



Dom bez pozwolenia 2023 - zmiany, metraż, formalności Dom bez pozwolenia 2023 - zmiany, metraż, formalności

Czy zdecydował(a)byś się na budowę domu jednorodzinnego?

Pozwolenie na budowę wydaje stosowny dla danego terenu wójt, starosta lub prezydent miasta.

Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba dołączyć:
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany w wersji papierowej w trzech egzemplarzach lub elektronicznej wraz ze wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami, opiniami, pozwoleniami i wszelkimi dokumentami, których obowiązek dostarczenia wynika z innych ustaw,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oświadczenie projektanta dotyczące możliwości podłączenia do istniejącej sieci ciepłowniczej,
  • w przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego konieczne jest przedłożenie decyzji o warunkach zabudowy dla danego terenu,
  • jeśli miejscowy plan rewitalizacji to zakłada, inwestor jest zobowiązany także przedłożyć umowę urbanistyczną.


O ile w przypadku domów jednorodzinnych sprawa może być dość prosta (zwłaszcza jeśli do działki doprowadzone są media), o tyle przypadku inwestycji wielorodzinnych wiele zależy od złożoności projektu czy terenu, na którym prowadzona ma być budowa.

65 dni na decyzję, w praktyce tyle ile potrzeba



Na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę zarówno w przypadku inwestycji wielorodzinnej, jak i domów jednorodzinnych, urzędy mają ustawowo 65 dni od daty złożenia wniosku. W tym czasie sprawdzana jest kompletność wniosku oraz zgodność projektu z przepisami oraz wytycznymi. Do tego terminu nie wliczają się opóźnienia z winy inwestora lub te niezależne od urzędu, co w praktyce oznacza, że czas oczekiwania na pozwolenie na budowę może znacznie wydłużyć się, nie tylko w przypadku złożonych inwestycji deweloperskich, ale także w przypadku domów jednorodzinnych, kiedy np. do urzędu wpływają odwołania składane przez sąsiadów.

Co można budować bez pozwolenia?



Zapytaliśmy lokalnych deweloperów, jak to wygląda w praktyce. Żaden z nich nie chciał wypowiedzieć się oficjalnie, ale wnioski z nieoficjalnych rozmów są jednoznaczne: czas oczekiwania na wydanie decyzji różni się nie tylko w zależności od miast, ale także w zależności od konkretnych inwestycji.

Zarówno w Gdańsku, jak i Gdyni na pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji deweloperskich trzeba czekać średnio cztery miesiące. Wpływ na to mają przedłużające się procesy administracyjne, konieczność uzupełniania wniosków czy sama złożoność inwestycji, przy której trzeba liczyć się z koniecznością skompletowania dodatkowych dokumentów.

Doświadczeni deweloperzy wiedzą, że czas przygotowania inwestycji, a więc również oczekiwania na pozwolenie na budowę, może skrócić dokładna analiza terenu przed zakupem działki.

- Deweloperzy, którzy kupują działkę do celów inwestycyjnych, przed zakupem powinni zlecić analizę urbanistyczną gruntu w celu sprawdzenia czy ich założenie inwestycyjne da się zrealizować na planowanej do zakupu nieruchomości. Analiza urbanistyczna powinna być uzupełniona o dodatkową opinię branżową, w tym w szczególności branży sanitarnej - radzi radca prawny Maciej Drozdowski.
Jeśli dla konkretnego terenu nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy.

- Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę warto też zlecić dodatkową analizę dokumentacji projektowej niezależnemu podmiotowi, który pomoże inwestorowi sprawdzić poprawności przygotowanej dokumentacji i jej kompletność, co następnie może znacznie skrócić proces administracyjny ze względu na uniknięcie błędów. Przy wyborze projektanta, warto pamiętać, że może on także być naszym reprezentantem w urzędach. Od jego wiedzy i doświadczenia w znacznej mierze zależeć będzie czas trwania postępowania - dodaje radca prawny Maciej Drozdowski.


Zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia



Prawo budowlane od 2015 roku w niektórych przypadkach zezwala na budowę domów jednorodzinnych na własne potrzeby na podstawie zgłoszenia.

Do tej pory nie cieszyło się to zbyt wielkim zainteresowaniem. Świadczą o tym dane z trójmiejskich urzędów. W Gdańsku w 2020 roku zostało wydanych 213 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, a w Gdyni - 98. Dane te uwzględniają także realizację zamierzeń deweloperskich oraz domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej.

