• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy posłać zdrowe dziecko do grupy z dziećmi niepełnosprawnymi?

Elżbieta Michalak
23 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Dobrze prowadzone przedszkole integracyjne jest wspaniałym rozwiązaniem zarówno dla dzieci z lekką niepełnosprawnością, jak i dla dzieci zdrowych. Dobrze prowadzone przedszkole integracyjne jest wspaniałym rozwiązaniem zarówno dla dzieci z lekką niepełnosprawnością, jak i dla dzieci zdrowych.

Działające w przedszkolach grupy integracyjne mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Sprawdziliśmy, które trójmiejskie przedszkola otwierają takie grupy od września i jakie korzyści (lub zagrożenia) niosą one dla dzieci - zarówno zdrowych, jak i niepełnosprawnych

.

Czy posłał(a)byś swoje dziecko do grupy integracyjnej?

Przedszkola integracyjne to placówki, do których uczęszczają dzieci w pełni zdrowe, oraz niepełnosprawne umysłowo lub fizycznie (ruchowo, niewidzące i niedowidzące, niesłyszące i słabosłyszące, z autyzmem, niedostosowane społecznie albo dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną). Te przedszkola prowadzą tzw. grupy integracyjne, w skład których wchodzi do 25 osób, w tym nie więcej niż pięciu uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania wydają po wcześniejszym zbadaniu dziecka poradnie psychologiczno-pedagogiczne. W zależności od stopnia niepełnosprawności, dzieci mogą trafić bądź do przedszkola specjalnego, bądź do grupy integracyjnej, o ile pozwala na to stan ich zdrowia. Pisaliśmy o tym niedawno w artykule na temat przedszkoli specjalnych i grup integracyjnych.

W każdym przedszkolu realizowany jest taki sam program nauczania, dlatego dzieci mają równe szanse. Nie inaczej jest w przypadku grupy integracyjnej, z tą różnicą, że dzieci z grup integracyjnych mają do swojej dyspozycji dodatkową pomoc - nauczyciela lub specjalistę wspomagającego.

W rozpoczynającym się niebawem roku przedszkolnym w Sopocie i Gdańsku powstanie siedem grup integracyjnych. W sopockim przedszkolu nr 12 ruszy jeden taki oddział, a w gdańskich przedszkolach nr 35, 48 i 81 sześć kolejnych. Dodatkowo w Sopocie działają cztery przedszkola niepubliczne, które przyjmują dzieci niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami, między innymi rzadko jeszcze spotykane przedszkole stricte integracyjne: Tuptusie - jedyna tego typu placówka na terenie Polski Północnej, z oddziałami w Rumii i w Wejherowie.

W gdyńskich przedszkolach jest inne podejście do integracji dzieci niepełnosprawnych i zdrowych. Każde z 37 miejskich przedszkoli może przyjąć dzieci niepełnosprawne. Choć nie tworzy się tu zwykłych grup integracyjnych, rok rocznie do gdyńskich przedszkoli trafia 40-60 dzieci z orzeczeniami. Jak to się dzieje? Kiedy rodzic wybierze placówkę, dyrektor zatrudnia dodatkowych specjalistów i nauczycieli wspomagających - jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Z punktu widzenia rodzica, także dziecka zdrowego, przedszkola i grupy integracyjne mają sporo plusów. Po pierwsze: grupy są mniej liczne, liczba dzieci w nich nie może przekraczać 25. Do każdej z grup uczęszcza nie więcej niż pięcioro dzieci z orzeczeniem. Po drugie: zatrudniani są dodatkowi nauczyciele posiadający specjalne przygotowanie pedagogiczne oraz specjaliści prowadzący zajęcia rewalidacyjne, m.in. psychologowie, pedagodzy, pedagodzy specjalni, logopedzi, rehabilitanci. Jest też możliwość zatrudnienia pomocy nauczyciela. Dzieci niepełnosprawne mają szansę obcowania z realnym światem i ze zdrowymi rówieśnikami, a ci z kolei mogą uczyć się wyrozumiałości i akceptacji.

- Dobrze prowadzone przedszkole integracyjne jest wspaniałym rozwiązaniem zarówno dla dzieci z lekką niepełnosprawnością, jak i dla dzieci zdrowych. W mniej licznej grupie dzieci mają zapewnioną profesjonalną opiekę wielu specjalistów. Dzieci z niepełnosprawnością uczą się przez naśladownictwo, natomiast dzieci zdrowe mają okazję do wykształcenia większej tolerancji, odpowiedzialności i opiekuńczości - przyznaje Magdalena Giers, psycholog dziecięcy.

Jednak część rodziców ma obawy czy ich dzieci powinny na co dzień przebywać z dziećmi niepełnosprawnymi. Podobne obawy kilka lat temu wyraził jeden z polskich publicystów i polityków, Janusz Korwin-Mikke: - Swojego dziecka [do klasy z dziećmi niepełnosprawnymi - przyp. red.] bym nie posłał. Oczywiście, że nie. Dlatego, że jeśli ja sam się jąkam i przebywam z człowiekiem, który się jąka, to ja zaczynam się jąkać jeszcze bardziej.

Taka postawa nie jest odosobniona. Rodzice dzieci zdrowych bywają niemili i źle traktują rodziców dzieci z niepełnosprawnością.

- Przez długi czas pracowałam w stowarzyszeniu dla osób z niepełnosprawnością i wiem bezpośrednio od rodziców, że często spotykają się z nieprzyjaznym traktowaniem przez rodziców zdrowych dzieci. Zachowania te tak naprawdę podszyte są lękiem o zdrowie własnych dzieci, nieświadomością problemu a nawet uprzedzeniami i stereotypami - tłumaczy Magdalena Giers. - Pocieszające jest, że coraz więcej młodych osób charakteryzuje duża otwartość i tolerancja - dodaje.

Opinie na temat grup integracyjnych można przeczytać na forum trojmiasto.pl, a ofertę przedszkoli integracyjnych znajdziecie w katalogu trojmiasto.pl.
Elżbieta Michalak

Opinie (133) ponad 200 zablokowanych

  • to, co w życiu ważne...

    Ja mam zamiar posłać dziecko do przedszkola z takim oddziałem, ponieważ moje dziecko samo chce tam iść. Ma niesamowitą wrażliwość i trzeba to pielęgnować. Na szczęście jestem pedagogiem i nauczycielką, więc sama mogę dodatkowo dokształcać dziecko w domu- tym bardziej nie widzę problemów. Poza tym uważam, że mimo swej ogromnej wartości i użyteczności, nauka jednak nie jest najważniejsza w życiu.

    • 0 0

  • Niestety nie

    Uważam, że dziecie niepełnosprawne wyłącznie ruchowo, jak najbardziej mogą i powinny uczestniczyc w zajęciach ze zdrowymi ( z zachowaniem odpowiednich norm opieki nad nimi i branim pod uwagę ograniczeń maluchów tak aby nie czuły się gorsze) Niestety, nie odwazyłabym sie posłać zdrowego dziecka do klasy z dziećmi chorymi np. na Z. Downa lub Aspergera. Moja znajoma jest pomocą w przedszkolu integracyjnym. Uwierzcie mi, że zaden rodzic nie chce narażać dzieci na takie zachowania. Dzieci chore nie kontorlujące potrzeb (również intymnych),
    wypróznienia na sali, rozbieranie się i ganianie za innymi dziecmi, masturbacja publiczna, wyzwiska, plucie... Być moze to kwestia systemu, że nie ma odpowiedniej liczby opiekunów ale nie chciałabym aby moja córka wracała z przedszkola przerażona.

    • 2 0

  • Auto-brand

    https://auto-brand.com.ua/ - https://auto-brand.com.ua/

    • 0 0

  • : .

    . .
    - Navidad Sorteo Loteria Nacional de san Valentin.
    , .
    : .

    • 0 0

  • Czy są tu rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli Tuptusie. Zastanawiamy się nad wyborem
    Proszę o opinie

    • 0 0

  • XEvil 3.0

    Ten komunikat jest zamieszczony tutaj przy użyciu XRumer + XEvil 3.0
    XEvil 3.0 to rewolucyjna aplikacja, która może ominąć niemal każdą ochronę przed botnetami.
    Uznawanie przez firmę Captcha Google, Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com i ponad 8,4 milionów innych typów!
    Czytasz to - to znaczy, że działa! ;)
    Szczegóły na oficjalnej stronie internetowej XEvil.Net, jest bezpłatna wersja demonstracyjna.

    • 0 0

  • prestamos personales 150 euros

    Prestamo 650 euros - necesitas 250 euros, Prestamo 150 euros

    • 0 0

  • Jaka kamere sportowa kupic?

    Jaka kamere 4k polecacie? Kamera sportowa z Chin Nie droga kamera sportowa

    • 0 0

  • Eminem Songtexte

    Taylor Swift Red Songtexte - Beyonce deja vu Songtexte, Lady Gaga Joanne Songtexte.

    • 0 0

  • HunterCoinHUC

    DollarcoinDLC - RevenuREV P, CreatioXCRE

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane