• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkają z rodzicami przez lata. Kim są gniazdownicy?

Mateusz Groen
3 lipca 2024, godz. 18:30 
Opinie (312)
Sytuacja gniazdowników w Polsce Sytuacja gniazdowników w Polsce

Nie ma jak u mamy, prawda? To powiedzenie dla niektórych młodych ludzi to rzeczywistość. Wychodzenie młodych dorosłych z rodzinnego gniazda to jeden z kluczowych wskaźników przejścia w dorosłość młodych ludzi. Badania wskazują, że blisko 1,7 mln ludzi w wieku od 25 do 34 lat w 2022 r. mieszkało z rodzicami i nie założyło własnej rodziny. Kim są gniazdownicy?




Mieli wyfrunąć, a zostali w domach



Co sądzisz na temat młodych dorosłych mieszkających w domach rodzinnych?

Porównywanie rodzinnego domu z ptasim gniazdem od lat istnieje w przestrzeni społecznej. Pary "wiją sobie gniazdko", dzieci "wyfruwają z gniazd", a rodzicom towarzyszy syndrom "pustego gniazda". Przy okazji temat ten bardzo mocno rozwijają naukowcy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Kim sa gniazdownicy? To młodzi ludzie w wieku 25-34 lata, mieszkający z rodzicami, nie posiadający współmałżonka i nie będący rodzicami, ale wyłączając osoby rozwiedzione oraz wdowy i wdowców. Termin ten ma biologiczne korzenie, odnosząc się do ptaków, których pisklęta potrzebują dłuższego wsparcia od rodziców. To językowe odbicie zmian ekonomicznych i kulturowych, które wywierają wpływ na współczesne rodziny.

Szczególny wzrost powrotów do domów nastąpił w czasie pandemii, kiedy to młodzi ludzie zaczęli wracać do rodzinnych domów. Teraz Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat sytuacji mieszkaniowej młodych dorosłych - gniazdowników.

Przeceniamy swoją wiedzę o seksie. Czas wrócić na lekcje WDŻ? Przeceniamy swoją wiedzę o seksie. Czas wrócić na lekcje WDŻ?
Udział gniazdowników w Polsce Udział gniazdowników w Polsce

1,7 mln ludzi w rodzinnych domach



Dane pokazują, że w 2022 r. w Polsce aż co trzecia osoba w wieku 25-34 lata wciąż mieszkała z rodzicami i nie założyła własnej rodziny, co kwalifikuje ją jako gniazdownika. W porównaniu z 2018 r. liczba takich osób zmniejszyła się o 0,3 mln, co stanowi spadek o 15,5 proc.

W 2022 r. 1,7 mln osób w wieku 25-34 lata mieszkało z rodzicami i nie założyło własnej rodziny. Badane zjawisko cechuje się dużym zróżnicowaniem przestrzennym. Największy odsetek gniazdowników wystąpił w województwach świętokrzyskim, gdzie wyniósł 41 proc., podkarpackim i lubelskim - 39 proc. Najmniejszy odsetek gniazdowników, nieprzekraczający 30 proc., odnotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim.

Nie oznacza to jednak, że siedzą oni na garnuszku rodziców. Wśród osób zaliczanych do gniazdowników aż 63 proc. jest aktywna zawodowo.

Wykształcenie gniazdowników



W Polsce nieco ponad 6,6 proc. gniazdowników kontynuowało naukę lub studia, przy czym odsetek ten malał wraz z wiekiem - od 19 proc. wśród 25-latków do niespełna 2 proc. wśród osób w wieku 34 lat. Kobiety podejmowały aktywność edukacyjną częściej niż mężczyźni (8,6 proc. w porównaniu do 5,4 proc.).

Liczba mężczyzn przypadająca na 100 kobiet Liczba mężczyzn przypadająca na 100 kobiet
Największy odsetek uczących się gniazdowników zanotowano w województwie mazowieckim - 8,5 proc., natomiast najniższy w województwach podkarpackim i lubuskim - po 5,4 proc. Gniazdownicy zamieszkujący miasta to 7,4 proc., byli bardziej aktywni edukacyjnie niż ci z obszarów wiejskich - 5,6 proc. Wyraźnie lepiej wykształcone były gniazdowniczki: ponad połowa z nich (52 proc.) miała wykształcenie wyższe, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosił 25 proc.

Wykształcenie Wykształcenie

Jak wygląda sytuacja rodzinna gniazdowników?



Ponad 40 proc. gniazdowników w Polsce mieszka wyłącznie z rodzicami, z czego 19,7 proc. z jednym rodzicem, a 21,6 proc. z obojgiem. W grupie mieszkającej z obojgiem rodziców 30,9 proc. dzieli dom także z inną osobą pod tym samym adresem, natomiast 27,3 proc. tych, którzy mieszkają z jednym rodzicem, ma dodatkowego współlokatora. Co piąty gniazdownik ma rodzica z orzeczeniem o niepełnosprawności, głównie matkę (52 proc.) w porównaniu z ojcem (39 proc.), a w 9 proc. przypadków niepełnosprawni są oboje rodzice.


Mieszkaniowa sytuacja gniazdowników zależy również od płci i wieku. 20,4 proc. młodych mężczyzn i 18,5 proc. kobiet, którzy nie założyli własnej rodziny, mieszka z przynajmniej jednym rodzicem niepełnosprawnym, przy czym odsetek ten rośnie z wiekiem, osiągając 26,3 proc. u 34-letnich mężczyzn i 24,3 proc. u 34-letnich kobiet. Najwięcej gniazdowników mieszkających z jednym niepełnosprawnym rodzicem znajduje się w województwie lubuskim (30 proc.), a najmniej w opolskim i mazowieckim (po 14 proc.).

Miejsca

Opinie (312) ponad 10 zablokowanych

  • To w sumie moj przypadek, wlasnie sie wyprowadzam, mam 35 lat. Dlaczego nie wczesniej? Coz, pierwszym bledem byla naiwna wiara ze ciezka praca uda mi sie zarobic na mieszkanie a przynajmniej na jakies 50%. Jak mialem 25 lat nie chcialem brac kredytu na dluzej niz zyje. Mieszkalem jakis czas za granica i powrot do PL byl chyba bledem - niestety ceny poszly w gore, chociaz w czasie Covid akurat mieszkanie wspolne mialo sporo zalety. Zamiast brac kredyty wykorzystalem okazje aby zalozyc firme - niestety nie wyszlo - okazalo sie zamiast podejmowac ryzysko lepiej bylo pracowac na etacie i brac kredyt na 30 lat. Po pewnym czasie doszlo tez zwykle poczucie rezygnacji - ze lata przelecialy a ja nie mam juz motywacji do zycia. Wstydze sie ze mieszkam z rodzicami ale to wlasnie dobiega konca. Nie jestem jednak obrazkowym pasozytem - sam dbam o siebie, dokladam sie sporo do budzetu, zazwyczaj jem na miejscie, ale tak - korzystam z rodzinnych obiadkow raz w tygodniu (zazwyczaj w niedziele). Ale mimo wszystko moze nie powinienem narzekac - jestem zdrowy, mam przyjaciol, fajna rodzine, nie mozna miec moze wszystkiego.

    • 10 0

  • Głąby poszli zagłosować za pizzę

    bo rachunki płacą rodzice. . To nie jest gniazdownictwo. To się nazywa pasożytnictwo.

    • 7 6

  • Brzydzę się wami...

    Lenie śmierdzące, do roboty na mieszkanie zarobić. A nie palić marihunae. Dziewczynę poznać, dzieci spłodzić a nie jakieś fanaberie

    • 4 9

  • Ja pewnie zamieszkam z rodzicami

    Ale nie u nich, wezmę do siebie jak zajdzie taka konieczność.

    • 4 0

  • Dalej do roboty j. nieroby (1)

    Ponad 20 lat w UK zasuwałem od 19 roku życia po 350 godzin miesięcznie, odłożyłem kasę. Zainwestowałem w mieszkania w Gdańsku. Jeszcze rok i trzecie mam spłacone. Jeszcze za parę lat 2 więcej mi wpadną, bo rodzice na ostatniej prostej. Można? Można! Tylko trzeba chcieć!

    • 2 10

    • 20 lat w UK i zaraz splacisz trzecie ?

      Ja w normalnej całkiem fajnej i lekkiej pracy w Polsce w mniej niż 20 lat mam tylko jedno mniej (już spłacone) więc nie wiem czym się chwalisz ? Że życie na emigracji zmarnowałeś? No i ten tekst o rodzicach na ostatniej prostej, ty tak na serio ?

      • 3 1

  • Ceny mieszkań w Polsce w I kwartale 2024 r. były średnio wyższe o 18 proc. w porównaniu z początkiem ubiegłego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

    W większym stopniu podrożały nieruchomości sprzedawane od deweloperów, w mniejszym te z "drugiej ręki". Tempo podwyżek transakcji na rynku było sześciokrotnie wyższe od średniej inflacji konsumenckiej w tym okresie.

    • 2 0

  • Zacznie państwo budować tysiące mieszkań komunalnych oraz socjalnych na tani wynajem (wynajem, a nie wykup na własność) to wyprowadzą się młodzi od rodziców.

    • 2 4

  • Mieszkam sama w 3 pokojowym mieszkaniu w centrum. Myślałam ze zamieszka ze mną córka , mąż nie żyje. A ona wyprowadziła się do swojego pięknego mieszkania na Przymorzu. Pracuje, samodzielna. Druga córka mieszka w Warszawie , ma dom i mieszkanie 86 m2. Bardzo mnie kochają jako mamę , ale chcą same decydować o swoim życiu. Kiedy ze zdrowiem będzie problem zamieszkam w domu córki w Warszawie. Swoje mieszkanie sprzedam. Młodzi chcą mieszkać samodzielnie, ja ich popieram . Tylko za moich młodych lat zapisywało się w Spółdzielni i czekało na mieszkanie. Dziś mieszkania są , tylko kredyty i ceny nie dostępne.

    • 5 0

  • Dziwne, że ktoś zwraca na to uwagę

    We Włoszech to standard jest, że są rodziny wielopokoleniowe. Poza tym jaki sens ma wyprowadza z domu jeśli ktoś nie ma rodziny albo nie wyjeżdża gdzieś? Po to aby bylic jakiemuś złamasowi czynsz za naste mieszkanie w wynajmie? Te pieniądze może dać rodzicom i wspomóc budżet domowy. Pomijam już genialne posunięcia typu pchanie się w kredyty na 25 lat na jakieś kliki w wieku dwudziestu kilku lat. Lepiej zacisnąć zęby i za zaoszczędzoną kasę kupić bez kredytu nieruchomość. W tym chorym kraju nawet dobrze zarabiając chcąc się w pełni usamodzielnić bez pomocy nie jest łatwo i nie ma mowy aby w takiej sytuacji coś odłożyć.

    • 7 0

  • Niby źle że ktoś mieszka z rodzicami długo... (3)

    Ale pod pryzmatem opieki nad rodzicami przyszły spotkany wybranek/wybranka widzi jak rodzina stworzona z takim człowiekiem będzie funkcjonować. Wszyscy powiedzą, zaściankowe, oldschoolowe, stare i beznadziejne - ja powiem rzadko spotykane, właściwe i przyszłościowe stworzenie rodziny właśnie z kimś kto jest mocno związany z rodziną, rodzicami. Kult bycia nowoczesnym i wykształconym i mądrym jak najbardziej, ale z wyraźną nutą dbania o rodzinę i relacje rodzinne.

    • 3 0

    • mieszkanie z rodzicami (2)

      w jaki sposób chcesz poznać dziewczynę? Fajną dziewczynę. Do domu zaprosić i z mamą herbatkę pić?

      • 0 2

      • tak (1)

        tak by było.

        • 1 0

        • właśnie by było NIC

          • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
wystawa

Najczęściej czytane