Jak wynika z danych Urzędu Miasta Gdyni oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zainteresowanie zgłoszeniami robót niewymagających pozwolenia na budowę jest praktycznie znikome. W ciągu całego zeszłego roku w Gdańsku wpłynęło jedno takie zgłoszenie, wobec którego Wydział Urbanistyki i Architektury nie wniósł sprzeciwu. W Gdyni nie było takich zgłoszeń. Dzieje się tak głównie dlatego, że dokumentacja, którą trzeba uzyskać w przypadku starania się o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenia jest taka sama.

Nowy Ład. Małe domy na zgłoszenie i bez kierownika budowy



Od stycznia wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która wprowadza szczególną kategorię domów, które budować będzie można na podstawie zgłoszenia, a na dodatek bez prowadzenia dziennika budowy oraz nadzoru kierownika budowy.

Szczegóły: Można budować domy bez pozwolenia i kierownika budowy

Dotyczyć to będzie nie więcej niż dwukondygnacyjnych wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Warto podkreślić, że ustawa ogranicza gęstość zabudowy - jeden taki dom powstać może na działce o powierzchni minimum 500 m kw.

JPU

Miejsca

Opinie (74) 2 zablokowane

  • Odpowiedź brzmi: zależy kto!

    • 3 0

  • Media? (2)

    W świetle przepisów urzędnik wydający pozwolenie na budowę nie ma prawa pytać się o media gdyż:
    1. Plan miejscowy jest uzgadniany z gestorami i przyjmują oni do wiadomości że będą tam budowane określonego typu inwestycje które (uzgadniając plan) zobowiązują się przyłączyć.
    2. podobne uzgodnienia z gestorami dokonywane są przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy.
    A zatem : oczekiwanie przez pana urzędnika "warunków" przyłączenia jest zwykłym sobiepaństwem i naruszeniem systemu prawnego

    • 2 0

    • Tutaj o kase glowniebchodzi, Do 18.09.2020 roku urzedy nabijaly sobie kase tym warunkami, (1)

      Od 19.09.2021 warunki dla przyłączy wod - kan z mocy ustawy są bezpłatne, ale procedury zostały:)

      • 0 0

      • Giwk

        To arcy ustawiona forteca

        • 0 0

  • komuna wyszła ale nie z urzedów.

    • 4 0

  • w sopocie pierdylion miesięcy

    jak nie posmarujesz bizancjum UM to nigdy

    • 2 0

  • Powiat Wejherowski (3)

    Czekam od 15.06. Czy urzędnikami nie powinien zainteresować się NIK?

    • 3 0

    • W Wejherowie od wielu miesięcy się nie wyrabiają.

      Nawet sprzeciwy w sprawie zgłoszeń potrafią wydać po upływie ustawowego terminu.

      • 0 0

    • Proponuję też wysłać do Wojewody w formie skargi wszystkie "zawiadomienia o wydłużeniu terminów" znajdujące się na stronie Starostwa. Od początku roku wrzucają na stronę listę postępowań zawieszonych na miesiąc powołując się na ustawę, która nie jest już obowiązująca od maja zeszłego roku, w związku z czym wojewoda ma obowiązek nałożyć 500 zł kary za każdy dzień opóźnienia wydania decyzji w każdym z kilkudziesięciu postępowań umieszczanych co miesiąc w oficjalnym w wykazie :) W skali starostwa naliczyłem kilkanaście milionów złotych kar. Prawie wszystko wrzucają na listę i prawie wszystko ma opóźnienie, sam ostatnio podpisywałem na prośbę pani inspektor odbiór z datą wsteczną.

      • 1 0

    • Starostwo jest najlepsze

      Po kontroli 2012 polecieli skorumpowani i od tego czasu boja sie cienia nie znajac prawa

      • 0 0

  • Wniosek o warunki zabudowy w Gdańsku

    Wniosek o warunki zabudowy w Gdańsku, dotyczący rozbudowy domu jednorodzinnego - to istny dramat. Te 65 dni to fikcja... Urząd miejski rozpatrywał pismo w około 8 miesięcy (przed pandemią). Niekompetencja urzędników, odwołania zazdrosnych sąsiadów do SKO, zbieranie różnych innych dokumentów. I w efekcie może wszystko trwać nawet do 2 lat !!!

    • 0 0

  • budowa domu jednorodzinnego

    Nie ma zgłoszeń, bo w Gdańsku w Wydziale Urbanistyki i Architektury tworzą swoje prawo i nie chcą przyjmować zgłoszeń , tylko wnioski o pozwolenie na budowę i to czepiają się wszystkiego i to jest powodem tak długiego oczekiwania na pozwolenie. To jest niedopuszczalne

    • 1 0

  • Pozwolenie na budowę gmina Kartuzy

    Pozwolenie na budowę domu 110m2 na zgłoszenie czas oczekiwania miesiąc, przyłączenie prądu 8m-czy, wodociągi 1.5 roku

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane